Vilnius, archyvinė nuotrauka

Rusijos žurnalistų sąjunga: Vilnius "neužčiaups" Sputnik Lietuva

100
(atnaujinta 15:20 2019.07.30)
Lietuvos Seimas bando uždrausti Rusijos žiniasklaidai suteikti lietuviams galimybę turėti alternatyvų požiūrį, mano Rusijos žurnalistų sąjungos sekretorius Timūras Šafiras

VILNIUS, birželio 18 — Sputnik. Bet kokia cenzūra turi priešingą poveikį, ir kuo labiau Lietuvos valdžia priešinsis Sputnik Lietuva, tuo greičiau gyventojai supras, kad jiems bandoma suteikti svarbią informaciją, kuri nepatinka valstybės vadovybei, sakė Rusijos žurnalistų sąjungos sekretorius Timūras Šafiras.

"Uždavinys yra akivaizdus — neleisti Rusijos žiniasklaidai suteikti auditorijai alternatyvų požiūrį. Jei nustatyta tokia užduotis, tai, žinoma, nėra abejonių, kad jie stengsis tai pasiekti techninėmis priemonėmis. Bet koks spaudimas, priešinimasis, bet koks bandymas cenzūruoti neturės tokio poveikio, kurio tikisi mūsų brangūs partneriai, kurie vėl bando užčiaupti mūsų žiniasklaidą", — sakė jis Sputnik Lietuva.

Antradienį Seimo konservatorių frakcijos nariai Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas paragino duoti privalomus nurodymus tinklo paslaugų teikėjams panaikinti galimybę Lietuvos Respublikos teritorijoje pasiekti "Sputnik" grupės interneto svetaines.

Maskva
© Sputnik / Владимир Астапкович

Jie kreipėsi į Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybą, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybą ir Lietuvos radijo ir televizijos komisiją, ragindami "atlikti tinklalapio "Sputniknews.lt" tyrimą".

Šafiras pabrėžė, kad pasiūlymas uždrausti Sputnik Lietuva buvo paskelbtas Parlamento lygmeniu valstybėje, kuri "yra viena pagrindinių bendrų Europos vertybių, įskaitant žodžio ir žurnalistikos laisvę, rėmėjų".

"Deja, vėl matome, kad šios sąvokos taikomos praktiškai represiniu būdu, kai tai naudojama prieš tuos asmenis, prieš kuriuos tai reikia šiuo metu naudoti. Šiuo atveju tai jau ne pirmas kartas, tai Rusijos žiniasklaidos atstovai — RT ir Sputnik. <...> Tai dar vienas bandymas suvaržyti žodžio laisvę, suvaržyti Rusijos žurnalistų laisvę", — pabrėžė jis.

Šių metų gegužės 28 dieną Sputnik Lietuva vyriausiasis redaktorius Maratas Kasems buvo sulaikytas Vilniaus oro uoste, praėjus dviem dienoms po antrojo prezidento rinkimų turo, kuriame laimėjo nepriklausomas kandidatas, ekonomistas Gitanas Nausėda. Jis buvo apieškotas ir apklaustas, o tada jam buvo įteiktas dokumentas, kuriame buvo pasakyta, kad jis kelia "grėsmę šalies nacionaliniam saugumui". Žurnalistas, Latvijos pilietis, buvo įtrauktas į nepageidaujamų asmenų sąrašą, bei jam uždrausta atvykti į Lietuvą penkerius metus.

Pasak Kasemo, apklausos metu Lietuvos tarnybų atstovai uždavinėjo klausimus apie agentūros darbą, ypač juos domino informacijos šaltiniai. Sputnik Lietuva buvo viena iš nedaugelio žiniasklaidos priemonių už Lietuvos ribų, kuri išsamiai apžvelgė tiek abu prezidento rinkimų turus, tiek referendumus, tiek rinkimus į EP.

Kasemas mano, kad jo sulaikymas yra "apgalvota Lietuvos specialiųjų tarnybų akcija".

Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad Vilniaus veiksmai rodo realią žodžio laisvės vertę Lietuvoje. Ministerija pareikalavo, kad Lietuvos valdžios institucijos sustabdytų griežtas provokacijas prieš Rusijos žiniasklaidos atstovus, kurie atlieka savo profesinę pareigą.

Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse
© Sputnik
Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse
100
Tegai:
Rusijos žiniasklaida, Lietuva, Rusija
Temos:
Vakarų kampanija prieš Sputnik ir RT (122)
Dar šia tema
ESBO sureagavo į Sputnik Lietuva vyriausiojo redaktoriaus sulaikymą Vilniuje
Sputnik Lietuva aistros. Ką Nausėda darys su Grybauskaitės "palikimu"?
Sputnik Lietuva vyriausiasis redaktorius savo sulaikymą laiko apgalvota akcija
Dainininkas Filipas Kirkorovas

EK atsisakė komentuoti draudimą Kirkorovui atvykti į Lietuvą

(atnaujinta 14:33 2021.01.21)
Anot Europos Komisijos atstovo, tai yra individualus atvejis, kurį turėtų įvertinti vietinė valdžia

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Europos Komisija atsisakė komentuoti Rusijos dainininko Filipo Kirkorovo draudimą atvykti į Lietuvą, pranešė RIA Novosti.

"Tai individualus atvejis, mes nekomentuosime, vertinti individualius atvejus turi nacionalinė valdžia", — sakė EK atstovas.

Anksčiau Rusijos atlikėjas Filipas Kirkorovas buvo įtrauktas į nepageidaujamų asmenų Lietuvoje sąrašą. Draudimas atlikėjui atvykti į šalį įsigalioja nuo sausio 19 dienos ir galios penkerius metus.

