Brexit

ES yra pasirengusi bet kuriam Jungtinės Karalystės sprendimui, teigia Grybauskaitė

50
(atnaujinta 08:55 2019.03.21)
Prezidentė pažymėjo, kad yra įsitikinusi, jog ES šalys padės premjerei kalbėtis su Jungtinės Karalystės Parlamentu

VILNIUS, kovo 21 — Sputnik. Jungtinė Karalystė išlieka Europos Sąjungos partnerė, tačiau norima išgirsti, kaip ji ketina panaudoti tris mėnesius, kuriems atidėjo išstojimą iš Sąjungos, interviu LRT RADIJUI kalbėjo prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Pasak šalies vadovės, "politinis chaosas" ir daugumos jokiam sprendimui trūkumas labai apsunkina Europos šalių gebėjimą ir norą padėti Jungtinei Karalystei.

"Bet kokiu atveju mes, vadovai, tikrai esame pasirengę bet kuriam Jungtinės Karalystės sprendimui ir tikrai mėginsime priimti palankiausią sprendimą, kokį tik galėsime priimti per šį susitikimą ketvirtadienį ir penktadienį", — kalbėjo prezidentė.

Be to, Grybauskaitė pažymėjo, kad yra įsitikinusi, jog ES šalys padės premjerei kalbėtis su Jungtinės Karalystės Parlamentu. Tačiau ES šalys turi išgirsti planą, kaip Jungtinė Karalystė ketina panaudoti tris mėnesius, kuriems atidėjo "Brexit".

"Bet aš suprantu ir kai kurių šalių pasisakymus, ir vyriausiojo derybininko pasisakymą. Be jokios abejonės, mes norėtume išgirsti planą, kas toliau, kaip tie trys mėnesiai bus panaudoti. Visa tai svarbu, bet noriu pasakyti, kad nepriklausomai nuo dramos, kokia vyks, galutinė pozicija ir mūsų nuomonė Jungtinės Karalystės atžvilgiu išlieka ta pati — mes laikome šią šalį savo partnere, artima partnere, ekonomine partnere", — kalbėjo prezidentė. 

Šių metų kovo 29 dieną JK turėtų pasitraukti iš ES, tačiau vakar, kovo 20 dieną, Britų ministrė pirmininkė paprašė ES atidėti "Brexit" iki birželio 30 dienos.

Kovo 14 dieną Didžiosios Britanijos Parlamentas patvirtino, kad šalies pasitraukimas iš Europos Sąjungos be sandorio neįmanomas.

Tuo tarpu Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Tereza Mei pareiškė kolegoms, kad jų dabartinis sprendimas nereiškia, jog Britanija neišeis iš ES be susitarimo. Ji taip pat atmetė idėją surengti antrąjį referendumą, nes tai yra "žmonių valios pažeidimas".

Lietuva ruošiasi "kietojo Brexit" variantui. Vyriausybė jau yra pateikusi Seimui įstatymų projektus, reikalingus priimti, jeigu britai iš ES pasitrauktų be susitarimo. Juos žadama priimti ypatingos skubos tvarka.

"Kietojo Brexit" atveju, Europos ir Britanijos ekonomikos susidurs su rimtomis ekonominėmis pasekmėmis.

50
Tegai:
Jungtinė Karalystė, ES
Dar šia tema
Linkevičius apibrėžė komplikuotas "Brexit" pasekmes
Britanijos Parlamentas pasisakė prieš "Brexit" be susitarimo