Jurijus Melis, archyvinė nuotrauka

Apeliacinis teismas paliko Melį grotų, nes būdamas laisvėje jis gali slėptis

43
(atnaujinta 16:07 2019.01.15)
Lietuvos teisėsaugos kaltinamas nusikaltimais žmoniškumui ir karo nusikaltimais Jurijus Melis lieka suimtas

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Lietuvos apeliacinis teismas atmetė "nusikaltimais žmoniškumui ir karo nusikaltimais" kaltinamo Rusijos piliečio Jurijaus Melio gynėjos skundą, kuriuo buvo skundžiamas pratęstas suėmimo terminas dar trims mėnesiams, skaičiuojant nuo 2018 metų gruodžio 12 dienos, skelbiama teismo nutartyje.

Kaip pažymi Lietuvos apeliacinis teismas, Meliui inkriminuojamų nusikaltimų sunkumas bei gresiančios griežtos bausmės tikimybė leidžia daryti pagrįstą išvadą, kad, būdamas laisvėje ir siekdamas išvengti gresiančios bausmės, neturėdamas nuolatinės ar laikinos gyvenamosios vietos Lietuvoje, būdamas Rusijos (užsienio valstybės, neišduodančios savo piliečių kitų valstybių baudžiamajam persekiojimui) pilietis ir šioje valstybėje gyvenęs bei dirbęs, turėdamas ryšių užsienyje, jis gali bėgti (slėptis) nuo teismo.

Melis buvo sulaikytas 2014 metų kovo 12 dieną, nuo to laiko jam tęsiamas suėmimo terminas. Pasisakydama dėl Melio suėmimo trukmės ir jo laisvės suvaržymo, teisėjų kolegija pabrėžė, kad šiuo atveju ilgalaikio suėmimo taikymą pateisina išskirtinės priežastys ― asmuo kaltinamas visuomenei ypač pavojingų nusikaltimų, t. y. nusikaltimų žmoniškumui bei karo nusikaltimų, galimu padarymu, byla labai sudėtinga ir itin didelės apimties.

Ši Lietuvos apeliacinio teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Advokatė vertina Sausio 13-osios bylos kaltinamąjį Melį kaip politikos auką >>

Dar 2014 metais Rusijos Federacijos federalinės asamblėjos Federacinė taryba kreipėsi į Lietuvos Seimą su prašymu "paskatinti maksimaliai objektyvų Melio bylos tyrimą be politizacijos ir istorinių sąskaitų suvedimo, o tik tarptautinės teisės pagrindu".

Sausio 13-osios byla savo apimtimi ir kaltinamųjų skaičiumi yra viena didžiausių baudžiamųjų bylų nepriklausomos Lietuvos teismų istorijoje. Nukentėjusiųjų šioje byloje — beveik 500, liudytojų — apytiksliai tūkstantis. Bylą sudaro 709 tomai, iš jų vien kaltinamasis aktas — 13 tomų.

Byloje dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui teisiama per 60 kaltinamųjų, dauguma iš jų teisiami už akių, nes slapstosi Rusijoje arba Baltarusijoje. Teismo posėdžiuose dalyvauja tik du kaltinamieji — Jurijus Melis ir Genadijus Ivanovas.

Pasak Lietuvos valdžios institucijų, 1991 metų sausio 13-osios naktį, TSRS daliniams puolant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos pastatą, žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti.

Pernai spalį Vilniaus apygardos teismas baigė nagrinėti bylą dėl sovietų agresijos 1991 metų sausio 13-ąją, nuosprendis bus skelbiamas vasario mėnesį.

Rusijos Valstybės Dūma priėmė pareiškimą dėl vadinamosios 1991 metų įvykių sausio 13-osios bylos, pavadinusi šį procesą šališku teismu ir istorijos falsifikacija.

43
Tegai:
Lietuvos apeliacinis teismas, Jurijus Melis, Sausio 13-osios byla
Temos:
Sausio 13-osios byla (80)
Dar šia tema
Rusijos Visuomenės rūmai teismą dėl Sausio 13-osios įvykių pavadino politiniu
Gasparianas: teismo procesas Sausio 13-osios byloje gali tęstis amžinai
Udalcovas pasakė, kaip Lietuva pažeidžia žmogaus teises Sausio 13-osios byloje
Kantrybė pasibaigė: Rusija pradėjo puolimą "Lietuvos fronte"
RF ambasadorius Lietuvoje pasveikino su jubiliejumi Jurijų Melį Lukiškių kalėjime