Brexit

Lietuvoje rengiamas veiksmų planas "chaotiško Brexit" atvejui

39
(atnaujinta 11:21 2018.12.28)
Lietuvos valdžia ragina verslą pasirengti galimoms "Brexit" pasekmėms, jei Londonas taip ir nepatvirtins susitarimo su ES

VILNIUS, gruodžio 28 — Sputnik. Lietuvoje rengiamas veiksmų planas "chaotiško Brexit" atvejui, praneša Užsienio reikalų ministerijos spaudos tarnyba.

Lietuvos ir ES vėliavos, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Андрей Богданов

Ministerijos atstovai ragina Lietuvos verslą pasirengti įvairiems situacijos plėtros scenarijams, įskaitant ir galimam Didžiosios Britanijos pasitraukimui iš Europos Sąjungos be susitarimo.

Kaip pabrėžė Užsienio reikalų ministerija, derybos dėl "Brexit" parodė, kad gali prireikti peržiūrėti teisės aktus, ypač mokesčių, oro ir jūrų transporto, socialinių garantijų ir maisto produktų bei prekių eksporto srityse.

Be to, neatmetama galimybė, kad gali prireikti pokyčių dėl teisinio Britanijos piliečių statuso Lietuvoje.

Lietuvos valdžios institucijos taip pat vertina Britanijos pasitraukimo poveikį Lietuvos Respublikos įmokoms į ES biudžetą.

"Institucijos šiuo metu analizuoja teisės aktų keitimo planus ir terminus, pasirengimo priemones, finansinių resursų poreikį", — teigiama ministerijos pranešime.

Išsami diskusija vyks vyriausybės posėdyje kitų metų pradžioje. Darbotvarkėje numatytas klausimas apie Britanijoje gyvenančių lietuvių teisių apsaugą, jų statusą Jungtinėje Karalystėje po "Brexit", poveikį transporto sektoriui ir prekybai.

Vasario-kovo mėnesiais suplanuota vienašališkai patvirtinti priemones, skubia tvarka parengti ir priimti atitinkamus teisės aktus.

Britanija turėtų pasitraukti iš ES 2019 metų kovo 29 dieną, tačiau Britanijos parlamentas iki šiol nepatvirtino anksčiau su ES sutartų "Brexit" sąlygų.

Ministrė pirmininkė Teresa Mei atidėjo balsavimą dėl dokumento, kuris turėjo įvykti gruodžio 11 dieną, o vėliau paskelbė, kad dabartinio susitarimo nepalaiko didžioji dauguma deputatų. Balsavimas buvo atidėtas vėliasniam laikotarpiui.

Anksčiau Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad Britanijos ir ES susitarimo dėl "Brexit" peržiūra yra neįmanoma. Ji taip pat pažymėjo, kad Britanijoje pastebimas politinis chaosas, o šalies premjerės padėtis gerokai susilpnėjo.

ES aukščiausiojo lygio susitikimo Briuselyje metu Grybauskaitė palinkėjo Britanijos valdžiai "nuspręsti, ko ji tikrai nori".

39
Tegai:
ES, Didžioji Britanija, Lietuva, Brexit
Dar šia tema
Europos Federacija ar nacionalinė valstybė — ką rinktis Lietuvai
Lietuvos prezidentė mano, kad neįmanoma persvarstyti "Brexit" sutarties
Lietuvos prezidentė paliko kalėdinį linkėjimą Londonui "Brexit" fone
Britanijos parlamentui pateiktas siūlymas dėl nepasitikėjimo Mei votumo