Армен Гаспарян

Politologas: Vilnius stengiasi įvaryti gyventojams "okupacijos" baimę

103
(atnaujinta 10:19 2019.09.23)
Lietuvos valdžia pritaiko šią fobiją viskam, net Maskvos ir Minsko bendradarbiavimui, pareiškė politologas, istorikas Armenas Gasparianas

VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. Rusijos ir Baltarusijos integracijos klausime Lietuvos vadovybei rūpi ne ekonominis aspektas, o galimas visavertės sąjunginės valstybės įgyvendinimas. Apie tai interviu Sputnik Lietuva kalbėjo politologas, istorikas Armenas Gasparianas.

Pasak eksperto, Vilniaus teiginiai apie "okupaciją" yra įkyri idėja, kurią šalies valdžia stengiasi pritaikyti viskam, net Maskvos ir Minsko bendradarbiavimui.

"Štai dabar į darbotvarkę įtraukta ekonominė ir teisinė Rusijos ir Baltarusijos integracija. Prieš tai buvo Baltarusijos AE, dar prieš tai "hibridinis karas" Ukrainoje. Nėra jokio skirtumo — tau reikia tik nuolat palaikyti gyventojų fobiją: "jie sugrįš", — teigė jis.

Gasparianas pažymėjo, kad Lietuva daugelį metų gyveno su tuo, kad Rusijos imperija bet kokia savo apraiška pasibaigė, tačiau gili Rusijos Federacijos ir Baltarusijos tarpusavio integracija Vilniaus akyse gali reikšti pirmąjį žingsnį šios imperijos atkūrimo link.

"Būtent dėl šios priežasties jie dabar šaukia, kad tai yra blogiausia, kas gali būti, mus vėl "okupuos". Ir aš nesuprantu, ką reiškia — sienų artėjimas? Yra Kaliningradas. Ar ši siena yra toli? Tarp Rusijos ir Baltarusijos egzistuoja bevizis režimas, yra rimtų karinių-politinių, ekonominių ir kitų ryšių", — sakė politologas.

Gasparianas taip pat įvertino Lietuvos užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus teiginį, kad Baltijos šalys nesugebėjo susitarti dėl elektros energijos pirkimo iš Baltarusijos AE boikoto.

Anot eksperto, Baltijos šalys neturi vienos pozicijos jokiu klausimu, išskyrus kompensaciją iš Rusijos už "okupacijos" metus. Lietuva, Latvija ir Estija turi skirtingą požiūrį Baltarusijos AE klausimu, nors Vilnius ir ragina kaimynines šalis vienytis šiuo klausimu.

"Buvo akivaizdu, kad pasiekti vienos pozicijos nepavyks. Dabar kas dėl to kaltas, vėl baltarusiai? Jie gi savo teritorijoje stato [Baltarusijos AE], o ne kažkur. Kodėl jie turėtų domėtis išprotėjusio kaimyno nuomone. Aš suprantu, jei Lietuva būtų ES lokomotyvas, nuo kurio kažkas priklausytų vystymesi, o nuo jos niekas nepriklauso, visiems nusispjauti, ką ji ten mano", — pareiškė Gasparianas.

Lietuvos ir Baltarusijos santykiai pasikeitė dėl Baltarusijos atominės elektrinės statybos Gardino regione, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lietuva laikosi pozicijos, kad elektrinė yra nesaugi, visų pirma, dėl objektui pasirinktos vietos.

Lietuva nuolat kaltina Baltarusiją saugos normų pažeidimu statant elektrinę. Tačiau Minskas ne kartą pabrėžė, kad elektrinė statoma laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra pavojaus.

Praėjusių metų pabaigoje Rusija ir Baltarusija nusprendė sudaryti darbo grupę probleminiams klausimams spręsti ir ekonominei integracijai skatinti. Iki lapkričio buvo planuojama sukurti apie 28 kelių žemėlapius integracijos ribose, po to sudaryti bendrus teisės aktus, o jau nuo 2021 metų paleisti produkciją į naftos ir dujų, pramonės, žemės ūkio ir transporto rinkas, kuriose galiotų vienodos taisyklės.

