ESBO sesija, archyvinė nuotrauka

JAV ir Lietuvos teikimu ESBO apkaltino Rusiją dėl INF sutarties žlugimo

48
(atnaujinta 15:38 2019.07.06)
Pirminiame rezoliucijos dėl sutarties tekste buvo bendrosios nuostatos, tačiau parlamentinė asamblėja primetė atsakomybę už "sąlygų pažeidimą" Maskvai.

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. ESBO parlamentinės asamblėjos Politinių reikalų ir saugumo komitetas įtraukė į rezoliuciją dėl Sutarties dėl tarpinių ir trumpesnių nuotolių raketų panaikinimo (INF), pataisą, kuria atsakomybė už sutarties nutraukimą primetama Maskvai, rašo RIA Novosti.

Aptariama ESBO rezoliucija ragina JAV ir Rusiją derybomis spręsti su INF susijusius nesutarimus ir susilaikyti nuo raketų sistemų, kurias draudžia INF ir kiti tarptautiniai susitarimai, kūrimo.

Dokumento pakeitimą inicijavo JAV delegacijos nariai, taip pat keletas parlamentarų iš Lietuvos, Kanados, Turkijos ir Šiaurės Makedonijos. Pačios rezoliucijos projektą parengė Airijos atstovas ESBO PA, Alanas Farelis. Sprendimą palaikė dauguma parlamentarų.

Pradinėje dokumento versijoje buvo sakoma, kad parlamentinė asamblėja apgailestauja dėl INF nutraukimo ir blogėjančios padėties strateginių ginklų ir branduolinio saugumo srityje. Konkrečiai Rusija šioje dalyje nebuvo paminėta.

Naujojoje versijoje buvo pakeista formuluotė, o jos autoriai primetė visą atsakomybę Rusijai nepateikę jokių svarių argumentų. Dabar tekste sakoma, kad Maskva tariamai "iš esmės pažeidė INF įsipareigojimus".

Pakeitime taip pat teigiama, kad vykdyti kitus įsipareigojimus, įskaitant Atviro dangaus sutartį, Sutartį dėl įprastinių ginkluotųjų pajėgų mažinimo Europoje įgyvendinimą, taip pat Vienos dokumentą dėl pasitikėjimo ir saugumo stiprinimo priemonių, "trukdė Maskvos įsipareigojimų nevykdymas".

RIA Novosti teigimu, Rusijos delegacija kategoriškai prieštarauja tokiam pakeitimui. Rusijos Federacijos delegacijos narys ir Valstybinės Dūmos Tarptautinių reikalų komiteto pirmininkas Leonidas Sluckis pabrėžė, kad JAV delegacija "įvykius išverčia į kitą pusę". Visi INF sutarties pažeidimai buvo užregistruoti tik iš Amerikos pusės, ir tai pažymėta "visose tarptautinėse ataskaitose be išimties", — priminė Rusijos deputatas.

Sluckis taip pat pabrėžė, kad būtent Jungtinės Valstijos vienašališkai nutraukė susitarimą, tuo sukeldamos grėsmę pasaulinei branduolinės saugos sistemai, kuri buvo kurta dešimtmečius.

Metų pradžioje Vašingtonas paskelbė vienašališkai pasitraukęs iš INF sutarties, kaltindamas Rusiją dėl ilgalaikių sutarties pažeidimų. Maskva pavadino visus kaltinimus nepagrįstais. Po to prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Maskva atspindės Vašingtono sprendimą. Kaip pažymėjo Rusijos vadovas, Rusijos Federacija nedalyvaus brangiai kainuojančiose ginklavimosi varžybose.

Šią savaitę Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė INF sustabdymo įstatymą.

