Seimo pastatas

Seimui pristatyta rudens sesijos darbų programa

32
(atnaujinta 14:26 2019.09.10)
Rudens sesija prasideda rugsėjo 10 d. ir baigiasi gruodžio 23 dieną. Jos metu numatoma surengti 45 posėdžius

VILNIUS, rugsėjo 10 — Sputnik. Šiandien, rugsėjo 10 dieną, Seimas susirinko į pirmąjį VII rudens sesijos posėdį, praneša Seimo spaudos tarnyba.

Per rudens sesiją parlamentarai turės patvirtinti 2020 metų valstybės ir savivaldybių biudžetų rodiklius, taip pat "Sodros" ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetus.

Kaip praneša Seimas, tarp kitų sesijos darbų prioritetų — tolesnis socialinės atskirties ir šešėlinės ekonomikos mažinimas, pokyčiai švietimo sistemoje, kultūros politikos teisinio reguliavimo sistemos sukūrimas.

Seimo rudens sesijos darbų programos projektui po pateikimo pritarė 64, prieš balsavo vienas, susilaikė 36 Seimo nariai. Šį klausimą svarstys visi Seimo komitetai. Seimo posėdyje programos svarstymas numatomas po savaitės, rugsėjo 17 dieną.

Anksčiau Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda į Seimo rudens sesijos darbotvarkę pasiūlė įtraukti naujų įstatymų iniciatyvų, kuriomis siekiama spartinti "gerovės valstybės kūrimą". Siūlymai susiję su mokestinių pajamų didinimu, skurdo mažinimu, pajamų nelygybės ir socialinės atskirties mažinimu. Iš viso prezidentas siūlo socialinės apsaugos išlaidas papildomai padidinti 100 mln. eurų.

Rudens sesijos metu numatoma surengti 45 posėdžius. Rudens sesija prasideda rugsėjo 10 ir baigiasi gruodžio 23 dieną.

32
Tegai:
Seimo rudens sesija, Seimas
Dar šia tema
Nausėdos patarėja pakomentavo jo susitikimo su Lukašenka galimybę
Aleksandras Lukašenka, archyvinė nuotrauka

Lukašenka ir Pompėjas kalbėjosi apie pagrindinę Baltarusijos sąjungininkę

(atnaujinta 16:26 2020.10.25)
Lukašenka kalbėjo apie paramą, kurią Minskas dabar gauna iš Maskvos, taip pat pažymėjo, kad Rusijos Federacija nesikiša į Baltarusijos vidaus reikalus

VILNIUS, spalio 25 — Sputnik. Apie pusvalandį trukusio telefoninio pokalbio su JAV valstybės sekretoriumi Maiku Pompėjumi metu Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka teigė, kad Rusija yra pagrindinė respublikos sąjungininkė. Apie tai Baltarusijos televizijos kanalas "ONT" praneša savo Telegram kanale.

Lukašenka kalbėjo apie paramą, kurią Minskas dabar gauna iš Maskvos, taip pat pažymėjo, kad Rusijos Federacija nesikiša į Baltarusijos vidaus reikalus. Pasak jo, šalys yra pasirengusios kartu reaguoti į kylančias išorines grėsmes.

"Visų pirma, vadovaujantis KSSO sutartimi dėl bendros erdvės apsaugos, Lenkijos, Lietuvos ar kitų šalių išorės agresijos atveju, Baltarusija ir Rusija bus priverstos reaguoti. Tuo tarpu Maikas Pompėjas pažymėjo, kad tokios grėsmės nereikia bijoti nei iš NATO, nei iš Lenkijos ir Lietuvos pusės, nes jos nėra", — sakoma pranešime.

Valstybės sekretorius taip pat patikino Lukašenką, kad jis yra Baltarusijos suverenumo, nepriklausomybės ir bendradarbiavimo su respublika plėtojimo šalininkas. Be to, Pompėjas paprašė Lukašenkos leisti politikos strategui Vitalijui Škliarovui išvykti iš Baltarusijos, socialiniame tinkle Twitter parašė Dženifer Hansler (Jennifer Hansler), Valstybės departamento korespondentė "CNN".

