Prezidentūra, archyvinė nuotrauka

Politologas: Lietuvos valdžia teikia pirmenybę rusofobijai, o ne piliečiams

98
(atnaujinta 14:09 2019.09.08)
Dvidešimt metų valstybės vadovybė deklaruoja, kad didins pensijas ir sumažins mokesčius, tačiau niekas nesikeičia. Vietoje to, Lietuvoje ir toliau statomi paminklai nacių bendrininkams, tikina istorikas Armenas Gasparianas

VILNIUS, rugsėjo 8 — Sputnik. Lietuvos vadovybei daug lengviau skatinti rusofobiją nei užtikrinti socialinius piliečių poreikius, mano istorikas ir politologas Armenas Gasparianas.

Interviu Sputnik Lietuva ekspertas pakomentavo Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos planą, kuriuo respublikos vadovas ketina pagerinti lietuvių gyvenimą. Visų pirma, jis siūlo padidinti biudžeto pajamas, spartinti senatvės pensijų didinimą ir gerinti ankstyvo išėjimo į pensiją sąlygas.

Be to, Nausėda pasiūlė išspręsti nepakankamo atminimo ženklų Lietuvos "tautos didvyriams" skaičiaus problemą. Tam jis siūlo iš dalies pakeisti vietos savivaldos įstatymą, pagal kurį savivaldybės, iškabindamos memorialines lenteles, privalo laikytis vyriausybės nustatytų kriterijų.

Gasparianas pažymėjo, kad pastaruosius dvidešimt metų Lietuvos valdžia žada didinti pensijas ir mažinti mokesčius, tačiau niekas nesikeičia.

"Galų gale paaiškėja, kad daug lengviau nei susitvarkyti su mokesčiais, pensininkais, ekonomine plėtra, lietuviškos grietinės pristatymu į Rusiją apeinant sankcijas, daug lengviau laikytis rusofobijos ir įrenginėti atminimo lentas", — teigė istorikas.

Ekspertas pabrėžė, kad Lietuvoje "nacionaliniais didvyriais" laikomi žmonės, kurių sąžinė nešvari dėl nekaltų mirties.

Anksčiau panašią nuomonę išsakė Rusijos konsulas Lietuvoje Aleksandras Gračiovas. Diplomatas pažymėjo, kad Lietuvos valdžia priskiria didvyriams tuos, ant kurių rankų yra tūkstančių žmonių kraujas. Anot jo, Lietuvoje nacių kolaborantų heroizavimo tema jaučiama ypač aštriai, o istorija ir jos aiškinimas tampa labai rimtos konfrontacijos informacinėje erdvėje objektu.

Nacių kolaborantų heroizavimas Lietuvoje

Baltijos šalių valdžia atvirai vykdo nacių bendrininkų herojizavimo politiką. Lietuvoje persekiojami tie, kurie išreiškia nuomonę, prieštaraujančią oficialiai Vilniaus nuomonei.

Neseniai kilo skandalas dėl nacių bendrininko Jono Noreikos memorialininės lentelės nukabinimo. Nepaisant to, kad šis žmogus, prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, prisidėjo prie masinio Lietuvos žydų bendruomenės naikinimo, jis laikomas "nacionaliniu didvyriu" ir "kovotoju už nepriklausomybę".

Vilniaus meras, nusprendęs nukabinti Noreikos lentelę, teigė, kad yra neginčijamų įrodymų, jog Noreika dalyvavo kuriant žydų getą. Lietuvos sostinė savo vardu, pasak Šimašiaus, nebegali šlovinti nacių bendrininko.

Merą sukritikavo daugybė politikų, ypač "Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai", kurie garsėja savo rusofobine pozicija ir radikaliomis iniciatyvomis.
Susivienijimas "Pro Patria", palaikanti "lietuvių tautos interesus", pagamino naują Noreikos atminimo lentelę.

Lietuvoje "didvyriais" laikomi "miško broliai", kurie yra nacionalistinės ginkluotos grupuotės, veikusios šalies teritorijoje 1940–1950 metais.

