Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, archyvinė nuotrauka

Lietuva puolė kovoti dėl žmogaus teisių Rusijoje

113
(atnaujinta 16:19 2019.08.07)
Diplomatinė įtampa tarp Rusijos ir Baltijos šalių — seniai ne naujiena, tačiau šį kartą apsižodžiavimas gali sukelti rimtų padarinių; Vilnius aiškiai ketina provokuoti Rusijos opozicijos veiksmus, siekdamas padidinti sankcijų spaudimą Maskvai

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Masiniai nesankcionuotų mitingų dalyvių sulaikymai Maskvoje išprovokavo pagiežingą Vakarų reakciją. Baltijos šalys nusprendė nelikti nuošalyje: teisėsaugos veiksmus Rusijos sostinėje pasmerkė Latvijos ir Lietuvos užsienio reikalų ministrai, rašo RuBaltic.Ru autorius Aleksejus Iljaševičius.

Kremliaus atsakymo taip pat nereikėjo ilgai laukti. Diplomatinė įtampa tarp Rusijos ir Baltijos šalių — seniai ne naujiena, tačiau šį kartą apsižodžiavimas gali sukelti rimtų padarinių. Vilnius aiškiai ketina provokuoti Rusijos opozicijos veiksmus, siekdamas padidinti sankcijų spaudimą Maskvai.

"Šlykštu vėl matyti masinį smurtą prieš taikius demonstrantus, pasisakančius už laisvus ir demokratinius rinkimus Maskvoje. Rusija greitai virsta policine valstybe. Kremlius turi nustoti naudoti jėgą, pažeisti žmogaus teises ir tuoj pat paleisti sulaikytuosius", — Twitter paskyroje parašė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius visiškai pritaria savo kolegos pasipiktinimui: "Rusija privalo laikytis savo tarptautinių įsipareigojimų žmogaus teisių srityje, būtina nutraukti nepagrįstą smurtą prieš nekaltus žmones ir išlaisvinti sulaikytuosius".

Abu teiginiai — išskirtinio cinizmo apraiška. Apie žmogaus teises Rusijai primena šalis, kurioje iš šimtų tūkstančių žmonių, vadinamų "nepiliečiais", atimta daugybė pagrindinių politinių ir ekonominių laisvių. Šalis, kurioje Rusijos gyventojams atimta galimybė auklėti vaikus gimtąja kalba, net privačiose įstaigose.

Linkevičius, ko gero, pasižymėjo dar labiau.

Lietuvoje žmonės buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn už "sovietų okupacijos" neigimą. Ar po to Lietuvos užsienio reikalų ministras dar gali ką nors kalbėti apie "policinę valstybę"?

Rusijos ambasada Lietuvoje apie tai užsiminė, kai įsitraukė į žodžių mūšį su Linkevičiumi. Rugpjūčio 5 dieną, savo oficialioje interneto svetainėje, žinyba rekomendavo Lietuvos draugams "atidžiau pažvelgti į situaciją, susijusią su kitokį požiūrį išreiškiančių politikų ir visuomenės veikėjų policinio baudžiamojo persekiojimo faktus, vadinant "šnipais" tuos, kas nedemonizuoja Rusijos".

Beje, į Rinkevičiaus pareiškimą Kremlius neatsakė. Latvijos užsienio reikalų ministerijos vadovas turėtų įsižeisti — "šalis agresorė" nevertina jo dėmesio. Visiškai kitaip yra su Linkevičiumi, kuris per savo buvimo ministrės kėdėje metus išsiskyrė ne tik provokuojančiais pareiškimais.

Tai minima ir Rusijos ambasados komentare: "Ne paslaptis, kad dabartinis Lietuvos užsienio reikalų ministras ilgą laiką ir atvirai kišosi į Rusijos Federacijos vidaus reikalus, flirtavo su Rusijos nesistemine opozicija, sudarydamas sąlygas periodiškai instruktuoti jos atstovus Lietuvos Respublikoje, skatindamas juos aktyviau veikti mūsų šalyje."

