Vilnius

"Raganų medžioklė" ir ginčas su Ryga dėl Astravo AE: kaip Lietuva praranda sąjungininkus

65
(atnaujinta 16:08 2019.08.31)
Lietuvos "patriotai" išpučia "šnipinėjimo skandalus" iš nieko ir barasi su kaimynais, atsisakydami protingai mąstyti, mano ekspertas Aleksandras Nosovičius

VILNIUS, rugpjūčio 31 — Sputnik. Lietuvos valdžios pareigūnų veiksmai vidaus ir užsienio politikoje sukelia "raganų medžioklę" šalies viduje ir naikina "Baltijos vienybę", atimdami iš respublikos sąjungininkus pasaulyje. Apie tai "RuBaltic.ru" rašo ekspertas Aleksandras Nosovičius.

Rusijos ambasadorius Aleksandras Udalcovas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Prieš kelias savaites Lietuvoje kilo skandalas dėl Seimo deputatės Irinos Rozovos, kuri įtariama "sukėlusi grėsmę" šalies nacionaliniam saugumui.

"Lietuvos konservatoriai, matyt, priėjo prie išvados, kad jie jau ilgą laiką neieškojo juodos katės tamsiame kambaryje ir nepriminė lietuviams apie "Rusijos grėsmės" egzistavimą. Jie ėmėsi ieškoti, iš ko galima išpūsti šnipinėjimo skandalą", — pažymi Nosovičius.

Priežastimi tapo Rozovos dalyvavimas birželio mėnesį Tbilisyje vykusioje Tarpparlamentinės ortodoksų asamblėjos sesijoje. Pasak eksperto, konservatoriai į šį įvykį sureagavo taip vėlai, nes nerado įtikinamesnio preteksto "pradėti eilinį šnipų manijos priepuolį Lietuvoje".

"Tačiau dirbtinai pritemptas pretekstas netrukdo "landsbergiečiams" rėkti, kad Rusija su deputatės Rozovos pagalba bando užvaldyti visą Lietuvą", — rašo Nosovičius.

Tuo tarpu Lietuva yra viena iš Tarpparlamentinės ortodoksų asamblėjos steigėjų, o 2003 metais organizacijos sesija vyko Vilniuje.

"Kas nors kiekvienais metais gruodžio 31 dieną eina į pirtį, o štai Lietuvos "patriotai" turi įprotį kiekvienais metais surasti "raganą" ir medžioti ją su visos Lietuvos pagalba. Prieš metus "ragana" buvo išrinkta Rūta Vanagaitė, praėjusiais metais — Viačeslavas Titovas, o štai dabar Irina Rozova", — teigia Nosovičius.

Ekspertas pažymėjo, kad politinis Rozovos persekiojimas primena "ritualines aukas ir šokius su būgnu prie ugnies". Nėra prasmės kelti klausimų dėl tam tikrų Lietuvos vadovybės veiksmų tikslų, reikia respublikos valdžios veiksmus vertinti kaip privalomą ritualą, įsitikinęs Nosovičius.

"Užsienio politikoje (pavyzdžiui, Lietuvos) yra tradicija susipykti su vienu iš kaimynų ir taip atimti iš savęs sąjungininkus bei įsitvirtinti apsiaustos tvirtovės lygyje", — sakoma straipsnyje.

Vienas iš naujausių pavyzdžių — Lietuvos ketinimas kreiptis į Europos Komisiją, jei Latvija pirks elektrą iš Baltarusijos atominės elektrinės (AE), kurios statyboms labai priešinasi oficialus Vilnius. Tas pats gresia ir Estijai, kurios valdžia neatmetė galimybės pirkti elektros energiją iš elektrinės.

"Lietuvos "patriotams" tiek vidaus, tiek užsienio politikoje vyksta padalijimo į draugus ir priešus ritualinis procesas: yra tie, kurie palaiko jų spalvotas haliucinacijas apie "Kremliaus ranką", "branduolinę žūtį" nuo Baltarusijos AE ir panašius dalykus, ir tie, kurie siūlo pasakyti "ne" narkotikams ir pradėti mąstyti", — rašo Nosovičius.

Tačiau, pasak eksperto, Lietuvos valdžia nesugeba racionaliai elgtis, nes protingai mąstantys asmenys tučtuojau išbraukiami iš "savų" sąrašo.

Skandalas aplink Rozovą

Skandalas aplink Rozovą kilo rugpjūčio viduryje. Iš pradžių Lietuvos deputatai surengė neeilinį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posėdį dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) pateiktos informacijos, susijusios su Rozovos dalyvavimu Tarpparlamentinės ortodoksų asamblėjoje Tbilisyje.

Vėliau paaiškėjo, kad praėjusių metų sausį Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis iš VSD gavo neklasifikuotą laišką su informacija apie tai, kodėl Rozovai nebuvo leista naudotis svarbiais duomenimis. Šiuo argumentu pasinaudojo Lietuvos konservatoriai, pareikšdami, kad politikės veikla gali kelti "grėsmę" Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Kaip interviu Sputnik Lietuva pasakojo Rozova, neigiamas atsakymas susijęs su tuo, kad ji anketoje specialiosioms tarnyboms nenurodė informacijos apie susitikimus su Rusijos diplomatais. Deputatė pabrėžė, kad sąmoningai neslėpė jokių ryšių, o tik padarė klaidą.

Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas pareiškė, kad situacija su Rozova yra nepageidaujamo politiko politinio persekiojimo pavyzdys. Jis pabrėžė, kad Lietuvoje už kitas pažiūras žmogus gali būti apkaltintas "šnipinėjimu Rusijos naudai", jis gali patekti į kalėjimą, tapti įtariamuoju ar viešųjų išpuolių taikiniu iš "tikrų respublikos patriotų" pusės.

Interviu Sputnik Lietuva "Lietuvos rusų sąjungos" Klaipėdos skyriaus vadovas, Klaipėdos miesto tarybos deputatas Viačeslavas Titovas padarė prielaidą, kad Rozovai daromas spaudimas gali būti susijęs su konservatorių siekiu susilpninti valdančiąją koaliciją, į kurią įėjo partija "Lietuvos lenkų rinkimų akcija — Krikščioniškų šeimų sąjunga".

Vilniaus ir Minsko ginčas dėl Baltarusijos AE

Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Tikimasi, kad pirmasis energijos blokas bus paleistas šių metų pabaigoje, o antrasis — 2020 metais.

Lietuva nuolat teikia pretenzijas kaimyninei Baltarusijai dėl atominės elektrinės. Visų pirma, Lietuvos valdžia nepagrįstai kaltina Minską saugos normų pažeidimu statant objektą. Be to, Vilnius bandė surengti kampaniją Europoje prieš elektros įsigijimą iš objekto, tačiau nesėkmingai. Kaip anksčiau paaiškėjo, apie pigios Baltarusijos elektros energijos importą ateityje galvoja net Latvija.

Praėjusią savaitę Lietuvos valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) sukritikavo dokumentą, kuriame yra priemonių, skirtų pagerinti Baltarusijos AE saugos lygį, sistema.

Baltarusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad nei per streso testus, nei per partnerių atliktas patikras nenustatyta saugumo pažeidimų. Be to, Baltarusijos URM priminė, kad Vilnius griežtai kontroliuoja Baltarusijos AE, tačiau branduolinę saugą savo teritorijoje vertina skirtingai.

Taigi, anot URM, Ignalinos AE įvyko pažeidimų, susijusių su saugumui užtikrinti svarbių sistemų eksploatacija. Tačiau Lietuva nepateikė savo kaimynams jokių duomenų apie pažeidimų pobūdį ir kada jie bus pašalinti.

Pasak Baltarusijos valdžios atstovų ir daugelio ekspertų, už įnirtingų Vilniaus išpuolių stovi politiniai motyvai ir pavydas sėkmingesniam energetikos plėtroje kaimynui.

65
Tegai:
Latvija, Lietuva, Astravo AE
Dar šia tema
Titovas: Lietuvoje rusakalbiai deputatai persekiojami dėl išgalvotų fobijų 
Seimas, archyvinė nuotrauka

Seime kilo skandalas dėl "valstiečio" Šimo netinkamai pakeltos rankos per balsavimą NSGK

(atnaujinta 20:31 2020.05.28)
Seime kilo skandalas, kad neva Audrys Šimas balsuodamas NSGK pakėlė ranką taip, lyg pademonstruotų nacių pasisveikinimo gestą, dėl paplitusio vaizdo įrašo "Naciai Seime" LŽB pareikalavo paaiškinimo

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Valdančiosios Seimo "valstiečių" frakcijos narys Audrys Šimas ketvirtadienį per Seimo posėdį atsiprašė, kad jo balsavimas Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posėdyje kažkam priminė nacių pasisveikinimo gestą. Politikas sakė tiesiog balsavęs ir neturėjo omenyje jokių veiksmų.

