Ukrainos prezidento rinkimai, archyvinė nuotrauka

Lenkijos ekspertas pateikė "juodžiausią scenarijų" Ukrainai

104
(atnaujinta 10:17 2019.04.03)
Pasak istoriko ir nepriklausomo Lenkijos žurnalisto Bohdano Pientkos, dabartinio Ukrainos prezidento antroji vieta rodo, kad rinkėjai priėmė griežtą nuosprendį Porošenko ir jo komandos atžvilgiu

VILNIUS, balandžio 3 — Sputnik. "Dauguma ukrainiečių parodė Porošenko raudoną kortelę. Bet tik ne Ukrainos vakaruose. Ten yra jo užnuguris. Ten jis palaikė nacionalizmo atgimimą pirmosios kadencijos laikais. Ukrainos nacionalizmo renesansą labai skaudžiai suvokė jo aukų palikuonys tiek Lenkijoje, tiek pačioje Ukrainoje", — sakė Bohdanas Pientka interviu Sputnik Polska.

Jis priminė, kad Lenkija pirmoji pripažino Ukrainos nepriklausomybę, keletą dešimtmečių ji buvo jos advokatė tarptautiniuose reikaluose. Tačiau dideles viltis pakeitė nusivylimas.

"Lenkijos politika Ukrainos atžvilgiu yra klaidinga, — mano istorikas. — Tai, viena vertus, yra Lenkijos užsienio politikos priklausomybės nuo JAV pasekmė, antra vertus, antirusiškos tiek politinių jėgų, kurios šiandien valdo valstybę, tiek opozicijos orientacijos rezultatas".

"Ši politika neturi realistinio Ukrainos įvertinimo. Galime sakyti, kad Petro Porošenko — tai dar vienas Lenkijos proukrainietiškos politikos pralaimėjimas", — mano Pientka.

"Porošenko istorinė politika visiškai prieštaravo daugumos Lenkijos visuomenės lūkesčiams, —sakė jis. — Prieš pat (prezidento — Sputnik) rinkimus įsigaliojo įstatymas, kuriuo suteikiama parama Ukrainos nacionalistų organizacijos ir Ukrainos sukilėlių armijos gyviems veteranams. Tai tarsi spjūvis į šių organizacijų aukų veidą".

Pasak "Sputnik Polska" pašnekovo, savo užsienio ir ekonominėje politikoje Porošenko nepaisė savo draugų lenkų interesų. Pientka priminė, kad Porošenko nepanoro pakviesti Lenkijos dalyvauti derybose Normandijos formatu dėl konflikto Donbase. Jo valdymo metu buvo išlaikytas Lenkijos mėsos produktų embargas. Lenkijos proukrainietiška politika buvo vienašališka: Lenkija tik atiduodavo, bet nieko negaudavo, įsitikinęs ekspertas.

Kalbėdamas apie tolesnį Varšuvos ir Kijevo strateginių santykių plėtojimą, Pientka pažymėjo, kad Lenkijos valdžios reakcija į galimą Vladimiro Zelenskio pergalę antrajame rinkimų ture priklausys nuo Amerikos pozicijos: "Jei Jungtinės Valstijos parems Zelenskį, tuomet, tikėtina, ir Lenkija jį palaikys".

Tuo pačiu metu ekspertas atkreipė dėmesį į du niuansus.

"Pirma, Ukrainoje mes susiduriame su oligarchų klanų kova. Ne paslaptis, kad Igoris Kolomojskis, vienas pagrindinių Ukrainos oligarchų, remia Zelenskį. Be to, jis vienas iš 2014 metų politinio perversmo rėmėjų ir iniciatorių. Jis yra Porošenko varžovas. Tai reiškia, kad prezidento rinkimai — tai kova tarp oligarchų Igorio Kolomojskio ir Petro Porošenko stovyklų", — teigė pašnekovas.

Antras dalykas yra Zelenskio santūrumas formuluotėse. Ekspertas nurodo šiuos pavyzdžius: kalbėdamas apie rusakalbius Ukrainos gyventojus, kandidatas sakė esąs pasiruošęs gerbti teisę vartoti rusų kalbą. Zelenskis taip pat paskelbė apie savo pasirengimą susitikti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu dėl Donbaso klausimo. Tačiau Pientka nėra tikras, ar Zelenskis tikrai laikosi tokios pozicijos, ir kaip jis tai išreikš savo politikoje, jei taps prezidentu.

Per ateinančius penkerius metus ukrainiečiai pirmiausia turės spręsti šalies politinio susiskaldymo problemą, kurią sukėlė 2014 metų politinis perversmas, mano Pientka.

Anot eksporto, naujasis prezidentas turėtų siekti susitarimo su sukilusiu Donecko regionu, o tai reikštų nukrypimą nuo dabartinės politinės linijos, kurią siekė įgyvendinti Porošenko, tai yra, Ukrainos nacionalizmu grindžiamos linijos.

