Dalia Grybauskaitė, archyvinė nuotrauka

Lietuvos politikai nori atkeršyti Grybauskaitei

215
(atnaujinta 19:19 2019.08.02)
Akivaizdu, kad, viena vertus, yra noras "prastumti" buvusią prezidentę Dalią Grybauskaitę į Europos Komisiją, kita vertus, noras "išleisti" ją į pensiją, tokiu būdu atkeršijant Daliai Polikarpovnai už kolegų įžeidimus per dešimt vadovavimo metų

VILNIUS, rugpjūčio 2 — Sputnik. Lietuvos politikoje paskiriant į Europos Komisiją kandidatą iš Lietuvos atsiskleidė labai negraži istorija, rašo portalo Rubaltic.ru autorius Aleksandras Nosovičius.

Kai kurie aukščiausio ešelono politikai sako, kad moteris turėtų tapti Lietuvos atstove ES vykdomojoje institucijoje, kiti reikalauja, kad tai būtų vyras. Net nepatyrusiam stebėtojui akivaizdu, kad, viena vertus, yra noras "prastumti" buvusią prezidentę Dalią Grybauskaitę į Europos Komisiją, kita vertus, noras išleisti Grybauskaitę į pensiją, tokiu būdu atkeršijant Daliai Polikarpovnai už grubumą ir kolegų įžeidimus per  dešimt metų vadovavimo Lietuvoje.

Atstovo iš Lietuvos paskyrimas į Europos Komisiją buvo nepadoriai vilkinamas. Pagal pačios Lietuvos standartus tai, kad jos atstovas dar nebuvo įvardytas, jau yra skandalas. Dirbtinėje tikrovėje, kurią jų žiniasklaida sukūrė lietuviams, tokia situacija iš esmės negalėjo susiklostyti.

Europos Komisijos nariu iš Lietuvos turėjo būti tas asmuo, kurį išrinks Dalia Grybauskaitė, po to, kai pati Europos Sąjunga išrinks ją pirmininkauti Europos komisijai arba, blogiausiu atveju, pirmininkauti Europos Tarybai. Ką pasirinks naujasis ES lyderis, tą ir siųsime, nes drauge su lojaliu kolega Daliai bus lengviau dirbti Lietuvos labui Europos Sąjungoje.

Tačiau į šiuos rožinius pamąstymus įsiterpė realybė.

Paaiškėjo, kad europiečiams Lietuvos prezidentė reikalinga Briuselyje kaip pernykštis sniegas.

Tačiau po to, kai Dalia Grybauskaitė nebuvo pakviesta į jokias aukščiausias ES pozicijas, atrodė, kad intriga, kas iš Lietuvos bus deleguotas į Europos Komisiją, išnyko.

Tarptautine Dalios Grybauskaitės karjera pasibaigus prezidento kadencijai niekas neabejojo. Ir tai nenuostabu, nes mitas apie kai kurias fantastiškas jos savybes ir valdymo kompetencijas, kurios suteikia jai galimybę vadovauti JT,  NATO, UNESCO ar Europos Sąjungai, metai iš metų buvo kalamas į lietuvių galvas. Kas gali būti paskirtas į Europos Komisiją, jei ne ji?

Todėl Lietuvos oficialiosios propagandos gerbėjus labai stebina tai, kas vyksta dabar.

Lietuvos politikai ne tik nepasirinko jos kaip eurokomisarės iš Lietuvos, bet ir ginčijasi, ar komisijos narė turėtų būti moteris.

"Tarp aptartų kandidatų yra tik vyrai, nes šiandien ministrų kabinete neturime moterų", — sakė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) valdančiosios partijos lyderis Ramūnas Karbauskis.

Po šių žodžių Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis suskubo patikinti lietuvius, kad šalis turi galimybę deleguoti moteris į Briuselį.

"Lietuva turi kandidatų ir kandidačių, todėl mes turime palaikyti šiuos sprendimus (kalbant apie lyčių lygybę), tačiau tai neturėtų būti tik Lietuvos problema", — sakė Skvernelis neįvardindamas jokios konkrečios moters.

Kol kas konkretų vardą garsiai ištarė tik su eksprezidente susiję Landsbergiai, kurie kategoriškai iškėlė klausimą: galų gale, ar jūs ketinate deleguoti "mūsų viską" į Europos Komisiją ?!

"Mūsų visuomenė linkusi kaip kandidatę matyti baigusią prezidento kadenciją Dalią Grybauskaitę", — atvirame laiške rašė Konservatorių partijos (Tėvynės sąjunga — Lietuvos krikščionys demokratai) pirmininkas Gabrielius Landsbergis.

