Gabrielius Landsbergis, archyvinė nuotrauka

TS-LKD siūlo kovos su dezinformacija pataisas, kurios neribotų valdžios kritikos

67
(atnaujinta 16:37 2019.01.07)
Gabrielius Landsbergis frakcijos vardu įregistravo alternatyvų Visuomenės informavimo įstatymo pataisų projektą, pagal kurį "kovojant su Kremliaus dezinformacija neturėtų būti ribojama valdžios institucijų kritika"

VILNIUS, sausio 7 — Sputnik. Grupė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) parlamentarų frakcijos vardu įregistravo alternatyvų Visuomenės informavimo įstatymo pataisų projektą, kuriuo siekiama, kad įgyvendinant Europos Sąjungos (ES) direktyvos perkėlimą į Lietuvos teisę ir kovojant "su dezinformacija iš Lietuvai priešiškų šalių", nebūtų sudaromos prielaidos varžyti valdžios institucijų kritikos galimybes ir riboti žiniasklaidos laisves Lietuvoje, rašoma Seimo pranešime spaudai.

Landsbergis sukritikavo Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) vadovybės parengtas ir praėjusią savaitę Ramūno Karbauskio ir kitų parlamentarų įregistruotas Visuomenės informavimo įstatymo pataisas.

Anot TS-LKD lyderio, siūlomos pataisos buvo parengtos neprofesionaliai, sudarė prielaidas ateityje imtis sankcijų ir tokiu būdu bauginti valstybės institucijas pagrįstai kritikuojančias žiniasklaidos priemones.

Landsbergis pabrėžia, jog tai nedera su demokratine santvarka ir žodžio laisvės vertybėmis, ypač per pastaruosius porą metų susidūrus su valdančiosios daugumos bandymais kištis į žiniasklaidos turinį ar daryti spaudimą visuomeniniam transliuotojui.

"Todėl grupė TS-LKD frakcijos narių teikia pataisas, kad įgyvendinant ES direktyvos perkėlimą į Lietuvos teisę ir kovojant su dezinformacija iš Lietuvai priešiškų šalių, nebūtų sudaromos prielaidos varžyti valdžios institucijų kritikos galimybes", — teigė Landsbergis.

Pasak vienos iš pataisų autorių, TS-LKD frakcijos seniūno pavaduotojos Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės, šiomis pataisomis yra tikslinamas prieš Lietuvos nacionalinio saugumo interesus nukreiptos informacijos apibrėžimas, kuris prieš tai sudarė prielaidas labai plačiam ir įvairiam interpretavimui, išbraukiamos "nepasitenkinimo valstybės institucijomis" sąvokos ir siaurinamos buvusios aptakios formuluotės.

"Tikimės, kad galime pasiūlyti tokias formuluotes, kurios apgintų žiniasklaidos teises bei laisves ir derėtų su siekiu kovoti su mums priešiškų valstybių galima propaganda", — teigė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Pagal Karbauskio ir LRTK inicijuotas pataisas šis kritikos sulaukęs punktas skambėtų taip: "Visuomenės informavimo priemonėse draudžiama skelbti informaciją, kurioje raginama prievarta pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą — pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į jos nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, skleidžiama dezinformacija, karo propaganda, kurstomas karas, bandoma iškraipyti Lietuvos Respublikos istorinę atmintį, skatinamas nepasitikėjimas ir nepasitenkinimas Lietuvos valstybe ir jos institucijomis, demokratine santvarka, krašto gynyba, siekiama stiprinti tautines ir kultūrines takoskyras, silpninti tautinę tapatybę ir pilietiškumą, silpninti piliečių ryžtą ginti savo valstybę, ar kitaip siekiama daryti prieš Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo interesus nukreiptą įtaką šalies demokratijos, rinkimų procesams, partinei sistemai".

Karbauskis, komentuodamas kilusį nepasitenkinimą, pabrėžė, kad šios nuostatos nėra naujos, jos yra paimtos iš Seimo prieš metus patvirtintos Nacionalinio saugumo strategijos, kur tai įvardijama kaip informacinės grėsmės.

