Vilniaus panorama, archyvinė nuotrauka

"Sovietinis elgesys": rodo Lietuvos kova su "Sputnik" ir "Adidas"

126
(atnaujinta 14:25 2019.06.20)
Straipsnio autorius mano, kad Lietuvos valdžia pasitelkia tik "smulkmeniškiausius, žiauriausius ir bjauriausius sovietų sistemos veiksmus"

VILNIUS, birželio 20 — Sputnik. Straipsnio autorius mano, kad Lietuvos valdžia naudoja tik "smulkmeniškiausius, žiauriausius ir bjauriausius žlugusios sovietų sistemos veiksmus". Lietuvos konservatoriai rodo tikrą "sovietmečio" elgesį, reikalaudami, kad Vakarų įmonės uždraustų drabužius su sovietiniais simboliais, be to, jie bandys užblokuoti prieigą prie Sputnik Lietuva svetainės šalyje, portale "Rubaltic.ru" rašo Aleksandras Nosovičius.

Partijos "Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai" deputatai ir toliau kovoja su Vokietijos kompanijos "Adidas" gaminamais marškinėliais su sovietiniais simboliais.

Praėjusiais metais Lietuvos užsienio reikalų ministerija buvo pasipiktinusi prekėmis ir parašė oficialioje Twitter paskyroje, kad "yra tų, kurie jaučia "nostalgiją imperijai", o šį kartą konservatoriai reikalauja, kad bendrovė užtikrintų, jog visi drabužiai su sovietų simboliais būtų pašalinti iš visų "Adidas" ir susijusių parduotuvių.

"Adidas", suprantama, pateko į astralą nuo informacijos, kad jie "serga nostalgija dėl imperijos". Įdomu, nuo kokios? Kadangi "Adidas" — vokiečių firma, tikėtina, vieno iš reichų atmaina. Tiesa, ją užsipuolė ne dėl svastikos, ąžuolų lapų ar kaizerio erelio, o dėl tarybinio pjautuvo ir kūjo", — rašo autorius.

Be "Adidas" produkcijos, Lietuvos, Latvijos bei Estijos pasipiktinimą sukėlė didžiausio Amerikos prekybos tinklo "Walmart" produktai. Lietuvos ambasadorius Jungtinėse Valstijose kartu su Latvijos ir Estijos deputatų grupe paragino organizaciją uždrausti drabužius iš sovietiniais simboliais. To Vilnius ir paprašė didžiausios internetinės parduotuvės "Amazon".

Nosovičius pažymi, kad naujas etapas kovoje su sovietiniais simboliais užtikrino, kad konservatoriai pamatė, jog jų skundai liko bevaisiai — "Adidas" kaip prekiavo, taip ir prekiauja drabužiais su sovietiniais simboliais, uždraustais Baltijos šalyse.

"Ei, @adidasUK @adidas, ar turite marškinėlių su nacistine Vokietija ir svastika?! SSRS yra atsakinga už daugiau nei 80 mln. žmonių deportacija iš Golodomoro miesto į Sibirą, Černobylį ir kitur. SSRS buvo gerokai blogiau už Šiaurės Korėją. Pasimokykite truputį istorijos", — apie tai rašė socialiniuose tinkluose.

Atsiskleidus faktams, "landsbergistams" kilo klausimų, kokią poziciją Vokietijos įmonė palaiko totalitarinių režimų atžvilgiu, rašo autorius. Jis primena, kad dabar konservatoriai reikalauja iš "Adidas" garantijų, kad produktai su sovietiniais simboliais būtų uždrausti, o praėjusių metų bendrovės paaiškinimas, kad tai buvo specialus projektas, skirtas TSRS nacionalinei komandai, kuri laimėjo olimpines žaidynes, nebuvo priimtas.

"Žodžiai apie kolekcionierių ir "suvenyrų" mėgėjus yra pernelyg šiuolaikiniai, kad prisikastų prie lietuvių antisovietinių smegenų, kurios lyg "samčiu nuvalgytos", — rašo Nosovičius.

Autorius mano, kad konservatorių iniciatyvos kovoje su Rusija ir SSRS ugdo juose "sovietinį žmogų". Paskutinis žingsnis yra užblokuoti prieigą prie agentūros Sputnik Lietuva interneto svetainės.

Pirmadienį deputatai Laurynas Kaščiūnas ir Audronius Ažubalis paragino "atlikti tyrimą" iš visų Sputnik svetainių ir "imtis priemonių", kad užkirstų kelią prieigai prie Sputnik Lietuva svetainės respublikoje. Pasak parlamentarų, medžiagos, kurios tariamai "iškraipo" Lietuvos politikos realybę, įskaitant vadinamųjų Lietuvos partizanų istoriją, buvo paskelbtos agentūros interneto svetainėje.

"Ypač tai susiję su tuo, kad visi šie "kaščiūnai" su "ažubaliai", demonstruodami grynai sovietinius refleksus ir instinktus, nuoširdžiai laiko save tikrais antisovietiniais žmonėmis, bet jie tiesiog atkuria sovietinę praktiką: tildo "priešų balsus" ir kovoja su Vokietijos kompanija", — rašo autorius.

Lietuvos politikai kreipiasi į Vakarus kaip tikri europiečiai, pabrėždami, kad daugelis Europos šalių draudžia sovietų simboliką, tačiau šį "daugelį" galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų", — su ironija sako Nosovičius.

"Lietuva, Latvija ir kokia Vengrija su Rumunija, kurios kovojo už Hitlerį Antrojo pasaulinio karo metais, dabar užsidegė kaip nekaltos dviejų vienodai baudžiamų totalitarinių režimų aukos", — rašo ekspertas.

Straipsnio autorius mano, kad Lietuvos valdžios institucijų pareiškimas apie "daugelį Europos šalių" yra prieštaringas, nes daugumoje jų komunistinės partijos veikia laisvai, jos nedraudžia komunistinių simbolių, Sovietų Sąjungos su Trečiuoju Reichu nelygina, nepripažįsta komunizmo lygiu nacizmui.

"Jei Lietuvos politikai, darydami visa tai, laiko save europiečiais, tai europiečiai taip nemano", — sako Nosovičius.

ESBO atstovai žiniasklaidai ne kartą ir ne du pareiškė, kad Lietuvos valdžios institucijų veiksmai, siekis nutraukti televizijos kanalų transliaciją ir žurnalistų persekiojimas yra politinė cenzūra ir priverstinis visuomenės galimybės susipažinti su informacija apribojimas, primena ekspertas.

Nosovičius mano, kad Lietuvos vadovybės elgesys yra "sovietinis", o iš sovietinės sistemos ji gali naudoti tik "smulkmeniškiausias, žiauriausias ir bjauriausias praktikas".

"Visi šie, moksliškai tariant, kultūriniai reiškiniai yra 1970-ųjų ir 1980-ųjų vėlyvojo SSRS senyvo marazmo apraiškos. Atrodo, kad Sovietų Sąjunga jau seniai žlugo, Lietuva išėjo iš jos ir užsirakino duris, o marazmas vis dar valdo", — rašė autorius.

"Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų" nariai yra žinomi dėl savo rusofobinės pozicijos, griežtų pareiškimų apie Rusiją ir radikalių pasiūlymų. Anksčiau parlamentarai pateikė siūlymus, kaip įteisinti sovietų karių paminklų nugriovimą, pripažinti Lietuvos komunistų partiją kaip "nusikalstamą organizaciją" ir įspėti Lietuvos universitetų studentus apie "Rusijos agresiją".

126
Tegai:
Sputnik Lietuva, Adidas, Lietuva, Sovietų Sąjunga
Dar šia tema
Rusijos žurnalistų sąjunga: Vilnius "neužčiaups" Sputnik Lietuva
MIA "Rossija segodnia" pakomentavo situaciją dėl Sputnik Lietuva
Lietuvos URM paskelbė diplomatinį karą "Adidas"
Ukraina priminė "Adidas" apie baudžiamąją atsakomybę už TSRS simboliką
Baltarusijos AE, archyvinė nuotrauka

Vaišvila laiko neadekvačiais Nausėdos sprendimus dėl BelAE

(atnaujinta 16:40 2020.07.14)
Anksčiau Gitanas Nausėda paskelbė, kad Lietuva nepirks elektros iš Baltarusijos bei nesuteiks Astravo AE Kruonio HAE rezervų

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras Zigmas Vaišvila sukritikavo Lietuvos politikų sprendimus dėl Baltarusijos statomos atominės elektrinės bei viešus prezidento Gitano Nausėdos apsisakymus apie boikotą.

Savo mintimis jis pasidalino Facebook puslapyje.

Signataras rašo, kad jam gėda dėl Lietuvos "politikų–beraščių", priėmusių įstatymą dėl "nesaugios" elektros nepirkimo iš Baltarusijos. Be to politiką papiktino ir Nausėdos sprendimas pasirašyti tą įstatymą.

"Klausimas tik, ar jie beraščiai, ar tokiais turi apsimesti ir kodėl? Negi jie nieko negirdėjo apie penkių valstybių bendrą energetinę sistemą, reikalavimus jos funkcionavimui ir saugumui? Negi jie nežino, kaip perkama elektros energija iš bendro tinklo?" — užduoda klausimą Vaišvila.

Be to jis pabrėžia, kad dar labiau gėda jam tapo po Nausėdos viešo paaiškinimo, kad Lietuva nesuteiks Kruonio HAE rezervų Baltarusijai.

"Neadekvatūs yra taip viešai kalbantys ir tokius veiksmus darantys mūsų politika", — rašo jis.

Priminė politikas ir panašų istorinį atvejį, susijusi su Vytautu Landsbergiu. Pasak jo, panašiai, kaip dabar Nausėda, savo laiku bandė elgtis tuometinis Lietuvos Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis, "naudodamasis savo padėtimi, pabandęs triukšmingai sustabdyti penkių valstybių (Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltarusijos ir Rusijos) Vilniuje pasirašytą tarpvalstybinę sutartį dėl bendros energetinės sistemos eksploatavimo ir jos saugumo užtikrinimo". "Tuomet profesionalūs Lietuvos energetikai parodė stuburą ir viešai paaiškino "didžiajam energetikos profesoriui", kas yra energetinė sistema, tinklas ir kaip jie veikia. Mandagiai pasakius, pastatė mūsų Seimo Pirmininką į vietą — viešai pasakė, kad Seimo Pirmininkas nesikištų ten, kur jis nieko neišmano ir kas nėra jo kompetencija", — primena Vaišvila.

Jis rašo, kad elektros energijos perdavimo tinkle veikiančiam kiekvienam elektros energijos gamybos vienetui turi būti užtikrinta rezervinė galia. Kad netikėtai ar planine tvarka jam nustojus veikti, nedelsiant pradėtų veikti kitas panašios galios elektros energijos gamybos vienetas. Antraip elektros energijos perdavimo tinklus gali ištikti liūdnas likimas. Štai I-ajam Ignalinos AE reaktoriui rezervinę galią užtikrindavo visada pasiruošęs veikti energetinis vienetas Elektrėnuose, II-ajam  reaktoriui — Kruonio HAE. Tam ji ir buvo statyta.

Pasak jo Rusija priėmė adekvatų sprendimą, po 2012 metais įvykusio referendumo, kai Lietuva nutarė nebestatyti atominių jėgainių, sustabdyti Baltijsko AE statybą Kaliningrado srityje.

"Šiandieniniai Lietuvos energetikai, panašu, kad stuburo neturi. Ne tokie, kaip užgrūdinti "sovietiniai" energetikai. Šiandieniniai tyli ir leidžia mūsų politikams visiškai nusipolitikuoti. Ir rizikuoti mūsų sąskaita. Įsivaizduoju, ką apie mus dėl tokių mūsų politikų mąsto ne tik kitų šalių energetikai, bet ir TATENA. Lietuvos, kaip TATENA narės, politikams pravartu būtų žinoti, kad jokia AE nebus eksploatuojama, jei nevykdys TATENA reikalavimų. Norėtųsi viešai matyti tą medžiagą, kurios pagrindu Lietuvos Prezidentas taip viešai pasisako. Labai abejoju, kad mūsų Prezidentas yra susipažinęs su dokumentais", — piktinasi Vaišvila.

Todėl jis siūlo prezidentui išreikalauti dokumentus ir paskelbti, ką "Andriaus Kubiliaus vadovaujama Lietuvos Vyriausybė tuomet pasirašė su Baltarusijos Vyriausybe dėl Astravo AE statybos".

Savo ruožtu jis pats jau kreipėsi į valdžią su prašymais pasiaiškinti dėl tų sprendimų.

"Tuo metu raštu siūliau Lietuvos Vyriausybei ir Prezidentei Grybauskaitei vietoje Visagino AE statyti Baltarusijoje bendrą jėgainę į šiaurės-rytus nuo Drūkšių ežero toje vietoje, kurią Baltarusija siūlė prieš Ignalinos AE statybos pradžią. Tik tuomet TSRS Ministrų Taryba prieš Lietuvos valią pasirinko Drūkšių ežero aikštelę. Kubilius ir Grybauskaitė tylėjo ir, velnias žino, ką drauge su Baltarusija darė. Kaip ir dujų "Independence" projektą Visagino AE projektą nusprendė įgyvendinti vieni patys. Nesidalinti su kitais", — aiškina politikas.

Pasak jo, turint Kruonio HAE argumentą "adekvatūs Lietuvos politikai tartųsi su Baltarusija dalykiškai dėl elektros energijos kainų valsybiniame lygyje" ir  nepaliktų šios prekybos abiejų pusių suderintiems privatiems tarpininkams, "vaidinantiems elektros energijos laisvos rinkos spektaklį".

Ginčas dėl Baltarusijos atominės elektrinės

Ryšiai tarp Vilniaus ir Minsko pablogėjo dėl Baltarusijos AE statybų. Objektas yra Gardino regione, 50 kilometrų atstumu nuo Lietuvos sostinės. Lietuvos netenkina statyboms pasirinkta vieta.

Lietuvos politikai mano, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" nacionaliniam saugumui, ir paragino kaimynines šalis boikotuoti projektą. Tačiau niekas nepalaikė Vilniaus.

Tuomet Lietuvoje įstatymų lygiu nuspręsta uždrausti elektros energijos importą iš trečiųjų šalių, kur yra "nesaugios" atominės elektrinės.

Tačiau Minskas ne kartą pabrėžė, kad jėgainė statoma laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra pavojaus.

Lietuvos valdžia ragina visas ES šalis atsisakyti energijos pirkimo iš BelAE, o Briuselį ir JAV — užkirsti kelią atominės elektrinės eksploatacijai.

Kita vertus, pasak daugelio ekspertų, Lietuva nepajėgs boikotuoti Baltarusijos branduolinės energetikos objekto ES lygiu, nes net "broliškos" valstybės — Latvija ir Estija — labai atsargiai žiūri į atšiaurius Vilniaus pareiškimus ir veiksmus.

Tegai:
Gitanas Nausėda, Zigmas Vaišvila, Baltarusija, Astravo AE
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Skvernelis: EK turi parodyti lyderystę, kad elektra iš Astravo AE nepatektų į ES rinką
Parodys laidą: Minskas paruošė Lenkijai viliojamą Astravo AE pasiūlymą
Estija tikisi iš EK papildomo Astravo AE saugos įvertinimo
Lietuva ir Estija susitarė susivienyti siekdamos didesnio finansavimo iš ES
Vilniaus rajono gyventojams bus dalinamos kalio jodido tabletės
JAV sparnuotoji raketa, archyvinė nuotrauka

"Tai žingsnis link pasaulio pabaigos". Kas bus po to, kai JAV pasitrauks START III

(atnaujinta 15:59 2020.07.14)
Interviu žurnalistams Rusijos užsienio reikalų ministras pabrėžė, kad nereikia pulti į paniką dėl START III neatnaujinimo — Rusija sugebės užtikrinti savo saugumą ir be jos

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Anot Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo, Baltieji rūmai, matyt, pagaliau nusprendė neatnaujinti Strateginės ginkluotės mažinimo sutarties START III. Tai paskutinis dokumentas, ribojantis abiejų branduolinių valstybių karinę galią. Kas gresia pasauliui žlugus tarptautinei saugumo sistemai — RIA Novosti medžiagoje.