"Dėl mano balsavimo labai atsiprašau, bet ten nebuvo niekaip susiję nei su jokiais veiksmais, nei prieš ką jie nukreipti. Aš keliu ranką. Dabar galėsiu nekelti rankos, galėsiu, kaip jūs — atsistoti, kišenėse rankos — ir balsuoti taip", — per Seimo posėdį sakė Šimas.

Jis pridūrė, kad posėdyje nėra mygtukų, balsavimai vyksta pakeliant ranką.

"Rankos pakėlimas buvo tikrai niekuo susijęs... Labai apgailestauju, jeigu ne taip kas nors suprato mano balsavimą", — teigė jis.

Prieš tai trečiadienį Lietuvos žydų bendruomenė (LŽB) pranešė, kad kreipėsi į Seimo pirmininką ir NSGK, prašydama ištirti vaizdo įrašą, kuriame matomas balsavimo metu galimai saliutuojantis Seimo narys.

Немецкие солдаты сдаются в плен
© Sputnik / Александр Становов

"Šis įrašas sukėlė didelį pasipiktinimą tarptautinėje erdvėje bei kelia įtarimų, kad Lietuvoje antisemitinės nuotaikos sparčiai auga. Žydams tampa pavojinga čia gyventi, nes tokie gestai buvo naudojami nacių ir jų pakalikų (taip pat nacių), kai žydai brutaliausiu būdu buvo naikinami Europoje, tame tarpe ir Lietuvoje", — teigiama LŽB pranešime.

Be to, savo kreipimesi LŽB nurodo, jog įraše taip pat matyti, kad panašiu būdu ranką kelia dar vienas parlamentaras. Kai kurie asmenys, kurie kreipėsi į LŽB, įtaria, kad tai Seimo narys Arūnas Gumuliauskas, o konservatorius Laurynas Kasčiūnas siūlo jam to nedaryti, bet tik dėl to, kad įjungtos kameros, pabrėžiama pranešime.

Opozicijos politikai pareikalavo iš Šimo paaiškinti savo elgesį.

"Bet kurioje ES valstybėje toks parlamento nario poelgis būtų gausiai pasmerktas. Valstybės vadovai, jo partijos vadovai tikrai reikalautų atsakomybės. Ir vakar aš to tikėjausi. Nesitikėjau, aišku, iš Karbauskio, bet kažkaip kvailai galvojau, gal Skvernelis pakomentuos kažką brandžiau. Kaip manote, kokios yra reakcijos?" — savo Facebook piktinosi Seimo narė, Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė.

Pasak jos, Skvernelis gina Šimą ir kritikuoja žurnalistą Rimvydą Valatką, kuris šį klausimą iškėlė viešojoje erdvėje. O Seimo salėje pradedant posėdį niekas apie tai net ir neplanavo kalbėti. Dovilė Šakalienė nuo šoninio mikrofono pasisakė, bet į ją net Seimo pirmininkas nekreipė dėmesio, piktinosi Armonaitė.

Minėtas vaizdo įrašas internete paplito pavadinimu "Naciai Seime". Tai ištrauka iš gegužės 20 dienos NSGK posėdžio transliacijos. Jame matyti, kaip atsisukęs nugara į kamerą Šimas balsuodamas už Vyriausybės 2019 metų veiklos ataskaitą pakelia ranką aukštyn tarsi saliutuodamas.

Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
© Sputnik /
Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
Tegai:
Seimas, nacizmas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS)
Astravo AE, archyvinė nuotrauka

Kovo 11-osios akto signataras paskelbė apie "Lietuvos pralaimėjimą" BelAE klausime

(atnaujinta 17:09 2020.05.28)
Pasak signataro, Lietuva praleido galimybę paveikti Europos Sąjungos ir kaimyninės Baltarusijos politiką

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pamiršo valstybės nacionalinius interesus, savo paskyroje Facebook parašė diplomatas ir Kovo 11-osios akto signataras Albinas Januška. 

Januška priminė, kad gegužės 18 dieną prezidentas Nausėda savo puslapyje Facebook paskelbė, kad Europos Vadovų Tarybos Pirmininkui Charles'ui Michel'iui iškėlė tik streso testų reikalavimą kaip sąlygą susitarimui dėl paleidimo.

"Nei žodžio apie elektros nepirkimą! Pamirštas svarbiausias valstybės nacionalinis interesas, pamirštas jo paties įsipareigojimas", — parašė Januška. 

Pasak jo, praleidžiama "dėkingiausia proga įtakoti ES ir Baltarusijos politiką", kas galimai atveria kelią antrojo Astravo bloko statybai bei legalizuoja pirmojo bloko "saugumą".

"Kas atsitiko su prezidentu Nausėda, kuris staiga pakeitė savo nuomonę? Birželio 18 dieną laukia Lukašenkos interesų triumfas ir Lietuvos gėdingas pralaimėjimas, jei tam nepasipriešins Lietuvos politikai, kuriems dar bent kiek rūpi šalies saugumas ir užsienio politikos interesai", — sakė diplomatas.

Anksčiau "Rosatom" pranešė, kad artimiausiomis savaitėmis tikisi gauti dokumentus, kurie leis pradėti fizinį Baltarusijos atominės elektrinės paleidimą. Pirmojo bloko paleidimas faktiškai reiškia branduolinio kuro pakrovimo pradžią.

Astravo AE statyba

Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas branduolinis kuras pirmajam jėgainės blokui.

Anksčiau Baltarusijos energetikos viceministras Michailas Michadiukas teigė, kad fizinį pirmojo atominės elektrinės bloko paleidimą planuojama pradėti šių metų liepą.

Lietuva aktyviai priešinasi projektui, BelAE vadindama "grėsme" nacionaliniam saugumui. Be to, Vilnius pasisako prieš energijos eksportą iš jėgainės ir visuotinai ragina kaimynines valstybes nepirkti elektros iš stoties.

Daugelis ekspertų pažymėjo, kad aštrus Vilniaus pasipriešinimas BelAE klausimui iš esmės kyla ne dėl techninės ar aplinkosaugos problemos, o dėl "nuoskaudos" už Ignalinos AE praradimą ir iš baimės prarasti savo jau ir taip silpnas pozicijas energetikos rinkoje.

Tegai:
Baltarusija, ES, Lietuva, Astravo AE
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Lietuvos prezidentas paprašė Armėnijos padėti Astravo AE klausimu
Nausėda paprašė EK pirmininkės asmeniškai įsitraukti į Astravo AE klausimus
EK pateikė Lietuvai artimiausių veiksmų planą dėl Astravo AE
Britų rašytoja Džoana Rouling

Džoana Rouling išleis pasaką, parašytą daugiau nei prieš 10 metų

(atnaujinta 22:46 2020.05.28)
Geros žinios visiems "Hario Poterio" gerbėjams, kurie nežino, kuo užsiimti per sunkų pandemijos ir saviizoliacijos periodą — rašytoja jau paskelbė keletą pirmųjų kūrinio skyrių

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Britų rašytoja Džoana Rouling nustebino gerbėjus: pasirodo, kad "Hario Poterio mama" 10 metų savo palėpėje laikė rankraštį, kurį ketino išleisti po paskutinės knygos apie jaunąjį burtininką.

Po to, kai Rouling persirgo koronavirusu ir išsamiai papasakojo apie gydomuosius kvėpavimo pratimus, nusprendė susitvarkyti savo palėpę ir pasidalyti įdomiais radiniais. Vienu iš jų tapo pasakos vaikams rankraštis, kurio Rouling taip ir neparodytų pasauliui, jei ne pandemija ir saviizoliacija.

Džoana Rouling išleis knygą, kurią ji parašė daugiau nei prieš 10 metų: apie tai rašytoja papasakojo savo oficialioje interneto svetainėje.

Nepaskelbtas rankraštis "Ikabog" — stebuklinga pasaka vaikams, kurios siužetas atsiskleidžia išgalvotame pasaulyje, tačiau niekaip nesusijęs su Hario Poterio istorija.

"Knygos idėja gimė, kai aš rašiau "Harį Poterį". Bet kai paskutinė knyga buvo parašyta, aš nusprendžiau padaryti pertrauką, kuri užtruko penkerius metus. Po to nusprendžiau atsitraukti nuo vaikiškų knygų ir "Ikabog" nukeliavo tiesiai į palėpę, kur laukė savo laiko 10 metų", — pažymėjo rašytoja.

Beje, pasaką apie "tiesą ir piktnaudžiavimą valdžia" Rouling skaitė savo mažiausiems vaikams prieš miegą, o dabar ji gali pagražinti jūsų karantiną. Pirmieji istorijos skyriai jau paskelbti tinklalapyje, o kitus Rouling pažadėjo įkelti kas savaitę.

Tegai:
Haris Poteris, Didžioji Britanija, rašytoja, Džoana Rouling
Dar šia tema
Iš JAV mokyklos pašalintos knygos apie Harį Poterį dėl "prakeikimų"
Hario Poterio gerbėjai pirmą kartą galės apsilankyti Slytherin svetainėje
Daniel'is Radcliffe'as papasakojo, kaip dėl Hario Poterio vaidmens tapo alkoholiku