Vilnius

"Raganų medžioklė" ir ginčas su Ryga dėl Astravo AE: kaip Lietuva praranda sąjungininkus

67
(atnaujinta 16:08 2019.08.31)
Lietuvos "patriotai" išpučia "šnipinėjimo skandalus" iš nieko ir barasi su kaimynais, atsisakydami protingai mąstyti, mano ekspertas Aleksandras Nosovičius

VILNIUS, rugpjūčio 31 — Sputnik. Lietuvos valdžios pareigūnų veiksmai vidaus ir užsienio politikoje sukelia "raganų medžioklę" šalies viduje ir naikina "Baltijos vienybę", atimdami iš respublikos sąjungininkus pasaulyje. Apie tai "RuBaltic.ru" rašo ekspertas Aleksandras Nosovičius.

Rusijos ambasadorius Aleksandras Udalcovas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

Prieš kelias savaites Lietuvoje kilo skandalas dėl Seimo deputatės Irinos Rozovos, kuri įtariama "sukėlusi grėsmę" šalies nacionaliniam saugumui.

"Lietuvos konservatoriai, matyt, priėjo prie išvados, kad jie jau ilgą laiką neieškojo juodos katės tamsiame kambaryje ir nepriminė lietuviams apie "Rusijos grėsmės" egzistavimą. Jie ėmėsi ieškoti, iš ko galima išpūsti šnipinėjimo skandalą", — pažymi Nosovičius.

Priežastimi tapo Rozovos dalyvavimas birželio mėnesį Tbilisyje vykusioje Tarpparlamentinės ortodoksų asamblėjos sesijoje. Pasak eksperto, konservatoriai į šį įvykį sureagavo taip vėlai, nes nerado įtikinamesnio preteksto "pradėti eilinį šnipų manijos priepuolį Lietuvoje".

"Tačiau dirbtinai pritemptas pretekstas netrukdo "landsbergiečiams" rėkti, kad Rusija su deputatės Rozovos pagalba bando užvaldyti visą Lietuvą", — rašo Nosovičius.

Tuo tarpu Lietuva yra viena iš Tarpparlamentinės ortodoksų asamblėjos steigėjų, o 2003 metais organizacijos sesija vyko Vilniuje.

"Kas nors kiekvienais metais gruodžio 31 dieną eina į pirtį, o štai Lietuvos "patriotai" turi įprotį kiekvienais metais surasti "raganą" ir medžioti ją su visos Lietuvos pagalba. Prieš metus "ragana" buvo išrinkta Rūta Vanagaitė, praėjusiais metais — Viačeslavas Titovas, o štai dabar Irina Rozova", — teigia Nosovičius.

Ekspertas pažymėjo, kad politinis Rozovos persekiojimas primena "ritualines aukas ir šokius su būgnu prie ugnies". Nėra prasmės kelti klausimų dėl tam tikrų Lietuvos vadovybės veiksmų tikslų, reikia respublikos valdžios veiksmus vertinti kaip privalomą ritualą, įsitikinęs Nosovičius.

"Užsienio politikoje (pavyzdžiui, Lietuvos) yra tradicija susipykti su vienu iš kaimynų ir taip atimti iš savęs sąjungininkus bei įsitvirtinti apsiaustos tvirtovės lygyje", — sakoma straipsnyje.

Vienas iš naujausių pavyzdžių — Lietuvos ketinimas kreiptis į Europos Komisiją, jei Latvija pirks elektrą iš Baltarusijos atominės elektrinės (AE), kurios statyboms labai priešinasi oficialus Vilnius. Tas pats gresia ir Estijai, kurios valdžia neatmetė galimybės pirkti elektros energiją iš elektrinės.

"Lietuvos "patriotams" tiek vidaus, tiek užsienio politikoje vyksta padalijimo į draugus ir priešus ritualinis procesas: yra tie, kurie palaiko jų spalvotas haliucinacijas apie "Kremliaus ranką", "branduolinę žūtį" nuo Baltarusijos AE ir panašius dalykus, ir tie, kurie siūlo pasakyti "ne" narkotikams ir pradėti mąstyti", — rašo Nosovičius.