67
Tegai:
Visuomenės informavimo įstatymas, Ramūnas Karbauskis, Gabrielius Landsbergis, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD)
Dar šia tema
Prancūzijos URM ekspertai supainiojo Lietuvą ir Latviją "propagandos" ataskaitoje
Britanijos "Ofcom" nagrinėja skundus dėl "NTV-Mir Baltija" ir "REN TV Baltic" kanalų
Kas skleidžia netikras naujienas Lietuvoje
ES paskelbė "kovos su dezinformacija" planą rinkimų išvakarėse
Buvęs Klaipėdos miesto tarybos narys Viačeslavas Titovas

Titovas: mums bandys sukurti kliūčių prieš Lietuvos Seimo rinkimus

(atnaujinta 18:54 2020.08.12)
Komitetas stengsis įveikti bet kokias kliūtis, kad pasiektų savo tikslus rinkimuose, mano politikas Viačeslavas Titovas

VILNIUS, rugpjūčio 12 — Sputnik. Buvęs Klaipėdos miesto tarybos narys Viačeslavas Titovas ketina dalyvauti rudenį vyksiančiuose Lietuvos Seimo rinkimuose ir tikisi gyventojų palaikymo.

Buvęs Klaipėdos miesto tarybos narys Viačeslavas Titovas
© Sputnik / Алексей Стефанов

Anksčiau Titovas pranešė, kad komitetas "Titov ir teisingumas" gavo pasiūlymą iš partijos "Kovotojų už Lietuvą sąjunga" kartu vykti į Seimo rinkimus.

Titovas galės dalyvauti Klaipėdos vienmandatėje Mario apygardoje. Kad dalyvautų Seimo rinkimuose, Vyriausioji rinkimų komisija pareikalavo iš Titovo surinkti iki rugpjūčio 27 dienos 1 000 rinkėjų parašų Mario rinkimų apygardoje.

Interviu Sputnik Lietuva Titovas pareiškė, kad toks reikalavimas buvo pateiktas tik jiems, nors kitų partijų nebuvo prašoma rinkti parašus.

"Likusios partijos dalyvauja be jokio parašų rinkimo. Deja, šie reikalavimai buvo taikomi tik mums. Sukurti kažkokias  papildomas kliūtis, kad, galbūt, tokiu būdu pašalintų iš distancijos. Bandysime jas įveikti. Tikiuosi, kad gyventojų palaikymas yra didelis. Tikiuosi, kad palaikys šioje sunkioje situacijoje. Mes kovosime toliau, eisime iki galo už sąžiningą Lietuvą", — pasakė jis.

Titovas pareiškė, kad Lietuvoje reikia reformuoti teismų sistemą. Be to, jo manymu, nebus įmanoma pasiekti teisingumo respublikoje.

"Manau, kad teismai turėtų būti renkami, o ne skiriami", — pridūrė jis.

Rinkimai į Lietuvos parlamentą įvyks 2020 metų spalio 11 dieną. Atsižvelgiant į galimą antrąją koronaviruso pandemijos bangą, imamasi priemonių gyventojų saugumui užtikrinti. Visų pirma svarstoma galimybė balsuoti internetu.

Taip pat manoma, kad bus pailgintas preliminarus balsavimo laikas, padaugės rinkimų apylinkių. Jei bus paskelbta ypatinga padėtis, balsuoti iš anksto bus galima spalio 5–9 dienomis.

Kalbant apie kandidatus, norint patekti į Seimą, partijoms reikia įveikti penkių procentų barjerą, tačiau koalicijos sąraše riba yra aukštesnė — 7 procentai.

Tegai:
Seimo rinkimai, Lietuva, Viačeslavas Titovas
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Dar šia tema
Ekspertas: opozicija bando diskredituoti Verygą prieš Seimo rinkimus
Paskelbta, kad Venckienė dalyvaus Seimo rinkimuose
Lietuvos valstybinė rinkimų komisija patvirtino balsavimo dėl Seimo rinkimų tvarką
Pareiškinius dokumentus Seimo rinkimams VRK pristatė 20 partijų
Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

Lietuvos prezidentas pristatė krizės Baltarusijoje sprendimo planą 

(atnaujinta 18:38 2020.08.12)
Taip pat buvo pasiūlyta sudaryti nacionalinę tarybą, į kurią įeitų Baltarusijos valdžios ir pilietinės visuomenės atstovai

VILNIUS, rugpjūčio 12 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda viešai kreipėsi į Baltarusijos valdžią su prašymu imtis skubių priemonių konfliktinei situacijai šalyje išspręsti, praneša Prezidento rūmų spaudos tarnyba.

Jis pabrėžė, kad artimiausiems Baltarusijos kaimynams, tarp jų ir Lietuvai, reikalinga stabili, demokratinė, nepriklausoma ir klestinti Baltarusija.