Antrojo pasaulinio karo metais daugelis jų palaikė fašistinę Vokietiją ir dalyvavo naikinant žydų bendruomenę Lietuvoje. Jie taip pat dalyvavo civilių ir sovietų partijos darbuotojų žudynėse.

Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
© Sputnik /
"Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais
98
Tegai:
Jonas Noreika, miško broliai
Temos:
"Miško broliai": praeitis ir dabartis (67)
Dar šia tema
Prokuratūra atsisakė ginti viešąjį interesą dėl Noreikos atminimo lentos
Ekspertas: Vakarai nesugebės "ištrinti istorinės tiesos"
Lietuvos žydų bendruomenė griežtai sureagavo į naują lentą Noreikai
JAV sparnuotoji raketa, archyvinė nuotrauka

"Tai žingsnis link pasaulio pabaigos". Kas bus po to, kai JAV pasitrauks START III

(atnaujinta 15:59 2020.07.14)
Interviu žurnalistams Rusijos užsienio reikalų ministras pabrėžė, kad nereikia pulti į paniką dėl START III neatnaujinimo — Rusija sugebės užtikrinti savo saugumą ir be jos

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Anot Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo, Baltieji rūmai, matyt, pagaliau nusprendė neatnaujinti Strateginės ginkluotės mažinimo sutarties START III. Tai paskutinis dokumentas, ribojantis abiejų branduolinių valstybių karinę galią. Kas gresia pasauliui žlugus tarptautinei saugumo sistemai — RIA Novosti medžiagoje.

Įtraukti Kiniją

Interviu žurnalistams Rusijos užsienio reikalų ministras pabrėžė, kad nereikia pulti į paniką dėl START III neatnaujinimo — Rusija sugebės užtikrinti savo saugumą ir be jos. Nepaisant to, šis susitarimas buvo labai svarbus. START III pasirašė Rusijos ir JAV prezidentai Dmitrijus Medvedevas ir Barakas Obama 2010 metų balandžio 8 dieną. Šis dokumentas įsigaliojo 2011 metų vasario mėnesį, jo galiojimas baigiasi 2021 metais.

Susitarime buvo numatyta sumažinti branduolinių galvučių kiekį Rusijos ir JAV arsenaluose iki 1 550 vienetų, tarpžemyninių balistinių raketų, povandeninių laivų balistinių raketų ir sunkiųjų bombonešių — iki 700 vienetų. START III buvo pasirašyta praėjus lygiai metams po START I pabaigos. Ir jei anksčiau mažai kas abejojo ​​jos pratęsimu, tai Baltuosiuose rūmuose pasirodžius Donaldui Trampui padėtis kardinaliai pasikeitė.

Kaip vieną pagrindinių sąlygų, leidžiančių pratęsti START III egzistavimą, Amerikos vadovas įvardijo Kinijos įtraukimą į ją. Kinijos užsienio reikalų ministerijos Ginklų kontrolės departamento direktorius Fu Cong paaiškino, kad tai įmanoma tik dviem atvejais: jei Kinija savo branduolinį arsenalą pakels iki JAV lygio arba jei Vašingtonas sumažins savo pajėgumus. Kiti variantai Pekinui nepriimtini, nes juose neatsižvelgiama į didžiulį strateginių galimybių skirtumą.

Dar viena Vašingtono iškelta sąlyga netinka Maskvai. Liepos pradžioje JAV prezidento specialusis pasiuntinys ginklų kontrolės klausimais maršalas Bilingslis pavadino raketas "Petrel" ir dronus "Poseidon" "siaubingais" ir paragino nutraukti projektus, nes jiems netaikomi START III apribojimai. Amerikiečiai anksčiau reikalavo apriboti naujausius Rusijos ginklus, įskaitant nebranduolines viršgarsines priešlaivines raketas "Zircon".

"Tai tik rodo, kad JAV neturi jokių svertų išlaikyti lyderių pozicijas pasaulyje, išskyrus branduolinį šantažą, — aiškina RIA Novosti karo mokslų daktaras Konstantinas Sivkovas. — Todėl jos stengiasi mus įtikinti, kad privalome atsisakyti pažangių pokyčių. Neturėtume pasiduoti šiai gudrybei".

Bekompromisė pozicija

Sergejus Lavrovas pabrėžė, kad Rusija neprašys JAV pratęsti susitarimo. Nors Maskva visada buvo pasirengusi daryti tam tikras nuolaidas. Ministras teigė, kad jie aptarė su amerikiečiais galimybę apriboti dviejų naujausių Rusijos strateginių sistemų skaičių pagal START III, kai jos bus visiškai parengtos. Kalbama apie viršgarsines galvutes "Vanguard" ir sunkiąsias tarpžemynines balistines raketas "Sarmat".

JAV Valstybės departamentas, archyvinė nuotrauka
© CC BY-SA 3.0 / Ctac / Harry S. Truman Building, headquarters of the U.S. State Department

"Kalbant apie kitas tris sistemas [kruizinę raketą "Burevestnik", povandeninį laivą "Poseidon" ir viršgarsinę raketą "Zircon" — Sputnik], jos yra naujos, jos nepatenka į kategorijas, kurioms taikoma START III, — sakė Lavrovas. — Bet mes esame pasirengę tartis dėl ginklų, kurie nėra klasikiniai dabartinio susitarimo požiūriu, gamybos."

Tačiau mažai tikėtina, kad valstybės nusileis abipusiškai. Vašingtonas ne kartą pasisakė be jokių kompromisų: "Arba jūs besąlygiškai sutinkate su mūsų sąlygomis, arba mes pasitraukiame iš sutarties". Akivaizdu, kad nei Rusija, nei Kinija neketina sutikti su amerikiečių teiginiais, neatsižvelgdamos į savo pačių nacionalinius interesus. Pasak ekspertų, mažai tikėtina, kad START III sutartis bus pratęsta. O tai reiškia, kad visa tarptautinė saugumo sistema labai pasikeis.

Kokybė, o ne kiekybė

"Kalbėdami konkrečiai apie tarptautinę saugumo sistemą karinėje srityje, turime pripažinti, kad jos iš tikrųjų nebėra, — sako Viktoras Murachovskis, žurnalo "Arsenal otečestva" vyriausiasis redaktorius. — Ši sistema rėmėsi TSRS ir JAV, vėliau Rusijos ir JAV susitarimais. Tai yra susitarimai dėl priešraketinės gynybos, INF, Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutartis, kurios amerikiečiai neratifikavo. Europos saugumo ir bendradarbiavimo sutartis, taip pat jos dalis — Įprastinių ginkluotųjų pajėgų Europoje sutartis — taip pat žlugo JAV dėka. Vašingtono iniciatyva buvo sunaikinta visa sistema, kuri buvo kruopščiai kuriama esant aštrioms šaltojo karo konfliktinėms situacijoms".

Rusijos ir JAV vėliavos
© Sputnik / Максим Блинов

Ekspertas pabrėžė, kad be vis dar galiojančios START III liko tik Raketų technologijos kontrolės režimo susitarimas. Tačiau ir šį dokumentą amerikiečiai bando palenkti į savo pusę. Birželį "Reuters", cituodamas šaltinius kariniame-pramoniniame komplekse ir šalies vadovybę, pranešė, kad Baltieji rūmai ketina peržiūrėti susitarimo nuostatas, kad galėtų parduoti daugiau kovinių dronų skirtingoms šalims. Vargu ar tai tiks kitoms susitarimo šalims.

"Mes galime apgailestaudami pasakyti, kad dabar viskas turės būti pertvarkyta, — pažymi Murachovskis. — Mūsų prezidentas jau ėmėsi iniciatyvos susitikti su penkiais nuolatiniais JT Saugumo Tarybos nariais, kad aptartų šį klausimą. Galbūt, pereiti prie tarptautinės sutarties, jei ne taikant apribojimus, tada bent jau vykdant branduolinių ginklų kontrolę. Tačiau, remiantis Vašingtono ir Londono politika ir pozicijomis, šios iniciatyvos perspektyvos yra minimalios".

Ekspertas pabrėžė, kad nemano, jog naujos "kiekybinės" ginklavimosi varžybos gali kilti tada, kai Rusija ir JAV vėl pradės didinti branduolinių galvučių ir jų pristatymo transporto priemonių skaičių. Tačiau kova dėl technologinio pranašumo strateginių ginklų srityje žada būti karšta.

Tegai:
Rusija, JAV, START-3
Dar šia tema
Ekspertas iš Rusijos įvardijo JAV pasitraukimo iš START-3 pasekmes
Ekspertė: Trampo planai įtraukti Kiniją į START-III gali "palaidoti" sutartį
Kremlius įvertino galimybę pratęsti START-III sutartį
Rusijos ir JAV diplomatai perspėjo apie START atsisakymo pavojų
Rusijos URM: JAV vis dar nenusprendė dėl pozicijos START-III
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda

Lietuvos prezidentas ragina Baltarusijos valdžią nepaleisti Astravo AE

(atnaujinta 13:13 2020.07.14)
Pasak jo, nesaugios Astravo atominės elektrinės paleidimas pažeis branduolinės saugos ir aplinkosaugos reikalavimus bei kels pavojų ir Baltarusijos, ir Lietuvos bei aplinkinių šalių gyventojams

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Po apsilankymo Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje (HAE) Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda savo Twitter paskyroje paskelbė pranešimą baltarusių kalba.

Pažymima, kad pranešime šalies vadovas ragina nepaleisti Astravo AE.

"Baltarusiai patyrė skaudžias Černobylio pasekmes, todėl kreipiuosi į Baltarusijos vadovus, raginu nepaleisti Astravo AE, nes ji neatitinka Europos Sąjungos (ES) streso testų reikalavimų, ir nesukelti pavojaus Baltarusijos ir kaimyninių šalių gyventojams. Kruonio HAE nebus naudojama Astravo AE poreikiams", — rašė jis.

​Anksčiau Gitanas Nausėda pareiškė, kad Kruonio HAE nebus naudojama Astravo AE rezervui.

Prezidentas įsitikinęs, kad nesaugios Astravo atominės elektrinės paleidimas pažeis branduolinės saugos ir aplinkosaugos reikalavimus bei kels pavojų ir Baltarusijos, ir Lietuvos bei aplinkinių šalių gyventojams. Nausėda mano, kad Černobylio katastrofos padarinius "skaudžiai patyrusi Baltarusija neišmoko pamokos".

Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lietuvos valdžia nepatenkinta vietos pasirinkimu, taip pat tuo, kad elektrinė statoma dalyvaujant Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom".

Nuo pat projekto gyvavimo pradžios Lietuva pasisako kategoriškai prieš jį, kaltindama Minską "nesaugia statyba" ir pareikšdama, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" Lietuvai. Savo ruožtu Baltarusija atmeta visus kaltinimus, teigdama, kad objektas statomas laikantis tarptautinių saugos reikalavimų. 

Lietuvos valdžia ragina visas ES šalis atsisakyti energijos pirkimo iš BelAE, o Briuselį ir JAV — užkirsti kelią atominės elektrinės eksploatacijai.

Kita vertus, pasak daugelio ekspertų, Lietuva nepajėgs boikotuoti Baltarusijos branduolinės energetikos objekto ES lygiu, nes net "broliškos" valstybės — Latvija ir Estija — labai atsargiai žiūri į atšiaurius Vilniaus pareiškimus ir veiksmus.

Tegai:
Baltarusija, Astravo AE, Lietuva
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Baltijos šalių vienybė braška: Nausėda parodė, kas Lietuvai yra svarbiau
Skvernelis: EK turi parodyti lyderystę, kad elektra iš Astravo AE nepatektų į ES rinką
Politologas: Lietuvos valdžia per daug pasitikėjo JAV BelAE klausimu
Lietuvos prezidentas paskyrė ES vadovybei lemiamą vaidmenį BelAE klausimu
Vilniaus rajono gyventojams bus dalinamos kalio jodido tabletės
RT, archyvinė nuotrauka

RF taryba paragino URM atkreipti dėmesį į Sputnik ir RT situaciją Baltijos šalyse

(atnaujinta 15:25 2020.07.14)
Anksčiau Rusijos tarybos laikinasis informacijos politikos ir žiniasklaidos santykių komitetas priėmė pareiškimą, kuriame Rusijos URM ir kitos vykdomosios įstaigos raginamos įvesti sankcijas Baltijos šalių valdžios institucijoms dėl padėties aplink RT ir Sputnik

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Padėtis Baltijos šalyse su RT ir Sputnik reikalauja nuodugnių diskusijų ir Rusijos Federacijos užsienio reikalų ministerijos dėmesio, sakė Rusijos Federacijos tarybos Konstitucinių įstatymų leidybos komiteto pirmininkas Andrejus Klišas, praneša RIA Novosti.

