Vladimiras Zelenskis, archyvinė nuotrauka

Laukia "Putino egzaminas": Lietuvos politikai įvertino Zelenskio pergalę

85
(atnaujinta 16:49 2019.04.22)
Pasak buvusio Lietuvos premjero, naujasis Ukrainos prezidentas turėtų "nenuvilti provakarietiškos krypties"

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Buvęs Lietuvos ministras pirmininkas Andrius Kubilius priminė išrinktam Ukrainos prezidentui Vladimirui Zelenskiui, kad jo laukia "Putino egzaminas". Savo įžvalgomis dėl Ukrainos prezidento rinkimų pirminių rezultatų Kubilius pasidalino Facebook.

"Naujos valdžios laukia nemaži išbandymai: visų pirma — "Putino egzaminas", antra — nepasiduoti keršto pagundai, trečia — nenuvilti provakarietiškos krypties", — rašo Kubilius.

Politikas apsilankė ir Zelenskio, ir Porošenko štabuose ir pažymėjo, jog dabartiniai Ukrainos rinkimai jam primena Lietuvos 1992-ųjų ir Lenkijos 1993 metų rinkimų rezultatus. Anot jo, tada, kaip ir dabar Ukrainoje, "pirmoji porevoliucinė valdžia po antrų rinkimų buvo nušluota".

"Rezultatai iš tiesų ispūdingi — pirmi rinkimai, kur nebebuvo totalaus skirtumo tarp Rytų ir Vakarų Ukrainos. Zelenskis sugebėjo šį barjerą panaikinti. Tai optimizmo suteikiantis ženklas", — rašo buvęs premjeras.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų narys Laurynas Kasčiūnas irgi skelbia apie artėjančią Kremliaus "patikrą" Zelenskiui.

"Kremlius tikrai tikrins Zelenskį, norės jį išbandyti: tiek galimai eskaluodamas situaciją Donbase ar Azovo jūroje ar siūlydamas susitarti dėl Donbaso statuso", — rašo jis Facebook.

Kasčiūnas pažymėjo, jog Zelenskio partijai dar teks pakartoti sėkmę parlamento rinkimuose, kurie vyks spalį.

"Ukrainos parlamentas bus renkamas spalį ir jau dabar Zelenskio registruota, bet jokios veiklos ir struktūros dar neturinti politinė partija tokiu pačiu pavadinimu "Sluga narodu" pirmauja apklausose. Konkurentams tai irgi bus politinio išgyvenimo klausimas", — rašo politikas.

Tačiau, anot jo, visa tai apsunkins Ukrainos integraciją ES.

"Deja, bet susiklosčiusi situacija Vakarams taps pretekstu neskubinti ES ir Ukrainos integracijos, nors būtent aiški narystės ES perspektyva turėjo tapti tuo išoriniu veiksniu, galėjusiu galutinai pakeisti Ukrainos raidos trajektoriją. Bet nepakeitė. Ukrainiečių tauta ir toliau lieka "struktūrų persidengimo" erdvėje", — rašo Kasčiūnas.

Baltijos šalių politikai garsėja savo rusofobiniais pareiškimais. Pavyzdžiui, Kubilius anksčiau apkaltino Rusiją dėl to, kad jis negavo Europos Tarybos generalinio sekretoriaus pareigų. Pasak jo, Rusija "turi per daug įtakos" kitose šalyse. Politikos analitikas Aleksandras Nosovičius interviu Sputnik Lietuva pažymėjo, kad noras užkrauti kaltę dėl visų problemų Rusijai neleido politikui užimti generalinio sekretoriaus postą.

Savo ruožtu Kasčiūnas anksčiau pasiūlė uždrausti daugeliui žinomų Rusijos piliečių atvykti į Lietuvą. Be to, palaikomas kitų konservatorių, jis pasiūlė įtraukti žmones į nepageidaujamų asmenų, kurie išreiškia aktyvią paramą Rusijos užsienio politikai, sąrašą.

Be to, parlamentarai pasiūlė įteisinti sovietų karių paminklų nugriovimą, pripažinti Lietuvos komunistų partiją "nusikalstama organizacija" ir įspėti Lietuvos universitetų studentus apie "Rusijos agresiją".

Ukrainos prezidento rinkimai

Antrajame Ukrainos prezidento rinkimų ture lyderiauja Zelenskis. Pagal naujausius duomenis, apdorojus 99 proc. rinkimų protokolų, jis pelnė 73,21 proc. balsų, o jo oponentas, dabartinis šalies prezidentas Petro Porošenko, gavo 24,46 proc. rinkėjų paramą.