Tačiau, pasak eksperto, Lietuvos valdžia nesugeba racionaliai elgtis, nes protingai mąstantys asmenys tučtuojau išbraukiami iš "savų" sąrašo.

Skandalas aplink Rozovą

Skandalas aplink Rozovą kilo rugpjūčio viduryje. Iš pradžių Lietuvos deputatai surengė neeilinį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posėdį dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) pateiktos informacijos, susijusios su Rozovos dalyvavimu Tarpparlamentinės ortodoksų asamblėjoje Tbilisyje.

Vėliau paaiškėjo, kad praėjusių metų sausį Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis iš VSD gavo neklasifikuotą laišką su informacija apie tai, kodėl Rozovai nebuvo leista naudotis svarbiais duomenimis. Šiuo argumentu pasinaudojo Lietuvos konservatoriai, pareikšdami, kad politikės veikla gali kelti "grėsmę" Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Kaip interviu Sputnik Lietuva pasakojo Rozova, neigiamas atsakymas susijęs su tuo, kad ji anketoje specialiosioms tarnyboms nenurodė informacijos apie susitikimus su Rusijos diplomatais. Deputatė pabrėžė, kad sąmoningai neslėpė jokių ryšių, o tik padarė klaidą.

Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas pareiškė, kad situacija su Rozova yra nepageidaujamo politiko politinio persekiojimo pavyzdys. Jis pabrėžė, kad Lietuvoje už kitas pažiūras žmogus gali būti apkaltintas "šnipinėjimu Rusijos naudai", jis gali patekti į kalėjimą, tapti įtariamuoju ar viešųjų išpuolių taikiniu iš "tikrų respublikos patriotų" pusės.

Interviu Sputnik Lietuva "Lietuvos rusų sąjungos" Klaipėdos skyriaus vadovas, Klaipėdos miesto tarybos deputatas Viačeslavas Titovas padarė prielaidą, kad Rozovai daromas spaudimas gali būti susijęs su konservatorių siekiu susilpninti valdančiąją koaliciją, į kurią įėjo partija "Lietuvos lenkų rinkimų akcija — Krikščioniškų šeimų sąjunga".

Vilniaus ir Minsko ginčas dėl Baltarusijos AE

Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Tikimasi, kad pirmasis energijos blokas bus paleistas šių metų pabaigoje, o antrasis — 2020 metais.

Lietuva nuolat teikia pretenzijas kaimyninei Baltarusijai dėl atominės elektrinės. Visų pirma, Lietuvos valdžia nepagrįstai kaltina Minską saugos normų pažeidimu statant objektą. Be to, Vilnius bandė surengti kampaniją Europoje prieš elektros įsigijimą iš objekto, tačiau nesėkmingai. Kaip anksčiau paaiškėjo, apie pigios Baltarusijos elektros energijos importą ateityje galvoja net Latvija.

Praėjusią savaitę Lietuvos valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) sukritikavo dokumentą, kuriame yra priemonių, skirtų pagerinti Baltarusijos AE saugos lygį, sistema.

Baltarusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad nei per streso testus, nei per partnerių atliktas patikras nenustatyta saugumo pažeidimų. Be to, Baltarusijos URM priminė, kad Vilnius griežtai kontroliuoja Baltarusijos AE, tačiau branduolinę saugą savo teritorijoje vertina skirtingai.

Taigi, anot URM, Ignalinos AE įvyko pažeidimų, susijusių su saugumui užtikrinti svarbių sistemų eksploatacija. Tačiau Lietuva nepateikė savo kaimynams jokių duomenų apie pažeidimų pobūdį ir kada jie bus pašalinti.

Pasak Baltarusijos valdžios atstovų ir daugelio ekspertų, už įnirtingų Vilniaus išpuolių stovi politiniai motyvai ir pavydas sėkmingesniam energetikos plėtroje kaimynui.

