Baltarusijos atominė elektrinė, archyvinė nuotrauka

Lietuvos prezidentas pavadino Baltarusijos AE Rusijos "politiniu projektu"

47
(atnaujinta 15:10 2019.07.17)
Nausėda su Lenkijos Senato pirmininku Stanislavu Karčevskiu aptarė regiono energetikos klausimus

VILNIUS, liepos 17 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sakė, kad Lietuva yra susirūpinusi dėl Baltarusijos atominės elektrinės statybų.

Jis išreiškė šią poziciją susitikime su Lenkijos Senato pirmininku Stanislavu Karčevskiu per pirmąjį užsienio vizitą Varšuvoje.

Šalys aptarė Lenkijos ir Lietuvos santykius, politikos ir energetikos klausimus, problemas, susijusias su emigracija ir demografija.

Nausėda išreiškė pasitenkinimą bendradarbiavimu su Lenkija daugelio svarbių energetikos projektų kontekste, įskaitant pasitraukimą iš BRELL ir sinchronizaciją su kontinentinės Europos tinklais.

Jis pridūrė, kad Lietuva yra susirūpinusi Baltarusijos atominės elektrinės statybomis Astrave.

"Šį projektą vertiname kaip Rusijos inicijuotą politinį projektą", — Nausėdos žodžius verčia Lenkijos Senato spaudos tarnyba.

Iškart po rinkimų naujasis Lietuvos lyderis pasisakė už dialogą su Baltarusija, pabrėždamas, kad Lietuva yra suinteresuota turėti nepriklausomą kaimyną prie savo rytinių sienų. Jis pabrėžė, kad Vilnius palaikys dialogą su Minsku.

Savo ruožtu Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka anksčiau išreiškė viltį užmegzti konstruktyvius santykius tarp šalių.

Baltarusijos AE statybos

Lietuva ir Baltarusija turi skirtingas pozicijas dėl Baltarusijos atominės elektrinės statybų, todėl abiejų šalių santykiai pablogėjo.

Lietuva nuolat kritikuoja projektą ir yra ypač nepatenkinta statybos vietos pasirinkimu — 50 kilometrų nuo Vilniaus. Taip pat Lietuva piktinasi, kad elektrinė statoma su Rusijos valstybine korporacija "Rosatom".

Lietuva ne kartą ragino boikotuoti objekto statybą. Lietuvos valdžios institucijos atsisakė pirkti elektros energiją iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" AE.

Baltarusijos valdžios institucijos ne kartą pažymėjo, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Minskas pabrėžė, kad elektrinė statoma laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra jokios rizikos.

Interviu Sputnik Lietuva istorikas ir politologas Armenas Gasparianas pažymėjo, kad Nausėdos retorika apie Baltarusijos AE statybą nepasikeis net po inauguracijos, nes ji yra valstybės ideologijos dalis.

47
Tegai:
statyba, atominė elėktrinė (AE), Gitanas Nausėda, Lietuva
Temos:
Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (87)
Dar šia tema
Rusijos ministras: Baltijos šalių išėjimas iš BRELL — "politinis projektas"
Rusija nori tiekti Baltijos šalims elektrą, joms pasitraukus iš BRELL
JAV vėliavos, archyvinė nuotrauka

Rusijos nuolatinis atstovas: JAV yra kone apsėstos "kišimusi į rinkimus"

(atnaujinta 10:17 2020.05.26)
Prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pranešimus apie Maskvos kišimąsi į JAV reikalus pavadino "paranojiškais", pažymėdamas, kad artėjant rinkimams tokių "naujienų" greičiausiai tik padaugės

VILNIUS, gegužės 26 — Sputnik. Rusijos nuolatinis atstovas tarptautinėse organizacijose Vienoje Michailas Uljanovas teigė, kad JAV kone apsėstos "Rusijos kišimusi į rinkimus", rašo RIA Novosti.

JAV prezidentas Donaldas Trampas
© Sputnik / Эва Мари Ускатеги

"JAV kone apsėstos Rusijos intervencijos į Amerikos rinkimus. Tuo tarpu Vakarų analitikai apskaičiavo, kad vien Šaltojo karo laikais JAV atliko 64 slaptas ir šešias atviras operacijas, kad pakeistų nepageidaujamus režimus. Iš tikrųjų, "savo akyje rąsto nepastebi", — "Twitter'yje" parašė Uljanovas.