Vyriausioji rinkimų komisija galutinius rezultatus skelbs ne vėliau kaip gegužės 1 dieną. Naujo prezidento inauguracijos ceremonija turėtų vykti ne vėliau kaip gegužės 31 dieną.

Zelenskis oficialiai pradės eiti pareigas, kai iškilmingame Aukščiausiosios Rados posėdyje duos priesaiką Ukrainos žmonėms.

Anksčiau buvo paskelbta, kad tokios paramos, kurios sulaukė Zelenskis rinkimuose, dar nebuvo gavęs nė vienas Ukrainos prezidentas.

Vidaus reikalų ministerija ir Ukrainos VRK pranešė, kad nebuvo užfiksuota jokių pažeidimų, galėjusių paveikti rinkimų procesą.

85
Tegai:
Lietuva, Vladimiras Zelenskis, Ukraina
Temos:
Ukrainos prezidento rinkimai — 2019 (99)
Dar šia tema
Europos Parlamentas neįžvelgia Rusijos "įtakos" Ukrainos rinkimams
Trampas pasveikino Zelenskį su pergale Ukrainos prezidento rinkimuose
Zelenskis savo būstinėje netyčia buvo pavadintas Vladimiru Vladimirovičiumi
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen

Seimo pirmininkė apibrėžė svarbiausias užsienio politikos gaires

(atnaujinta 00:05 2021.01.17)
Seimo pirmininkė priminė, kad Seimas palaiko ryšius su per 50 parlamentų visame pasaulyje ir yra delegavęs narius į 11 tarptautinių parlamentinių asamblėjų

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen Koordinacinės užsienio politikos tarybos posėdyje pareiškė, kad, norint pasiekti Lietuvai ir Europai svarbių tikslų, būtina išnaudoti visas parlamentinės diplomatijos galimybes.

"Daugelis pagrindinių Lietuvos užsienio politikos klausimų reikalauja stiprios mūsų šalies parlamento pozicijos ir konstruktyvaus Seimo narių įsitraukimo. Europos Sąjungos (ES) atsakas į koronaviruso pandemijos ekonominius ir socialinius padarinius, Rytų partnerystės stiprinimas naujojoje finansinėje perspektyvoje, Baltarusijos pilietinės visuomenės palaikymas, Astravo atominės elektrinės izoliavimas, Lietuvos pozicijos diskusijose apie NATO ir ES ateitį – tai prioritetai, kurie yra neatsiejami nuo demokratinių procesų skatinimo ir tarpparlamentinių diskusijų", — sako Seimo Pirmininkė.

Ji priminė, kad Seimas palaiko ryšius su per 50 parlamentų visame pasaulyje ir yra delegavęs narius į 11 tarptautinių parlamentinių asamblėjų.

Pasak jos, diskusijos ir pokalbiai šiose grupėse gali ne tik atverti kelius, bet ir žymiai sutvirtinti bendras pozicijas Lietuvai aktualiais klausimais. Čmilytės-Nielsen teigimu, siekiant efektyvesnės užsienio politikos, reikia pasitikėti ir profesionaliai pasitelkti parlamentinės diplomatijos įrankius.

Tegai:
Viktorija Čmilytė-Nielsen
Astravo AE

"Kompromisų negali būti": Šimonytė dėl Astravo AE kreipėsi į EK pirmininkę

(atnaujinta 00:02 2021.01.17)
Premjerė laišku kreipėsi į Europos Komisijos pirmininkę Ursulą von der Leyen ir vykdomąjį pirmininkės pavaduotoją Valdį Dombrovskį dėl "Astravo atominės elektrinės keliamų grėsmių"

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Laiške premjerė pabrėžė, kad Baltarusija neįgyvendino ES patvirtintų branduolinės saugos rekomendacijų, todėl elektrinė yra nesaugi ir negali pradėti veikti, teigiama Vyriausybės kanceliarijos pranešime.

Šimonytė taip pat paragino ES neskirstyti šių rekomendacijų į svarbias ir mažiau svarbias, nes klaidos ar nelaimės atveju pasekmės būtų dramatiškos.

"Branduolinės saugos klausimu kompromisų negali būti, todėl svarbu įgyvendinti visas be išimties rekomendacijas. Negalime milijonų žmonių sveikatos ir gyvybės aukoti vardan politinių kompromisų su režimu, kurį Europos Sąjunga pripažįsta kaip neteisėtą", — sako Šimonytė.