Įtraukti Kiniją

Interviu žurnalistams Rusijos užsienio reikalų ministras pabrėžė, kad nereikia pulti į paniką dėl START III neatnaujinimo — Rusija sugebės užtikrinti savo saugumą ir be jos. Nepaisant to, šis susitarimas buvo labai svarbus. START III pasirašė Rusijos ir JAV prezidentai Dmitrijus Medvedevas ir Barakas Obama 2010 metų balandžio 8 dieną. Šis dokumentas įsigaliojo 2011 metų vasario mėnesį, jo galiojimas baigiasi 2021 metais.

Susitarime buvo numatyta sumažinti branduolinių galvučių kiekį Rusijos ir JAV arsenaluose iki 1 550 vienetų, tarpžemyninių balistinių raketų, povandeninių laivų balistinių raketų ir sunkiųjų bombonešių — iki 700 vienetų. START III buvo pasirašyta praėjus lygiai metams po START I pabaigos. Ir jei anksčiau mažai kas abejojo ​​jos pratęsimu, tai Baltuosiuose rūmuose pasirodžius Donaldui Trampui padėtis kardinaliai pasikeitė.

Kaip vieną pagrindinių sąlygų, leidžiančių pratęsti START III egzistavimą, Amerikos vadovas įvardijo Kinijos įtraukimą į ją. Kinijos užsienio reikalų ministerijos Ginklų kontrolės departamento direktorius Fu Cong paaiškino, kad tai įmanoma tik dviem atvejais: jei Kinija savo branduolinį arsenalą pakels iki JAV lygio arba jei Vašingtonas sumažins savo pajėgumus. Kiti variantai Pekinui nepriimtini, nes juose neatsižvelgiama į didžiulį strateginių galimybių skirtumą.

Dar viena Vašingtono iškelta sąlyga netinka Maskvai. Liepos pradžioje JAV prezidento specialusis pasiuntinys ginklų kontrolės klausimais maršalas Bilingslis pavadino raketas "Petrel" ir dronus "Poseidon" "siaubingais" ir paragino nutraukti projektus, nes jiems netaikomi START III apribojimai. Amerikiečiai anksčiau reikalavo apriboti naujausius Rusijos ginklus, įskaitant nebranduolines viršgarsines priešlaivines raketas "Zircon".

"Tai tik rodo, kad JAV neturi jokių svertų išlaikyti lyderių pozicijas pasaulyje, išskyrus branduolinį šantažą, — aiškina RIA Novosti karo mokslų daktaras Konstantinas Sivkovas. — Todėl jos stengiasi mus įtikinti, kad privalome atsisakyti pažangių pokyčių. Neturėtume pasiduoti šiai gudrybei".

Bekompromisė pozicija

Sergejus Lavrovas pabrėžė, kad Rusija neprašys JAV pratęsti susitarimo. Nors Maskva visada buvo pasirengusi daryti tam tikras nuolaidas. Ministras teigė, kad jie aptarė su amerikiečiais galimybę apriboti dviejų naujausių Rusijos strateginių sistemų skaičių pagal START III, kai jos bus visiškai parengtos. Kalbama apie viršgarsines galvutes "Vanguard" ir sunkiąsias tarpžemynines balistines raketas "Sarmat".

