Aleksandras Udalcovas, archyvinė nuotrauka

Rusijos ambasadorius pasisakė apie kandidatus į Lietuvos prezidentus

213
(atnaujinta 14:52 2019.05.24)
Pasak Rusijos ambasadoriaus, būtent oficialus Vilnius turėtų siųsti signalus apie Lietuvos ir Rusijos santykių gerinimą, nes jis sukėlė tokią krizę

VILNIUS, gegužės 24 — Sputnik. Abu kandidatai į Lietuvos prezidentus yra jauni politikai, neturintys sovietinės praeities "naštos", interviu "Baltnews.lt" sakė Rusijos ambasadorius Aleksandras Udalcovas.

Pasak jo, ir konservatorių kandidatė Ingrida Šimonytė, ir ekonomistas Gitanas Nausėda "kenčia nuo nepagydomos neapykantos Rusijai". Diplomatas pabrėžia, kad naujasis Lietuvos valstybės vadovas turės susidoroti su šalies valstybine ir ekonomine plėtra bei ieškoti pragmatiškų ir optimalių sprendimų įvairiose srityse, atsižvelgiant į tai, kad beveik visose šiose srityse yra Rusijos faktorius.

"Geopolitinė padėtis palaipsniui pasikeis, pasikeis Rusijos ir Europos Sąjungos santykiai. Tai, kaip aišku, turės įtakos ir Lietuvos požiūriams", — sakė Udalcovas.

Kalbėdamas apie Lietuvos ir Rusijos santykių gerinimą, ambasadorius pažymėjo, kad būtent Vilnius atvedė juos iki krizės, todėl signalai apie ryšių atkūrimą irgi turėtų pasirodyti iš Lietuvos pusės.

"Mes visada atsakysime į juos tinkamai", — sakė Rusijos diplomatas.

Piliečių persekiojimas ir Melio įkalinimas

Udalcovas mano, kad Lietuvos valdžia persekioja savo piliečius ir neįsileidžia Rusijos kultūros veikėjų, nes stengiasi parodyti Lietuvos "nelankstumą ir nuoseklumą" kovoje prieš Rusijos įtaką.

Kovo pabaigoje Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį 1991 metų sausio 13 dienos įvykių šalia Vilniaus televizijos bokšto, buvo nužudyta 14 žmonių, o sužeista daugiau nei 600, byloje. Rusijos kariuomenės atsargos pulkininkas Jurijus Melis buvo nubaustas septyneriems metams. Kalėjime jis jau praleido penkerius metus.

Ambasadorius kalbėjo apie ruso įkalinimo sąlygas. Pasak jo, paskelbus nuosprendį, Melis buvo perkeltas iš Lukiškių kalėjimo į Šiaulių tardymo izoliatorių.

"Pastaruoju metu ten jis buvo kankinamas: perkeliamas iš kameros į kamerą, jam nesuteikdavo medicininės priežiūros, drausdavo apsipirkti kalėjimo kioskelyje. Ir visa tai vyksta, nepaisant to, kad mūsų pilietis serga diabetu, Šiaulių izoliatoriaus darbuotojai puikiai tai žino", — sako Udalcovas.

Diplomatas patikino, kad atitinkami skundai buvo pateikti Užsienio reikalų ministerijai ir Lietuvos kalėjimų departamentui. Po to Melis buvo perkeltas į Vilniaus pataisos namus, kur, pasak Udalcovo, "nuteistiesiems taikomos labiau civilizuotos sąlygos".

Tarpvalstybinis bendradarbiavimas

Lietuvos ir Rusijos pasienio bendradarbiavimas yra labiausiai pageidaujama ir perspektyvi bendravimo priemonė, mano Udalcovas.

"Veiksmingiausia pažanga šioje srityje galėtų būti susitarimo dėl vietinio pasienio judėjimo, kuris numato abiejų šalių pasienio teritorijų gyventojams bevizį atvykimą, sudarymas. Šis klausimas buvo įtrauktas į dvišalę darbotvarkę, tačiau 2011 metais Lietuva atsisakė pasirašyti tokį dokumentą, nepateikusi jokių pagrįstų argumentų šiuo klausimu", — primena ambasadorius.

Antrasis prezidento rinkimų turas Lietuvoje vyks gegužės 26 dieną. Pirmajame ture Šimonytė pelnė 31,31 proc. balsų, o ekonomistas Nausėda — 30,94 proc.

Prezidento rinkimai Lietuvos Respublikoje — 2019
© Sputnik /
Prezidento rinkimai Lietuvos Respublikoje — 2019
213
Tegai:
Lietuva, Rusija, Jurijus Melis, Gitanas Nausėda, Ingrida Šimonytė, Aleksandras Udalcovas
Temos:
Lietuvos prezidento rinkimai 2019 (185)
Dar šia tema
Antrojo turo poezija ir Europos Parlamento rinkimų proza