Premjerė atkreipia dėmesį, kad Baltarusija gali siekti pasinaudoti rekomendacijomis paskelbdama, kad elektrinė yra saugi, todėl ES ekspertų vizitai turi vykti ir ateityje.

Laiške ministrė pirmininkė prašo išnagrinėti galimas priemones neleisti elektrai iš nesaugių branduolinių jėgainių patekti į ES.

"Tikiuosi, kad Europa Komisija šį sprendimą įgyvendins pilna apimtimi ir laiku, o jos pastangos bus nukreiptos į tai, kaip tai padaryti, o ne, ar tai galima padaryti", — teigė premjerė.

Vyriausybės vadovė taip pat informavo apie tai, kad Lietuva sieks peržiūrėti ankstesnės Vyriausybės sutartą elektros prekybos su trečiosiomis šalimis metodologiją. Metodologija turėtų įsigalioti tik po to, kai bus patvirtinta veikianti kilmės garantijų sistema. 

Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pranešė, kad pirmasis Astravo AE blokas jau veikia 100 proc. pajėgumu.

Kaip teigia Energetikos ministerijos spaudos tarnyba, šiuo metu bloke atliekami statiniai ir dinaminiai testai, o juos atlikus per 15 parų bus atlikti galutiniai sistemų ir įrangos testavimo darbai blokui veikiant visu pajėgumu.

Be to, pranešama, kad ENSREG atstovų vizitas į Astravo AE planuojamas savaitę po vasario 8 dienos.

Tegai:
Ingrida Šimonytė, Astravo AE
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Data

Kokia šiandien diena: Sausio 17-osios šventės

(atnaujinta 15:34 2021.01.16)
Sausio 17 yra 17-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 348 dienos

Vardadienį švenčia Beatričė, Daujotas, Dovainis (Dovainas, Dovas), Dovainė (Dovė), Kalnė, Kalnius. Leonilė, Merūnas, Tariotas, Tariotė, Vilda.

1415 – popiežius Jonas XXIII anuliavo Kryžiuočių ordinui anksčiau suteiktas teises valdyti užkariautas Lietuvos žemes;

1734 – Krokuvos vyskupas vainikavo Lenkijos karalių ir Lietuvos didįjį kunigaikštį, Augustą III;
1991 – Seimo priimtu įstatymu įkurta Savanoriškoji krašto apsaugos tarnyba (SKAT), šiuo metu Krašto apsaugos savanorių pajėgos (KASP);
1992 – Vyriausybė persikėlė į buvusius LKP CK rūmus Vilniuje, Gedimino prospekte;
1992 – įkurta Lietuvos Biblijos draugija;

1958 metais gimė Audronius Ažubalis, žurnalistas, Lietuvos politinis veikėjas, Seimo narys, 2010-2012 LR užsienio reikalų ministras.

1959 metais gimė Zbignev Jedinskij, Lietuvos ir Švenčionių rajono savivaldybės politinis bei visuomenės veikėjas. Nuo 2012 Seimo narys.

1656 metais mirė Jurgis Tiškevičius, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajoras, didikas, Lelijos herbo grafas, Abiejų Tautų Respublikos valstybės veikėjas, Žemaičių vyskupas (g. 1596 m.).

1700 metais Rusijos caras Petras I išleido įsaką rengtis europietiškai;

1863 metais gimė Konstantinas Stanislavskis, rusų aktorius, režisierius, mokytojas ir vienas iš Maskvos dailės teatro įkūrėjų. Sugalvojo savitą aktorių rengimo metodą paplitusį visame pasaulyje, vadinamą tiesiog Stanislavskio sistema (m. 1938 m.)

1962 metais gimė Džimas Keris, Kanados bei JAV aktorius, turintis šių abiejų šalių pilietybes.

Krikščionių minimas Šv. Antanas (251/252–356), abatas, gimė Egipte, turtingoje, religingoje šeimoje. Likęs našlaičiu, išpardavė turtą ir išdalijo vargšams. Jaunesnę seserį paliko taurių žmonių globai, o pats pasitraukė į dykumą ir gyveno grotoje kaip atsiskyrėlis. Netikėta gyvensenos pertvarka pareikalavo daug dvasios pastangų (jį užgriuvusios šėtono pagundos dažnai vaizduojamos mene). Vėliau persikėlė prie Raudonosios jūros ir gyveno griuvėsiuose. Ten ėmė rinktis vis daugiau mokinių, ir Antanas tapo pirmuoju Bažnyčios istorijoje atsiskyrėlių bendruomenės vadovu, abatu.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai