Teisingumas, archyvinė nuotrauka

Lietuva prašo ES užtikrinti Sausio 13-osios bylos teisėjų saugumą

60
(atnaujinta 09:51 2019.06.07)
Liuksemburge dalyvaujantis teisingumo ministras Elvinas Jankevičius kelia klausimą dėl Rusijos pradėto Lietuvos prokurorų ir teisėjų, tyrusių ir nagrinėjusių Sausio 13-osios bylą, persekiojimo

VILNIUS, birželio 6 — Sputnik. Lietuva paprašė Europos Sąjungos užtikrinti Sausio 13-osios bylos teisėjų saugumą, skelbiama Lietuvos teisingumo ministerijos tinklalapyje.

Europos Sąjungos šalių Teisingumo ir vidaus reikalų ministrų tarybos posėdyje Liuksemburge dalyvaujantis teisingumo ministras Elvinas Jankevičius kelia klausimą dėl Rusijos pradėto Lietuvos prokurorų ir teisėjų, tyrusių ir nagrinėjusių Sausio 13-osios bylą, persekiojimo.

"Siekiame, kad būtų glaudžiau bendradarbiaujama su Lietuvos institucijomis, jeigu pagal teisinės pagalbos prašymus Rusija reikalautų surasti, apklausti ar suimti Lietuvos prokurorus ir teisėjus", — aiškino ministras.

Jis pažymėjo, kad Maskva gali pasinaudoti Interpolo sistema ir dvišaliais susitarimais dėl teisinės pagalbos baudžiamojoje byloje dalyvaujančių Lietuvos pareigūnų patraukimo baudžiamojon atsakomybėn dėl 1991 metų sausio mėnesio įvykius.

Jankevičius tokius galimus veiksmus apibūdino kaip "nesuderinamus su įstatymu bandant daryti spaudimą Lietuvos teismui".

Balandžio mėnesį Rusijos Federacijos tyrimų komitetas iškėlė baudžiamąją bylą Vilniaus apygardos teismo teisėjams Ainorai Macevičienei, Aivai Suvilienei, Virginijai Tamošiūnaitei ir Artūrui Šumskui. Jiems pateikti kaltinimai pagal Rusijos Federacijos Baudžiamojo kodekso 305 straipsnio straipsnio 2 dalį ("sąmoningas neteisėto nuosprendžio paskelbimas").

"Sausio 13-osios byla"

Vilniaus apygardos teismas kovo 27 dieną paskelbė nuosprendį Sausio 13-osios byloje. Dauguma kaltinamųjų Sausio 13-osios byloje teisiami už akių, kaltinamųjų suole buvo tik Jurijus Melis ir Genadijus Ivanovas. Teismas jiems skyrė atitinkamai 7 ir 4 metus kalėjimo.

Taip pat Vilniaus apygardos teismas pripažino kaltais buvusį TSRS gynybos ministrą Dmitrijų Jazovą ir buvusį KGB karininką Michailą Golovatovą. Buvusiam gynybos ministrui skyrė 10 metų kalėjimo, buvusiam KGB karininkui Michailui Golovatovui ― 12 metų.

Dalia Grybauskaitė teismo nuosprendį Sausio 13-osios byloje vadina akistata su tiesa ir istorinio teisingumo diena. Rusijos URM pažadėjo būtinai atsakyti į Lietuvos veiksmus.

1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje
© Sputnik /
1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje
60
Tegai:
Sausio 13-osios byla, Elvinas Jankevičius, Liuksemburgas
Temos:
Sausio 13-osios byla (80)
Dar šia tema
Teisinės sistemos gėda: Lietuva paskelbė nuosprendžius "Sausio 13-osios byloje"
Rusijos Federacijos Tarybos narys: "Sausio 13-osios byla" — atviras šališkas teismas
Advokatė atskleidė, kada pateiks apeliacinį skundą Sausio 13-osios byloje
Juristas: Lietuva neišduos Rusijai "Sausio 13-osios bylos" teisėjų
Ivanovo advokatė pateikė apeliacinį skundą "Sausio 13-osios byloje"