Tiesą sakant, tarp Europos politikų sunku rasti asmenį, kuris Rusijos opozicijai padėjo labiau nei Linkevičius.

Lietuvos užsienio reikalų ministerijos dėka respublikoje apsigyveno daug Rusijos piliečių, kurie paliko savo tėvynę dėl politinių priežasčių. Čia ne tik juos priima "išskėstomis rankomis", bet ir padeda "įsibėgėti" tarptautiniu lygiu. Pavyzdžiui, tas pats Linkevičius vežioja Rusijos opozicijos lyderį Vladimirą Kara-Murzą ES užsienio reikalų ministrų "apžiūrai".

Užsienio reikalų ministerijai globojant, Lietuvoje taip pat rengiami įvairūs renginiai, įskaitant laisvosios Rusijos forumą. Aleksejaus Navalno neleistinų akcijų internetinės transliacijos buvo vykdomos iš Lietuvos. Vėliau jo kolega Leonidas Volkovas susitiko su Lietuvos ministru pirmininku Sauliumi Skverneliu, pasakodamas jam apie nelengvą kovą už "šviesią Tėvynės ateitį".

Analitinis portalas "RuBaltic.Ru" ne kartą rašė, kad Lietuvos valdžia tikslingai sudaro savo teritorijoje sąlygas, kad galėtų kištis į Rusijos Federacijos vidaus reikalus. Todėl Linkevičius tiesiog negalėjo neakreipti dėmesio į eilinius skandalingus Rusijos opozicijos veiksmus. Maskva, savo ruožtu, negalėjo palikti be atsako dar vienos Lietuvos užsienio reikalų ministerijos atakos.

Linkevičiaus raginimas inicijuoti sankcijas Rusijai — Lietuvos užsienio politikos esmė >>

Iš pirmo žvilgsnio situacija atrodo natūrali. Rusijos ir Baltijos šalių diplomatai reguliariai apsikeičia aštriais pareiškimais. Jiems tai yra įprasta bendravimo forma. Tačiau šį kartą "mandagumo reveransais" istorija gali nesibaigti.

Jei Rusijos opozicijos protestai tęsis, Vilnius tikrai jų įsikibs, kad padidintų sankcijų spaudimą Maskvai.

Rusijos grąžinimas į EPTA tapo didžiausiu Baltijos šalių diplomatiniu pralaimėjimus. Lietuvos atstovai net norėjo išvykti iš vasaros sesijos sekdami įsižeidusių ukrainiečių pavyzdžiu. Tiesa, paskutinę akimirką, tapdami pajuokos objektu, jie pakeitė nuomonę.

Dabar, kai Rusijos delegacijai buvo visiškai atkurtos jų teisės, Prancūzijos ir Vokietijos vadovai atvirai pareiškė, kad būtų gerai atsisakyti sankcijų. Šio klausimo nėra darbotvarkėje ir greičiausiai artimiausiu metu nebus.

Tačiau sunku nejausti, kuria kryptimi pučia istorijos vėjai. Taikus Ukrainos konflikto sprendimas Europą paverčia tik santykių su Rusija normalizavimo priemone.

Galimas antirusiškų sankcijų panaikinimas išmuša Linkevičiui ir jo kompanijai žemę iš po kojų, griauna pačią jų užsienio politikos idėją.

Perfrazuodami Vladimirą Putiną, jie gali nuoširdžiai paklausti: "Kam mums reikalingas pasaulis, kuriame nebus priešiškumo Rusijai?"

Akivaizdu, kad dabar Lietuva pasinaudos bet kokiu pretekstu norėdama įkalbėti europiečius ir įtikinti juos, kad reikia ne tik išlaikyti galiojančias sankcijas Kremliui, bet ir įvesti naujas. Bet tam nepakanka priežasčių. Paskutinis ryžtingas Vilniaus bandymas sugriežtinti ribojančias priemones Rusijai įvyko gegužę, kai Putinas supaprastino Rusijos pasų išdavimo tvarką Donbaso gyventojams. Rezultatas lygus nuliui.

