Andrius Kubilius, arhyvinė nuotrauka

Buvęs Lietuvos premjeras naujajame Lenkijos Parlamente rado "Putino draugų" 

95
(atnaujinta 23:20 2019.10.14)
Anot Kubiliaus, kraštutinių dešiniųjų organizacijos bandys sugadinti Lenkijos ir Ukrainos bei Lenkijos ir Lietuvos santykius, kas labai "patiks" Rusijos prezidentui

VILNIUS, spalio 14 — Sputnik. Buvęs Lietuvos ministras pirmininkas Andrius Kubilius teigė, kad Parlamento rinkimų Lenkijoje rezultatai prives iki to, kad "Putino draugai" galės kištis į Lenkijos ir Lietuvos santykius.

Apie tai jis parašė savo Facebook puslapyje.

Kubilius pažymėjo, kad Jaroslavo Kačinskio partijos "Teisė ir teisingumas" (PiS) pergalės reikėjo tikėtis. Jis priminė, kad jie gavo net devyniomis vietomis daugiau nei reikia norint gauti daugumą Lenkijos Seime. Tačiau Parlamento rinkimuose dalyvavusi nauja politinė jėga Kubilių išgąsdino.

"Nauja yra tai, kad Seime taip pat atsiras ir nacionalistiniai populistai iš "Konfederacijos" (13 vietų), kuriuos kai kas vadina "Putino draugais" ir kurie trukdys Lenkijos ir Ukrainos santykiams. Reikia būti pasiruošus ir tam, kad jie kaitindami istorines emocijas, stengsis gadinti ir Lenkijos-Lietuvos santykius. Tuo Putinas tikrai džiaugsis", — rašė buvęs premjeras.

Lietuvos politikas nenurodė, kas yra šie "kai kurie" ir kodėl kraštutinių dešiniųjų pažiūrų Lenkijos partija gali būti laikoma Rusijos prezidento "drauge".

Kubilius taip pat pažymėjo, kad nors Ukraina svarsto "Šteinmejerio formulę", tai gali niekur nevesti, nes "raktas į taiką yra ne kokiose nors formulėse, o pas Putiną".

Taip pat, pasak buvusio ministro pirmininko, taika Ukrainoje turėtų rūpėti visai Europos Sąjungai.

"Gerai, kad Normandijos formate taika rūpinasi Macron ir Merkel, tačiau sunku suprasti, kodėl visa ES yra tik pasyvus stebėtojas. Todėl ir pasiūliau Europos Parlamente įkurti specialų Taikos proceso Stebėjimo komitetą, lygiai tokį, kokį Europos Parlamentas yra sukūręs derybų dėl Brexit stebėjimui", — sakė Kubilius.

Lenkijos Seimo rinkimai

Parlamento rinkimai vyko sekmadienį. Nacionalistų konservatoriai iš PiS vėl iškovojo įspūdingą pergalę: remiantis atlikta apklausa, jie laimėjo 43,6 proc. balsų. Jiems pavyko pakartoti fenomenalią 2015-ųjų sėkmę, kai partija gavo didžiąją dalį vietų Seime ir sudarė vienpartinę vyriausybę.

Lenkijos Parlamento rinkimuose kraštutinių dešiniųjų pažiūrų nacionalistų judėjimas "Konfederacija" įveikė penkių procentų barjerą ir iškovojo 13 vietų Seime. Partija pasisako už abortų draudimą, draudimą demonstruoti LGBT judėjimus, siekiant stiprinti krikščioniškas tradicijas, ir prieš migrantus. Jos šalininkams PiS pažadai atrodo nepakankami, kad nebūtų leista tos pačios lyties poroms tuoktis ir įvaikinti vaikus. Valdantys nacionalistai "tik kalba", sako konfederacijos atstovai.

"Šteinmejerio formulė"

Šteinmejerio formulė numato specialiojo Donbaso statuso įstatymo priėmimo mechanizmą. Ją 2016 metais pasiūlė tuometinis Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Valteris Šteinmejeris. Ši formulė reiškia nuolatinį Ukrainos Konstitucijos ir kitų jos įstatymų konsolidavimą dėl ypatingo Donbaso statuso, šių pakeitimų derinimą su kontaktine grupe ir garantijas regiono gyventojams ir valdžios institucijoms. Tai taip pat numato mechanizmą, leidžiantį priimti įstatymą dėl specialios vietos savivaldos tvarkos tam tikruose Donecko ir Luhansko regionuose, laikinai — rinkimų dieną ir visam laikui — paskelbus ESBO ataskaitą apie jų rezultatus.

Spalio pradžioje Rytų Ukrainos konfliktų sprendimo kontaktinės grupės nariai susitarė dėl Šteinmejerio formulės. Po to turėtų įsigalioti specialiojo Donbaso statuso įstatymas, jei ESBO stebėtojai patvirtins, kad rinkimai vyko pagal organizacijos standartus.

Zelenskiui paskelbus apie susitarimo pasirašymą, visoje šalyje nuvilnijo protesto banga. Akcijos vyko Kijeve, Lvove, Odesoje, Dnipro, Nikolajeve ir kituose Ukrainos miestuose. Ukrainos vadovas įsitikinęs, kad nėra jokios alternatyvos "Šteinmejerio formulei".

Padėtis Ukrainoje

Konfliktas pietryčių Ukrainoje vyksta daugiau nei penkerius metus. Padėties sureguliavimo klausimas yra svarstomas kontaktinių grupių Minske.

