Ramūnas Karbauskis, archyvinė nuotrauka.

Karbauskio verslas Baltarusijoje norėjo nuslėpti politikas

56
Apie politikui per "Agrokoncerną" priklausiusią bendrovę Baltarusijoje, einant į rinkimus, taip ir liko nutylėta

VILNIUS, gruodžio 20 — Sputnik. Ramūnas Karbauskis ilgai slėpė beveik dešimtmetį turėtą verslą Baltarusijoje, praneša LRT.

Karbauskio "Agrokoncernas" veiklą vykdo ne tik su Rusija, bet ir Baltarusija. Iš šios gamyklų į Lietuvą taip pat importuojamos trąšos, ir tai nėra jokia paslaptis. Tačiau apie politikui per "Agrokoncerną" priklausiusią bendrovę Baltarusijoje, einant į rinkimus, taip ir liko nutylėta.

Karbauskis ir su juo susiję asmenys valdo imperiją, kurią sudaro mažiausiai keturios dešimtys įmonių. Kilus skandalams dėl politiko verslo veiklos, akcijas turimose įmonėse Ramūnas Karbauskis deklaravo. Tačiau apie užmojus Baltarusijoje jis niekad viešai nepasakojo. O Baltarusijos bendrove atsikratė po rinkimų praėjus pusmečiui.

Iki praėjusių metų vidurio Ramūno Karbauskio "Agrokoncernas" valdė įmonę Baltarusijoje "Xoll Kemikal". Ši įmonė verčiasi trąšų gamyba. Joje "Agrokoncernui" priklausė kontrolinis akcijų paketas — 83,22 proc. akcijų.

Paslaptingoji bendrovė "Xoll Kemikal" įsikūrusi Baltarusijos Bresto srityje, Baranovičiaus mieste, kuris vos keli šimtai kilometrų nuo Lietuvos. Miestas yra prie geležinkelio. Taigi tai — ypač patogi vieta trąšų tranzitui.

Baltarusijos bendrovė "Agrokoncernui" pelno per visus 9 metus nenešė. Priešingai — nuo 2009 iki 2016 metų Baltarusijos bendrovės skola "Agrokoncernui" išaugo nuo 432,8 tūkst. eurų iki 1,04 mln. eurų.

Nors bendrovę Ramūno Karbauskio "Agrokoncernas" turėjo nuo 2008 metų, akcijas joje politikas deklaravo tik 2017 metais. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija patikslino, kad akcijos šioje Baltarusijos bendrovėje į viešų ir privačių interesų deklaraciją buvo įrašytos 2017 metų vasario 21 dieną. Beje, deklaracijoje Baltarusijos įmonės pavadinimas, sąmoningai ar ne, įrašytas su klaida. Pagal tokį, koks nurodytas, neįmanoma rasti jokios informacijos apie bendrovę.

Pasak su korupcija kovojančios tarptautinės organizacijos "Transparency International" Lietuvos skyriaus vadovo Sergejaus Muravjovo, politikai privalo skirti ypatingą dėmesį skaidrumui.

"Mes turime žinoti, kokius interesus jie turi, kokius verslus valdo, o tai ypač aktualu, kai kalbame apie žmones, kurie ateidami į politiką turėjo verslų. Atėjo į politiką iš verslo. Nes kitaip gali kilti abejonių, ar jie teisingai suvaldo savo interesus", — sako jis.

"Agrokoncernas" ir LRT tyrimas

Anksčiau LRT Tyrimų skyrius išsiaiškino, kad UAB "Agrokoncernas" importuoja trąšas iš Rusijos bendrovės "Minudobreniya" — Rusijos Voronežo srityje, Rosošo mieste, esančios azotinių trąšų gamyklos, kurios daugiau nei 80 proc. akcijų priklauso Rusijos oligarchui Arkadijui Rotenbergui. "Minudobreniya" nėra įtraukta į sankcijų sąrašą, tačiau Rotenbergui nuo 2014 metų taikomos tarptautinės sankcijos dėl artimų ryšių su Kremliaus lyderiu.

Tyrime pabrėžiama, kad sankcijos apeinamos, trąšas iš Rotenbergui priklausančios bendrovės perkant per Dubajų. Tačiau į Lietuvą nupirktos trąšos atkeliauja iš Rusijos per Ukrainos teritoriją.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis ir frakcijos narys, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos (NSGK) komiteto narys Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, ragindami kuo greičiau pateikti pasiūlymus Ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įstatymo projektui.

Konservatoriai teigia, kad jei Lietuva turėtų nacionalinių sankcijų instrumentą, būtų galimybė nedelsiant įtraukti tarpininką Dubajuje į "juodąjį sąrašą" ir UAB "Agrokoncernas" privalėtų nutraukti prekybinius ryšius su šiuo tarpininku.

56
Tegai:
Baltarusija, "Agrokoncernas"
Dar šia tema
Karbauskis ieško kompromato, bet gali gauti matą
TS-LKD reikalauja, kad Skvernelis pasiteisintų dėl Karbauskio verslo
Opozicija nori pašalinti "valstiečius", Rusijai padedant, teigia Karbauskis