48
Tegai:
pažeidimai, Maskva
Dar šia tema
Rusija atskleidė, kur Amerika gamina INF uždraustas raketas
Šoigu atskleidė, kaip Maskva reaguos į JAV pasitraukimą iš INF
Europos poziciją dėl INF sutarties nustato Vašingtonas
ETPA posėdis

ETPA nepatvirtino Rusijos delegacijos įgaliojimų

Ukrainos delegacijos vadovė Marija Mezenceva pateikė pasiūlymą užginčyti Rusijos Federacijos įgaliojimus

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. ETPA nariai žiemos sesijos atidarymo metu nepatvirtino Rusijos delegacijos įgaliojimų, praneša RIA Novosti.

Ukrainos delegacijos vadovė Marija Mezenceva pateikė pasiūlymą iš esmės ginčyti įgaliojimus.

Po jos pareiškimo pagal galiojančią tvarką įvyko balsavimas, kuriame dauguma palaikė idėją ginčyti delegacijos įgaliojimus pagal aštuntąjį asamblėjos taisyklių straipsnį. Pasiūlymui pritarė 38 parlamentarai iš penkių nacionalinių delegacijų.

Pagal taisykles, klausimas siunčiamas atitinkamam ETPA komitetui parengti ataskaitą, kuri bus aptarta šią savaitę.

Tegai:
Rusija, Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA)
Gedimino pilis

LVŽS vyriausybei pasiūlė kovos su pandemija priemones

(atnaujinta 13:51 2021.01.25)
Jų teigimu, ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys neturi konkretaus veiksmų plano

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) vyriausybei pasiūlė koronaviruso pandemijos valdymo būdus.

Parlamentarų teigimu, ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys neturi konkretaus veiksmų plano.

"Matome daug blaškymosi ir nekonkretumo kalbant apie COVID-19 priemones. Konservatorių-liberalų Vyriausybė ėmėsi tik vienos priemonės, kuri jiems atrodė paprasčiausiai įgyvendinama – sustabdyti bet kokį žmonių judėjimą. Tačiau ši Vyriausybė, kaip matome, neturi kompetencijų įvertinti to pasekmių, kurios gali būti ilgalaikės ir gana sudėtingai sprendžiamos ateityje. Todėl mes tiesiame pagalbos ranką I. Šimonytės Vyriausybei, raginame nebūti išdidžiais ir priimti mūsų gerai apsvarstytus pasiūlymus, kurie, kaip tikimės, jau trumpalaikėje perspektyvoje turėtų teigiamus rezultatus", — sako LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Buvęs sveikatos apsaugos ministras, LVŽS partijos narys Aurelijus Veryga teigė, kad visuomenė, šalies prezidentas ir parlamentarai buvo suklaidinti, kai vyriausybė paskelbė apie išsamų 130 žingsnių infekcijos kontrolės planą. Pasak jo, šiuo metu matyti tik ankstesnio kabineto priimtų sprendimų kartojimas, tačiau tai vyksta neatsižvelgiant į pažeidžiamiausias sritis ir nepasimokant iš pirmosios pandemijos bangos metu įgytos patirties.

"Toks elgesys, kai neapdairiai įvardijami neegzistuojantys planai, neskatina nei tarpinstitucinio bendradarbiavimo, nei visuomenės pasitikėjimo ir diskredituoja valdžios taikomas priemones", — sakė jis.

Jis pažymėjo, kad susirūpinimą kelia tai, jog vyriausybė neturi aiškaus plano išeiti iš karantino.

"Galbūt tai lemia tai, kad ir ekspertų pateikti ligos suvaldymo scenarijams trūksta Lietuvos situacijos pajautimo ir unikalumo, kai tiesiog nukopijuojami kitų valstybių kitai pandeminei situacijai kurti scenarijai ir aklai pasitikima karantinu, kaip vienintele priemone", — sakė Karbauskis.

Be to, jiems rūpi, kaip vyriausybė parenka ekspertus. Pasak Karbauskio, dažniausiai jie yra ne epidemiologai ar infekcinių ligų specialistai, o kitų sričių klinikinę praktiką turintys gydytojai — hematologai, šeimos gydytojai ir kiti.

Pasak partijos vadovo, LVŽS siūlo priemones, susijusias su gyventojų perkėlimu, smulkiuoju verslu, švietimo ir sveikatos sistemomis, skiepais ir bandymais.

Planuodama skiepus, partija siūlo pasinaudoti jau parengtų užsienio šalių patirtimi, ypač tų, kurios teritorijos, gyventojų struktūros ir kitų savybių požiūriu yra panašios į Lietuvą.

Jie mano, kad būtina reguliuoti žmonių judėjimą tik per didžiąsias šventes, reguliuoti minias prekybos centruose, leisti dirbti smulkiajam verslui ir užtikrinti klientų saugumą. Švietimo srityje LVŽS siūlo atsisakyti brandos egzaminų, į vakcinacijos eilę įtraukti mokytojus kaip prioritetinę grupę.

Partija tikisi, kad jei jos pasiūlymai bus priimti, tai turės teigiamą poveikį situacijai ir padės susidoroti su koronaviruso sukeltomis pasekmėmis.

Nuo pandemijos pradžios Lietuvoje užfiksuota daugiau nei 177 tūkstančiai COVID-19 atvejų, pasveiko daugiau kaip 119 tūkstančių žmonių. Nuo infekcijos mirė 2 664 žmonės.

Lietuvoje vakcinacija nuo koronaviruso prasidėjo gruodžio pabaigoje, pirmiausia buvo paskiepyti medicinos darbuotojai. Beveik devyni tūkstančiai gyventojų jau yra visiškai paskiepyti.

Tegai:
koronavirusas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS)
Eurai

Paaškėjo, kurie banknotai yra dažniau padirbinėjami Lietuvoje

(atnaujinta 15:16 2021.01.25)
Pasak Lietuvos banko ekspertų, tokios tendencijos tęsiasi jau ne vienerius metus. Per smulkios ir per stambios kupiūros nėra populiarios sukčių tarpe

VILNIUS, sausio 26 — Sputnik. Lietuvoje per metus padirbtų pinigų sumažėjo daugiau nei perpus, praneša Lietuvos banko spaudos tarnyba.

Per 2020 m. Lietuvos banke buvo ištirta 1 333 vienetai padirbtų eurų (1 172 vnt. banknotų ir 161 vnt. monetų). Tai 57 proc. mažiau nei per 2019 m., kai buvo rasta 3 078 vnt. padirbtų eurų..

Lietuvos banko grynųjų pinigų ekspertė Ieva Vanskevičė pažymėjo, kad зadirbtų pinigų sumažėjimas apyvartoje stebimas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje euro zonoje.

ЭSumažėjimas gali būti siejamas su įvairiomis priežastimis, o viena iš jų — karantino metu šiek tiek sumažėję atsiskaitymai grynaisiais pinigais", — pasakė ji.

Per 2020 m., ypač IV ketvirtį, sumažėjo ir akivaizdžiai padirbtų eurų banknotų, vadinamųjų "filmų pinigų" (angl. Movie money). Apie juos centrinis bankas Lietuvos gyventojus įspėjo praėjusių metų pavasarį.

Daugiausia, kaip ir 2019 m., buvo rasta padirbtų 50 ir 20 eurų banknotų, jie atitinkamai sudarė 46 ir 18 proc. visų padirbinių. Mažiausiai aptikta padirbtų 5 ir 200 eurų banknotų.

Euro zonoje vidutiniškai 1 mln. apyvartoje esančių tikrų banknotų tenka 17 padirbtų, Lietuvoje šie skaičiai dar mažesni.

"Taigi tikimybė gauti padirbtą pinigą yra itin maža, tačiau raginame gyventojus būti atidžius ir atkreipti dėmesį į gaunamus pinigus, patikrinti juos pagal "apčiuopkite–pažvelkite–pakreipkite" metodą", — pasakė Vanskevičė.

Lietuvos bankas ne tik tiria padirbtus pinigus, bet ir keičia susidėvėjusius bei sugadintus eurus ir litus. Lietuvos banko kasose Vilniuje ir Kaune neribotą laiką keičiami litai į eurus.

Tegai:
padirbti banknotai, Lietuvos bankas, Lietuva