Baltarusijos AE statybos

Lietuva skundėsi Europos Komisijai dėl Baltarusijos AE

68
(atnaujinta 16:08 2019.05.04)
Lietuvos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad Vilnius nesusitaiko su "nesaugiu projektu" ES kaimynystėje

VILNIUS, gegužės 4 — Sputnik. Lietuva kreipėsi į Europos Komisiją dėl "neatsakingo Baltarusijos požiūrio" į branduolinę saugą ir tarptautinius įsipareigojimus dėl Baltarusijos atominės elektrinės, praneša Lietuvos užsienio reikalų ministerijos (URM) spaudos tarnyba.

"Lietuva nesusitaiko su nesaugiu projektu ES kaimynystėje. Nepaisant daugkartinių ES kvietimų Baltarusijai pateikti streso testų proceso metu identifikuotų trūkumų pašalinimo veiksmų planą, Baltarusija ir toliau teikia prioritetą statybų grafikui, o ne branduolinei saugai", — rašoma pranešime.

Lietuvos URM teigimu, per 10 mėnesių nuo streso testų išvadų pateikimo Lietuva matė tik Minsko bandymus derėtis dėl "selektyvaus" Astravo AE saugos pagerinimo.

"Šis laiškas — signalas Europos Sąjungos pareigūnams, kad būtina imtis neatidėliotinų veiksmų, siekiant apginti visos ES saugumą. Pasiūlėme Europos Komisijai imtis lyderystės ir parengti visaapimantį artimiausių ES veiksmų planą dėl Astravo AE", — pažymi URM.

Ministerija dar kartą pabrėžė, kad projektas neva kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, aplinkai ir Lietuvos gyventojų sveikatai.

Vasario pabaigoje Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pasiūlė Baltarusijos vyriausybei sukurti dujinę elektrinę AE sukurtos infrastruktūros pagrindu. Minskas atmetė politiko pasiūlymą.

Tuo pačiu metu Baltarusijos ministras pirmininkas Sergejus Rumas pasiūlė Lietuvos premjerui atnaujinti dialogą ir sukurti bendrą grupę, kuri analizuotų Baltarusijos atominės elektrinės veiklą ir įrenginius, susijusius su Ignalinos atominės elektrinės uždarymu.

Anksčiau paaiškėjo, kad Skvernelis priėmė Minsko pasiūlymą derėtis.

Lietuvos ir Baltarusijos ginčas dėl Baltarusijos AE

Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lietuva reguliariai pareiškia, kad pasirinkta statybvietė yra nesaugi, o pats projektas kelia grėsmę šalies nacionaliniam saugumui.

Minskas visus Vilniaus reikalavimus laiko politizuotais. Baltarusijos valdžia ne kartą pareiškė, kad Baltarusijos atominė elektrinė statoma visiškai laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra jokios rizikos.

Buvęs Lietuvos prezidentas, europarlamentaras Rolandas Paksas pažymėjo, kad Baltarusijos AE galėtų aprūpinti visą regioną elektros energija. Jo nuomone, monitoringui būtų galima surinkti ekspertų grupę iš viso pasaulio, kuri galėtų pateikti autoritetingą vertinimą. Be to, Paksas pabrėžė, kad Lietuvoje tam tikros politinės jėgos naudoja Baltarusijos AE statybą savo politiniams tikslams pasiekti.

Anksčiau Energetikos ministerija išreiškė įsitikinimą, kad galimas konstruktyvus Minsko ir Vilniaus bendradarbiavimas. Baltarusijos energetikos ministerijos vadovas Viktoras Karankevičius pareiškė, kad įgyvendinant Baltarusijos AE sauga yra svarbiausias prioritetas.

68
Tegai:
Europos Komisija (EK), Astravo AE, Lietuva, Baltarusija
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (261)
Dar šia tema
Kubilius: Premjero kreipimasis į Baltarusiją dėl Astravo AE — politinis žaidimas
Astravo AE pavirsta... Lietuva papasakojo Minskui anekdotą apie dujų stotį
Grybauskaitė padėkojo Austrijai už paramą Lietuvai dėl Astravo AE
Ekonomistas: lietuviai pradeda suprasti, kad Astravo AE naudinga jų ekonomikai