"Tam reikia išsamių diskusijų ir užsienio reikalų ministerijos dėmesio", — komiteto posėdyje sakė jis.

Anot jo, žurnalistų teisių pažeidimas, ypač Baltijos šalyse, yra sistemingas.

"Tai atrodo sistemingas darbas, nuosekli šių valstybių reguliavimo institucijų politika. Tai, be abejo, turi politinį komponentą. Man atrodo, kad atsakomieji politiniai veiksmai yra (tinkami). Žinoma, ne apie šių šalių žurnalistus, mes kalbame ne apie veidrodines priemones. Bet valdininkai, kurie priima tokius sprendimus, yra atsakingi už savo veiksmus", — įsitikinęs jis.

Praėjusią savaitę Federacijos tarybos laikinasis informacijos politikos ir žiniasklaidos santykių komitetas priėmė pareiškimą, kuriame Rusijos užsienio reikalų ministerija ir kitos vykdomosios įstaigos raginamos įvesti sankcijas Baltijos šalių valdžios institucijoms dėl padėties aplink RT ir Sputnik.

Klišas anksčiau RIA Novosti buvo sakęs, kad tokie užsienio valstybių veiksmai neturėtų likti neatsakyti, o Rusijos sankcijos turėtų būti skiriamos valdininkams, pažeidžiantiems Rusijos žiniasklaidos teises.

Liepos 8 dieną Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) paskelbė sustabdysianti televizijos programų RT, RT HD, RT Español, RT Documentary HD ir RT Documentary programų retransliavimą ar platinimą internetu. LRTK pirmininkas Mantas Martišius teigė, kad nuo liepos 9 dienos sustabdoma transliacija, nes "RT kontroliuoja Dmitrijus Kiseliovas, kuris įtrauktas į asmenų, kuriems taikomos ES sankcijos, sąrašą".

Anksčiau Latvija uždraudė RT, RT HD, RT Arabic, RT Spanish, RT Documentary HD, RT Documentary ir RT TV kanalų transliavimą, savo sprendimą argumentuodama tuo, kad jie neva priklauso Dmitrijui Kiseliovui, MIA "Rossija segodnia" generaliniam direktoriui, kuriam taikomos ES sankcijos.

Anksčiau Estijoje buvo uždrausta Sputnik Estija veikla.

Tačiau atkreiptinas dėmesys į tai, kad Dmitrijus Kiseliovas yra MIA "Rossija segodnia" generalinis direktorius, o RT vadovauja Margarita Simonian, kuriai netaikomos jokios ES sankcijos. Šios įmonės yra du atskiri juridiniai asmenys, ši informacija jau seniai žinoma ir viešai prieinama.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova teigė, kad Latvijos, Lietuvos ir Estijos veiksmai RT kanalų atžvilgiu yra ciniškas įsipareigojimų žiniasklaidos laisvei pažeidimas. Anot jos, keista, kad "dar nė vienas tos pačios Europos Sąjungos valstybės pareigūnas nepakomentavo šiurkštaus žodžio laisvės pažeidimo ir kovos su kitaip mąstančiais Baltijos šalyse".

Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse
© Sputnik /
Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse

 

Tegai:
Rusija, Baltijos šalys, Sputnik, RT
Temos:
Vakarų kampanija prieš Sputnik ir RT
Dar šia tema
"Ciniškas įsipareigojimų pažeidimas": Zacharova apie RT draudimus Lietuvoje ir Latvijoje
RT transliavimo draudimas: Vakarai pamiršo, kaip kovoti su Rusija