Dalia Grybauskaitė penktadienį susitiko su Austrijos prezidentu Alexanderiu Van der Bellenu, nuotrauka iš įvykio vietos

Grybauskaitė padėkojo Austrijai paramą Lietuvai dėl Astravo AE

77
(atnaujinta 11:05 2019.03.02)
Dvišaliame susitikime Lietuvos ir Austrijos prezidentai aptarė abiejų valstybių ryšių stiprinimą, bendradarbiavimo perspektyvas ekonomikos, energetikos, mokslo, meno ir kultūros bei turizmo srityse

VILNIUS, kovo 2 — Sputnik. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė padėkojo Austrijai už principingą poziciją ir paramą Lietuvai dėl "Rusijos geopolitinio projekto" Astravo atominės elektrinės, kuri statoma vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus ignoruojant ir pažeidžiant tarptautinius branduolinės saugos standartus, praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

Lietuvos vadovė penktadienį susitiko su Austrijos prezidentu Alexanderiu Van der Bellenu.

"Astravo AE kelia grėsmę regiono saugumui, todėl būtina siekti šios branduolinės jėgainės uždarymo. Austrijos patirtis parodė, kad tai įmanoma, jei yra atsakomybė ir užtenka politinės valios", — susitikime sakė Grybauskaiė.

Vasario pradžioje Ženevoje vykusioje Espo konvencijos konferencijoje pripažinta, kad Astravo AE parinkta aikštelė yra nesaugi. Šią poziciją tvirtai palaikė ir nebranduolinės valstybės kelią pasirinkusi Austrija.

Baltarusijos AE ir toliau audrina Lietuvą
© Sputnik / Edvinas Mamontovas

Pasak Grybauskaitės, Austrijos parama Lietuvai svarbi toliau telkiant tarptautinę paramą. Tai valstybė, kuri rengia branduolinės saugos ekspertus ir yra Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) namai. Vienoje yra įsikūrusi šios organizacijos būstinė.

Aptariant ES aktualijas, susitikime pabrėžta, kad, JK viduje nerandant sutarimo dėl "Brexito", įkaitais tapo ne tik šios valstybės žmonės, bet ir visa ES. Susiklosčiusi politinio neaiškumo situacija stabdo derybas dėl naujojo septynmečio ES biudžeto, dėl to gali vėluoti finansinė parama strateginiams projektams.

Президент Литвы Даля Грибаускайте на встрече с президентом Австрии Алексндром Ван дер Белленом в Вене
Susitikime taip pat pabrėžta, kad intensyvėjantys dvišaliai ryšiai atveria naujų perspektyvų Lietuvos ir Austrijos žmonių gerovei

Susitikime kalbėta ir apie ES atsparumo stiprinimą hibridinėms grėsmėms. Tai ypač aktualu šiemet, kai po kelių mėnesių žmonės rinks naują Europos Parlamentą. Todėl būtina imtis visų priemonių užtikrinti, kad priešiškos išorės jėgos nepaveiktų ES piliečių apsisprendimo.

Susitikime taip pat pabrėžta, kad intensyvėjantys dvišaliai ryšiai atveria naujų perspektyvų Lietuvos ir Austrijos žmonių gerovei. Per metus 19 proc. išaugo dvišalė prekyba, mezgasi tvirti meno, kultūros ir mokslo saitai. Žengiami pirmieji žingsniai Kauno ir Vienos universiteto bendradarbiavimo srityje. Kultūrinius ryšius skatina Vilniaus ir Zalcburgo miestų partnerystė. Daug potencialo glūdi aukštųjų ir finansinių technologijų, gyvybės mokslų srityse.

Susitikimo metu Alexanderis Van der Bellenas padovanojo Grybauskitei tris rožių krūmus iš Vienos sodų. Dovana kaip tik sutapo su Dalios Grybauskaitės gimtadieniu.

Lietuvos ir Baltarusijos ginčas dėl Astravo AE

Baltarusijos AE statoma šalia Astravo miesto, Gardino srityje, apie 50 kilometrų nuo Vilniaus, o tai lemia Lietuvos nepasitenkinimą. Lietuvos valdžia laiko AE atsiradimą šalia valstybės sienų "grėsme nacionaliniam saugumui" ir visais būdais stengiasi išvengti energijos eksporto iš "nesaugios" elektrinės į Lietuvą.

Vasario pradžioje Espo konvencijos, kuri vienija 44 valstybes, šalių susitikime Ženevoje priimtas sprendimas, patvirtinantis, kad Baltarusija pažeidžia Espo konvenciją: yra netinkamai parinkusi aikštelę atominės elektrinės statyboms Astrave.

Baltarusijos URM pabrėžė, kad Minskas nusivylęs Espo konvencijos šalių sprendimu, jog Baltarusija tariamai nepateikė visuomenei "pakankamai" informacijos, kodėl elektrinės statyboms buvo pasirinktas būtent Astravas.

Baltarusijos užsienio reikalų ministerija teigė, kad Konvencijos dalyvės pasirinko "antibaltarusišką" sprendimą, norėdamos įtikti Lietuvai.

Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis paskelbė turįs Minskui "planą-chuliganą" dėl statomos elektrinės. Prezidentė nepritarė ministrui pirmininkui ir kategoriškai pareiškė, kad Baltarusijos AE turėtų būti uždaryta.

Nuo pat statybos pradžios Lietuva priešinosi projektui ir primygtinai ragino kitas Europos šalis boikotuoti jį. Visų pirma Vilnius paskelbė Baltarusijos AE grėsme šalies nacionaliniam saugumui, taip pat priėmė iniciatyvą, draudžiančią eksportuoti elektros energiją iš valstybių, kuriose veikia "nesaugios" AE.

Savo ruožtu Minskas pabrėžia, kad Baltarusijos AE atitiks tarptautinius saugos reikalavimus, o visas Vilniaus pretenzijas laiko "politizuotomis".

77
Tegai:
Astravo AE, Austrija, Lietuva
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (276)
Dar šia tema
Ekspertė: nesėkmė su Astravo AE parodė, kad Lietuvos balsas nesvarbus Europoje
Minskas kaltina Espo konvencijos šalis noru įtikti Lietuvai dėl Astravo AE
Espo konvencijos šalys palaikė Lietuvą dėl Astravo atominės elektrinės