Biuletenis, archyvinė nuotrauka

"Matome tik pralaimėtojus": politologai įvertino savivaldybių rinkimus Lietuvoje

98
(atnaujinta 12:34 2019.03.05)
Kai kurie ekspertai mano, kad viešųjų komitetų pergalė rinkimuose yra tarsi lietuviškosios partinės sistemos erozija

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Lietuvos politologai įvertino savivaldybių rinkimų rezultatus. Kai kurie mano, kad tiesioginiai merų rinkimai nepasiteisino, kiti sako apie partijų sistemos sunaikinimą Lietuvoje, praneša LRT.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologas docentas Mažvydas Jastramskis pastebėjo lietuviškosios partinės sistemos eroziją savivaldos lygmeniu. Anot jo, tai toks parodoksas, o vienintelis priešnuodis tai erozijai ir komitetų sėkmei yra stiprios partijos.

"Dėl to, kad geriausiai šiaip pasirodė būtent socialdemokratai ir Tėvynės sąjunga — partijos, turinčios daugiausiai narių, seniausias organizacijas, didžiausius skyrius Lietuvoje", — kalbėjo Jastramskis.

Be to, politologas pabrėžė, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) surinkti 12 proc. balsų yra gana nedidelis skaičius, parodantis, jog palaikymas partijai mažėja.

VRK pastatas
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Politologas kalbėjo, kad rinkimai praėjo sklandžiai, skandalingų balsų papirkinėjimo atvejų nebuvo. Tačiau jis pastebėjo, kad tarp jau laimėjusių ir patekusių į antrąjį turą politikų yra nemažai žmonių, kurie yra pagarsėję autoritariškais metodais, turi problemų su teisėsauga ar yra politiniai perbėgėliai.

"Tai yra teisė ir laisvė žmonių rinkti tai, ką jie nori rinkti, tačiau tai, kaip mes žiūrime į demokratiją, kokios yra mūsų demokratinės nuostatos, tai šį tą pasako, ir ne itin gero", — sakė VU TSPMI politologas.

Savo ruožtu politologė Ainė Ramonaitė rinkimų rezultatus vertino kaip gana keistus, nes nėra vieno laimėtojo.

Kaip sakė politologė, šiuo metu matome tik pralaimėtojus, kurių didžiausias — Lietuvos socialdemokratų darbo partija. Anot Ramonaitės, ši partija parodė, kad neturi jokių pajėgumų konkuruoti su Lietuvos socialdemokratų partija, nuo kurios atskilo prieš beveik dvejus metus.

Ramonaitė priduria, kad žiūrint į šių rinkimų rezultatus, galima teigti, jog tiesioginiai merų rinkimai nepasiteisino.

"Nors mes visą laiką sakėme, kad čia bloga idėja. Ką mes dabar matome, kad stiprėja tokia feodalizacija kai kuriuose rajonuose ir bendrai labai ryškus įsitvirtinimas buvusių merų. Vargu, ar tai yra vien tik iš to, kad jie labai gerai dirbo", — kalbėjo Ramonaitė.

Kovo 3 dieną Lietuvoje vyko savivaldybių tarybų ir merų rinkimai. Rinkėjų aktyvumas buvo beveik 48 proc. Po pirmojo rinkimų turo merai išrinkti 19-oje savivaldybių.

98
Tegai:
politologas, savivaldos rinkimai
Temos:
Savivaldybių tarybų narių ir merų rinkimai — 2019 (35)
Dar šia tema
VRK pastebėjo, kaip gyventojų skaičiaus mažėjimas veikia rinkimus
Dėl Vilniaus mero posto antrajame ture susirungs Šimašius ir Zuokas
Komitetas "Titov ir teisingumas" Klaipėdos miesto taryboje gavo du mandatus