Po rugpjūčio 9 dienos Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų, kuriuose, remiantis Centrinės rinkimų komisijos duomenimis, nugalėjo Lukašenka, Pompėjas pareikalavo Minsko išlaisvinti visus masiniuose mitinguose sulaikytus demonstrantus. Be to, JAV Valstybės departamento teigimu, praėję rinkimai nepakankamai atviri ir sąžiningi.

Tegai:
Maikas Pompėjas, Aleksandras Lukašenka
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Lukašenka paaiškino, kodėl Lietuva "lenda" prie Baltarusijos
Lukašenka paragino norinčius perimti šalies valdymą įvertinti savo jėgas
Baltarusijos opozicija atsisakė "sudraskyti Lukašenką į gabalus"
Talinas, archyvinė nuotrauka

Skandalas per visą Baltiją: kodėl Estijos ministras pagyrė Putiną

(atnaujinta 15:18 2020.10.25)
Estijos vidaus reikalų ministras Martas Helmė interviu Vokietijos laikraščiui "Deutsche Welle" apibūdino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną kaip pragmatišką ir nuspėjamą politiką, nuosekliai besirūpinantį savo šalies interesais

VILNIUS, spalio 25 — Sputnik. Tai prieštarauja Baltijos elito, kuris Rusiją vadina "nenuspėjama ir agresyvia" valstybe, nuomonei. Kita vertus, Helmė mano, kad bendradarbiauti su Maskva yra visiškai įmanoma. Kas slepiasi už šių pareiškimų ir ar ministras turėtų būti suvokiamas kaip potencialus sąjungininkas, RIA Novosti straipsnyje rašo Konstantinas Sevastjanivas.

Antiherojaus portretas

Septyniasdešimtmetis Martas Helmė yra vienas labiausiai šokiruojančių politikų Baltijos šalyse. Jis visada svajojo apie savo partiją — ir tokią, kuri galiausiai perims valdžią valstybėje. Svajonė išsipildė 2012 metais. Jis įkūrė Konservatorių liaudies partiją (EKRE), ginklu pasirinko dešinįjį populizmą ir ėmė naudoti ksenofobiškas nuotaikas. "Konservatyvūs populistai" ypač aktyviai naudojosi estų baime dėl migrantų iš Trečiojo pasaulio. Jie pažadėjo kovoti su "išdavikais" iš liberalių pareigūnų gretų, kurie "vardan Briuselio" atveria Estijos vartus tamsiaodžiams migrantams. Be to, Helmė su bendraminčiais nuolat rengia minėjimus Estijos SS legionieriams atminti ir ragina statyti jiems paminklus.

Po praėjusių metų parlamento rinkimų rezultatų netikėtai į valdančiąją koaliciją pateko dešinieji iš EKRE. Estijos ministras pirmininkas, centro partijos vadovas Juris Ratas neketino bendradarbiauti su Helme, tačiau vėliau pakeitė savo nuomonę. Rinkimai "centristams" buvo nesėkmingi — ir norėdami išlaikyti valdžią, jie į koaliciją priėmė dvi dešiniąsias partijas: "Isamaa" (Tėvynė) ir EKRE. Naujajame kabinete "konservatorių populistai" gavo penkis ministrų postus. Visų pirma Martas Helmė tapo Vidaus reikalų ministerijos vadovu ir ministro pirmininko pavaduotoju, o jo sūnus Martinas — Finansų ministerijos vadovu.