Lietuva iki šiol žaidžia šia korta. Užsienio reikalų ministerija bando įtikinti Briuselį, kad supaprastinta tvarka išduoti Rusijos dokumentai neturėtų būti pripažįstami Europos Sąjungos teritorijoje. Bet sunku tai pavadinti sankcijomis.

Buvęs Estijos ministras pirmininkas Edgaras Savisaras, archyvinė nuotrauka
Фото: Таллиннская городская канцелярия

Taigi kodėl gi neapėjus iš kitos pusės? Nutraukus protestus Maskvoje, britų delegacijos ETPA vadovas Rogeris Gale'as jau paragino asamblėją persvarstyti sprendimą dėl Rusijos įgaliojimų. Keista, kad Lietuva dar nepalaikė šios iniciatyvos.

Jei liberalios Rusijos opozicijos veiksmai tęsis, neabejotinai, Vilnius visais įmanomais būdais provokuos "kovotojus prieš kruviną režimą".

Kuo labiau klius "kovotojams", tuo daugiau priežasčių turės Lietuva reikalauti didesnio tarptautinio spaudimo Maskvai dėl žmogaus teisių pažeidimų.

"Kremlius privalo liautis naudoti jėgą", — sako Linkevičius. O pats tuo tarpu tikisi, kad Kremlius elgsis dar griežčiau.

113
Tegai:
Rusijos opozicija, Vilnius, Baltijos šalys, Rusija
Dar šia tema
Dalia, kuri visada prieš: kada Lietuvoje baigsis "Grybų karas"
Estija ir Lietuva susivienijo prieš Rusiją Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje
Rusijos URM kreipėsi į JAV ir Vokietiją su prašymu nesikišti į vidaus reikalus
Balsavimas

Radviliškyje vyksta mero rinkimai anksto balsavo 10,53 procentų rinkėjų

(atnaujinta 13:06 2021.04.11)
Balandžio 11-ąją — pagrindinę rinkimų dieną, Radviliškio savivaldybės gyventojai galės balsuoti 28-iose rinkimų apylinkėse

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Per keturias išankstinio balsavimo dienas Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nario – mero rinkimuose balsavo 3 251 rinkėjas arba 10,53 procento nuo visų į šios savivaldybės rinkėjų sąrašus įrašytų asmenų, praneša Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

VRK duomenimis, 1 042 rinkėjai pasinaudojo balsavimo iš anksto teise Radviliškio miesto kultūros centre balandžio 7-8 dienomis.

"Balandžio 7-9 dienomis buvo organizuojamas balsavimas specialiuose punktuose. Jo metu rinkimų komisijų nariai važiavo į sveikatos priežiūros įstaigas, globos namus, įkalinimo įstaigas, kuriose yra šios savivaldybės rinkėjų, ir sudarė jiems galimybę išreikšti savo politinę valią renkant Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narį – merą. Specialiuose punktuose iš viso balsavo 68 rinkėjai", — rašoma pranešime.

Balandžio 9-10 dienomis buvo organizuojamas balsavimas namuose. Šiomis dienomis balsavo neįgalieji, neįgaliuosius namuose slaugantys ar juos prižiūrintys asmenys, dėl ligos laikinai nedarbingi žmonės, sulaukę 70 metų ir vyresni asmenys bei rinkėjai, esantys saviizoliacijoje dėl COVID-19 ir pateikę prašymus balsuoti namuose. Balsavimo namuose galimybe pasinaudojo 2 141 Radviliškio rajono savivaldybės gyventojas.

Balandžio 11-ąją — pagrindinę rinkimų dieną, Radviliškio savivaldybės gyventojai galės balsuoti 28-iose rinkimų apylinkėse.

Iš viso Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nario– mero rinkimuose balsavimo teisę turi 30 858 rinkėjų.

Tegai:
Vyriausioji rinkimų komisija, rinkimai, Radviliškio rajonas
Seimo rūmai

VRK skyrė pirmojo pusmečio finansavimą partijoms

(atnaujinta 00:11 2021.04.11)
Finansavimas partijoms paskirstomas pagal praėjusiuose rinkimuose gautą balsų skaičių

VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nusprendė iš valstybės biudžeto politinėms partijoms skirti 2 751 000 eurų, praneša VRK spaudos tarnyba.

