Senamiestis, archyvinė nuotrauka

Politologas: Lietuvos valdžia siekia pritraukti radikalią Rusijos opoziciją

45
(atnaujinta 15:28 2018.12.10)
Lietuvoje susirinkę žmonės negali įsitraukti į politinį Rusijos gyvenimą, todėl jie yra marginalizuoti ir propaguoja radikalias idėjas, mano politologas Olegas Ignatovas

VILNIUS, gruodžio 10 — Sputnik. Gruodžio 7-8 dienomis Vilniuje vyko VI Laisvosios Rusijos forumas, kuriame renkasi radikalūs opozicininkai.

Forumą globoja Lietuvos užsienio reikalų ministerija, o vienas iš rėmėjų yra Amerikos organizacija "Nacionalinis demokratijos fondas". Renginyje dalyvauja vadinamoji nesisteminė Rusijos opozicija, taip pat Lietuvos, Ukrainos ir Jungtinių Amerikos Valstijų atstovai.

Rusijos ambasada Vilniuje, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Андрей Богданов

Interviu Sputnik Lietuva Rusijos politologijos centro direktoriaus pavaduotojas Olegas Ignatovas sakė, kad daugelis šalių susiduria su situacija, kai iš politinės sistemos išstumta žmonių grupė pradeda propaguoti radikalias idėjas.

"Pastaraisiais metais dalis Rusijos opozicijos tapo labiau radikalizuota. Ypač jos liberalioji dalis. Ši tendencija prasidėjo jau seniai, ir manau, kad jie (radikalios opozicijos susitikimai — Sputnik) ir toliau vyks, nes ši opozicijos dalis nemato savęs politinėje sistemoje. Ji nesugeba dalyvauti rinkimų procese ir sisteminėje politikoje. Dėl to vyksta atskyrimas nuo sisteminės politikos ir nesėkmės rinkimuose, negebėjimas įregistruoti savo kandidatus — tokia radikalizacija. Todėl aš vertinu tai kaip faktą, kuris nevertas atskiro įvertinimo. Tokios situacijos susidaro daugelyje pasaulio šalių, kai tam tikra politinio spektro dalis dėl vienos ar kitos priežasties palieka politiką. Ji tampa radikaliai siaura vienodai mąstančių žmonių grupe, kuri laikosi radikalių šūkių ir gyvena savo pačių pasaulyje", — sakė politologas.

Pasak Ignatovo, Rusijos opozicija susirinko Vilniuje, nes jis yra labai mažos ir pigios šalies sostinė.

"Kodėl jie susirenka Vilniuje? Tikriausiai dėl to, kad ten labai pigu. Na, o kur jiems dar rinktis? Tai yra Europos šalis. Rusijos vyrams draudžiama atvykti į Ukrainą, o čia nėra problemų atvykti į Lietuvą. Puiki šalis, miela, su labai mažomis kainomis, kad būtų galima organizuoti. Ir netoli Rusijos. Tai taip pat yra veiksnys — visiems patogu atskristi", — paaiškino politologas.

Laisvosios Rusijos forumas Vilniuje rengiamas nuo 2016-ųjų du kartus per metus.

45
Tegai:
Vilnius, Rusijos forumas, Rusijos opozicija
Dar šia tema
RF ambasada Lietuvoje papasakojo apie Vilniaus kišimąsi į Rusijos reikalus
Dovana Rusijos opozicijai: Vilniuje įamžintas Boriso Nemcovo atminimas
Lietuvos žiniasklaida suteikė akademiko titulą "Bolotnaja aikštės bylos" veikėjui
Kiekvienas turės bent tris Rusijos vergus. Didžioji baltų svajonė
Europa nori susitaikyti su Rusija — o Lietuva?
Balsavimas

Radviliškyje vyksta mero rinkimai anksto balsavo 10,53 procentų rinkėjų

(atnaujinta 13:06 2021.04.11)
Balandžio 11-ąją — pagrindinę rinkimų dieną, Radviliškio savivaldybės gyventojai galės balsuoti 28-iose rinkimų apylinkėse

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Per keturias išankstinio balsavimo dienas Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nario – mero rinkimuose balsavo 3 251 rinkėjas arba 10,53 procento nuo visų į šios savivaldybės rinkėjų sąrašus įrašytų asmenų, praneša Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

VRK duomenimis, 1 042 rinkėjai pasinaudojo balsavimo iš anksto teise Radviliškio miesto kultūros centre balandžio 7-8 dienomis.

"Balandžio 7-9 dienomis buvo organizuojamas balsavimas specialiuose punktuose. Jo metu rinkimų komisijų nariai važiavo į sveikatos priežiūros įstaigas, globos namus, įkalinimo įstaigas, kuriose yra šios savivaldybės rinkėjų, ir sudarė jiems galimybę išreikšti savo politinę valią renkant Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narį – merą. Specialiuose punktuose iš viso balsavo 68 rinkėjai", — rašoma pranešime.

Balandžio 9-10 dienomis buvo organizuojamas balsavimas namuose. Šiomis dienomis balsavo neįgalieji, neįgaliuosius namuose slaugantys ar juos prižiūrintys asmenys, dėl ligos laikinai nedarbingi žmonės, sulaukę 70 metų ir vyresni asmenys bei rinkėjai, esantys saviizoliacijoje dėl COVID-19 ir pateikę prašymus balsuoti namuose. Balsavimo namuose galimybe pasinaudojo 2 141 Radviliškio rajono savivaldybės gyventojas.