67
Tegai:
Latvija, Lietuva, Astravo AE
Dar šia tema
Titovas: Lietuvoje rusakalbiai deputatai persekiojami dėl išgalvotų fobijų 
Ingrida Šimonytė

Lietuvos politikai sureagavo į premjerės žodžius apie nepatenkintus valdžia

(atnaujinta 10:08 2021.03.01)
Anksčiau Šimonytė apie rudenį vykusių Seimo rinkimų rezultatus sakė, kad tie, kuriems nepatinka ši valdžia, per kitus rinkimus galės išsirinkti tuos, kurie patiks

VILNIUS, kovo 1 — Sputnik. Lietuvos politikai sureagavo į ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės žodžius apie nepasitenkinimą dabartine šalies valdžia.

Anksčiau vyriausybės vadovė sakė, kad tie, kuriems nepatinka komitetų pirmininkai, ministras pirmininkas ir ministrai, gali rinktis kitus atstovus per 2024 metų rinkimus.

"Ilgai laukti nereikėjo! Po rinkimų praėjo vos 4 mėn., o konservatorių lyderė I. Šimonytė visus mus pasiuntė ant trijų raidžių! Jei būtu 2009 m. tai matyt kulkomis, kaip prie Seimo sausio 19 d., sušaudytu!" — socialiniuose tinkluose rašė Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.

Partijos "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga" narys, parlamentaras Dainius Gaižauskas mano, kad Seimo rinkimai gali įvykti anksčiau, nei tikisi Šimonytė.

"Tai buvo Premjerės žodis. Dėkojame Premjerei", — Facebook rašė Seimo narys, buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Lietuvos Seimo rinkimai vyko 2020 metų rudenį. Pergalę iškovojo konservatoriai, gavę 50 mandatų. "Valstiečiai" užėmė antrąją vietą ir pateko į opoziciją.

Be to, "Liberalų sąjūdis" pateko tarp lyderių — partija gavo 13 mandatų. Šiek tiek mažiau vietų (11) atiteko Laisvės partijai, kuriai tai buvo pirmieji Seimo rinkimai. Dar dešimt mandatų turi Darbo partija.

LLRA-KŠS nepavyko įveikti penkių procentų barjero.

Konservatoriai sudarė koaliciją su Liberalų sąjūdžiu ir Laisvės partija. Ministre pirmininke tapo Ingrida Šimonytė, o Seimo pirmininke — Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Tegai:
Ingrida Šimonytė
Dar šia tema
Liberalai su SAM vadovu aptarė karantino daromą žalą
Veryga piktinasi antigenų tyrimų pristatymo į šalį greičiu
Gabrielius Landsbergis

Vienintelis kandidatas: Landsbergis patvirtintas Lietuvos valdančiosios partijos vadovu

(atnaujinta 22:14 2021.02.28)
Konservatoriams politikas vadovavo nuo 2015 metų. Partija yra žinoma dėl rusofobiškos pozicijos ir radikalių pasiūlymų

VILNIUS, vasario 28 — Sputnik. Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis dar ketverius metus vadovaus Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijai. Apie tai savo Facebook puslapyje pranešė partijos spaudos tarnyba.

Anksčiau visi kandidatai, išskyrus dabartinį pirmininką, pasirašė bendrą atsisakymą dalyvauti šiuose rinkimuose dėl partijos pirmininko, remdamiesi ypatinga pandemijos situacija, reikalaujančia susitelkimo ir vienybės Seime ir vyriausybėje.

Partijos priežiūros komiteto pirmininkas Valdas Benkunskas pasiūlė patvirtinti TS-LKD vadovu Landsbergį, kuris konservatoriams vadovavo nuo 2015 metų.

Sekmadienį sprendimą palaikė 122 balsai "už".

"Vertinu bendražygių apsisprendimą tvirtai remti centro dešinės kryptį, kuriai per rinkimus taip pat pritarė ir Lietuvos žmonės. Pandemijos sąlygotų iššūkių akivaizdoje šis sutarimas svarbus ir reikšmingas. Privalome koncentruotis į tai, kas šiandien svarbiausia — vieningai užtikrinti sklandų ir efektyvų Vyriausybės darbą, kad kuo greičiau valstybė ir visuomenė grįžtų į normalų gyvenimo ritmą bei tęsti darbus, kuriuos įsipareigojome atlikti savo rinkimų programoje", — sakė Landsbergis.

Konservatorių partija yra žinoma dėl rusofobiškos pozicijos, taip pat dėl ​​radikalių pasiūlymų. Parlamentarai pasiūlė įteisinti memorialų sovietų kariams griovimą, pripažinti Lietuvos komunistų partiją "nusikalstama organizacija" ir įspėti Lietuvos universitetų studentus apie "Rusijos agresiją".

Interviu Sputnik Lietuva politologas Aleksandras Nosovičius sakė, kad kai paskutinį kartą Lietuvą valdė TS-LKD partija, šalyje kilo ekonominė krizė ir pablogėjo santykiai su Lenkija. Vėlesniais metais tuometinė prezidentė Dalia Grybauskaitė, artima konservatoriams, kivirčijasi su Rusija ir Baltarusija. Ekspertas neatmetė, kad be dabartinio konflikto su Baltarusija gali pablogėti ir Lietuvos santykiai su Latvija.

Tegai:
Lietuva, Gabrielius Landsbergis
Kontrabandinės cigaretės

Neries upėje rasta 2 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių

(atnaujinta 12:42 2021.03.01)
Pranešime teigiama, kad sekmadienį VSAT pareigūnai gavo informaciją apie Neryje ties Vilniaus rajono Buivydžių I kaimu ledų sangrūdoje pastebėtą įtartiną objektą

VILNIUS, kovo 1 — Sputnik. Pavoverės užkardos pasieniečiai su ugniagesiais gelbėtojais Vilniaus rajone iš Neries ištraukė 2 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių, praneša Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

Pabrėžiama, kad kroviniui pasiekti prireikė specialios įrangos.

Pranešime teigiama, kad sekmadienį VSAT Vilniaus pasienio rinktinės Pavoverės užkardos pasieniečiai gavo informaciją apie Neryje ties Vilniaus rajono Buivydžių I kaimu ledų sangrūdoje pastebėtą įtartiną objektą.

"VSAT pareigūnai nedelsdami nuvyko į nurodytą vietą. Ji yra Lietuvos teritorijoje, tačiau Neriai prieš įsukant į ją upe eina siena su Baltarusija. Įvertinus situaciją paaiškėjo, kad už maždaug 30 metrų nuo kranto ledų sangrūdoje įstrigusio krovinio be specialios įrangos ištraukti nepavyks", — teigiama pranešime.

Į pagalbą buvo pasitelkti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) Vilniaus miesto 6-os komandos narai.

Jie į upę nuleido gelbėjimo roges ir panaudodami gelbėjimo virvę krovinį ištraukė į krantą. Vėliau paaiškėjo, kad tai buvo 4 polietileno plėvele surišti ryšuliai, kuriuose aptikta 2 tūkst. pakelių cigarečių "NZ Gold" su baltarusiškomis banderolėmis.

Контрабанда сигарет в Литве
Kontrabandinės cigaretės.

Be to, viename iš jų buvo paslėptas GPS siųstuvas. Tokius įrenginius kontrabandininkai naudoja krovinio judėjimui sekti.

Teigiama, kad plaustas į Nerį nuleistas Baltarusijos krante tikintis, jog srovė jį atplukdys į Lietuvą.

Tegai:
kontrabandiniai rūkalai, kontrabanda, Neris, Vilnius, Lietuva
Temos:
Kontrabanda, dokumentų klastojimas ir kiti įvykiai Lietuvos pasienyje