Baltarusijos ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijų vadovai Vladimiras Makėjus ir Linas Linkevičius

Baltarusija ir Lietuva sutarė vesti dialogą, kad išspręstų problemas

42
(atnaujinta 21:43 2019.09.26)
Abiejų šalių užsienio reikalų ministrai priėjo prie vieningos nuomonės, jog reikia pradėti atvirą ir nuoširdų dialogą, kad būtų galima rasti aktualių problemų sprendimus

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Minskas ir Vilnius netrukus gali pradėti dialogą, kad išspręstų dvišalių santykių problemas, skelbiama Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Atitinkamą sprendimą per susitikimą Niujorke priėmė Baltarusijos ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijų vadovai Vladimiras Makėjus ir Linas Linkevičius.

"Pasiektas supratimas, kad reikia pradėti atvirą ir nuoširdų dialogą, kad būtų galima rasti aktualių problemų sprendimus", — rašoma Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Tuo tarpu Lietuvoje ministrų susitikimas jau sukėlė audringą reakciją. Konservatoriai reikalauja surengti Seimo Užsienio reikalų komiteto neeilinį posėdį, kuriame konservatoriai užsienio reikalų ministrui ketina pateikti klausimų dėl Lietuvos pozicijos derybose dėl Europos Sąjungos-Baltarusijos partnerystės prioritetų ir šių derybų eigos.

Kartu parlamentarai domėsis Vyriausybės ir Užsienio reikalų ministerijos veiksmais, susijusiais su elektros energijos tiekimu iš Baltarusijos.

"Informacija, kuri mus pasiekė oficialiais ir neoficialiais kanalais, kelia nerimą dėl Lietuvos valstybės pozicijos Astravo atominės elektrinės bei laikysenos šiuo ir kitais susijusiais klausimais Europos Sąjungoje. Todėl naudojamės parlamentine teise reaguoti greitai sušaukiant neeilinį komiteto posėdį", — pareiškė Ažubalis.

Vilniaus ir Minsko nesutarimai dėl Astravo AE

Lietuva ir Baltarusija turi skirtingas pozicijas dėl Baltarusijos atominės elektrinės statybos, todėl abiejų šalių santykiai paaštrėjo. Vilnius nuolatos kritikuoja projektą. Visų pirma, nėra patenkintas statybų aikštele (50 kilometrų nuo Vilniaus) ir tuo, kad stotis statoma padedant Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom".

Lietuva aktyviai priešinasi atominės elektrinės statybai, o šalies politikai susitikimuose su Europos valdžios atstovais bando įtikinti nepirkti energijos iš šios AE.

Minskas ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Baltarusijos valdžia pabrėžė, kad elektrinė statoma laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai patvirtino, kad kaimyninėms šalims pavojaus nėra.

Anksčiau istorikas ir politologas Armenas Gasparianas interviu Sputnik Lietuva pareiškė, kad net jei avarija Baltarusijos AE įvyktų, jokios pratybos nepadės Lietuvai pasiruošti "galimai katastrofai".

Planuojama pradėti eksploatuoti Baltarusijos AE pirmąjį energijos bloką šį rudenį, antrąjį — 2020 metais.

42
Tegai:
nuomonė, Baltarusijos užsienio reikalų ministerija (URM)
Dar šia tema
Lietuva sukritikavo Minsko veiksmų planą pagal streso testų rezultatus
Baltarusija į rinkimus nekvietė stebėtojų iš Lietuvos ir Estijos
Spalio pradžioje vyks Astravo AE avariją imituosiančios pratybos
Dainininkas Filipas Kirkorovas

EK atsisakė komentuoti draudimą Kirkorovui atvykti į Lietuvą

(atnaujinta 14:33 2021.01.21)
Anot Europos Komisijos atstovo, tai yra individualus atvejis, kurį turėtų įvertinti vietinė valdžia

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Europos Komisija atsisakė komentuoti Rusijos dainininko Filipo Kirkorovo draudimą atvykti į Lietuvą, pranešė RIA Novosti.

"Tai individualus atvejis, mes nekomentuosime, vertinti individualius atvejus turi nacionalinė valdžia", — sakė EK atstovas.

Anksčiau Rusijos atlikėjas Filipas Kirkorovas buvo įtrauktas į nepageidaujamų asmenų Lietuvoje sąrašą. Draudimas atlikėjui atvykti į šalį įsigalioja nuo sausio 19 dienos ir galios penkerius metus.

Pasak užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio, garsus atlikėjas savo daugkartiniais vizitais Krymo pusiasalyje sąmoningai neigė "Ukrainos teritorinį integralumą ir suverenitetą" bei tokiu būdu netiesiogiai pateisino "agresyvius Rusijos Federacijos veiksmus".

Vėliau dainininko advokatai teigė, kad Kirkorovas apskųs Lietuvos valdžios sprendimą Europos teisme.

Anksčiau Lietuvoje kilo skandalas dėl to, kad Kirkorovo ir Šufutinskio koncertų respublikoje organizatoriams buvo paskirta kompensacija už renginių atidėjimą. Bendra žalos suma buvo įvertinta daugiau kaip 30 tūkstančių eurų.

Tegai:
Filipas Kirkorovas, Lietuva, Europos Komisija
Dar šia tema
URM siūlo neįleisti Kirkorovo į Lietuvą
Kirkorovas įtrauktas į nepageidaujamų asmenų Lietuvoje sąrašą
Kirkorovas sureagavo į draudimą lankytis Lietuvoje
Vakcina nuo COVID-19

Lietuva palaiko ES vakcinos nuo COVID-19 sertifikatų idėją

(atnaujinta 13:56 2021.01.21)
Prezidento vyriausiasis patarėjas mano, kad jeigu būtų susitarta bendrai ES lygiu, vakcinos sertifikatas turėtų būti skaitmeninis

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Lietuva pritaria idėjai išduoti sertifikatus tiems, kurie persirgo COVID-19 ar yra paskiepyti nuo infekcijos ES šalyse, o tai patvirtintų, kad žmonės yra saugūs visuomenei, sakė Lietuvos prezidento vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta.

"Europos Komisija kelia skiepų sertifikato idėją. Tai praminga idėja, nes tai galėtų užtikrinti informaciją ir jos apsikeitimą. Identifikuotų asmenis, kurie turi imunitetą ir yra paskiepyti ar galbūt persirgę. Tai leistų saugiau judėti tarp ES šalių sienų", — cituoja jį "TASS".

Anot jo, jeigu būtų susitarta bendrai ES lygiu, vakcinos sertifikatas turėtų būti skaitmeninis, tai prisidėtų kontroliuojant viruso plitimą.

Siūlymą sukurti bendrą vakcinos nuo koronaviruso sertifikatą pateikė Graikijos vyriausybė, pripažintą visoje Europos Sąjungoje. Kaip pažymėjo Europos Komisijos atstovė spaudai Dana Spinant, tokių dokumentų įvedimas būtų "įprasta ir natūrali" medicinos priemonė, tačiau reikia įvertinti jos poveikį laisvam judėjimui.

Lietuvoje nustatyta daugiau nei 173 tūkst. COVID-19 atvejų, pasveiko virš 113 tūkst. žmonių, serga daugiau nei 56,5 tūkst. pacientų. Nuo infekcijos mirė 2554 žmonės.

Vakcinacija nuo koronaviruso prasidėjo gruodžio pabaigoje, pirma buvo skiepijami medicinos darbuotojai. 8 262 gyventojai jau yra visiškai paskiepyti.

Tegai:
vakcina, koronavirusas, ES, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
SAM praneša, kad savivaldybėse skiriasi vakcinacijos pažanga
"Sputnik V" poveikio vaikams tyrimas bus atliktas iki 2021 metų pabaigos
COVID-19 Lietuvoje: per parą — beveik 1300 naujų atvejų