Borisas Džonsonas, archyvinė nuotrauka

Boriso Džonsono laukia "pažeminimas" ginče su Putinu

99
(atnaujinta 15:07 2019.08.02)
Didžiosios Britanijos politika pamažu perima Ukrainos bruožus, kurioje jau kelerius metus keliamos dujų kainos tam, kad ką nors įrodytų Kremliui

VILNIUS, rugpjūčio 2 — Sputnik. Borisas Džonsonas, dar prieš tapdamas Didžiosios Britanijos ministru pirmininku, pradėjo netiesioginį ginčą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu siekdamas įrodyti, kad liberalizmas vakarietiškose apraiškose sėkmingai gyvuoja. Kaip įrankį įrodyti tariamą Rusijos vadovo (kuris skeptiškai vertino Džonsono garbinamą ideologiją) neteisybę, britų lyderis pasirinko, kad Britanija išeitų iš Europos Sąjungos, rašo RIA Novosti autorius Ivanas Danilovas.

Britų dienraštyje "The Daily Telegraph" paskelbtas atviras Boriso Džonsono laiškas buvo pavadintas dviprasmiškai: "Mes įrodysime, kad Putinas klysta, kai spalio 31 dieną paliksime Europos Sąjungą". Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas yra pasirengęs įvykdyti savo pažadą, tačiau Vakarų žiniasklaida, ekonomistai ir bankininkai jam žada, kad jo veiksmų pasekmės bus labai liūdnos.

Džonsonui prognozuojamas nemalonus susidūrimas su ekonomine jėga, kuri, pasak amerikiečių žurnalistų, keletą kartų "pažemino" Didžiosios Britanijos ministrus pirmininkus. Ir netgi daugiau: Amerikos verslo informacijos agentūra "Bloomberg" perspėja Borisą, kad jo laukia toks Didžiosios Britanijos svaro žlugimas, su kuriuo gali baigti šviesi pono Džonsono politinės karjeros ateitis.

Pagrindinė dabartinio gyventojo namo, esančio Dauningo gatvėje 10, problema yra ta, kad jis "Brexit" pavertė savotišku asmeniniu politiniu fetišu ir simboliu. Tai yra, jis tiesiogine to žodžio prasme pastatė viską ant kortos dėl Britanijos išėjimo iš Europos Sąjungos. 

Be to, Džonsonas netgi sugebėjo sudeginti visus asmeninius tiltus, nes po garsiai išreikšto anti Putino manifesto atsisakymas įvykdyti "Brexit" šių metų spalio 31 dieną, nesvarbu dėl kokios priežasties, bus jo asmeninė politinė katastrofa ir padarys žalą jo įvaizdžiui, nesuderinamą su politiniu gyvenimu.

Nebėra išeities, Džonsonui teks bet kuriuo atveju išvesti Didžiąją Britaniją iš Europos Sąjungos. Kita vertus, praktiškai nėra tikimybės, kad dabartinis Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas sugebės kažkaip susitarti dėl palankių sąlygų susitarimui dėl pasitraukimo iš Europos Sąjungos.

Senoji Europos Komisija nepermąstys tų itin žeminančių ir labai nepalankių Londonui sąlygų su kuriomis sutiko Tereza Mei, po ko jos pačios partijos nariai privertė ją atsistatydinti.

Džonsonas tapo naujuoju Britanijos premjeru
© Sputnik / Джастин Гриффитс-Уилльямс

Naujoji Europos Komisijos sudėtis vargu ar darytų nuolaidas, bet ir vis tiek nespėtų to padaryti, net jei to norėtų: naujųjų ES komisarų įgaliojimai prasideda tik lapkričio 1 dienos, tai yra, iškart po termino, kurį Džonsonas užsibrėžė pats sau. Be to, visus naujus Europos Komisijos pasiūlymus reikės derinti su visomis šalimis — Europos Sąjungos narėmis, o šį procesą vargu ar bus galima užbaigti per likusį laiką iki spalio 31 dienos.

Yra dar viena papildoma problema — jei bandysite "sustabdyti" situaciją, tai yra, užvilkinti derybas, JK gali privesti iki parlamento (galbūt, išankstinių) rinkimų, kuriuose tiek Džonsoną, tiek jo partiją politine prasme sunaikins įsiutę rinkėjai, norintys "Brexit" dabar, tuoj pat ir bet kokia kaina.

Būtent šie pikti rinkėjai užtikrino radikalią antieuropietišką "Brexit Party" partijos pergalę Europos Parlamento rinkimuose — ir jie gali lengvai padaryti jos lyderių premjeru vietoj Džonsono. Štai ir gaunasi, kad greičiausiai (nors ir ne vieninteliu įmanomu) įvykiu raidos scenarijumi tampa vadinamasis griežtasis "Brexit" arba "Brexit" be susitarimo, tai yra, paliekant ES be jokio susitarimo, kaip JK ir ES gyvens ir kurs po to santykius, pradedant ekonomika ir baigiant valstybės sienomis.

Tai neabejotinai sukels pradinį chaosą ir prives prie to, kad Didžioji Britanija turės prekiauti daug blogesnėmis sąlygomis su savo stambiausiais partneriais ...

Toje pat medžiagoje išvardijamos "politinės kaukolės", kurias valiutų rinkos nuplėšė nuo Didžiosios Britanijos politinių lyderių, įskaitant premjerus Haroldą Vilsoną, Džoną Meidžorą ir net Margaret Tečer, nei vienam iš jų nepavyko išsaugoti savo politinės karjeros kilus problemoms dėl svaro kurso.

Nors Borisas Džonsonas, Didžiosios Britanijos elito sluoksnių atstovas ir net kelių Europos karališkųjų šeimų giminaitis, garsėja savo pasitikėjimu savimi ir gebėjimu žengti į priekį, kelių bankų ekspertai skeptiškai vertina scenarijų, kuriame svaras išlaikys dabartinę vertę po "kietojo Brexit".

"Bloomberg" kolumnistas primena Didžiosios Britanijos ministrui pirmininkui, kad svaro, nukritusio žemiau už paritetą (tai yra žemiau "vieno prieš vieną" lygio) santykis su doleriu ar euru, būtų politinė katastrofa: "Britai nėra įpratę prie idėjos, kad viena užsienio valiuta verta daugiau nei vienas svaras. Pariteto pažeidimas euro ar dolerio atžvilgiu būtų lengvai suprantamas ir žeminantis įvykis".

Susidaro įspūdis, kad Boriso Džonsono planų kritikai nesupranta svarbiausio dalyko. Esmė čia visai ne Didžiosios Britanijos valiutoje. Kad ir kokios būtų "kietojo Brexit" pasekmės, Džonsonas jau turi puikų atsakymą į bet kokius piktų rinkėjų ir verslininkų teiginius: Putinui reikėjo įrodyti, kad Vakarų liberalizmas gyvas.

Na o tai, kad dėl to mes turėjome devalvuoti valiutą ir suprastinti santykius su Europos Sąjunga — tai kasdienis reikalas ir labai nedidelė kaina Kremliui parodyti Britanijos valstybinės ideologijos gyvybingumą.

Tai, kad šis "įrodymas" ir "pergalė" egzistuos tik paties Didžiosios Britanijos ministro pirmininko galvoje ir Didžiosios Britanijos jingoistų žiniasklaidos puslapiuose, niekas nepastatys į gėdingą vietą. Britanijos politika pamažu perima Ukrainos bruožus, kurioje net kelerius metus buvo keliami dujų tarifai, siekant ką nors įrodyti Kremliui.

99
Tegai:
Brexit, Vladimiras Putinas, Borisas Džonsonas, Rusija, Didžioji Britanija
Dar šia tema
Džonsonas sako, kad neblefuoja, kalbėdamas apie pasirengimą "kietajam Brexit"
EK patvirtino, kad neatnaujins derybų dėl "Brexit" susitarimo
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga

Ekspertas: opozicija bando diskredituoti Verygą prieš Seimo rinkimus

(atnaujinta 17:54 2020.08.05)
Konservatorių partija bando panaudoti situaciją savo rinkimų tikslams, kad sumažintų vieno iš "valstiečių" lyderių populiarumą, mano politologas Vadimas Volovojus

VILNIUS, rugpjūčio 5 — Sputnik. Dabar Lietuvoje yra priešrinkiminis laikotarpis, o sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga yra vienas iš lyderiaujančių partijos "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos" veidas, interviu Sputnik Lietuva sakė politologas Vadimas Volovojus.

"Kovos su pandemija fone jis įgijo populiarumą ir, žinoma, visa ši situacija, taip sakant, yra priešrinkiminis balzamas pagrindinių konkurentų, konservatorių partijos, sieloms. Žinoma, jie pradeda naudoti šią situaciją savo naudai, todėl nenuostabu, kad jie reikalauja pono Verygos atsistatydinimo, kad tokiu būdu maksimaliai sumažintų populiarumą ir diskredituotų sveikatos apsaugos ministrą kaip vieną iš "valstiečių" lyderių, kad apskritai sumažintų jų populiarumą artėjančiuose rinkimuose", — sakė jis.

Anot Volovojaus, Verygai teks prisiimti tam tikrą atsakomybę, tačiau neatsistatydinti. Tuo tarpu politologas mano, kad konservatorius motyvuoja noras panaudoti situaciją savo rinkimų tikslams.

Seimo narė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininko pavaduotoja Monika Navickienė kreipėsi į premjerą Saulių Skvernelį ir sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, ragindama ministrą prisiimti politinę atsakomybę už sveikatos apsaugos viceministrei Linai Jaruševičienei pareikštus įtarimus bei ministeriją krečiančius skandalus.

Taip pat ji pareiškė, kad sveikatos apsaugos ministras turėtų atsistatydinti visų skandalų aplink ministeriją fone.

Tegai:
atsistatydinimas, Seimo rinkimai, Aurelijus Veryga
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Dar šia tema
"Netinka ministro pareigoms": Juknevičienė apie Verygos vaidmenį jo viceministrės byloje
Viktorija Čmilytė-Nielsen, archyvinė nuotrauka

Liberalai kaltino "valstiečius" dėl prastų matematikos egzamino rezultatų

(atnaujinta 18:22 2020.08.05)
Anot Viktorijos Čmilytės-Nielsen, “valstiečiai” buvo kalti dėl mokytojų protestų 2018 metais, specialistų trūkumo, o dabar – dėl prastų egzaminų rezultatų

VILNIUS, rugpjūčio 5 — Sputnik. Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen pareiškė, kad dėl prastų matematikos egzaminų rezultatų kalta valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Apie tai praneša Seimo spaudos tarnyba.

Trečiadienį Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA) paskelbė valstybinių brandos egzaminų rezultatus. Skelbiama, kad matematikos egzaminą išlaikė 67,61 proc. iš 15241 kandidato. Palyginimui, pernai matematikos egzaminą išlaikė 82,09 proc. kandidatų. 

Pasak Čmilytės-Nielsen, tokie matematikos egzaminų rezultatai – tai jau trečias "valstiečių" antirekordas.

"Šiemet matematikos egzaminą išlaikė vos 7 iš 10 abiturientų. 2017 metais matematikos egzaminą išlaikė 9,5 iš 10 (94 proc.) mokinių. Akivaizdus "švietimo" triumfas. Grįžkime prie antirekordų. Pirmasis toks stambus buvo, kai Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją užėmė pedagogai. To nėra buvę nuo 1990 metų. Nėra buvę ir kito dalyko – tokio mokytojų ir mokyklų vadovų trūkumo. Jis šiemet – rekordinis per visą Nepriklausomybės 30-metį”, – teigia Čmilytės-Nielsen.

Pasak Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnės, artimiausiu metu per Seimo Švietimo ir mokslo komitetą partija kreipsis į Švietimo, mokslo ir sporto ministrą, reikalaudama paruošti priemones dėl mokinių rengimo. Kitu atveju, pasak jos, 2021 metais matematikos egzamino neišlaikys kas antras Lietuvos moksleivis. 

Čmilytė-Nielsen taip pat pateikė matematikos išlaikymo tendenciją per visus ketverius metus: 2017 metais – 94 proc., 2018 – 87 proc., 2019 – 82, 2020 – 67 proc. "Akivaizdi švietimo politikos kryptis. Stabiliai žemyn", – teigia politikė.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius, įvertinęs valstybinio matematikos brandos egzamino rezultatus, pareiškė, kad Lietuvos bendrajame ugdyme reikalingi sisteminiai pokyčiai. Pasad ministro, mokiniai turi pradėti mokytis pagal atnaujintas bendrojo ugdymo programas, o jau nuo rudens būtina stiprinti pagalbą mokiniams, besiruošiantiems matematikos, gamtos mokslų egzaminams. 

Prastus matematikos egzamino rezultatus pakomentavo ir Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto prodekano prof. Vytautas Kasiulevičius. Jo teigimu, tai yra koronaviruso pandemijos, dėl kurios mokyklos turėjo pereiti prie nuotolinio mokymo, pasekmės.

Tegai:
brandos egzaminai, valstiečiai, Liberalų sąjūdis, liberalai
Dar šia tema
Brandos egzaminų rezultatai: matematiką išlaikė vos 67,61 proc. abiturientų
Monkevičius: bendrajame ugdyme reikalingi sisteminiai pokyčiai
Čmilytė-Nielsen reikalauja, kad valdantieji pasiaiškintų dėl pagausėjusių COVID-19 atvejų
Kasiulevičius mano, kad prasti matematikos rezultatai yra pirmosios COVID-19 pasekmės
(4:33 / 35.60Mb / просмотров видео: 169)

Nufilmuoti sprogimo Beiruto uoste padariniai

(atnaujinta 18:20 2020.08.05)
Sprogimas nusinešė 113 žmonių gyvybes, šimtai miesto gyventojų liko benamiais, daugiau nei šimtas žmonių mirė, daugiau nei keturi tūkstančiai buvo sužeista, daugelis laikomi dingusiais be žinios

Gubernatorius Marvanas Abudas įvertino sprogimo Beiruto uoste padarytą žalą nuo trijų iki penkių milijardų dolerių, pranešė RIA Novosti.

Įvertinta Beiruto uosto sprogimo padaryta žala
© Sputnik . РИА Новости

Anot jo, šimtai miesto gyventojų liko benamiais.

Galingas sprogimas antradienio vakarą įvyko Beiruto uosto rajone. Sprogimas įsiplieskė dėl 2750 tonų amonio salietros, kuri šešerius metus buvo nesaugiai laikoma sandėlyje.

Dėl didelio aukų skaičiaus sprogimas apgadino pusę pastatų ir perpildytas ligonines.

Naujausiais duomenimis, 113 žmonių žuvo, o apie keturi tūkstančiai buvo sužeista. Daugelis žmonių vis dar dingę.

Libano vyriausybė paskelbė trijų dienų gedulą tragedijos aukoms.

Tegai:
sprogimas, Beirutas
Dar šia tema
Nuspręsta: Kiniją "smaugs" dešimt susirinkusių. Ar bus pakviesta Rusija?
Po eismo įvykio Jefremovo kraujyje rasta marihuanos ir kokaino pėdsakų
Ekspertas numatė derybų tarp "Gazprom" ir laivo "Fortūna" savininko rezultatus