Gavęs įtakingą vyriausybės postą Martas Helmė visiškai nepakeitė savo retorikos. Jis ir toliau kovojo su migrantais, tačiau nukreipė dėmesį į uždarbiautojus migrantus iš Ukrainos. "Čia atvyksta ne tiek ukrainiečiai, kiek rusai iš šalies rytų, surusėja ar tiesiog "homo sovietikai", — piktinosi Helmė. Jis apsunkino jų integraciją į šalį visais įmanomais būdais ir pasiekė tikslą dėl koronaviruso pandemijos. Bet čia pradėjo "staugti" Estijos pramonės ir žemės ūkio įmonės — retai apgyvendintoje respublikoje be atvykstančių darbuotojų verslas praktiškai neišgyvena. Vasarą Estija vėl priėmė ukrainiečius.

2019 metų lapkričio mėnesį Helmė atsidūrė tarptautinio skandalo centre: jis Suomijos laikraščiui "Iltalehti" pareiškė, kad Estijai reikia "atsarginio plano" gynybai: NATO pasitikėti negalima. Kaip ir Europos Sąjunga — ji nėra "jėgos centras" pasaulyje. Be to, jis palygino ES su kita sąjunga, sovietų, ir tai Estijoje, kur TSRS yra paskelbta visų blogybių simboliu. Natūralu, kad kolegos iš vyriausybės puolė neigti jo žodžius — neva Estija kaip niekad pasitiki ES ir NATO.

Tačiau praėjus vos porai savaičių Helmė pakišo jiems dar vieną "kiaulę": kalbėdamas per radiją jis pavadino kaimyninės Suomijos (šalies, su kuria ypač svarbūs Estijos ekonominiai santykiai) ministrę pirmininkę Sanną Marin "prekeive". Be to, jis citavo perfrazuotą Vladimiro Lenino citatą: "Kiekviena virėja gali tapti ministre". Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid turėjo asmeniškai atsiprašyti Marin, o parlamentinė opozicija reikalavo Helmės atsistatydinimo — bet nesėkmingai. Nors politikas net buvo vadinamas slaptu Maskvos "įtakos agentu".

Politinių provokacijų meistras

Puikiai žinodamas Estijos politikos ypatumus, Helmė, regis, sąmoningai provokavo smūgius. Jis vienintelis iš Estijos vyriausybės nebijo kalbėtis su Rusijos žiniasklaida. 2019 metų liepos mėnesį viename tokių interviu jis pasisakė už Estijos ir Rusijos santykių plėtrą ir nemano, kad Maskva kelia grėsmę Baltijos šalims. Čia reikia suprasti: būdamas populistas, Helmė sugeba pateikti vienas kitą išskiriančius teiginius — priklausomai nuo akimirkos konjunktūros. Tai buvo ypač akivaizdu viešose kalbose apie Rusiją. Prieš tapdamas vyriausybės nariu, jis garsėjo itin kategoriškais pareiškimais apie kaimynę Rytuose.

Pavyzdžiui, 2007 metais Helmė sakė: "Šiandieninė Rusija yra augantis monstras, kokio pasaulis dar neregėjęs. Šis monstras išties pečius 2008 metais po prezidento rinkimų, o tada pamatysime, koks monstras iššliauš pro Kremliaus vartus." Tada Helmė pasiūlė: "Rusijai, kuri iš esmės yra silpna, reikia primesti naują, nepakeliamą ekonominę konkurenciją, ginklavimosi varžybas ir ideologinį karą. Ir demografiniame žlugime esanti šalis subyrės."

O 2018 metais Helmė, kreipdamasis į ministrą pirmininką Jurį Ratą, paragino labiau kontroliuoti rusų bendruomenę, nes, jo nuomone, daugelis jos narių yra pasirengę šnipinėti Maskvos naudai. Todėl būtina apriboti jų priėmimą į valstybės tarnybą — į visas be išimčių pareigas. Jis taip pat teigė, kad Rusija tariamai buvo linkusi surengti "antrąjį Krymą" iš Rytų Virumaa, šiaurės rytų Estijos rajono, kur gyvena daugiausia etniniai rusai.

Mėgstamiausias Helmės "arkliukas", kuriuo jis jojo daugelį metų, yra teritorinių pretenzijų Rusijai tema. Kalbame apie senovės Rusijos miestus Ivangorodą ir Pečorą su gretimomis žemėmis, kurie 1920–1940 metais priklausė Estijos Respublikai. "Rusija nenori grąžinti šios teritorijos, jos nei kompensuoti, nei apskritai aptarti šio klausimo", — netrukus po paskyrimo vidaus reikalų ministru skundėsi Helmė.

Tačiau tam tikru metu Helmė pakeitė savo elgesį. Faktas tas, kad rusakalbiai Estijos gyventojai sudaro daugiau nei 25 procentus gyventojų — tai skanus elektorato kąsnelis. Jie neturi savo politinės organizacijos ir pagal "mažesnio blogio" principą tradiciškai balsuoja už Centro partiją, kurios vadovybė vengia tiesioginių raginimų asimiliuoti "netitulinius" gyventojus. Helmė taip pat nusprendė varžytis dėl šios rinkėjų dalies. Jis sušvelnino pareiškimus apie galimus "vidaus priešus", o 2019 metų birželį staiga prakalbo: "Žmonės iš Ida-Virumaa, nors ir ne estai, jie yra mūsų. O jei kalbėsime apie tuos, kurie į Estiją atvyksta iš Ukrainos, tai nėra mūsų žmonės".

Spąstų schema

Kitas reikšmingas faktas. Liberalia save vadinanti opozicinė Reformų partija ypač aršiai pasisako už Estijos tautinių mažumų mokyklų mokymo rusų kalba panaikinimą. Estijos "reformistai" ne kartą pateikė atitinkamą įstatymo projektą, paskutinį kartą — 2020 metų rugsėjo mėnesį. Tačiau valdančioji koalicija, įskaitant "ultradešiniąją" EKRE, vis atsisakė naikinti rusų mokyklas. 2020 metų spalio mėnesį Helmė žengė naują žingsnį, kuris paskatino kalbėti apie "užslėptas simpatijas Rusijai". Interviu "Deutsche Welle" jis pasakė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas jautriai reaguoja į pasaulio politikos pusiausvyrą. "Pagal šią schemą Putinas yra vaistininkas, kuris turi nustatyti pusiausvyrą pagal jautrias skales ir jos pagrindu vykdyti veiksmingą užsienio politiką", — sakė Helmė.

Jo nuomone, Putinas yra pragmatikas: "Jei reikės, jis bus priešas, jei reikės — draugas". Estijos ministras pridūrė, kad iš Rusijos prezidento pozicijos "tiesiog nėra prasmės aktyviai imtis Baltijos šalių", nes tai yra "Europos provincijos". Tačiau, pasak Helmės, Putinui svarbu žinoti, kad Baltijos šalys, kaip NATO dalis, "nėra pavojingos Rusijai".

Kitas klausimas, ar jį galima laikyti potencialiu Maskvos sąjungininku. Politikos analitikas Aleksandras Nosovičius, kurio specializacija yra Baltijos šalys, pataria tuo itin nesidžiaugti: Helmė interviu "Deutsche Welle" nepasakė nieko naujo. Jo požiūris yra gerai žinomas Vokietijos valstybiniam laikraščiui — ir vis dėlto jis apklausė "toksišką" politiką.

"Tikriausiai kažkas nusprendė, kad Estijos ministras, pripažindamas Rusijos baimes dėl NATO karių dislokavimo Baltijos šalyse ir demonstruodamas priešiškumą ukrainiečiams, yra geras masalas Maskvai. Neva Kremlius turėtų rimtai susidomėti Helme ir siekti bendradarbiavimo su EKRE. Rezultatas bus visiškas Rusijos užsienio politikos diskreditavimas, — mano Nosovičius. — Tas pats "Deutche Welle" pabaksnos Maskvą nosimi į draugystę su Martu Helme: neva, skundžiatės diskriminacija Baltijos šalyse ir tuo pačiu metu bendraujate su radikalia šovinistų partija, garsinančia Estijos legioną "Waffen SS" ir net raginančia neleisti etninių rusų į vyriausybės postus Estijoje".

Ekspertas yra tikras: atsižvelgiant į reputacijos riziką, Maskvai nederėtų turėti reikalų su skandalingu ir nenuosekliu politiku. Nepriklausomai nuo to, kokius reveransus Helmė darytų Rusijos atžvilgiu, tai tėra triukas.

Tegai:
Estija, Vladimiras Putinas
Ruduo, archyvinė nuotrauka

Spalio 26 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 19:50 2020.10.25)
Rytoj, spalio 26 dieną, Ožiaragiui patariama nešvaistyti laiko sprendžiant klausimus, kurie iš tikrųjų nėra svarbūs. Mergelei svarbu pasirinkti svarbų ir perspektyvų tikslą ir nukreipti visas jėgas jam pasiekti, Skorpionui bus sėkmingos finansinės operacijos

Avinas (21.03 - 20.04)
Šiandien jūsų sėkmės paslaptis yra pozityvus mąstymas: prisitaikę prie gero, galite įveikti visas profesines kliūtis ir, nors ir ne be sunkumų, pasiekti tai, ko siekiate.

Jautis (21.04 - 21.05)


Žvaigždės primygtinai rekomenduoja išlaikyti savitvardą — net vienas neatsargus žodis gali sugadinti jūsų santykius su mylimu žmogumi, o jūs, įpykęs, paprastai pasakote tai, ko nenorėjote pasakyti.

Dvyniai (22.05 - 21.06)
Šiandien nėra pati geriausia diena priimti svarbius sprendimus, todėl reikia atsisakyti veiksmų, kurie gali sukelti kardinalius gyvenimo pokyčius — dar neatėjo jų laikas.

Vėžys (22.06 - 22.07)
Judant tikslo, tiek profesinio, tiek asmeninio, link, svarbiausia eiti nesustojant į priekį, kitaip tai netaps tikrove.

Liūtas (23.07 - 21.08)
Šios dienos pauzė darbe gali lemti tai, kad jūsų vykdomas verslas praras tempus: neturėtumėte to leisti, nebent, žinoma, norite sėkmingai jį įgyvendinti.

Mergelė (08.22 - 09.23)
Kuo daugiau dalykų suplanuosite šiandien, tuo greičiau galėsite juos atgaivinti, o pasiekę rezultatą galėsite atsipalaiduoti — tikrai to nusipelnėte.

Svarstyklės (24.09 - 23.10)
Ieškant atsakymo į svarbų klausimą, svarbu įsiklausyti ne į proto argumentus, bet į tai, ką jums šnabždės vidinis balsas — jis padės įvertinti visus veiksnius ir suteikti kompetentingų patarimų.

Skorpionas (24.10 - 22.11)
Diena palanki dirbti su klaidomis — tiek profesiniame, tiek asmeniniame gyvenime: analizuodami esamą situaciją ir darydami iš jos teisingas išvadas, galėsite išvengti jų pasikartojimo ateityje.

Šaulys (23.11 - 21.12)


Šiandien jums svarbu prisiminti seną posakį, kad skubų darbą velnias renka: bet kokie darbai turi būti atliekami ramiai ir lėtai, tik tada liksite patenkinti rezultatu.

Ožiaragis (12.22 - 01.20)
Bandydami pasiekti viską iš karto, sugaišite tik savo laiką ir jėgas: pradėdami dirbti turite sudaryti išsamų planą ir aiškiai jo laikytis — tik taip galite pasiekti sėkmę.

Vandenis (21.01 - 18.02)
Profesinė sėkmė nusišypsos tik tiems, kurie sugeba apsupti save sąjungininkais — jie ne tik padarys viską, kaip reikia, bet ir tinkamu laiku apsaugos nuo problemų.

Žuvys (19.02 - 20.03)
Diena, kai svarbu kuo labiau susilieti su aplinka: svarbu kuo mažiau patraukti kitų, ypač valdžios, dėmesį — taip galėsite išvengti daugybės problemų.

Tegai:
horoskopas