Astravo AE statyba, archyvinė nuotrauka

Vaičiūnas: Baltarusija stengsis parduoti Astravo elektrą Baltijos šalims

42
(atnaujinta 10:17 2019.04.17)
Pasak energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno, Baltarusija, įjungusi Astravo AE, rizikuoja netekti didelių pinigų

VILNIUS, balandžio 17 — Sputnik. Nepaisant to, kad Lietuva ketina riboti elektros energijos importą iš Baltarusijos Astravo atominės elektrinės, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas neabejoja, kad Rusija ir Baltarusija labai stengsis apeiti šias kliūtis ir eksportuoti elektrą į Baltijos šalis.

"Turime įstatymą, kuris draudžia pirkimą po tos akimirkos, kai bus paleista Astravo atominė elektrinė, jeigu ji bus paleista. Ir šiuo metu prekybos režimas yra taip sutvarkytas, kad elektrą Baltijos šalys, pagal dabartinį reguliacinį režimą, gali pirkti iš Baltarusijos tiktai per Lietuvą. Tai yra, nei ant Estijos, nei ant Latvijos sienos nėra teisinių, reguliacinių instrumentų, kad ta prekyba būtų galima", — Žinių radijui sakė ministras.

Tačiau, anot jo, tokia tvarka gali būti pakeista.

"Tie dalykai gali pasikeisti, be abejo, ir aš neabejoju, kad bus didžiulės, desperatiškos pastangos ieškoti galimybių elektros patekimui per Latviją ir Estiją. Natūralu, tai bus daroma, bet pažiūrėsime, kokie bus vieni ar kiti sprendimai", — pridūrė ministras.

Vaičiūnas paaiškino, kad šiuo metu į Lietuvą pateko didelis srautas elektros energijos iš Baltarusijos. O įjungusi jėgainę, Baltarusija rizikuoja netekti didelių pinigų.

"Kol neveikia Astravo atominė elektrinė, Baltarusija gauna pakankamai daug pajamų, tai yra maždaug 1 mln. eurų per dieną. Toks yra prekybos srautas, tokios yra pajamos iš prekybos elektros energija. Natūralu, kad paleidus Astravo atominę elektrinę, šis prekybos srautas automatiškai nutrūks ir šios pajamos Baltarusijos bus prarastos", — teigė ministras.

Lietuvos ir Baltarusijos ginčas dėl Astravo AE

Astravo AE statoma šalia Astravo miesto, Gardino srityje, apie 50 kilometrų nuo Vilniaus, o tai lemia Lietuvos nepasitenkinimą. Lietuvos valdžia laiko AE atsiradimą šalia valstybės sienų "grėsme nacionaliniam saugumui" ir visais būdais stengiasi išvengti energijos eksporto iš "nesaugios" elektrinės į Lietuvą.

Nuo pat statybos pradžios Lietuva priešinosi projektui ir primygtinai ragino kitas Europos šalis boikotuoti jį. Visų pirma Vilnius paskelbė Astravo AE grėsme šalies nacionaliniam saugumui, taip pat priėmė iniciatyvą, draudžiančią eksportuoti elektros energiją iš valstybių, kuriose veikia "nesaugios" AE.

Savo ruožtu Minskas pabrėžia, kad Baltarusijos AE atitiks tarptautinius saugos reikalavimus, o visas Vilniaus pretenzijas laiko politizuotomis.

42
Tegai:
Astravo AE, Baltarusija
Dar šia tema
Baltarusija nemato prasmės naudoti Astravo AE kaip dujomis kūrenamą elektrinę
Baltarusijos energetikai mano, kad premjero planas dėl Astravo AE neįmanomas
Ekspertė: Lietuva nori "sušvelninti kampus" situacijoje su Astravo AE