Baltarusijos AE statyba

Minskas atsisakė komentuoti Lietuvos premjero "planą-chuliganą"

82
(atnaujinta 08:35 2019.03.12)
Baltarusijos vyriausybės atstovas spaudai dar kartą priminė, kad iš Skvernelio jokių oficialių pasiūlymų nebuvo gauta

VILNIUS, kovo 12 — Sputnik. Baltarusija kol kas negavo oficialaus Lietuvos ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio pasiūlymo dėl Baltarusijos AE statybos projekto, praneša RIA Novosti su nuoroda į Baltarusijos vyriausybės vadovo atstovą spaudai Vladislovą Sičevičių.

"Gavusi (tokių pasiūlymų — Sputnik) Baltarusijos Respublika paskelbs savo poziciją ir argumentus oficialiame atsakyme", — pareiškė atstovas spaudai.

Sičevičius paaiškino, kad jis neketina "transliuoti ją (poziciją — Sputnik) žiniasklaidoje".

Praėjusią savaitę Lietuvos ministras pirmininkas atskleidė "plano chuligano" dėl netoli Astravo statomos atominės elektrinės detales. Pagrindiniu plano punktu tapo pasiūlymas Minskui apsvarstyti galimybę sukurti dujų elektrinę infrastruktūros, sukurtos atominei elektrinei, pagrindu. Skvernelio teigimu, tiekti dujas tokiai elektrinei gali SGD terminalas Klaipėdoje.

Lietuvoje pasiūlymas sukėlė diskusijas tiek tarp ekspertų, tiek tarp politikų. Lietuvos prezidentės patarėjas Mindaugas Lingė įspėjo Skvernelį apie populizmą, o buvęs šalies energetikos ministras Arvydas Sekmokas pažymėjo, kad premjero idėja panaši į bandymus "iš garlaivio padaryti povandeninį laivą".

Lietuvos ir Baltarusijos ginčas dėl Astravo AE

Baltarusijos AE statoma šalia Astravo miesto, Gardino srityje, apie 50 kilometrų nuo Vilniaus, o tai lemia Lietuvos nepasitenkinimą. Lietuvos valdžia laiko AE atsiradimą šalia valstybės sienų "grėsme nacionaliniam saugumui" ir visais būdais stengiasi išvengti energijos eksporto iš "nesaugios" elektrinės į Lietuvą.

Nuo pat statybos pradžios Lietuva priešinosi projektui ir primygtinai ragino kitas Europos šalis boikotuoti jį. Visų pirma Vilnius paskelbė Baltarusijos AE grėsme šalies nacionaliniam saugumui, taip pat priėmė iniciatyvą, draudžiančią eksportuoti elektros energiją iš valstybių, kuriose veikia "nesaugios" AE.

Savo ruožtu Minskas pabrėžia, kad Baltarusijos AE atitiks tarptautinius saugos reikalavimus, o visas Vilniaus pretenzijas laiko "politizuotomis". Be to, tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad nėra rizikos Baltarusijos kaimyninėms šalims.

82
Tegai:
Lietuva, Baltarusija, Astravo AE
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (276)
Dar šia tema
Politologas: Lietuva užslėpė skriaudą Baltarusijai dėl Ignalinos AE
Energetikos ekspertas: Lietuva pavėlavo su savo pasiūlymais dėl Astravo AE
Baltarusijos AE tema Lietuvoje — rinkimų kampanijos triukas
Grybauskaitė padėkojo Austrijai už paramą Lietuvai dėl Astravo AE
Ekspertas paaiškino, kodėl Minskas nepirks Lietuvos SGD Baltarusijos AE