Pasak užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio, garsus atlikėjas savo daugkartiniais vizitais Krymo pusiasalyje sąmoningai neigė "Ukrainos teritorinį integralumą ir suverenitetą" bei tokiu būdu netiesiogiai pateisino "agresyvius Rusijos Federacijos veiksmus".

Vėliau dainininko advokatai teigė, kad Kirkorovas apskųs Lietuvos valdžios sprendimą Europos teisme.

Anksčiau Lietuvoje kilo skandalas dėl to, kad Kirkorovo ir Šufutinskio koncertų respublikoje organizatoriams buvo paskirta kompensacija už renginių atidėjimą. Bendra žalos suma buvo įvertinta daugiau kaip 30 tūkstančių eurų.

Tegai:
Filipas Kirkorovas, Lietuva, Europos Komisija
Dar šia tema
URM siūlo neįleisti Kirkorovo į Lietuvą
Kirkorovas įtrauktas į nepageidaujamų asmenų Lietuvoje sąrašą
Kirkorovas sureagavo į draudimą lankytis Lietuvoje
Vakcina nuo COVID-19

Lietuva palaiko ES vakcinos nuo COVID-19 sertifikatų idėją

(atnaujinta 13:56 2021.01.21)
Prezidento vyriausiasis patarėjas mano, kad jeigu būtų susitarta bendrai ES lygiu, vakcinos sertifikatas turėtų būti skaitmeninis

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Lietuva pritaria idėjai išduoti sertifikatus tiems, kurie persirgo COVID-19 ar yra paskiepyti nuo infekcijos ES šalyse, o tai patvirtintų, kad žmonės yra saugūs visuomenei, sakė Lietuvos prezidento vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta.

"Europos Komisija kelia skiepų sertifikato idėją. Tai praminga idėja, nes tai galėtų užtikrinti informaciją ir jos apsikeitimą. Identifikuotų asmenis, kurie turi imunitetą ir yra paskiepyti ar galbūt persirgę. Tai leistų saugiau judėti tarp ES šalių sienų", — cituoja jį "TASS".

Anot jo, jeigu būtų susitarta bendrai ES lygiu, vakcinos sertifikatas turėtų būti skaitmeninis, tai prisidėtų kontroliuojant viruso plitimą.

Siūlymą sukurti bendrą vakcinos nuo koronaviruso sertifikatą pateikė Graikijos vyriausybė, pripažintą visoje Europos Sąjungoje. Kaip pažymėjo Europos Komisijos atstovė spaudai Dana Spinant, tokių dokumentų įvedimas būtų "įprasta ir natūrali" medicinos priemonė, tačiau reikia įvertinti jos poveikį laisvam judėjimui.

Lietuvoje nustatyta daugiau nei 173 tūkst. COVID-19 atvejų, pasveiko virš 113 tūkst. žmonių, serga daugiau nei 56,5 tūkst. pacientų. Nuo infekcijos mirė 2554 žmonės.

Vakcinacija nuo koronaviruso prasidėjo gruodžio pabaigoje, pirma buvo skiepijami medicinos darbuotojai. 8 262 gyventojai jau yra visiškai paskiepyti.

Tegai:
vakcina, koronavirusas, ES, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
SAM praneša, kad savivaldybėse skiriasi vakcinacijos pažanga
"Sputnik V" poveikio vaikams tyrimas bus atliktas iki 2021 metų pabaigos
COVID-19 Lietuvoje: per parą — beveik 1300 naujų atvejų
JAV

PSO pakomentavo JAV grįžimą į organizaciją

(atnaujinta 13:53 2021.01.21)
Anksčiau buvęs JAV prezidentas Donaldas Trampas praėjusių metų liepos pradžioje Kongresui išsiuntė oficialų pranešimą apie šalies pasitraukimą iš PSO

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Pasaulio sveikatos organizacijos vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas padėkojo JAV už grįžimą į šią organizaciją, rašo RIA Novosti autorė Elizabeta Isakova.

"Šiandien gera diena PSO ir pasaulio sveikatai. Pasaulinis JAV vaidmuo yra nepaprastai svarbus. Aš sveikinu ir sveikinu prezidentą (Džo) Baideną, viceprezidentę (Kamalą) Haris ir JAV žmones", — sakė jis.

Jis dėkojo Baidenui už grįžimą į PSO ir norą prisijungti prie programos COVAX, kuri reguliuoja vienodą vakcinų prieinamumą ir paskirstymą tarp šalių, taip pat į ACT programą, kuri yra atsakinga už pastangų kurti naujas vakcinas ir terapinius vaistus COVID-19.

"PSO yra tautų šeima. Ir mes džiaugiamės, kad Jungtinės Valstijos išliko šeimoje", — pabrėžė PSO vadovas.

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trampas praėjusių metų liepos pradžioje Kongresui išsiuntė oficialų pranešimą apie šalies pasitraukimą iš PSO. Išstojimo procesas turėjo baigtis 2021 metų liepos mėnesį. Trampas teigė, kad šalis nutraukia santykius su PSO ir jos finansavimą, nes organizacija "atsisakė vykdyti reikalingas reformas". Jis apkaltino PSO koronaviruso epidemijos masto nuslėpimu Kinijos naudai.

Pirmąją savo prezidentavimo dieną Baidenas pasirašė dekretą dėl JAV grąžinimo PSO. Guteresas palankiai įvertino šį sprendimą.

Tegai:
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), JAV