JAV Valstybės departamentas, archyvinė nuotrauka
© CC BY-SA 3.0 / Ctac / Harry S. Truman Building, headquarters of the U.S. State Department

"Kalbant apie kitas tris sistemas [kruizinę raketą "Burevestnik", povandeninį laivą "Poseidon" ir viršgarsinę raketą "Zircon" — Sputnik], jos yra naujos, jos nepatenka į kategorijas, kurioms taikoma START III, — sakė Lavrovas. — Bet mes esame pasirengę tartis dėl ginklų, kurie nėra klasikiniai dabartinio susitarimo požiūriu, gamybos."

Tačiau mažai tikėtina, kad valstybės nusileis abipusiškai. Vašingtonas ne kartą pasisakė be jokių kompromisų: "Arba jūs besąlygiškai sutinkate su mūsų sąlygomis, arba mes pasitraukiame iš sutarties". Akivaizdu, kad nei Rusija, nei Kinija neketina sutikti su amerikiečių teiginiais, neatsižvelgdamos į savo pačių nacionalinius interesus. Pasak ekspertų, mažai tikėtina, kad START III sutartis bus pratęsta. O tai reiškia, kad visa tarptautinė saugumo sistema labai pasikeis.

Kokybė, o ne kiekybė

"Kalbėdami konkrečiai apie tarptautinę saugumo sistemą karinėje srityje, turime pripažinti, kad jos iš tikrųjų nebėra, — sako Viktoras Murachovskis, žurnalo "Arsenal otečestva" vyriausiasis redaktorius. — Ši sistema rėmėsi TSRS ir JAV, vėliau Rusijos ir JAV susitarimais. Tai yra susitarimai dėl priešraketinės gynybos, INF, Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutartis, kurios amerikiečiai neratifikavo. Europos saugumo ir bendradarbiavimo sutartis, taip pat jos dalis — Įprastinių ginkluotųjų pajėgų Europoje sutartis — taip pat žlugo JAV dėka. Vašingtono iniciatyva buvo sunaikinta visa sistema, kuri buvo kruopščiai kuriama esant aštrioms šaltojo karo konfliktinėms situacijoms".

Rusijos ir JAV vėliavos
© Sputnik / Максим Блинов

Ekspertas pabrėžė, kad be vis dar galiojančios START III liko tik Raketų technologijos kontrolės režimo susitarimas. Tačiau ir šį dokumentą amerikiečiai bando palenkti į savo pusę. Birželį "Reuters", cituodamas šaltinius kariniame-pramoniniame komplekse ir šalies vadovybę, pranešė, kad Baltieji rūmai ketina peržiūrėti susitarimo nuostatas, kad galėtų parduoti daugiau kovinių dronų skirtingoms šalims. Vargu ar tai tiks kitoms susitarimo šalims.

"Mes galime apgailestaudami pasakyti, kad dabar viskas turės būti pertvarkyta, — pažymi Murachovskis. — Mūsų prezidentas jau ėmėsi iniciatyvos susitikti su penkiais nuolatiniais JT Saugumo Tarybos nariais, kad aptartų šį klausimą. Galbūt, pereiti prie tarptautinės sutarties, jei ne taikant apribojimus, tada bent jau vykdant branduolinių ginklų kontrolę. Tačiau, remiantis Vašingtono ir Londono politika ir pozicijomis, šios iniciatyvos perspektyvos yra minimalios".

Ekspertas pabrėžė, kad nemano, jog naujos "kiekybinės" ginklavimosi varžybos gali kilti tada, kai Rusija ir JAV vėl pradės didinti branduolinių galvučių ir jų pristatymo transporto priemonių skaičių. Tačiau kova dėl technologinio pranašumo strateginių ginklų srityje žada būti karšta.

Tegai:
Rusija, JAV, START-3
Dar šia tema
Ekspertas iš Rusijos įvardijo JAV pasitraukimo iš START-3 pasekmes
Ekspertė: Trampo planai įtraukti Kiniją į START-III gali "palaidoti" sutartį
Kremlius įvertino galimybę pratęsti START-III sutartį
Rusijos ir JAV diplomatai perspėjo apie START atsisakymo pavojų
Rusijos URM: JAV vis dar nenusprendė dėl pozicijos START-III