2 751 000 eurų asignavimų politinėms partijoms paskirstyta pagal tai, kiek kuri partija gavo rinkėjų balsų per praėjusius Savivaldybių tarybų, Europos Parlamento ir Seimo rinkimus. Nustatyta, kad vieno rinkėjo balso 2021 m. I pusmečio finansinis koeficientas yra 0,59 euro centai. 

Iš viso 2021 m. valstybės biudžeto asignavimai politinėms partijoms sudaro 5 502 000 eurų. Tam, kad gautų valstybės biudžeto asignavimų, partija rinkimuose turi surinkti daugiau kaip 2 procentus visų rinkėjų balsų. 

2020 metų spalį vyko rinkimai į Lietuvos Seimą. "Valstiečiai" Lietuvos vyriausybei vadovavo nuo 2016 iki 2020 metų. Parlamento rinkimuose jie pralaimėjo konservatorių partijai. LVŽS Seime gavo tik 32 mandatus.

Tegai:
finansavimas, partijos
Sveika mityba

Kas nutinka kūnui, valgant smidrus

(atnaujinta 13:07 2021.04.11)
Šiame straipsnyje sužinosite, kodėl šparagai tapo mėgstamiausiu produktu tų, kurie laikosi dietos ar bando tinkamai maitintis, taip pat kokia yra jų galima žala

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Smidrai — populiarus produktas, kurį populiarina Instagram mados tinklaraštininkai ir amerikiečių mitybos specialistai. Ir nenuostabu, nes maža šviesiai žalia daržovė yra tiesiog pilna vitaminų ir maistinių medžiagų, praneša Sputnik Baltarusija.

Pasak mitybos konsultantės ir knygos "The Small Chane Diet" autorės Cary Gans, žmonės retai atkreipia dėmesį į šparagus, nes ši daržovė gali būti puiki alternatyva kenksmingiems garnyrams.

Smidrai turi mažai kalorijų ir juose yra minimalus riebalų kiekis. Bet joje yra daug tirpių ir netirpių maistinių skaidulų, kurios idealiai tinka tiems, kurie meta svorį. Kūnas lėtai virškina skaidulas, o daržovė suteikia sotumo jausmą.

Apsaugo nuo urogenitalinių ligų

Smidrai laikomi natūraliu diuretiku. Daržovė pašalina druskos ir vandens perteklių iš organizmo, užkertant kelią šlapimo takų infekcijoms.

Imunitetui

Smidruose yra didelė vitamino E dozė, kuri stiprina imuninę sistemą ir apsaugo ląsteles nuo kenksmingų radikalų. Kūnas geriau įsisavina vitaminą E, kai į jį dedate riebalų, todėl šparagus rekomenduojama virti su alyvuogių aliejumi.

Hormonams

Šparagai — natūralus afrodiziakas dėl savo B grupės vitaminų ir folio rūgšties. Palankus duetas sustiprina susijaudinimo jausmą, taip pat stimuliuoja hormonus, tokius kaip moteriškas estrogenas ir vyriškas testosteronas.

Nuo pagirių

Jei kitą rytą po vakarėlio jus traukia riebus maistas, neskubėkite bėgti mėsainio. Bet jei nesate gerbėjas draudimų, tada palydėkite juos su šparagų porcija. Daržovėje esantys mineralai ir rūgštys palengvins jūsų kančias ir išvalys kepenis nuo alkoholinių toksinų.

Nuotaikai

Smidrai padeda kovoti su stresu ir dirglumu (visa tai dėka triptofano ir amino rūgščių). Štai kodėl jį rekomenduojama valgyti žmonėms, kenčiantiems nuo depresijos.

Neigiamos smidrų savybės

Ir nors šparagai retai sukelia alergines reakcijas, šią daržovę vargu ar galima pavadinti pažįstama — todėl turėtumėte būti atsargūs įtraukdami ją į meniu. Taip pat yra virškinimo trakto dirginimo pavojus, ypač paūmėjus gastritui ar opoms.

Tegai:
sveikata, sveika mityba, mityba