Astravo AE, archyvinė nuotrauka

"Turėtų aptarti su Putinu": Lietuvoje kritikuojamas Skvernelio planas dėl Astravo AE

104
(atnaujinta 13:50 2019.03.05)
Premjero Sauliaus Skvernelio pasiūlymas Astravo atominę elektrinę paversti dujine elektrine Lietuvoje vertinamas kaip nerealistiškas

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Vyriausiasis prezidentės patarėjas Mindaugas Lingė įvertino ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio išsakytą pažadą pateikti baltarusiams alternatyvią Lietuvos poziciją dėl Astravo atominės elektrinės (AE) kaip rinkiminį pranešimą.

Anot jo, Lietuvos interesas, pagal prezidentės jau ne kartą išsakytą poziciją, yra užtikrinti, kad Astravo AE išvis nepradėtų veikti. Tai daryti reikėtų naudojantis tarptautinių bendruomenių formatų teikiama galimybe kelti tokius klausimus.

Lingė pabrėžė, kad pats pastatymo faktas dar neįrodo, jog jėgainė pradės veikti, ir pateikė Austrijos pavyzdį, kuomet prieš dešimtmetį pastatyta elektrinė politiniu sprendimu nebuvo paleista. Be to, prezidentės patarėjas priminė, kad elektrinę "stato ne Baltarusija, o tai yra Rusijos interesais pagrįstas projektas". Todėl, anot Lingės, Skverneliui reikėtų aptarti savo planą su Rusijos prezidentu.

"Tai premjeras turėtų tą klausimą aptarinėti tiesiogiai su Rusijos prezidentu ir pasakyti, ar jis atsisakys savo geopolitnių tikslų ir iš tiesų nekurti kažkokių papildomų, sunkiai įgyvendinamų naujų samprotavimų", — "Žinių radijui" antradienį sakė Lingė.

Anot jo, būtina naudotis ir dirbti tais instrumentais, su kuriais galima kreiptis į tarptautinę bendruomenę ir koncentruotis į bendrą Lietuvos siekį, kad toje vietoje apskritai nepradėtų veikti Astravo AE.

Praėjusią savaitę ministras pirmininkas Saulius Skvernelis trumpai prasitarė, kad Baltarusijai pateiks siūlymą dėl Astravo AE. Pirmadienį vyriausybės kanceliarija pranešė, kad artimiausiu metu premjeras pateiks Baltarusijos valdžios atstovams pasiūlymą, kuris esą gali padaryti proveržį Astravo AE istorijoje ir lemti, kad branduolinė elektrinė Lietuvos pašonėje taip ir nepradėtų veikti.

Seimo Energetikos komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys LRT Radijui teigia manantis, kad į Minską su tokiu pasiūlymu bus kreiptasi artimiausiu metu, bet pripažino tiksliai nežinantis, nei koks yra pats pasiūlymas, nei kas jį rengia.

Energetikos ministerija ir Užsienio reikalų ministerija pasiūlymo nei anksčiau, nei dabar nekomentuoja.

"Manau, konkretūs ministerijų komentarai bus tada, kai Minskui bus išsiųstas pasiūlymas", — svarsto Poderys.

Lietuvos ir Baltarusijos ginčas dėl Astravo AE

Baltarusijos AE statoma šalia Astravo miesto, Gardino srityje, apie 50 kilometrų nuo Vilniaus, o tai lemia Lietuvos nepasitenkinimą. Lietuvos valdžia laiko AE atsiradimą šalia valstybės sienų "grėsme nacionaliniam saugumui" ir visais būdais stengiasi išvengti energijos eksporto iš "nesaugios" elektrinės į Lietuvą.

Nuo pat statybos pradžios Lietuva priešinosi projektui ir primygtinai ragino kitas Europos šalis boikotuoti jį. Visų pirma Vilnius paskelbė Baltarusijos AE grėsme šalies nacionaliniam saugumui, taip pat priėmė iniciatyvą, draudžiančią eksportuoti elektros energiją iš valstybių, kuriose veikia "nesaugios" AE.

Savo ruožtu Minskas pabrėžia, kad Baltarusijos AE atitiks tarptautinius saugos reikalavimus, o visas Vilniaus pretenzijas laiko "politizuotomis".

104
Tegai:
Saulius Skvernelis, Astravo AE
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (181)
Dar šia tema
Espo konvencijos šalys palaikė Lietuvą dėl Astravo atominės elektrinės
Linkevičius teigia, jog nežino Skvernelio planų dėl Astravo AE
Baltarusijos AE ir toliau audrina Lietuvą