Rinkimai parodė, kad Vakarinė — nacionalistinė — šalies dalis palaiko Porošenko. Centrinė šalies dalis išreiškė pasitikėjimą Zelenskiu, o Rytuose didžiausios sėkmės sulaukė Jurijus Boiko. Tai parodė Ukrainos politinio suskaldymo mastą, ir jis tik gilės, jei Zelenskis tęs Porošenko politiką, tvirtina publicistas.

"Tai nėra paslaptis, kad Ukrainoje šiuo metu įsitvirtino sunki ekonominė situacija; pakanka prisiminti didžiulę ekonominę gyventojų emigraciją, ir ne tik į Lenkiją. Jei, kaip ir anksčiau, nebus imtasi ekonomikos gerinimo priemonių, o šalį eksploatuos oligarchų klanai, tai paspartins ekonominę katastrofą, Ukrainos politinį ir teritorinį susiskaldymą. Tai būtų juodžiausias scenarijus", — sakė Bohdanas Pientka.

104
Tegai:
Ukraina, Lenkija
Temos:
Ukrainos prezidento rinkimai — 2019 (99)
Dar šia tema
Suskaičiavus 40 proc. balsų, Ukrainos prezidento rinkimuose pirmauja Zelenskis
Europos Parlamentas: ES priims bet kokį rinkimų Ukrainoje rezultatą
Zelenskis ir Porošenko pateko į antrąjį prezidento rinkimų turą
Maskva atvira dialogui su Kijevu dėl Minsko susitarimų
Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenko, archyvinė nuotrauka

Lukašenka paneigė pranešimus apie išvykimą Baltarusijos

(atnaujinta 12:51 2020.08.14)
Dabartinis prezidentas taip pat pakomentavo protestus įvairiose Baltarusijos įmonėse: pasak jo, darbo sustabdymas prives prie rinkų praradimo

VILNIUS, rugpjūčio 14 — Sputnik. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka paneigė gandus apie tai, kad išvyko iš respublikos, pranešė Sputnik Baltarusija.

"Visų pirma, aš esu gyvas ir ne užsienyje, kaip sako kai kurie mūsų gerbiami "sviadomyja": "prezidentas paliko šalį ir yra užsienyje". Šiandien 14-oji, mes susitikome tam, kad aptartume statybų pramonės darbus", — citavo jį RIA Novosti.

Dabartinis prezidentas taip pat pakomentavo protestus įvairiose Baltarusijos įmonėse: pasak jo, darbo sustabdymas prives prie rinkų praradimo.

Lietuvos Seimas
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

"Jei jie streikuos dvi dienas, konkurentai — rusai ir kanadiečiai — persižegnos. Ir greitai pateiks rinkai tai, ką nori tiekti. <...> Žmonėms reikia tai paaiškinti: jei norite — streikuokite, jei norite dirbti — dirbkite", — pabrėžė Lukašenka.

Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Remiantis preliminariais CRK paskelbtais rezultatais, dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka pelnė 80,08 proc., Svetlana Tichanovskaja — antroje vietoje su 10,09 proc. Ketvirtadienį CRK pranešė, kad Minske praėjusiuose prezidento rinkimuose 64,49% rinkėjų atidavė balsus už dabartinį valstybės vadovą Aleksandrą Lukašenką, 14,92% — už jo konkurentę Svetlaną Tichanovskają

Po preliminarių rezultatų paskelbimo sekmadienio vakarą respublikoje prasidėjo protesto akcijos, kurios tęsėsi ir šiomis dienomis.

Tegai:
Aleksandras Lukašenka, prezidento rinkimai, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Lietuva grasina Minskui "kitais veiksmais", jei planas bus ignoruojamas
Baltijos šalių ir Lenkijos prezidentai paskelbė deklaraciją dėl situacijos Baltarusijoje
Nausėda suabejojo ​​Lukašenkos teisėtumu  
Kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja

Paragino pasirašyti peticiją: Tichanovskaja įrašė kreipimąsi Lietuvoje

Moteris ir toliau tvirtina, kad, remiantis jos turimais duomenimis, kur balsai "skaičiuojami sąžiningai", ji lenkia Lukašenką

VILNIUS, rugpjūčio 14 — Sputnik. Kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja paragino piliečius nelikti nuošalyje ir pasirašyti peticiją dėl balsų perskaičiavimo dalyvaujant nepriklausomiems stebėtojams.

Lietuvos Seimas
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

"Apginkime savo pasirinkimą kartu. Pasirašykite už tai, kad balsavote už mane, Svetlana Tichanovskają", — teigė moteris vaizdo įraše, paskelbtame Youtube.

Žemiau esanti nuoroda nukreipia į puslapį pavadinimu "Aš balsavau už Svetlaną Tichanovskają ir reikalauju sąžiningų rinkimų rezultatų".

Peticijoje, kurią siūlo pasirašyti Baltarusijos piliečiams, pateikiami du reikalavimai. Pirmasis — "pagal Centrinės rinkimų komisijos įgaliojimus perskaičiuoti balsus priėmus nepriklausomus stebėtojus", antrasis — "pagal prokuratūros kompetenciją tikrinti įstatymų laikymąsi per Baltarusijos Respublikos prezidento rinkimus dėl falsifikavimo".

Tuo tarpu reikia nurodyti savo vardą, pavardę, regioną, registraciją.

Tichanovskajos teigimu, ten kur komisijos sąžiningai suskaičiavo balsus per praėjusius rinkimus, jos palaikymas siekė 60–70 procentų, o Novaja Borovajos regione — iki 90 procentų.

Moteris taip pat dėkojo dalyvavusiems streike.

"Noriu padėkoti tiems, kurie nebijojo ir paskelbė streiką. Ačiū BMG [Baltarusijos metalurgijos gamykla — Sputnik], (Minsko) elektrotechnikos gamyklai, MAG [Minsko automobilių gamykla — Sputnik] ir kolektyvams, kurie prisijungė", — sakė Tichanovskaja.

Be to, ji paragino respublikos valdžią nutraukti smurtą ir pradėti dialogą su protestuotojais, ji taip pat pasiūlė miesto merams rugpjūčio 15-16 dienomis surengti "taikius masinius susirinkimus".

"Kiekvienam iš mūsų, permainų šalininkui, žmogaus gyvybė – svarbiausia. Mes privalome sustabdyti prievartą Baltarusijos miestuose. Kviečiu valdžią nutraukti smurtą ir eiti į dialogą. Prašau visų miestų merus rugpjūčio 15 d. ir 16 d. tapti taikių masinių susirinkimų organizatoriais kiekviename mieste", — pareiškė Tichanovskaja.

Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Remiantis preliminariais CRK paskelbtais rezultatais, dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka gavo 80,08 proc. balsų, Svetlana Tichanovskaja — antroje vietoje su 10,09 proc. rinkėjų balsų.

Po preliminarių rezultatų paskelbimo sekmadienio vakarą respublikoje prasidėjo protesto akcijos, kurios tęsėsi ir kitomis dienomis. Padėtis stabilizuota.

Tichanovskaja į Lietuvą atvyko antradienį. Vėliau tą pačią dieną pasirodė jos vaizdo žinutė, kurioje ji pranešė, kad išvyko pas vaikus. Vėliau pasirodė antras vaizdo įrašas, kuriame moteris prašo savo bendražygių neiti protestuoti ir laikytis įstatymų.

Lietuvos valdžia sako, kad moteris saugi. Vakare su ja telefonu kalbėjo Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. Jis sakė, kad prireikus Vilnius yra pasirengęs suteikti Tichanovskajai politinį prieglobstį.

Tegai:
Baltarusija, prezidento rinkimai, Svetlana Tichanovskaja
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Baltijos šalių ir Lenkijos prezidentai paskelbė deklaraciją dėl situacijos Baltarusijoje
URM: po įvykių Baltarusijoje, ES turi raginti šalį sustabdyti AE paleidimą
Lukašenka paneigė pranešimus apie išvykimą iš Baltarusijos
Rusijoje registruota vakcina nuo COVID-19

Rusijos SAM pranešė apie didelį vakcinos nuo COVID-19 poreikį užsienio

(atnaujinta 12:51 2020.08.14)
Vis dėlto, pasak ministerijos vadovo, pirmiausia vaistą reiktų suteikti tiems rusams, kurie tiesiogiai dirba su pacientais ir su rizikos grupėmis

VILNIUS, rugpjūčio 14 — Sputnik. Iš užsienio gauta daugybė užklausų dėl naujos Rusijos vakcinos nuo koronaviruso įsigijimo, tačiau Rusija jos neparduos, kol neaprūpins savo vidaus rinkos, žurnalistams sakė Rusijos sveikatos apsaugos ministras Michailas Muraško.

Rusiškoji vakcina nuo COVID-19
© Sputnik / РФПИ и Центр имени Гамалеи

"Kol kas nieko neparduodame (užsienyje). Gauname daugybę skambučių, tačiau pirmiausia turime pagaminti vakcinas vidaus rinkai. Vyksta procesas", — sakė ministras, atsakydamas į klausimą, kurios šalys parodė susidomėjimą pirkti šią Rusijos gaminį.

Anot ministro, "pirmiausia vakcina turėtų būti skiriama tiems, kurie tiesiogiai dirba su pacientais ir su rizikos grupėmis". Tokiu tarpu vakciną planuojama siųsti "į visus regionus tam tikrų kategorijų piliečiams".

"Pirmoji vakcina bus gauta šį mėnesį. Planuojame ją nusiųsti į visus regionus, kad žmonės pamatytų. Gamyba jau prasidėjo", — cituoja ministrą RIA Novosti.

Taip pat jis pranešė, kad ir pats planuoja pasiskiepyti.

Atsakydamas į klausimą apie galimą naujos vakcinos poveikį reprodukcinei sistemai, Muraško sakė, kad "apskritai nėra duomenų, ribojančių vakcinos naudojimą", tačiau "nereiktų skiepytis prieš patį nėštumą".

Tegai:
koronavirusas, vakcina, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), Rusija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Prancūzijos laikraštis viršelyje pavaizdavo Putiną, apsirengusį Bondo kostiumą
Virusologas įvertino Rusijos skiepų nuo koronaviruso saugumą
Rusija pirmoji pasaulyje užregistravo vakciną nuo koronaviruso