Pasak jo, eurokomisaru turi tapti labiausiai patyręs žmogus, išmanantis ES vidaus ir užsienio politiką, turintis aukštą tarptautinę reputaciją.

Triukšmas aplink Europos komisarą jau supykdė ir naująjį Lietuvos prezidentą, kuris pažadėjo asmeniškai "išspręsti" situaciją.

"Nerimas dėl Europos Komisijos nario kandidatūros, Seimo nesutarimas su vyriausybe ir jos vadovu šiuo klausimu ne tik sulėtina, bet ir diskredituoja Europos Komisijos nario atrankos procesą, pablogina mūsų derybų galimybes, kuriomis naudojasi kitos šalys", — teigė Gitanas Nausėda, pasirengęs padėti vyriausybei ir Seimui susitarti dėl Lietuvos delegato į Briuselį kandidatūros.

Tačiau Nausėda Lietuvos politikoje nėra aukščiausias teisėjas ir ne aukščiausias arbitras. Jis yra politinis žaidėjas, kaip ir visi kiti, ir taip pat žaidžia savo žaidimą. Naujasis valstybės vadovas balansuoja tarp įvairių galios centrų, besitikėdamas su laiku suformuoti savąjį.

Nausėda yra artimas konservatoriams, tačiau jis sudarė "nepuolimo paktą" su "valstiečiais" ir Skverneliu. Todėl Lietuvos prezidento atstovas pareiškia, kad Vilnius gaus vertingesnį portfelį Europos Komisijoje, jei į Briuselį deleguos moterį, bet moters dar neįvardija.

Todėl sąmyšis aplink delegatą į EK galiausiai virsta užsitęsusiu politiniu balaganu.

Jau pasklido gandai apie tam tikrą naujojo Europos Komisijos pirmininko laišką Lietuvos prezidentui, kuriame Ursula von der Leyen tariamai paragino lietuvius siųsti moterį į Briuselį. Kadangi iš visų Lietuvos moterų politikų Angelos Merkel statytinė bendravo tik su Dalia Grybauskaite, manoma, kad von der Leyen reikalauja būtent jos kandidatūros.

Čia Lietuvos politinė klasė labai guodžia save. Net po to, kai Grybauskaitė grįžo iš aukščiausių postų paskirstymo Briuselyje, jie negalėjo patikėti, kad Europos Sąjungą įsteigusioms šalims visai nerūpi Lietuva. ES viduje augančios krizės sąlygomis jiems atvirai nusispjaut į tai, ką Lietuva deleguos į EK — vyrą, moterį, ar gyvą velnią.

Taigi tai, kas vyksta Lietuvos politikoje, yra vidinė komedija. Buvusios prezidentės kandidatūrą palaikančių lobistų motyvai yra aiškūs. Pareigos Europos Komisijoje yra rimta politinė pozicija, kurios Lietuvos konservatoriams būtų keista atsisakyti.

Su buvusios prezidentės oponentų motyvais dar aiškiau.

Dalią Polikarpovną reikia pagaliau "išleisti" į pensiją, beje, tuo pačiu atkeršijant už visus pažeminimus ir įžeidimus, kuriuos ji leido sau per 10 valdymo metų.

Sovietinis blogiausia šio žodžio prasme "raudonosios Dalios" valdymo stilius visiems gerai žinomas. Atrodė, kad buvusi jos Ekscelencija eidama aukštas pareigas laikė privilegija atsitiktinai įskaudinti ir pažeminti kolegas. Dirbant su ja, buvo norma girdėti tokias frazes kaip "man neįdomu, ką mano ūkio ministras, mane domina, kaip jis vykdo mano pavedimus".

Taigi, be paprasto ir primityvaus motyvo — užsitikrinti savo grupei palankią  Briuselio poziciją —Lietuvos politikus skatina dar paprastesnis motyvas: atsirokuoti su Dalia Polikarpovna sužlugdant jos karjerą Europoje.

Todėl ši sumaištis, moksliškai vadinama demokratinėmis procedūromis, atrodo pasibjaurėtinai.

215
Tegai:
Europos Komisija, Dalia Grybauskaitė
Dar šia tema
Lietuva nori pakeisti Eurokomisijos vadovo rinkimo tvarką
Eurokomisarė: ES nori atsikratyti keleto šalių "kaip smėlio maišų"
Liberalai prašo Skvernelio iškelti Šimonytės kandidatūrą į eurokomisaro postą
"Valstiečiai" eurokomisaru ketina siūlyti Virginijų Sinkevičių
Nausėda apkaltino Seimą ir Vyriausybę "stumdymusi" dėl eurokomisaro kandidatūros
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėdasu žmona Diana

Nausėda kartu su šeima laikinai izoliavosi dėl COVID-19 pavojaus

(atnaujinta 18:45 2020.08.07)
Vienas prezidento kanceliarijos darbuotojų prieš savaitę bendravo su galimai koronavirusu užsikrėtusiu asmeniu

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda laikinai izoliavosi su šeima penktadienį po pietų, praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

Vilnius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Anot pranešimo, prezidento šeima izoliavosi paaiškėjus, kad vienas prezidento kanceliarijos darbuotojų prieš savaitę bendravo su galimai koronavirusu užsikrėtusiu asmeniu.

