Politologas Armenas Gasparianas, archyvinė nuotrauka

Gasparianas: Lietuva pamiršta, kad ji nebe Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė

184
(atnaujinta 22:20 2019.06.23)
Pasak politologo Armeno Gaspariano, Lietuvos politikai mano, kad gali paveikti kai kuriuos procesus

VILNIUS, birželio 23 — Sputnik. Po išrinktojo Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos, retorika Baltarusijos AE statybos atžvilgiu nepasikeis, nes tai yra valstybės ideologijos dalis, interviu Sputnik Lietuva sakė istorikas ir politologas Armenas Gasparianas.

Anksčiau Lietuvos ekspertai pavadino buvusios Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės "pagrindine nesėkme"  Baltarusijos AE statybas, nes statybos vieta pasirinkta jos valdymo laikotarpiu. Pasak jų, sustabdyti projekto jau neįmanoma. Kai kurie ekspertai taip pat pažymėjo, kad ateityje Lietuva gali neišvengti elektros energijos iš Baltarusijos patekimo į šalį.

Tačiau oficiali Lietuva Baltarusijos AE atžvilgiu teigia, kad jėgainė neturėtų pradėti veikti.

Gasparianas mano, kad Lietuva "įsivaizduoja esanti Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė" ir mano, kad "ji daro poveikį kai kuriems procesams".

"Labai norisi pasirodyti tokiais dideliais ir įtakingais, o iš tiesų valstybė yra maža su krūva fobijų. Tokie "šuoliukai su pritūpimais" aplink savo kaimynus ten bus visą laiką. Galima prisiminti tos pačios Lietuvos "šuoliukus su pritūpimais" aplink Kaliningradą", — sakė politologas.

Gasparianas taip pat pakomentavo situaciją su Lietuva, teigdamas, kad šalies valdžia kaip "dovaną" naujajam prezidentui nusprendė įteikti žodžio laisvės ribojimą.

Lietuvos ir Baltarusijos ginčas dėl Astravo AE

Lietuva prieštarauja Baltarusijos atominės elektrinės statybai Gardino srityje. Lietuvos politikai nuolat teigia, kad projektas kelia grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui.

Vilnius ragino boikotuoti objekto statybą, taip pat įstatymų lygmeniu atsisakė tiekti elektros energiją iš elektrinės. Lietuvos Seimas uždraudė importuoti elektros energiją iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" AE.

Be to, Lietuva kreipėsi į Europos Komisiją dėl tariamai "neatsakingo Baltarusijos požiūrio" į branduolinę saugą ir tarptautinius įsipareigojimus dėl Baltarusijos AE. Minskas Vilniaus pareiškimus pavadino "nepagrįstais ir melagingais".

Anksčiau Sputnik Lietuva rašė, kad Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir Respublikos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas kreipėsi į Tarptautinę atominės energijos agentūrą (TATENA), kur paprašė organizacijos "patarti" Minskui nepradėti eksploatuoti elektrinės, kol nebus išspręstos visos saugos problemos.

Tuo tarpu Baltarusija ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Šalies valdžia ne kartą pabrėžė, kad objektas statomas pagal saugos standartus, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra rizikos.

184
Tegai:
politikai, Lietuva, Armenas Gasparianas, politologas
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (425)
Dar šia tema
Lukašenka mano, kad Astravo AE tema Lietuvoje yra labai politizuota
Grybauskaitė apie Astravo AE: bet koks bendradarbiavimas surištų Lietuvai rankas
Rusija ketina tiekti Astravo AE elektrą Lietuvai
Lietuva ragina TATENA "patarti" Minskui atidėti Astravo AE paleidimą
NATO laivai Klaipėdoje, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: kol ES nerimauja dėl Minsko, JAV permes karius arčiau Rusijos

(atnaujinta 18:03 2020.10.21)
Bet kokiu atveju, tai yra Vašingtono provokacija, kurią jie daro susiklosčius jiems labai palankiai politinei situacijai, sako karo ekspertas Ivanas Konovalovas

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Jungtinės Valstijos svarsto galimybę išlaikyti mechanizuotos brigados buvimą šalia Rusijos Federacijos sienų ne rotacijos principu, bet nuolat, sakė JAV gynybos sekretorius Markas Esperis. Tai 2-oji kavalerijos brigada.