Rusija anksčiau ne kartą neigė JAV kaltinimus dėl "kišimosi" į 2016 metų JAV prezidento rinkimus. Prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pranešimus apie Maskvos kišimąsi į JAV reikalus pavadino "paranojiškais", pažymėdamas, kad artėjant rinkimams tokių "naujienų" greičiausiai tik padaugės.

Tegai:
rinkimai, JAV, Rusija
Dar šia tema
Baidenas: Trampas bandys atidėti JAV prezidento rinkimus
Rusija priėmė įstatymą dėl balsavimo rinkimuose nuotoliniu būdu
Ieškokite moters: X faktorius JAV prezidento rinkimuose
Karinė technika Kaliningrade

Ekspertas: JAV bet kokiu atveju apkaltins Rusiją įtampos kėlimu

(atnaujinta 22:12 2020.05.25)
Vašingtonas laikys nedraugiškais bet kokius Maskvos žingsnius. Tai reikalinga tam, kad būtų pateisintas NATO egzistavimas po 1991 metų, mano ekspertas Stanislavas Byšokas

VILNIUS, gegužės 25 — Sputnik. Kaliningrado srities, kaip Rusijos eksklavo Europoje, egzistavimas visada bus vertinamas nepalankiai, ypač ten esant karinėms pajėgoms, interviu Sputnik Lietuva pasakė politikos analitikas ir tarptautinės stebėjimo organizacijos CIS-EMO vykdomasis direktorius Stanislavas Byšokas.

JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Robertas O'Brajenas Rusijos Kaliningrado sritį pavadino "durklu Europos širdyje".

Anot jo, regione dislokuojama daugybė raketų ir ginklų, kurie neva kelia grėsmę visiems Vašingtono sąjungininkams Europoje, įskaitant Baltijos šalis.

Politikos analitikas Stanislavas Byšokas pažymėjo, kad O'Brajenas greičiausiai padarė politinį pareiškimą, kad palaikytų bendrą JAV poziciją. Jis pažymėjo, kad Kaliningradas yra žinomas plačiam Europos ir iš dalies Amerikos valdančiųjų ratui, nes jis yra Rusijos eksklavas Europoje.

"Dar sovietmečiu, kai vyko ginklavimosi varžybos, ir šiandien, kai yra kažkokie, tarkime, jų šešėliai, iš principo visos šalys, kurios dalyvauja šiose varžybose, jos sako, kad ne mes pirmi pradėjome... <...> Bet kokios pratybos, vykstančios prie mūsų vakarinių sienų arba, pavyzdžiui, Baltarusijos teritorijoje, yra vertinamos kaip grėsmingos. Pats Kaliningrado, tokio eksklavo, egzistavimas vertinamas kaip savaime grėsmingas, ypač jei ten yra karinės pajėgos. Taigi, šia prasme Rusija gali net nieko nedaryti, bet kokiu atveju ji bus vadinama priežastimi, kodėl NATO vienaip ar kitaip nenutraukia savo veiklos po 1991 metų, tęsia savo veiklą ir net nemažina savo aktyvumo, susijusio su persiginklavimu", — sakė jis.
Tegai:
NATO, Rusija, JAV
Dar šia tema
Zacharova paaiškino Atviro dangaus sutarties problemą Amerikai
Estijos gynybos ministras pareiškė apie Atviro dangaus sutarties svarbą
Ekspertas: Vakarų generolai suprato, kad NATO lėktuvams bus užvertas dangus virš Rusijos

Paskelbti reti priešlaivinių orlaivių Tu-142M3 skrydžių kadrai

(atnaujinta 10:14 2020.05.26)
Oro įgulos įveikė devynis tūkstančius kilometrų. Skrydis buvo vykdomas griežtai laikantis tarptautinės teisės

Ramiojo vandenyno laivyno priešlaiviniai lėktuvai Tu-142M3 baigė planuojamą skrydį virš neutralių Ramiojo vandenyno vandenų. Vaizdo įrašą YouTube kanale paskelbė Rusijos gynybos ministerija.

Skrydis truko 12 valandų, orlaivių įgulos įveikė devynis tūkstančius kilometrų.

Kaip pabrėžiama Rusijos kariniame departamente, skrydis buvo vykdomas griežtai laikantis tarptautinės teisės.

Tegai:
Rusijos gynybos ministerija, orlaivis, Rusija
Dar šia tema
Su-57 bandymai baigti: kada Rusijos oro pajėgos priims pirmuosius 76 naikintuvus
Šėtoniškas ginklas: Rusija turi kai ką sukaupusi "orbitiniam bombardavimui"
Nufilmuotas bombonešių Tu-22M3 skrydis virš Juodosios jūros