Be to, izoliuotis nurodyta visiems prezidento kanceliarijos darbuotojams. Laikina atsargumo priemonė bus taikoma iki bus gauti darbuotojo COVID-19 testo rezultatai.

Prezidento kanceliarijoje šiuo metu atliekama dezinfekcija.

Lietuvoje nustatyta daugiau nei 2190 koronaviruso atvejų, 81 žmogus mirė. 1665 pacientai pasveiko nuo infekcijos.

Kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje jau nustatyta daugiau nei 18,9 milijono infekcijos atvejų, daugiau nei 709 tūkstančiai žmonių mirė.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
Lietuva, saviizoliacija, koronavirusas, Diana Nausėdienė, Gitanas Nausėda
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Astravo AE, archyvinė nuotrauka

Vaičiūnas: elektros energijos pagamintos Baltarusijos BE nepirksime

(atnaujinta 16:20 2020.08.07)
Penktadienį pradedamas įkrauti branduolinis kuras į pirmąjį Baltarusijos branduolinės elektrinės bloką

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Astrave atominę elektrinę statanti Baltarusija kelia grėsmę tiek savo, tiek kaimyninių šalių saugumui, pareiškė Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas. Apie tai penktadienį pranešė ministerijos spaudos tarnyba.

Anksčiau Baltarusija paskelbė, kad pradedamas įkrauti branduolinis kuras į pirmąjį Baltarusijos branduolinės elektrinės (BE) bloką. Tai reiškia, kad prasideda Baltarusijos BE branduolinio reaktoriaus fizikinio paleidimo etapas, kurį sudaro dvi pagrindinės dalys – branduolinio kuro užkrovimo ir reaktoriaus pradinio kritiškumo bandymai. 

Elektros energijos gamyba prasideda kitame – energetiniame etape, vėliau pradedama pramoninė eksploatacija. 

"Lietuvos pozicija yra aiški, nekintanti ir įtvirtinta įstatyme – elektros energijos pagamintos Baltarusijos BE nepirksime, o mūsų energetikos infrastruktūra šios jėgainės poreikiams nebus naudojama. Draudimas patekti elektrai iš trečiųjų šalių į Lietuvos rinką, kaip numatyta teisės aktuose, bus aktyvuotas panaikinant pralaidumus elektros prekybai iš karto, kai tik BE Astrave pradės gaminti elektros energiją", – sako Vaičiūnas.

Ministerija primena, kad Lietuva yra priėmusi įstatymą, kuriame įtvirtinta, kad į Lietuvos elektros energijos rinką negali patekti elektros energija iš trečiųjų šalių, kuriose veikia "nesaugios" BE. Pagal teisės aktuose įtvirtintą tvarką – nuo elektros energijos BE Astrave gamybos pradžios jungiamųjų linijų pralaidumas komerciniams srautams iš trečiųjų šalių tarp Lietuvos ir Baltarusijos bus lygus 0 MW ir Baltarusijoje pagaminta elektra negalės patekti į Lietuvos rinką.

Kaip numatyta įstatyme, informaciją apie "nesaugios" branduolinės elektrinės elektros energijos gamybos veiklos pradžią pateiks Lietuvos elektros energijos perdavimo sistemos operatorius, gavęs tokią informaciją iš Baltarusijos perdavimo sistemos operatoriaus arba savarankiškai užfiksavęs veikiančių elektros energijos gamybos pajėgumų pokytį Baltarusijos elektros energetikos sistemoje.

Kadangi paskelbta, jog branduolinis kuras pradedamas krauti į reaktorių, šiandien perdavimo sistemos operatorius “Litgrid“ pakartotinai informavo rinkos dalyvius, kad Baltarusijos BE pradėjus gaminti elektros energiją iš karto bus nustatytas nulinis pralaidumas prekybai ant Lietuvos-Baltarusijos sienos.

Ginčai dėl Astravo AE

Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas branduolinis kuras pirmajam energetiniam blokui. 

Nuo pat projekto gyvavimo pradžios Lietuva pasisako kategoriškai prieš jį, kaltindama Minską dėl "nesaugios statybos" ir pareikšdama, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" Lietuvai. Nepaisant to, kad branduolinis objektas išlaikė visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus.