Lietuvos užsienio reikalų ministras pareiškė, kad Vilnius atsargiai žiūri į Rusijos ir Baltarusijos integracijos procesą ir vertina jį kaip galimą Minsko įtraukimą į Maskvos "įtakos sferą". Diplomatas baiminasi, kad tokiu būdu Rusija "artėja prie Lietuvos sienų".

"Sovietų okupacija" Baltijos šalyse

Baltijos šalių valdžios ne kartą pareiškė, kad jų įstojimas į TSRS buvo "okupacijos" padarinys. Lietuva, Latvija ir Estija nuolat kovoja su "okupacijos padariniais" ir reikalauja atlyginti "žalą".

Maskva ne kartą aiškino, kad Baltijos šalių prisijungimas 1940 metais neprieštaravo nė vienam tarptautinės teisės punktui. Tarp šalių nebuvo karinio konflikto, o vietos valdžios ne tik netrukdė sovietų kariuomenei patekti į respublikas, bet ir išreiškė aiškų sutikimą.

Visą sovietmetį Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje veikė nacionalinės valdžios institucijos, respublikos gaudavo nemažų lėšų pramonės, infrastruktūros ir socialinei sferai plėtoti.

103
Tegai:
Rusija, Baltarusija, Astravo atominė elektrinė (AE), Lietuva, Latvija, Estija
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (353)
Dar šia tema
Latvijos užsienio reikalų ministras "išbraukė" Baltijos šalis iš TSRS istorijos
"Okupacijos" palikimas: kaip TSRS laikais Lietuvoje įvyko techninė revoliucija
Maskva pateikė argumentus prieš Baltijos šalių mitus apie "okupaciją"
Puškovas įvertino Estijos ketinimą kalbėtis su Rusija be tarpininkų
Ramūnas Karbauskis, archyvinė nuotrauka

"Valstiečiai" nutraukia susitarimą su socdemais dėl bendrų kandidatų kėlimo

(atnaujinta 09:10 2020.07.13)
LVŽS tarybos posėdyje nuspręsta, jog sąjunga nutraukia susitarimą su Lietuvos socialdemokratų darbo partija dėl bendrų kandidatų kėlimo

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Penktadienį vykusiame Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) tarybos posėdyje nuspręsta, jog LVŽS nutraukia susitarimą su Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP) dėl bendrų kandidatų kėlimo, rašoma partijos tinklalapyje.

Toks sprendimas priimtas išsiskyrus nuomonėms balsuojant dėl esminių vertybinių ir LVŽS programines nuostatas įgyvendinančių įstatymų priėmimo.

Pasak partijos pirmininko Ramūno Karbauskio, LVŽS taryboje išreikštas susirūpinimas, kad po praėjusio tarybos posėdžio, kuriame buvo priimtas sprendimas kelti bendrus su koalicijos partneriais kandidatus, LSDDP frakcijos nariai neparėmė Seime LVŽS frakcijos, balsuojant dėl esminių vertybinių klausimų, ypač tų, kurie susiję su sveikatos apsaugos politika, alkoholio vartojimo mažinimo priemonėmis.

"Mūsų programos įgyvendinimo laukiantiems bei mūsų politiką remiantiems žmonėms būtų sudėtinga paaiškinti, kodėl vieni ar kiti asmenys, viešai neremiantys mūsų vertybių ar net prieš jas balsuojantys, keliami kaip bendri kandidatai", — sprendimą komentuoja LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Nežiūrint visų susiklosčiusių aplinkybių, LVŽS taryba dėkoja Lietuvos socialdemokratų darbo partijos nariams už bendrą darbą Seime ir Vyriausybėje įgyvendinant Vyriausybės programą bei linki kolegoms sėkmės artėjančiuose Seimo rinkimuose.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) penktadienį patvirtino tris pirmąsias pozicijas rinkimų į Seimą sąraše, jį ves premjeras Saulius Skvernelis.

Tegai:
socialdemokratai, valstiečiai
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Dar šia tema
Paaiškėjo, kokia partija gali laimėti Seimo rinkimus
Politologas: valdantieji ir konservatoriai "kovoja ne dėl gyvybės, o dėl mirties"
Seimas pareiškė apie manipuliacijas asociacijoje "Sąjūdis prieš Astravo AE"
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka

Putinas palaikė aukščiausiojo lygio susitikimo "branduolinio penketo" idėją

(atnaujinta 13:46 2020.07.12)
Jo manymu, reikia pokalbio apie taikos palaikymo, pasaulinio ir regioninio saugumo stiprinimo, strateginių ginklų kontrolės problemas, taip pat apie bendras pastangas kovoti su terorizmu, ekstremizmu ir kitomis didelėmis problemomis bei grėsmėmis

VILNIUS, liepos 12 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kalbėdamas apie idėją surengti penkių nuolatinių JT saugumo tarybos narių viršūnių susitikimą, teigė, kad tarptautiniuose reikaluose susikaupė daug neaiškumų, kuriems reikia šių šalių dėmesio, toks susitikimas bus paklausus ir naudingas, praneša RIA Novosti.

Naujausių priešlėktuvinių raketų sistemų S-400 kovos ekipažai, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Отдел информационного обеспечения Балтийского региона

"Tarptautiniuose reikaluose susikaupė labai daug neaiškumų, kuriems reikia nuolatinio pirmaujančių pasaulio šalių dėmesio, oficialių branduolinių valstybių. Todėl toks susitikimas, mano manymu, yra savalaikis, tinkamas ir būtų naudingas", — sakė Putinas.

Birželio mėnesį Rusijos Federacijos prezidentui kilo idėja surengti "branduolinio penketo" šalių — penkių nuolatinių JT saugumo tarybos narių (Rusija, JAV, Kinija, Didžioji Britanija ir Prancūzija) viršūnių susitikimą.

Jo manymu, reikia pokalbio apie taikos palaikymo, pasaulinio ir regioninio saugumo stiprinimo, strateginių ginklų kontrolės problemas, taip pat apie bendras pastangas kovoti su terorizmu, ekstremizmu ir kitomis didelėmis problemomis bei grėsmėmis.

Susidomėjimą tokiu susitikimu išreiškė visi grupės nariai. Rusijos užsienio reikalų ministerija sakė, kad sprendimas dėl penketo branduolinio lygio susitikimo datos ir vietos bus priimtas suderinus darbotvarkę.

Tegai:
susitikimas, Vladimiras Putinas
Dar šia tema
Putinas paaiškino, kaip Konstitucijos pataisomis bus išvengta TSRS klaidų
Porošenka susipyko su Rados deputate dėl Putino pasveikinimo
Džonas Travolta su žmona Kelly Preston, archyvinė nuotrauka

Mirė Džono Travoltos žmona

(atnaujinta 09:44 2020.07.13)
Kelly Preston dvejus metus kovojo su vėžiu, 2009 metais šeimoje po epilepsijos priepuolio jų sūnus

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Amerikiečių aktorė Kelly Preston, Holivudo žvaigždės Džono Travoltos žmona, mirė sulaukusi 57 metų. Apie tai pats vyras pranešė savo Instagram profelyje.

Mirties priežastis buvo krūties vėžys. Preston dvejus metus kovojo su vėžiu.

Американская актриса кино и телевидения Келли Престон
© AFP 2020 / LOIC VENANCE
Preston dvejus metus kovojo su vėžiu

"Su sunkia širdimi sakau, kad mano gražioji žmona Kelly mirė po dvejų metų kovos su krūties vėžiu. Ji drąsiai kovojo už savo gyvybę, iš visur gaudama meilę ir palaikymą. Mano šeima ir aš amžinai būsime dėkingi gydytojams ir slaugytojoms bei visiems medicinos centrams, kurie mums padėjo", —  parašė 66 metų Travolta.

Aktorius pridūrė, kad ketina skirti laiko motinos netekusiems vaikams.

Preston suvaidino tokiuose filmuose kaip "Nėra ko prarasti", Džeris Maguire", "Dvyniai", "Bėk" ir "Mirties nuosprendis". Aktorė ištekėjo už Travoltos 1991 metais, jie susitiko prieš dvejus metus, kai kartu vaidino komedijoje "Ekspertai". Santuokoje jie susilaukė trijų vaikų: dvidešimtmetė dukra Ella ir devynerių metų Benjaminas, kitas sūnus Džetas mirė 2009 metų sausio mėnesį, būdamas 16 metų.

Tegai:
Džonas Travolta, mirtis
Temos:
Metų netektys — 2020