Balandžio 11-ąją — pagrindinę rinkimų dieną, Radviliškio savivaldybės gyventojai galės balsuoti 28-iose rinkimų apylinkėse.

Iš viso Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nario– mero rinkimuose balsavimo teisę turi 30 858 rinkėjų.

Tegai:
Vyriausioji rinkimų komisija, rinkimai, Radviliškio rajonas
Seimo rūmai

VRK skyrė pirmojo pusmečio finansavimą partijoms

(atnaujinta 00:11 2021.04.11)
Finansavimas partijoms paskirstomas pagal praėjusiuose rinkimuose gautą balsų skaičių

VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nusprendė iš valstybės biudžeto politinėms partijoms skirti 2 751 000 eurų, praneša VRK spaudos tarnyba.

2 751 000 eurų asignavimų politinėms partijoms paskirstyta pagal tai, kiek kuri partija gavo rinkėjų balsų per praėjusius Savivaldybių tarybų, Europos Parlamento ir Seimo rinkimus. Nustatyta, kad vieno rinkėjo balso 2021 m. I pusmečio finansinis koeficientas yra 0,59 euro centai. 

Iš viso 2021 m. valstybės biudžeto asignavimai politinėms partijoms sudaro 5 502 000 eurų. Tam, kad gautų valstybės biudžeto asignavimų, partija rinkimuose turi surinkti daugiau kaip 2 procentus visų rinkėjų balsų. 

2020 metų spalį vyko rinkimai į Lietuvos Seimą. "Valstiečiai" Lietuvos vyriausybei vadovavo nuo 2016 iki 2020 metų. Parlamento rinkimuose jie pralaimėjo konservatorių partijai. LVŽS Seime gavo tik 32 mandatus.

Tegai:
finansavimas, partijos
Pagyvenęs žmogus

Mokslininkai nustatė pagrindinį ilgaamžiškumo veiksnį

(atnaujinta 10:01 2021.04.11)
Beveik dvidešimt metų autoriai rinko duomenis, o tada, naudodamiesi daugiamatiniais kiekybiniais genetiniais modeliais, analizavo ryšį tarp telomerų ilgio, jų išsaugojimo ir tolesnio gyvūnų išgyvenimo, atsižvelgiant į įvairius veiksnius

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Beveik 20 metų trukmės laukinių avių tyrimo Škotijoje rezultatai parodė, kad telomerų ilgis, kurį daugiausia lemia genetika ir paveldimumas, koreliuoja su gyvenimo trukme, o ne su jų išgyvenimu, kuris priklauso nuo gyvenimo sąlygų ir aplinkos. Straipsnis buvo paskelbtas žurnale "Proceedings of the National Academy of Sciences". 

Telomerų ilgis — chromosomų galai — laikomas svarbiu bendrosios sveikatos ar senėjimo biologiniu žymekliu. Kuo trumpesni telomerai, tuo didesnė mirties rizika — tai yra universali taisyklė visiems stuburiniams gyvūnams. Tačiau iki šiol nebuvo visiškai aišku, kas dar labiau veikia telomerus — paveldimumas ar išoriniai veiksniai.

Ugnikalnio lava
© REUTERS / Kristinn Magnusson/mbl.is

Norint išspręsti šį klausimą reikia ilgalaikių stebėjimų kelių kartų gyvenime, o tokius tyrimus žmonėms sunku atlikti. Todėl mokslininkai iš Norvegijos, Didžiosios Britanijos ir Kanados, vadovaujami Danielio Nussey iš Norvegijos mokslo ir technologijos universiteto Biologijos instituto savo stebėjimams pasirinko trumpesnio gyvenimo rūšį — uždarą Škotijos salose gyvenančių laukinių avių populiaciją.

Beveik dvidešimt metų autoriai rinko duomenis, o tada, naudodamiesi daugiamatiniais kiekybiniais genetiniais modeliais, analizavo ryšį tarp telomerų ilgio, jų išsaugojimo ir tolesnio gyvūnų išgyvenimo, atsižvelgiant į įvairius veiksnius.

Dėl to paaiškėjo, kad gyvenimo trukmė koreliuoja su telomerų ilgiu ir nekoreliuoja su jų išsaugojimu, tai yra išeikvojimo laipsniu. Šiuo atveju pirmasis parametras yra tiesiogiai susijęs su genetiniu paveldėjimu, o antrasis — su aplinkos veiksniais, tokiais kaip stresas ar mityba.

"Mes neradome jokių įrodymų, kad telomerų išsekimas yra susijęs su padidėjusia mirtingumo rizika", — rašo autoriai. "Vietoj to mes nustatėme, kad asmenų vidutinio telomerų ilgio skirtumai yra susiję su ilgesne gyvenimo trukme. Mūsų analizė rodo, kad ši koreliacija tarp vidutinio telomerų ilgio ir individualus gyvenimo laikotarpis turi genetinį pagrindą".

Autoriai mano, kad jų atradimas rodo svarbų genetikos vaidmenį kontroliuojant ilgaamžiškumą ir pažymi būtinybę tęsti tyrimus, nagrinėjant evoliucinį šios kontrolės aspektą.

Tegai:
mokslininkai, amžius