Petras Gražulis, archyvinė nuotrauka

Generalinė prokuratūra kreipėsi į Seimą dėl Gražulio neliečiamybės panaikinimo

49
(atnaujinta 10:12 2019.06.05)
Seimo narys Petras Gražulis įtariamas piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi, dėl ko valstybė patyrė didelę žalą

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis pasirašė kreipimąsi į Seimą, prašydamas leisti patraukti Seimo narį Petrą Gražulį baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyti jo laisvę, rašoma pranešime spaudai.

Toks sprendimas buvo priimtas įvertinus duomenis, surinktus ikiteisminiame tyrime dėl piktnaudžiavimo, apgaulingos apskaitos tvarkymo, prekybos poveikiu, dokumento suklastojimo ir papirkimo.

Šiuo metu pareigūnų turimi duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad Gražulis nuo 2015 metų gegužės iki 2017 metų vasario, veikdamas vienos uždarosios akcinės bendrovės interesais, galimai piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, dėl ko valstybė patyrė didelę žalą.

Duoti parodymus kaip specialusis liudytojas Gražulis atsisakė.

Pažymiama, kad dėl Seimo nario laisvės suvaržymo į Seimą gali kreiptis tik šalies generalinis prokuroras.

Taip pat tyrimas dalyje dėl buvusio Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus Jono Masiuliaus piktnaudžiavimo ir dokumentų klastojimo buvo nutrauktas, nenustačius jo veiksmuose nusikalstamos veikos požymių.

Prokuroro vertinimu, gavus atsakymus iš Rusijos bei kitus duomenis nustatyta, kad Rusijos veterinarinės ir fitosanitarinės priežiūros federalinės tarnybos bei kitų dokumentų duomenys sutampa su atitinkamų Lietuvos institucijų bei tarnybų dokumentuose nurodytais duomenimis.

Tai paneigė pradinius įtarimus dėl dokumentų klastojimo.

49
Tegai:
prokuratūra, Petras Gražulis
Dar šia tema
Gražulis pavadino Nausėdą viltimi Lietuvai
ES ir Rusijos vėliavos, archyvinė nuotrauka

ES atstovas paragino subalansuotus ES ir Rusijos santykius

(atnaujinta 17:02 2020.05.25)
Jis išreiškė viltį dėl ES ir Kinijos aukščiausiojo lygio susitikimo, kuris rudenį turėtų vykti Vokietijoje

VILNIUS, gegužės 25 — Sputnik. Santykiuose su Rusija reikia rasti pusiausvyrą tarp sankcijų ir bendradarbiavimo, sakė ES atstovas užsienio politikos ir saugumo klausimais Džozepas Borelis, praneša RIA Novosti.

"Turėtume selektyviai veikti Rusijos atžvilgiu mums svarbiais klausimais. Tai neprieštarauja tvirtumo išsaugojimui", — sakė Borelis, kalbėdamas Vokietijos ambasadorių susitikime, kuris liepą perims pirmininkavimą ES Tarybai.

"Mums reikia pagrįstos pusiausvyros tarp atkaklumo ir sankcijų Rusijai, ir atsargių pastangų sąveikauti tam tikrose srityse", — pridūrė jis.

Mėnulis
© Sputnik / Владимир Астапкович

Europos diplomatijos vadovas ypač atkreipė dėmesį į Rusijos ir ES tarpusavio priklausomybę energetikos sektoriuje.

"Mes turime pirkti dujas, bet jie turi jas parduoti", — sakė Borelis.

Jis taip pat pažymėjo, kad santykiuose su Kinija yra klausimų, "kurie rodo įspūdingą augimą".

"Mūsų santykiai turėtų būti grindžiami pasitikėjimu, skaidrumu ir abipusiškumu, tačiau šiandien ne visada taip yra... Šansą turėsime tik tuo atveju, jei santykiuose su Kinija laikysimės kolektyvinės drausmės", — sakėjis.

