Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena, archyvinė nuotrauka

Politologas: pažangi Lietuvos TSR virto ES periferija

105
(atnaujinta 14:02 2019.03.11)
Šalis daugiau nebeturi išsivysčiusios pramonės ir ekonomikos, kurias turėjo sovietiniais laikais, sako politologas Georgijus Fiodorovas

VILNIUS, kovo 11 — Sputnik. Kovo 11 dieną Lietuva švenčia Nepriklausomybės atkūrimo dieną. Prezidentė Dalia Grybauskaitė šventės proga pasveikino visus lietuvius bei pažymėjo, kad tai "pergalė", kurią lietuviai "iškovojo beveik prieš tris dešimtmečius".

1990 metų kovo 11 dieną Aukščiausioji Taryba pasirašė Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Aktą. Po to Lietuva tapo pirmąja iš 15 sovietinių respublikų, kuri pasinaudojo anksčiau išskirtinai formalia teise atsiskirti nuo TSRS.

Interviu Sputnik Lietuva Socialinių ir politinių studijų centro prezidentas Georgijus Fiodorovas sakė, kad Lietuva labai priklauso nuo Europos Sąjungos, todėl jos negalima vadinti visiškai "nepriklausoma" valstybe.

"Tenka pripažinti, kad per šį laikotarpį Lietuvoje susiformavo tam tikras valstybingumas. <...> Tačiau tai, kad tokia šalis gali būti visiškai nepriklausoma, mažai tikėtina — dėl ekonominių priežasčių. ES diktuoja savo ekonomines sąlygas, o šiuo atveju Lietuva, kaip man atrodo, labai priklauso nuo ES ir nėra visiškai nepriklausoma valstybė tikrąja šio žodžio prasme", — sakė politologas.

Fiodorovas pažymėjo, kad šiuo atveju "Lietuvos nepriklausomybė" negali būti vertinama kaip pasididžiavimas, nes ekonominiu požiūriu respublika atsilieka.

"Man atrodo, kad tai nėra pasididžiavimo priežastis. Tiesiog Baltijos šalys buvo ekonomiškai išsivysčiusios TSRS valstybės, gyvenimo lygis buvo aukštesnis nei kitose valstybėse, buvo pramonė, darbo vietos ir rimtesnė ekonomikos dinamika. Šiuo atveju Lietuva tapo oficialiai nepriklausoma, bet dabar ji yra tarp periferinių Europos šalių be pramonės, be galingos ekonomikos, kas, aišku, kelia liūdesį", — sakė politikos analitikas.

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena
© Sputnik /
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena
105
Tegai:
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena, nepriklausomybė, ES, Lietuva
Dar šia tema
Kovo 11-osios minėjimas Vilniuje: eitynės, ekskursijos ir nemokamas viešasis transportas
Lietuvos vardo dieną Vilniuje: sostinės tiltai ir Trys Kryžiai nušvis trispalve
Kovo 11-osios minėjimas Vilniuje — video