Baltarusijos ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijų vadovai Vladimiras Makėjus ir Linas Linkevičius

Baltarusija ir Lietuva sutarė vesti dialogą, kad išspręstų problemas

29
(atnaujinta 21:43 2019.09.26)
Abiejų šalių užsienio reikalų ministrai priėjo prie vieningos nuomonės, jog reikia pradėti atvirą ir nuoširdų dialogą, kad būtų galima rasti aktualių problemų sprendimus

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Minskas ir Vilnius netrukus gali pradėti dialogą, kad išspręstų dvišalių santykių problemas, skelbiama Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Atitinkamą sprendimą per susitikimą Niujorke priėmė Baltarusijos ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijų vadovai Vladimiras Makėjus ir Linas Linkevičius.

"Pasiektas supratimas, kad reikia pradėti atvirą ir nuoširdų dialogą, kad būtų galima rasti aktualių problemų sprendimus", — rašoma Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Tuo tarpu Lietuvoje ministrų susitikimas jau sukėlė audringą reakciją. Konservatoriai reikalauja surengti Seimo Užsienio reikalų komiteto neeilinį posėdį, kuriame konservatoriai užsienio reikalų ministrui ketina pateikti klausimų dėl Lietuvos pozicijos derybose dėl Europos Sąjungos-Baltarusijos partnerystės prioritetų ir šių derybų eigos.

Kartu parlamentarai domėsis Vyriausybės ir Užsienio reikalų ministerijos veiksmais, susijusiais su elektros energijos tiekimu iš Baltarusijos.

"Informacija, kuri mus pasiekė oficialiais ir neoficialiais kanalais, kelia nerimą dėl Lietuvos valstybės pozicijos Astravo atominės elektrinės bei laikysenos šiuo ir kitais susijusiais klausimais Europos Sąjungoje. Todėl naudojamės parlamentine teise reaguoti greitai sušaukiant neeilinį komiteto posėdį", — pareiškė Ažubalis.

Vilniaus ir Minsko nesutarimai dėl Astravo AE

Lietuva ir Baltarusija turi skirtingas pozicijas dėl Baltarusijos atominės elektrinės statybos, todėl abiejų šalių santykiai paaštrėjo. Vilnius nuolatos kritikuoja projektą. Visų pirma, nėra patenkintas statybų aikštele (50 kilometrų nuo Vilniaus) ir tuo, kad stotis statoma padedant Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom".

Lietuva aktyviai priešinasi atominės elektrinės statybai, o šalies politikai susitikimuose su Europos valdžios atstovais bando įtikinti nepirkti energijos iš šios AE.

Minskas ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Baltarusijos valdžia pabrėžė, kad elektrinė statoma laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai patvirtino, kad kaimyninėms šalims pavojaus nėra.

Anksčiau istorikas ir politologas Armenas Gasparianas interviu Sputnik Lietuva pareiškė, kad net jei avarija Baltarusijos AE įvyktų, jokios pratybos nepadės Lietuvai pasiruošti "galimai katastrofai".

Planuojama pradėti eksploatuoti Baltarusijos AE pirmąjį energijos bloką šį rudenį, antrąjį — 2020 metais.

29
Tegai:
nuomonė, Baltarusijos užsienio reikalų ministerija (URM)
Dar šia tema
Lietuva sukritikavo Minsko veiksmų planą pagal streso testų rezultatus
Baltarusija į rinkimus nekvietė stebėtojų iš Lietuvos ir Estijos
Spalio pradžioje vyks Astravo AE avariją imituosiančios pratybos