Jis išreiškė viltį dėl ES ir Kinijos aukščiausiojo lygio susitikimo, kuris rudenį turėtų vykti Vokietijoje.

Rusijos Federacijos ir Vakarų šalių santykiai pablogėjo dėl padėties Ukrainoje ir aplink Krymą, kuris vėl susivienijo su Rusija po referendumo pusiasalyje.

Vakarai, apkaltinę Rusijos Federaciją kišimusi, įvedė jai sankcijas, Maskva ėmėsi atsakomųjų priemonių, ėmėsi pakeisti importą ir ne kartą pareiškė, kad kalbėti su ja sankcijų kalba yra neproduktyvu.

Rusija ne kartą pareiškė, kad nėra konflikto Ukrainoje šalis ir yra Minsko susitarimų objektas. Pastaruoju metu ES šalyse vis aiškiau girdima nuomonė apie būtinybę panaikinti sankcijas Rusijos Federacijai.

Tegai:
santykiai, Rusija, ES
Dar šia tema
Nepateisinama. Rusija smerkia JAV norą pasitraukti iš Atviro dangaus sutarties
Ukraina atidės "sienos" su Rusija statybą dėl galimai išgrobstytų lėšų
Seimo narė Irina Rozova, archyvinė nuotrauka

Seimo narių grupė prašo išslaptinti visą medžiagą apie "Rusijos įtaką" Rozovai

(atnaujinta 17:15 2020.05.25)
Pernai rugsėjį Seime buvo įkurta laikinoji tyrimo komisija, kuri atliko parlamentinį tyrimą dėl Seimo narės Rozovos veiklos ir ryšių galimai "keliamos grėsmės nacionaliniam saugumui" ir iš VSD gautos informacijos netinkamo panaudojimo

VILNIUS, gegužės 25 — Sputnik. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai Laurynas Kasčiūnas, Gabrielius Landsbergis, Arvydas Anušauskas, Vytautas Bakas, Virgilijus Alekna ir Dovilė Šakalienė kreipėsi į NSGK pirmininką Dainių Gaižauską siūlydami NSGK kreiptis į Valstybės saugumo departamentą (VSD) dėl medžiagos apie "Rusijos įtaką" Irinai Rozovai ir jos bendražygiams išslaptinimo. APie Seimo narių kreipimąsi pranešė Seimo spaudos tarnyba. 

2019 metų rugsėjo 26 dieną Seime buvo įkurta laikinoji tyrimo komisija, jos įgaliojimus suteikiant NSGK, kuris iki balandžio 29 dienos atliko parlamentinį tyrimą dėl Rozovos veiklos ir ryšių galimai keliamos grėsmės nacionaliniam saugumui ir iš VSD gautos informacijos netinkamo panaudojimo.

Pasak NSGK pirmininko pavaduotojo Kasčiūno, tyrimo metu surinkta daug informacijos, kuri leidžia parodyti, kaip Rusijos diplomatinio korpuso atstovai, žvalgybos ir saugumo pareigūnai, palaikydami ryšius su atskirais Lietuvos politikais, įgyvendindami tėvynainių politikos tikslus, veikdami su diplomatine priedanga, "siekė paveikti Lietuvos politinę sistemą, valstybės vidaus politiką, rinkimų kampanijas ir jų finansavimą, politinių partijų koalicijų sudarymą".

Be to, jo teigimu, dėl NSGK pirmininko Gaižausko politinio šališkumo organizuojant tyrimą ir siekio apsaugoti valdančiosios koalicijos partnerius, laikinosios tyrimo komisijos nariams šiuo metu kol kas pritrūko politinio palaikymo už galimą priesaikos sulaužymą pareikalauti parlamentarės Rozovos konstitucinės atsakomybės.

"Vis dėlto pakankamai duomenų, leidžiančių pamatyti visą vaizdą, kaip Rusija mėgina paveikti Lietuvos vykstančius politinius procesus, yra įslaptintose VSD pažymose, kurios yra pateiktos ir NSGK", — sako Kasčiūnas.

Seimo nariai prašo išslaptinti pažymas apie Rozovos veiklą ir jos ryšius su Rusijos diplomatais ar žvalgybos ir saugumo pareigūnais, "galimai keliančius grėsmę nacionaliniam saugumui", apie tai, kokiais veiksmais ir priemonėmis Rusija "siekia daryti poveikį Lietuvos politiniams procesams ir Lietuvos rusakalbių bendruomenei" bei apie Tarpparlamentinės stačiatikių asamblėjos ir Eurazijos moterų forumo "išnaudojimą Rusijos užsienio politikos tikslams".

"Lietuvos visuomenė turi žinoti, kokiais būdais Rusija ir jai atstovaujantys pareigūnai, palaikydami nuolatinius ryšius su atskirais Lietuvos politikais, siekia paveikti šalies politinę sistemą, vidaus politikos procesus, rinkimų kampanijas ir jų finansavimą, partijų koalicijų sudarymą. Būtent viešumas šiuo atveju veiktų preventyviai ir padėtų stiprinti valstybės atsparumą priešiškoms jėgoms", — rašoma Seimo narių rašte adresuotam Gaižauskui.

Skandalas aplink Rozovą

Partijos "Rusijos aljansas" narė Irina Rozova yra frakcijos "Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga" (LLRA-KŠS), kuri tapo valdančiosios koalicijos dalimi, narė. Prieš kurį laiką Seimas nusprendė inicijuoti tyrimą dėl deputatės ryšių su Rusijos diplomatais.

Iš pradžių Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdis buvo surengtas dėl Rozovos dalyvavimo Tbilisyje vykusioje Tarpparlamentinės ortodoksų asamblėjos sesijoje. Tačiau svarstymo metu paaiškėjo, kad ji neturi prieigos dirbti su įslaptinta informacija.

Dėl to Lietuvos konservatoriai ėmė skelbti, kad politikės veikla gali "kelti grėsmę" valstybės nacionaliniam saugumui.

Interviu Sputnik Lietuva Rozova pareiškė, kad jai nebuvo leista dirbti su įslaptintais duomenimis dėl klaidos — parlamentarė nenurodė Valstybės saugumo departamento anketoje informacijos apie susitikimus su Rusijos diplomatais.

Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas situaciją aplink Rozovą pavadino nepageidaujamos politikės politinio persekiojimo pavyzdžiu.

Tegai:
Valstybės saugumo departamentas (VSD), Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK), Seimas, Irina Rozova
Dar šia tema
Sudeginti "rusų raganą" Vilniuje! Užtarkite vargšę Rozovą žodžiu
Audio šou iš Seimo. Iš vyriausybės ir video: kaip vyksta nuotoliniai posėdžiai
Lietuvos Seime pateiktas Rozovos apkaltos projektas
Neringa Venckienė, archyvinė nuotrauka

Teismas pateikė Venckienei maždaug 100 tūkst. eurų vertės civilinių ieškinių

(atnaujinta 18:03 2020.05.25)
Posėdis prasidėjo advokato prašymu bylą nutraukti suėjus apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senaties terminui, tačiau prašymas nebuvo tenkinamas, nes teismo vertinimu, kaltinamoji išvyko iš šalies vengdama baudžiamosios atsakomybės

VILNIUS, gegužės 25 — Sputnik. Panevėžio apygardos teisme pirmadienį vykusiame buvusios teisėjos ir Seimo narės Neringos Venckienės baudžiamosios bylos posėdyje pateikta civilinių ieškinių už maždaug 100 tūkst. eurų, skelbiama teismo pranešime žiniasklaidai.

Posėdis prasidėjo kaltinamosios Venckienės advokato prašymu bylą nutraukti suėjus apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senaties terminui. Apsvarstęs prašymą teismas jo netenkino, nurodęs, kad įstatymas numato, jog apkaltinamasis nuosprendis negali būti priimtas, jeigu asmuo nesislėpė nuo ikiteisminio tyrimo ar teismo. Tačiau Venckienei įtarimai buvo pareikšti dar iki išvykstant iš Lietuvos, ji žinojo apie pradėtą procesą, todėl, teismo vertinimu, ji išvyko iš šalies būtent vengdama baudžiamosios atsakomybės.

Teismas taip pat paskelbė, kad priima nukentėjusiųjų — Laimutės Stankūnaitės, jos nepilnametės dukros, policijos pareigūno ir antstolės pareikštus civilinius ieškinius. Stankūnaitei ir jos dukrai prašoma priteisti 20 tūkst. ir 50 tūkst. eurų neturtinei žalai atlyginti, pareigūnui — 2 tūkst. eurų, antstolei — beveik 29 tūkst. eurų.

Teismui išsprendus bylos dalyvių prašymus, prokuroras perskaitė kaltinamąjį aktą. Venckienė kaltinama dėl keturių nusikalstamų veikų — trukdymo antstolio veiklai, pasipriešinimo valstybės tarnautojui, smūgių sudavimo arba nežymaus sveikatos sutrikdymo, teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymo.

Teismui Venckienė pareiškė, kad kaltės nepripažįsta. Kaltinamoji pasinaudojo savo teise parodymus duoti po to, kai bus apklausti visi liudytojai.

Šios dienos posėdyje teismas apklausė vieną nukentėjusįjį — policijos pareigūną. Jis teismui davė parodymus apie tai, kaip 2012 metų gegužės 17 dieną, vykdant teismo sprendimą, buvo atliekamas mergaitės paėmimas Garliavoje, Klonio gatvėje.

Teismas pasisakė ir dėl kaltinamojo akto atitikimo reikalavimams. Pirmame posėdyje Venckienės gynėjas teigė, kad kaltinamasis aktas surašytas netinkamai ir prašė jį grąžinti prokurorui taisyti. Vis tik, teismo vertinimu, prokuroro pateiktas dokumentas surašytas aiškiai ir suprantamai, jis atitinka jo formai ir turiniui keliamus reikalavimus, todėl prokurorui grąžinamas nebus.

Kitas posėdis vyks birželio 8 dieną.

Venckienės byla

Venckienės šeimą labai paveikė nagrinėjama pedofilijos byla. Venckienė yra nepilnametės Deimantės Kedytės, tapusios pedofilų auka, teta.

Neringos brolis Drąsius Kedys pradėjo kovą su pareigūnais, kurie prievartavo dukrą, tačiau mirė keistomis aplinkybėmis. Deimantė kurį laiką gyveno su teta, tačiau vėliau teismas nutarė, kad mergaitė turi būti grąžinta motinai, kuri, kaip įtariama, atidavė vaiką seksualiniam išnaudojimui. 2012 metų gegužę, įsikišus teisėsaugos pareigūnams, mergaitė buvo paimta iš namų Garliavoje, kur gyveno su teta ir seneliais, ir perduota motinai Laimutei Stankūnaitei. Nuo tada nežinoma nei Satnkūnaitės, nei Deimantės buvimo vieta.

Neringa Venckienė 2013 metais išvyko su sūnumi Karoliu į JAV. Lietuvoje ji buvo apkaltinta pasipriešinimu teisėsaugai.

2019 metų rudenį JAV išdavė Venckienę Lietuvai ir šių metų sausį jai pateikti kaltinimai, už kuriuos gresia laisvės atėmimas iki trejų metų.

Tegai:
teismas, Neringa Venckienė
Temos:
Su pedofilais kovojusios Neringos Venckienės byla
Dar šia tema
Karolis Venckus patvirtino, kad JT paskelbė tarptautinę Deimantės paiešką
Venckienė priminė apie Grybauskaitės vaidmenį pedofilijos istorijoje
Teismas ir toliau leido tęsti Venckienei skirtą intensyvią priežiūrą