Astravo AE, archyvinė nuotrauka

Linkevičius teigia, jog nežino Skvernelio planų dėl Astravo AE

58
(atnaujinta 18:00 2019.02.28)
Pasak Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovo, Vilniaus požiūris į Astravo atominę elektrinę išlieka nepakitęs

VILNIUS, vasario 28 — Sputnik. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pareiškė, kad nieko nežinojo apie Lietuvos premjero Sauliaus Skvernelio pasiūlymus dėl konflikto, susijusio su Baltarusijos AE, sprendimo.

"Jeigu yra kokių tai idėjų, aš nežinau, nekalbėjau ta tema su premjeru. Aš manau, geriausia būtų jo paties paklausti ir kad jis pats paaiškintų. Manau, kad jis tą ir padarys", — "Žinių radijui" sakė ministras.

Pasak ministro, Lietuvos pozicija Baltarusijos atominės elektrinės atžvilgiu išlieka nepakitusi — Vilnius vis dar prieštarauja atominės elektrinės statybai, bando įgyti tarptautinę paramą ir atsisako pirkti Baltarusijos elektros energiją.

Anksčiau šią savaitę premjeras susitikime su Kėdainių gyventojais pranešė, kad turi Minskui "racionalų sprendimą" su Astravo jėgaine susijusiuose ginčuose.

Anksčiau Linkevičius vyriausybės posėdyje pareiškė, kad Espo konvencijos šalys mano, jog Baltarusija pasirinko netinkamą vietą AE statybai.

Vasario pradžioje Espo konvencijos, kuri vienija 44 valstybes, šalių susitikime Ženevoje priimtas sprendimas, patvirtinantis, kad Baltarusija pažeidžia Espo konvenciją: yra netinkamai parinkusi aikštelę atominės elektrinės statyboms Astrave.

Ministras pažymėjo, kad šis Espo konvencijos šalių sprendimas — tai ilgalaikių Lietuvos institucijų (Užsienio reikalų, Aplinkos, Energetikos ministerijų, Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos ir kt.) pastangų, tarptautinio bendradarbiavimo ir aktyvaus diplomatinio darbo rezultatas.

"Espo konvencijos susitikime Ženevoje buvo pademonstruota išskirtinė ES šalių ir partnerių vienybė bei solidarumas su Lietuva", — teigė Linkevičius.

Baltarusijos URM pabrėžė, kad Minskas nusivylęs Espo konvencijos šalių sprendimu, jog Baltarusija tariamai nepateikė visuomenei "pakankamai" informacijos, kodėl elektrinės statyboms buvo pasirinktas būtent Astravas.

Lietuvos ir Baltarusijos ginčas dėl Astravo AE

Baltarusijos AE statoma šalia Astravo miesto, Gardino srityje, apie 50 kilometrų nuo Vilniaus, o tai lemia Lietuvos nepasitenkinimą. Lietuvos valdžia laiko AE atsiradimą šalia valstybės sienų "grėsme nacionaliniam saugumui" ir visais būdais stengiasi išvengti energijos eksporto iš "nesaugios" elektrinės į Lietuvą.

Nuo pat statybos pradžios Lietuva priešinosi projektui ir primygtinai ragino kitas Europos šalis boikotuoti jį. Visų pirma Vilnius paskelbė Baltarusijos AE grėsme šalies nacionaliniam saugumui, taip pat priėmė iniciatyvą, draudžiančią eksportuoti elektros energiją iš valstybių, kuriose veikia "nesaugios" AE.

Savo ruožtu Minskas pabrėžia, kad Baltarusijos AE atitiks tarptautinius saugos reikalavimus, o visas Vilniaus pretenzijas laiko "politizuotomis".

58
Tegai:
Saulius Skvernelis, Linas Linkevičius, Baltarusija, Lietuva, Astravo AE
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (183)
Dar šia tema
Nesugebėjimas sustabdyti Astravo AE statybų tapo metų nesėkme — URM
Ekspertė: nesėkmė su Astravo AE parodė, kad Lietuvos balsas nesvarbus Europoje
Minskas kaltina Espo konvencijos šalis noru įtikti Lietuvai dėl Astravo AE
Espo konvencijos šalys palaikė Lietuvą dėl Astravo atominės elektrinės