Pokalbyje su Sputnik Lietuva karo ekspertas, Strateginės konjunktūros centro direktorius Ivanas Konovalovas pažymėjo, kad JAV naudojasi patogiu momentu, kai Europa tylės.

"Dabar jiems patogiausia perskirstyti savo karius arčiau Rusijos ir Baltarusijos sienų, kol Europoje kilęs sąmyšis dėl to, kas vyksta Baltarusijoje. Apskritai, tai yra nerimą kelianti situacija, bet kodėl tada nutylėti, kai amerikiečiai vis tiek padidins savo buvimą palei buvusias tarybines. Jie tiesiog naudojasi šiuo momentu. Tai labai naudinga šioje politinėje situacijoje. Pavojaus laipsnis yra tas, kad tai bet kokiu atveju yra provokuojantys veiksmai", — sakė ekspertas.

Liepos mėnesį pranešta apie dalies amerikiečių kariuomenės išvedimą iš Vokietijos ir dislokavimą kitose Europos šalyse. Pentagonas minėjo diskusijas apie šių dalinių dislokavimą toliau į rytus, arčiau Rusijos sienų.

NATO nuolat didina karinį kontingentą šalia Rusijos sienų. Baltijos šalys aktyviai sudaro didelio masto gynybos sutartis su JAV, paaiškindamos tai "Rusijos grėsme", nors Maskva ne kartą neigė šiuos kaltinimus.

NATO Europoje: plėtros istorija
© Sputnik
NATO Europoje: plėtros istorija
Tegai:
Rusija, JAV
Dar šia tema
Rusijos generalinis štabas skundėsi dėl uždarų NATO ir JAV karinių pratybų pobūdžio
Konservatoriai reikalauja, kad vyriausybė sudarytų sąlygas JAV karių buvimui Lietuvoje
"Pastatė prieš faktą": kaip Europa mokės už JAV karines bazes
"Jie patys to nesitikėjo": kas darosi JAV kariniam jūrų laivynui
Kijevas, archyvinė nuotrauka

Rusija ir Ukraina pirmą kartą per daugelį metų aptaria prekybos bendradarbiavimą

(atnaujinta 16:01 2020.10.21)
Neseniai Rusijos lyderis Vladimiras Putinas palaikė ministro pirmininko Michailo Mišustino idėją leisti prekes į šalį tiekti kai kurioms Ukrainos pramonės įmonėms

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Maskvoje vyksta pirmasis po 2014 metų sausio mėnesio Rusijos ir Ukrainos susitikimas, skirtas prekybiniam ir ekonominiam bendradarbiavimui, praneša RIA Novosti korespondentas.

Kremlius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Apvalųjį stalą organizavo Rusijos prekybos ir pramonės rūmai ir asociacija "Ukrainos mašinų gamintojų ir darbdavių lyga "Ukrmašstroj".

Rusijos pusei atstovauja prekybos rūmų vadovas Sergejus Katyrinas ir sąjungos "Belgorodskaja TPP" generalinis direktorius Vladimiras Gerasimenka, partijos "Opozicijos platforma - Už gyvenimą" politinės tarybos pirmininkas Viktoras Medvedčiukas, Aukščiausiosios Rados deputatas Aleksandras Koltunovičius, asociacijos "Ukrmašstroj" valdybos pirmininkas Vladimiras Saščenka.

Anksčiau Medvedčiukas pareiškė, kad Ukrainos mašinų gamintojų ir darbdavių lyga "Ukrmashstroj" apima daugiau nei 240 įmonių, kurios yra apkrautos 10–30% dėl to, kad trūksta eksporto į Rusiją.

Neseniai Rusijos lyderis Vladimiras Putinas palaikė ministro pirmininko Michailo Mišustino idėją leisti prekes į šalį tiekti kai kurioms Ukrainos pramonės įmonėms, tame tarpe bendrovei "Bratslav", mašinų gamybos gamyklai "Barskij" ir kartono ir konteinerių gamyklai "Rubezhanskij". Rusijos ministrų kabineto vadovas taip pat išreiškė viltį, kad Kijevas atsakys teigiamai.

Tegai:
Rusija, Ukraina