G7 viršūnių susitikimas

Ekspertas: G7 pavirto organizacija su efemerišku autoritetu ir nauda

48
(atnaujinta 23:52 2019.08.23)
Rusija greičiausiai negrįš į G8, tačiau nieko dėl to nepraras, nes organizacijos nariai vis daugiau dėmesio skiria problemų aptarimui, o ne jų sprendimui, mano ekspertas Igoris Kovaliovas

VILNIUS, rugpjūčio 23 — Sputnik. JAV aptars Rusijos dalyvavimo G8 atkūrimą, jei Maskvą tai domins, pranešė Baltieji rūmai. Anksčiau JAV prezidentas Donaldas Trampas sutiko su Prancūzijos vadovo Emanuelio Makrono pasiūlymu pakviesti Rusiją į G7 viršūnių susitikimą kitais metais.

ES vėliavos Briuselyje, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Kaip pažymėjo Trampas, "daug tikslingiau turėti Rusiją grupės sudėtyje", todėl jis neprieštaraus G8 viršūnių formato atnaujinimui.

Rusijos vadovas Vladimiras Putinas savo ruožtu pabrėžė, kad neatmeta tokios galimybės, ir pažymėjo kontaktų su aukščiausiojo lygio susitikimo šalimis naudingumą. Kartu Kremlius pažymėjo, kad Rusijos sugrįžimas į G7 nėra savitikslis.

Interviu Sputnik radijui Nacionalinio mokslinių tyrimų universiteto Aukštosios ekonomikos mokyklos Pasaulio ekonomikos fakulteto dekano pirmasis pavaduotojas Igoris Kovaliovas pažymėjo, kad šiandien Rusija užima vieną iš pirmaujančių vietų tarptautinėje arenoje — jos dalyvavimo būtinybę sprendžiant kritinius ekonominius ir politinius klausimus patvirtina daugelis, tarp jų ir Trampas. Tačiau vargu ar galima tikėtis Rusijos Federacijos sugrįžimo į G8, nes šalis niekada nepriims jai pateiktų sąlygų.

"Visos tos pastabos, kurias pateikė mūsų kolegos Vakaruose dėl šio sugrįžimo sąlygų, Rusijos sugrįžimą į G8 daro neįmanomą, nes akivaizdu, kad Rusija neatsisakys nei Krymo, nei palaikyti Donbasą", — teigė Kovaliovas.

Anot jo, šalis nedaug praras, nes G8 šalys jau seniai tik svarsto problemas, užuot jas sprendusios.

"Jokių realių sprendimų nepriimama, ir vyksiančiame Prancūzijoje susitikime jau aišku, kad nebus jokio sutarto oficialaus pranešimo. Tai reiškia, kad nebus priimta jokių kolektyvinių sprendimų. Šia prasme šios grupės autoritetas ir nauda yra efemeriški", — padarė išvadą ekspertas.

G8 formatas egzistavo nuo 1998 metų, tačiau 2014 metų kovo mėnesį jis buvo sumažintas iki G7, kai po įvykių Kryme klubo nariai nusprendė nevykti į kitą viršūnių susitikimą Sočyje ir susirinko be Rusijos Briuselyje.

Rusijos ir Vakarų santykiai paaštrėjo dėl įvykių Ukrainoje. Vakarų šalys kaltina Rusijos Federaciją "kišimusi" į Ukrainos reikalus, tačiau Rusija ne kartą pareiškė, jog yra suinteresuota, kad Kijevas įveiktų politinę ir ekonominę krizę.

Pastaruoju metu kai kurie ES šalių politikai išreiškia priešingas nuomones, ragindami panaikinti sankcijas Rusijai.

48
Tegai:
G7, Rusija
Dar šia tema
Merkel Rusijos grįžimą į G7 sieja su Minsko susitarimų įgyvendinimu
Zelenskis pakomentavo Rusijos grįžimo į G8 galimybę
Trampas palaikė Makrono pasiūlymą pakviesti Rusiją į G7 viršūnių susitikimą
Rusijos deputatas pakomentavo šalies sugrįžimo į G8 galimybę
Kijevas, archyvinė nuotrauka

Rusija ir Ukraina pirmą kartą per daugelį metų aptaria prekybos bendradarbiavimą

(atnaujinta 16:01 2020.10.21)
Neseniai Rusijos lyderis Vladimiras Putinas palaikė ministro pirmininko Michailo Mišustino idėją leisti prekes į šalį tiekti kai kurioms Ukrainos pramonės įmonėms

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Maskvoje vyksta pirmasis po 2014 metų sausio mėnesio Rusijos ir Ukrainos susitikimas, skirtas prekybiniam ir ekonominiam bendradarbiavimui, praneša RIA Novosti korespondentas.

Kremlius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Apvalųjį stalą organizavo Rusijos prekybos ir pramonės rūmai ir asociacija "Ukrainos mašinų gamintojų ir darbdavių lyga "Ukrmašstroj".

Rusijos pusei atstovauja prekybos rūmų vadovas Sergejus Katyrinas ir sąjungos "Belgorodskaja TPP" generalinis direktorius Vladimiras Gerasimenka, partijos "Opozicijos platforma - Už gyvenimą" politinės tarybos pirmininkas Viktoras Medvedčiukas, Aukščiausiosios Rados deputatas Aleksandras Koltunovičius, asociacijos "Ukrmašstroj" valdybos pirmininkas Vladimiras Saščenka.

Anksčiau Medvedčiukas pareiškė, kad Ukrainos mašinų gamintojų ir darbdavių lyga "Ukrmashstroj" apima daugiau nei 240 įmonių, kurios yra apkrautos 10–30% dėl to, kad trūksta eksporto į Rusiją.

Neseniai Rusijos lyderis Vladimiras Putinas palaikė ministro pirmininko Michailo Mišustino idėją leisti prekes į šalį tiekti kai kurioms Ukrainos pramonės įmonėms, tame tarpe bendrovei "Bratslav", mašinų gamybos gamyklai "Barskij" ir kartono ir konteinerių gamyklai "Rubezhanskij". Rusijos ministrų kabineto vadovas taip pat išreiškė viltį, kad Kijevas atsakys teigiamai.

Tegai:
Rusija, Ukraina
Linas Linkevičius, archyvinė nuotrauka

Kas tas Linkevičius? Venesuelos užsienio reikalų ministras atsakė kolegai Lietuvos

(atnaujinta 17:31 2020.10.21)
Areaza pabrėžė, kad Lietuvos ministro pareiškimai apie padėtį Venesueloje peržengia jo įgaliojimus

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Venesuelos užsienio reikalų ministras Chorchė Areaza (Jorge Arreaza) socialiniame tinkle Twitter atsakė į Lietuvos užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus pareiškimą dėl rinkimų nepripažinimo Venesuelos Bolivaro Respublikoje.

"Prisipažįstu, man teko pasidomėti, kas tas Linas Linkevičius. Jūs irgi nežinote? Pasirodo, kad tai yra Lietuvos užsienio reikalų ministras. Be abejo, labai menkai informuotas. Manau, jis kalba apie pranešimą, kuris nėra susijęs su JT, ir daro pareiškimus, viršijančius jo įgaliojimus", — rašė Areaza.

Šalia įrašo Venesuelos užsienio reikalų ministras pridėjo Linkevičiaus pranešimą, kuriame jis rašo, kad susitiko su vienu pagrindinių Venesuelos opozicijos atstovų Chulijumi Borgesu (Julio Borges). Linkevičius žadėjo Venesuelos opozicijai nepripažinti parlamento rinkimų šioje šalyje, jei "nesilaikoma demokratinių sąlygų". Jis, remdamasis "JT ataskaita", taip pat reikalavo patraukti į teismą pareigūnus, įvykdžiusius nusikaltimus žmoniškumui.

Amerikos valstybių organizacija, į kurią įeina 35 regiono šalys, įskaitant Kolumbiją, pasisako už valdžios pasikeitimą Venesueloje, šalies prezidentu laiko buvusį parlamento pirmininką Chuaną Gvaidą (Juan Guaidó) ir ragina boikotuoti gruodžio mėnesį vyksiančius šios šalies parlamento rinkimus, iš anksto paskelbiant, kad jie nėra laisvi ir sąžiningi.

Venesueloje 2019 metų pradžioje netrukus po priesaikos prasidėjo didžiuliai protestai prieš prezidentą Nikolą Madurą. Kelios Vakarų šalys, vadovaujamos JAV, paskelbė Gvaido pripažinimą prezidentu. Savo ruožtu Maduras pavadino parlamento vadovą JAV marionete. Rusija, Kinija, Turkija ir daugybė kitų šalių palaikė Madurą kaip teisėtą prezidentą. Maskvos teigimu, Gvaido kaip "prezidento" statusas neegzistuoja.

Tegai:
Linas Linkevičius
Teisėsaugos simboliai

Nausėda atleido pareigų teisėjo vardą pažeminusį teisėją

(atnaujinta 18:02 2020.10.21)
Pasak prezidento, nepaprastai svarbu, kad visuomenė galėtų pasitikėti teisėjais ir visa teismų sistema

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė dekretą, kuriuo atleidžia Raimundą Jurgaitį iš Šiaulių apygardos teismo teisėjo pareigų, savo poelgiu pažeminus teisėjo vardą, rašoma Prezidentūros pranešime.

"Nepaprastai svarbu, kad visuomenė galėtų pasitikėti teisėjais ir visa teismų sistema. Todėl teisėjo darbas yra nesuderinamas su veiksmais, kurie žemina teisėjo vardą ir griauna šį pasitikėjimą", – sakė šalies vadovas.

Pasak prezidento, teisėjams keliami aukščiausi etikos standartai, o teismų bendruomenė turi veikti išvien aktyviai saugodama savo profesijos garbę ir prestižą.

Sprendimas kreiptis į Teisėjų tarybą dėl teisėjo  Jurgaičio atleidimo buvo priimtas gavus informacijos, kad teisėjas, spręsdamas konkrečias bylas, įsitraukė į neformalų bendravimą dėl konkrečių bylų aplinkybių su tų bylų baigtimi suinteresuotais asmenimis. Toks elgesys nedera su teisėjo profesijai keliamais reikalavimais.

Tegai:
teisėjai, prezidentas