Lietuvos valdžia ragina visas ES šalis atsisakyti energijos pirkimo iš BelAE, o Briuselį ir JAV — užkirsti kelią atominės elektrinės eksploatacijai. Taip pat arčiausiai Lietuvos stoties esančių regionų gyventojams dalijamos jodo tabletės "avarijos" atvejui.

Tegai:
Baltarusija, Astravo atominė elektrinė (AE), Astravo AE, Astravas
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Lietuva prašo JAV dalyvauti sprendžiant Astravo AE klausimą
Lietuva vėl ragina Baltarusiją nepradėti Astravo AE eksploatacijos
Lietuvos pozicija dėl Astravo AE nekinta: stiprinamas pasirengimas "galimoms grėsmėms"
Žiniasklaida: Astravo AE kelia nesantaiką tarp Baltijos šalių
Liūtai, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugpjūčio 8-osios šventės

(atnaujinta 17:49 2020.08.07)
Prieš dešimt metų šią dieną Lietuvoje praūžęs škvalas pasiglemžė 4 žmonių gyvybes, tačiau romantikai rugpjūčio 15-ąją gali švęsti Tarptautinę orgazmo dieną

Rugpjūčio 8 yra 220-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 221-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 145 dienos.

Tarptautinė orgazmo diena

Tarptautinė orgazmo diena kasmet rugpjūčio 8 dieną švenčiama nuo 1998 metų Šventės šūkis — Vientisas pasaulio orgazmas. Tai energijos, ekstazės, malonumo diena. Šventę raginama švęsti visame pasaulyje — nuo Aliaskos iki Zimbabvės (nuo šalčiausios vietos iki karščiausios ir nuo A iki Z). Kaip švęsti? Vienam ar dviese, ar grupėmis, kaip tik patinka.

Šventės iniciatorius biseksualas Aleksas Hirka teigia, kad šią dieną verta dovanoti seksualias dovanas, kaip dovanos dovanojamos per Kalėdas; vaidinti įvairius vaidmenis, persirengiant kaip per Helovyną; prisiekti meilę kaip per Valentino dieną.

Terminas "orgazmas" (aukščiausias lytinio pasitenkinimo laipsnis) kilo iš graikiško žodžio "orgao" — degti aistra. Orgija kažkada buvo vadinamos romėnų ir graikų apeigos, skirtos dievams, dažniausiai vyno ir pramogų dievui Bakchui arba Dionisui garbinti. Tų puotų metu buvo mėgaujamasi visais malonumais, nieko nesivaržoma, todėl galiausiai žodis "orgija" pradėtas vartoti ištvirkavimo prasme.

Mokslininkai teigia, kad žmonės ir delfinai — vieninteliai, kurie mylisi dėl malonumo. Nepaisant to ilgiausiai trunka kiaulės orgazmas — net 30 min. Liūtai poruojasi iki 50 kartų per dieną. Jokio malonumo sueities metu nejaučia katės patelė, išgyvena vien skausmą.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1864 metais Vilniaus generalgubernatoriaus įsaku panaikinti Bernardinų ir Pranciškonų vienuolynai.

1992 metais Lietuvos krepšininkai Barselonos olimpinėse žaidynėse iškovojo bronzos medalius.

2010 metais Lietuvoje praūžęs škvalas pasiglemžė 4 žmonių gyvybes, pridarė didžiulių nuostolių šalies ūkiui. Ypač nukentėjo Alytaus ir Varėnos rajonai bei Kauno miestas.

Ši diena pasaulio istorijoje

1786 metais pirmą kartą įveiktas aukščiausias Europos kalnas Monblanas — į jį įkopė Mišelis Gabrielis Pakardas (Michel-Gabriel Paccard), lydimas tarno Žako Balmato (Jacques Balmat).

1937 metais gimė JAV kino ir teatro aktorius Dastinas Hofmanas (Dustin Hoffman). Už vaidmenis juostose "Kramer prieš Kramerį" bei "Lietaus žmogus" jis apdovanotas JAV kino meno akademijos "Oskarais".

1963 metais Didžiojoje Britanijoje įvyko vadinamasis "Didysis traukinio apiplėšimas" — nusikaltėlių grupė sustabdė iš Glazgo į Londoną vykusį pašto traukinį ir pagrobė 2,6 mln. svarų.

2000 metais 13 žmonių žuvo ir daugiau kaip 90 buvo sužeisti per bombos sprogimą vienoje iš Maskvos požeminių perėjų.

Savo vardadienius šiandien švenčia Daina, Dainė, Dainius, Dainys, Dainora, Elidas, Elidijus, Tulgirdas.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė