Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

Analitikas: Putinas suteikia Lietuvai šansą "grįžti į sveiką protą"

112
(atnaujinta 18:38 2019.07.12)
Rusijos prezidentas supranta, kad artimiausiu metu Maskvos ir Vilniaus santykiai nepasikeis, tačiau jis siūlo Lietuvos vadovui susimąstyti apie bendradarbiavimą, mano analitikas Pavelas Šipilinas

VILNIUS, liepos 12 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas atsiuntė Lietuvos prezidentui Gitanui Nausėdai sveikinimą tapus Lietuvos prezidentu.

Rusijos lyderis palinkėjo jam sėkmės, sveikatos ir gerovės.

Nausėdos inauguracijos ceremonija įvyko penktadienį iškilmingame Seimo posėdyje, kur jis prisiekė tautai, pažadėjęs išlikti ištikimas valstybei ir Konstitucijai.

Interviu Sputnik Lietuva politikos apžvalgininkas, analitikas Pavelas Šipilinas pažymėjo, kad Putino sveikinimai yra mandagumo ir kartu rimto politiko gestas posovietinių šalių atžvilgiu.

"Be abejo, Vladimiras Putinas tokiu būdu suteikia šansą naujajam Lietuvos prezidentui pakeisti Lietuvos ir Rusijos Federacijos santykius. Natūralu, kad nebus jokių pokyčių, Putinas puikiai tai žino, tačiau jis praveria duris ir kviečia Lietuvos prezidentą, siūlo jam pagalvoti. Jis jį truputį, sakyčiau, provokuoja tam, kad Lietuva grįžtų į sveiką protą", — pasakė analitikas.

Pasak Šipilino, jei Lietuva būtų nepriklausoma valstybė, ji orientuotų savo ekonomiką į Rytus, nes Vakaruose lietuviška produkcija niekam nereikalinga. Tačiau Lietuva, kaip ir kitos Baltijos šalys, visiškai priklauso nuo Vašingtono valios.

"Ši situacija gali pasikeisti tik tuo atveju, jei Amerika tęs savo nacionalistinę kryptį, susitelks į vidaus problemų sprendimą, ar net nutrauks santykius su Europa kaip su geopolitine, ekonomine ir politine partnere. Tada taip, tuomet Lietuva iš tikrųjų turės kažkaip nustatyti savo poziciją. Ir, žinoma, tuo atveju, jei ES taip pat praras susidomėjimą šia naujausia posovietinės ir posocialistinės erdvės Europa", — teigė analitikas.

112
Tegai:
Gitanas Nausėda, Lietuva, Rusija, Vladimiras Putinas
Dar šia tema
Vilniuje vyksta išrinktojo prezidento Nausėdos inauguracija
Gitanas Nausėda pradėjo eiti Lietuvos prezidento pareigas
Dalia Grybauskaitė perdavė Gitanui Nausėdai Prezidento rūmus
Amerikos kariai, archyvinė nuotrauka

Lenkija ir JAV pasirašė karinio bendradarbiavimo susitarimą

Pasirašytas dokumentas reiškia, kad Lenkijos teritorijoje padidės Amerikos karinis kontingentas

VILNIUS, rugpjūčio 15 — Sputnik. Vašingtonas ir Varšuva pasirašė karinio bendradarbiavimo susitarimą, sustiprinantį Amerikos karinį buvimą respublikoje, praneša RIA Novosti korespondentas.

Iš Amerikos pusės susitarimą pasirašė valstybės sekretorius Maikas Pompėjus, iš Lenkijos pusės — krašto apsaugos ministras Mariuszas Baszczakas.

Šis dokumentas tęsia prezidentų Andrzejaus Dudos ir Donaldo Trampo deklaraciją, kurią jie pasirašė pernai Vašingtone.

Visų pirma, dokumentas padidina JAV karinio kontingento skaičių tūkstančiui karių ir įtvirtina JAV sausumos pajėgų Penktojo korpuso vadovybės perkėlimą į Lenkiją.

Šiuo metu Lenkijoje dislokuota apie 5000 amerikiečių karių.

Pasirašydamas dokumentą Duda sakė, kad karinis Lenkijos ir JAV bendradarbiavimas "reiškia padidintą mūsų Europos dalies, saugumą", ypač Baltijos šalių ir Ukrainos.

Tegai:
Lenkija, JAV
Dar šia tema
Ekspertas: Baltijos šalims nepavyks aplenkti Lenkijos kovoje dėl JAV lojalumo
Lietuva nori pastatyti naują karinio rengimo poligoną prie Rusijos sienų
Penktojo Amerikos armijos korpuso vadovybė dislokuota Lenkijoje
Lenkijos ekspertas įvardijo silpniausią Baltijos šalių vietą karo su Rusija atveju
Putinas ir Lukašenka, archyvinė nuotrauka

Putinas ir Lukašenka telefonu aptarė situaciją Baltarusijoje

(atnaujinta 14:01 2020.08.15)
Anksčiau Baltarusijos vadovas teigė, kad "iš esmės pagal scenarijų pasireiškia agresija" ir išreiškė norą aptarti tai, kas vyksta su savo kolega iš Rusijos

VILNIUS, rugpjūčio 15 — Sputnik. Šeštadienį Baltarusijos ir Rusijos prezidentai Aleksandras Lukašenka ir Vladimiras Putinas telefonu aptarė situaciją, kuri "vystosi Baltarusijos Respublikoje ir aplink ją", pranešė "BelTA" su nuoroda į Baltarusijos vadovo spaudos tarnybą.

"Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka kalbėjosi telefonu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Prezidentai aptarė situaciją, besivystančią Baltarusijos Respublikoje ir aplink ją", — sakoma pranešime.

Anksčiau šeštadienį Lukašenka Minske vykusiame susitikime teigė, kad "iš esmės prieš Baltarusiją kyla agresija". Jis liepė susieti jį su Putinu, kad būtų galima derėtis dėl šio klausimo, nes "tai jau kelia grėsmę ne tik Baltarusijai".

Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Galutiniais duomenimis, kuriuos CRK paskelbė penktadienį, dabartinis prezidentas Aleksandras Lukašenka surinko 80,1 procento balsų, o 10,12 procento rinkėjų savo balsus atidavė Svetlanai Tichanovskajai.

Nuo sekmadienio vyko nesankcionuotos akcijos, pirmosiomis dienomis jas griežtai slopino saugumo pajėgos, teisėsaugos pareigūnai prieš protestuotojus naudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas.

Didžioji dalis rugpjūčio 13–14 dienomis vykusių veiksmų vyko taikiai. Taigi rugpjūčio 14 dieną prie Vyriausybės rūmų Minske, kur, be kita ko, yra Baltarusijos CRK, įvyko daugybės tūkstančių žmonių protesto akcija. Demonstrantai reikalavo perskaičiuoti balsus per praėjusius rinkimus ir Lukašenkos atsistatydinimo, areštų nebuvo.

Tegai:
protestai, Rusija, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų