Ramūnas Karbauskis ir Saulius Skvernelis, archyvinė nuotrauka

Kyla įtampa "valstiečių" gretose galimas frakcijos skilimas

40
(atnaujinta 08:22 2019.05.15)
Ekspertai pastebi, kad įtampa LVŽS gretose tik kyla ir net gresia frakcijos skilimu

VILNIUS, gegužės 15 — Sputnik. "Valstiečių" lyderis Ramūnas Karbauskis prieš prezidento rinkimus pareiškė, kad jei premjeras Saulius Skvernelis pralaimės, o partija prastai pasirodys renkant Europos Parlamentą, jo vadovaujama Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga pasitrauks iš valdančiosios daugumos. Jau aišku, kad Skvernelis į antrąjį turą nepateko, todėl kalbos apie pasitraukimą tik sustiprėjo, rašo LRT.

Visgi toli gražu ne visi "valstiečiai" mano, kad pasitraukti — geriausia išeitis.

O ir pats LVŽS vadovas antradienį ėmė kalbėti kitaip. Po beveik keturias valandas trukusio LVŽS frakcijos posėdžio žurnalistams Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad "valstiečiai" vieninteliai po prezidento rinkimų galės formuoti daugumą, nes neva niekas kitas nenori imtis šios atsakomybės. Tiesa, pats Saulius Skvernelis atlaikė balsavimą dėl "valstiečių" frakcijos pasitikėjimo.

Ekspertai pastebi, kad įtampa LVŽS gretose tik kyla ir net gresia frakcijos skilimu.

Pasitraukimo idėjai nepritarė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, jo pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė, ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevčius, frakcijos narė Virginija Vingrienė. Pastaroji antradienį Seime žurnalistams sakė, kad nepritariančiųjų yra ir daugiau: "Aš negaliu atsakyti kiek, bet tokių yra. Tikslaus skaičiaus tikrai nežinau. Manau, kad turėtume dirbti iki galo."

Panašu, kad išsiskiriančios nuomonės kelia įtampą tarp "valstiečių" ir nesutarimų frakcijoje yra.

"Dalis žmonių vadovaujasi logika, kuri yra paprasta: žmonės balsuodami už kandidatą į prezidentus balsavo už konkretų asmenį, kartais vadovaudamiesi ir emocijomis. Jie tikrai neprivalėjo galvoti, kad jei balsuoja ne už Skvernelį, tai balsuoja už vyriausybės krizę ir už Landsbergį premjero kėdėje. Tai visiškai nesusiję dalykai", — kalbėjo Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė.

Be to, neatmetama galimybė, kad frakcijos skilimo atveju ministras pirmininkas stotų vadovauti naujajai, atskilusiai frakcijai.

"Yra du aiškūs lyderiai. Jei ne Skvernelis nusivestų dalį "valstiečių", nelabai matau, kas kitas galėtų, nebent Sinkevičius. Saulius Skvernelis pradėdamas lipdyti naują politinę jėgą nuo frakcijos Seime, žiūrint į kitus Seimo rinkimus, galėtų net ir kitą partiją lipdyti. Tačiau tai — labai žiūrint į ateitį", — apibendrino Urbonaitė.

Sekmadienį Lietuvoje vyko prezidento rinkimai ir du referendumai — dėl dvigubos pilietybės ir Seimo deputatų skaičiaus mažinimo. Į antrąjį turą išėjo konservatorių kandidatė Ingrida Šimonytė, gavusi 31,13 procento paramos, ir ekonomistas Gitanas Nausėda, kurį palaikė 30,95 procento rinkėjų. Skvernelis sulaukė 19,72 proc. rinkėjų balsų.

Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis, dalyvavęs prezidento lenktynėse, pareiškė, kad atsistatydins iš Vyriausybės vadovo pareigų. 

40
Tegai:
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), ekspertas
Dar šia tema
Pranckietis sukritikavo Karbauskio būdą Skvernelio kandidatūrai paremti
Karbauskio kreipimasis į tautą — panika ar strategija?
Skvernelis neatmestų galimybės tapti Seimo pirmininku
Nausėda pakomentavo Skvernelio sprendimą išeiti iš pareigų