"Visa tai nesuderinama su pastarųjų dienų įvykiais, kuriuos stebime su didžiausiu susirūpinimu", – sakė šalies vadovas. — Todėl raginame Baltarusijos valdžią  visų pirma, skubiai deeskaluoti situaciją ir nutraukti brutalios jėgos naudojimą prieš savo tautą, – teigė prezidentas. –

Be to, jis pabrėžė, jog raginama,kad Baltarusijos valdžios institucijas skubiai paleistų visus suimtus protesto akcijų dalyvius ir nutrauktų jų persekiojimą ir  Baltarusijos valdžia pagaliau pradėtų dialogą su savo piliečiais.

Pasak šalies vadovo, tinkamu žingsniu, siekiant konflikto sureguliavimo ir taikaus dialogo, galėtų tapti Nacionalinės tarybos, apimančios Baltarusijos valdžios ir pilietinės visuomenės atstovus, suformavimas.

Lietuvos vadovo siūlomą planą ir tarptautinio mediavimo proceso iniciavimą palaiko Lenkijos ir Latvijos Prezidentai.

Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Remiantis preliminariais VRK paskelbtais rezultatais, dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka padidėjo 80,08 proc., Svetlana Tichanovskaja — antroje vietoje su 10,09 proc. rinkėjų balsų.

Po preliminarių rezultatų paskelbimo sekmadienio vakarą respublikoje prasidėjo protesto akcijos, kurios tęsėsi ir kitomis dienomis. Padėtis stabilizuota.

Tikchanovskaja į Lietuvą atvyko antradienį. Vėliau tą pačią dieną pasirodė jos vaizdo žinutė, kurioje ji pranešė, kad paliko vaikus. Vėliau pasirodė antras vaizdo įrašas, kuriame moteris prašo savo bendražygių nevykti protestuoti ir nesilaikyti įstatymų.

Tegai:
Baltarusija, Gitanas Nausėda
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Lukašenkos oponentė Tichanovskaja — Lietuvoje
"Rūpinamės jos saugumu": Lietuvos URM pasakojo apie Tichanovskajos atvykimą
Nausėda mano, kad paskelbti Tichanovskajos vaizdo pranešimai buvo daryti ne laisva valia
Cigaretės, archyvinė nuotrauka

Automobilio slėptuvėse rūkalus gabenusiai merginai gresia tūkstantinė bauda

(atnaujinta 16:48 2020.08.12)
Dėl akcizais apmokestinamų prekių gabenimo pažeidžiant nustatytą tvarką vairuotojai pradėta administracinės bylos teisena. Už tokį pažeidimą gresia bauda nuo 5200 iki 6000 eurų

VILNIUS, rugpjūčio 12 — Sputnik. Iš Dieveniškių kilpos važiavusios moters lengvajame automobilyje pasieniečiai aptiko įrengtas slėptuves, o jose — daugiau kaip 2 tūkst. pakelių baltarusiškų cigarečių, rašo Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

VSAT pareigūnai Šalčininkų rajono Širvių kaimo prieigose, kelyje Dieveniškės – Šalčininkai, patikrino 22 metų Vilniuje gyvenančios merginos ir jos vairuoto lengvojo automobilio "Opel Meriva" dokumentus.

Ši vieta yra prie išvažiavimo iš vadinamosios Dieveniškių kilpos, iš visų pusių supamos Baltarusijos teritorijos. Čia pasieniečiai atlieka visų keliaujančių asmenų bei transporto priemonių patikrą.

VSAT pareigūnai jau turėjo informacijos, kad šia transporto priemone gali būti gabenamas neteisėtas krovinys, todėl ji buvo pristatyta į užkardą, kur yra tinkamos patalpos išsamiai apžiūrai.

Paaiškėjo, kad automobilio dugne bei salone, po galinėmis sėdynėmis, aptiktos išpjautos ir metalinėmis plokštelėmis užmaskuotos ertmės. Iš jų pasieniečiai iš viso ištraukė 2030 pakelių cigarečių "NZ Gold" su baltarusiškomis banderolėmis.

Dėl akcizais apmokestinamų prekių gabenimo pažeidžiant nustatytą tvarką vairuotojai pradėta administracinės bylos teisena. Už tokį pažeidimą gresia bauda nuo 5200 iki 6000 eurų. Teismas taip pat gali konfiskuoti ir transporto priemonę, kuria gabentos neteisėtos prekės. Po apklausos merginą pasieniečiai paleido. Ji privalės atvykti į teismą.

Tegai:
cigarečių kontrabanda, Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT)
Dar šia tema
Pasieniečiai sučiupo motociklininką, važiavusį be jokių dokumentų
Privalomos izoliacijos sąrašą papildė dar 5 šalys, tarp kurių — Lenkija
VSAT: kontrabandinės cigaretės iš Baltarusijos į Lietuvą atskrido per tvorą