Po 2014 metų perversmo šalyje nepripažintos Donecko ir Luhansko Liaudies Respublikos paskelbė nepriklausomybę, po to Kijevo valdžia pradėjo prieš jas karinę operaciją. JT duomenimis, šiuo metu yra daugiau nei 13 tūkst. šio ginkluoto konflikto aukų.

95
Tegai:
Lietuva, Ukraina, Lenkija, Andrius Kubilius
Dar šia tema
Ekspertas: Lietuva atsidūrė keblioje padėtyje dėl Kačinskio apdovanojimo
Politologas: Baltijos šalių rusofobai "kovos" su Rusija, kol jiems už tai bus mokama
Lenkijoje prasidėjo parlamento rinkimai
NATO laivai Klaipėdoje, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: kol ES nerimauja dėl Minsko, JAV perkels karius arčiau Rusijos

(atnaujinta 19:18 2020.10.21)
Bet kokiu atveju, tai yra Vašingtono provokacija, kurią jie daro susiklosčius jiems labai palankiai politinei situacijai, sako karo ekspertas Ivanas Konovalovas

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Jungtinės Valstijos svarsto galimybę išlaikyti mechanizuotos brigados buvimą šalia Rusijos Federacijos sienų ne rotacijos principu, bet nuolat, sakė JAV gynybos sekretorius Markas Esperis. Tai 2-oji kavalerijos brigada.

Pokalbyje su Sputnik Lietuva karo ekspertas, Strateginės konjunktūros centro direktorius Ivanas Konovalovas pažymėjo, kad JAV naudojasi patogiu momentu, kai Europa tylės.

"Dabar jiems patogiausia perskirstyti savo karius arčiau Rusijos ir Baltarusijos sienų, kol Europoje kilęs sąmyšis dėl to, kas vyksta Baltarusijoje. Apskritai, tai yra nerimą kelianti situacija, bet kodėl tada nutylėti, kai amerikiečiai vis tiek padidins savo buvimą palei buvusias tarybines. Jie tiesiog naudojasi šiuo momentu. Tai labai naudinga šioje politinėje situacijoje. Pavojaus laipsnis yra tas, kad tai bet kokiu atveju yra provokuojantys veiksmai", — sakė ekspertas.

Liepos mėnesį pranešta apie dalies amerikiečių kariuomenės išvedimą iš Vokietijos ir dislokavimą kitose Europos šalyse. Pentagonas minėjo diskusijas apie šių dalinių dislokavimą toliau į rytus, arčiau Rusijos sienų.

NATO nuolat didina karinį kontingentą šalia Rusijos sienų. Baltijos šalys aktyviai sudaro didelio masto gynybos sutartis su JAV, paaiškindamos tai "Rusijos grėsme", nors Maskva ne kartą neigė šiuos kaltinimus.

NATO Europoje: plėtros istorija
© Sputnik
NATO Europoje: plėtros istorija
Tegai:
Rusija, JAV
Dar šia tema
Rusijos generalinis štabas skundėsi dėl uždarų NATO ir JAV karinių pratybų pobūdžio
Konservatoriai reikalauja, kad vyriausybė sudarytų sąlygas JAV karių buvimui Lietuvoje
"Pastatė prieš faktą": kaip Europa mokės už JAV karines bazes
"Jie patys to nesitikėjo": kas darosi JAV kariniam jūrų laivynui
Kijevas, archyvinė nuotrauka

Rusija ir Ukraina pirmą kartą per daugelį metų aptaria prekybinį bendradarbiavimą

(atnaujinta 19:15 2020.10.21)
Neseniai Rusijos lyderis Vladimiras Putinas palaikė ministro pirmininko Michailo Mišustino idėją leisti prekes į šalį tiekti kai kurioms Ukrainos pramonės įmonėms

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Maskvoje vyksta pirmasis po 2014 metų sausio mėnesio Rusijos ir Ukrainos susitikimas, skirtas prekybiniam ir ekonominiam bendradarbiavimui, praneša RIA Novosti korespondentas.

Kremlius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Apvalųjį stalą organizavo Rusijos prekybos ir pramonės rūmai ir asociacija "Ukrainos mašinų gamintojų ir darbdavių lyga "Ukrmašstroj".

Rusijai atstovauja prekybos rūmų vadovas Sergejus Katyrinas ir sąjungos "Belgorodskaja TPP" generalinis direktorius Vladimiras Gerasimenka, partijos "Opozicijos platforma — Už gyvenimą" politinės tarybos pirmininkas Viktoras Medvedčiukas, Aukščiausiosios Rados deputatas Aleksandras Koltunovičius, asociacijos "Ukrmašstroj" valdybos pirmininkas Vladimiras Saščenka.

Anksčiau Medvedčiukas pareiškė, kad Ukrainos mašinų gamintojų ir darbdavių lyga "Ukrmašstroj" apima daugiau nei 240 įmonių, kurios yra apkrautos 10–30 % dėl to, kad trūksta eksporto į Rusiją.

Neseniai Rusijos lyderis Vladimiras Putinas palaikė ministro pirmininko Michailo Mišustino idėją leisti prekes į šalį tiekti kai kurioms Ukrainos pramonės įmonėms, tarp jų ir bendrovei "Bratslav", mašinų gamybos gamyklai "Barskij" ir kartono bei konteinerių gamyklai "Rubežanskij". Rusijos ministrų kabineto vadovas taip pat išreiškė viltį, kad Kijevas atsakys teigiamai.

Tegai:
Rusija, Ukraina
Kariai, archyvinė nuotrauka

Kariuomenė skirs karius į pagalbą Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui

(atnaujinta 19:00 2020.10.21)
NVSC šiuo metu patiria didelių sunkumų ir jiems reikalinga Kariuomenės pagalba skiriant žmogiškuosius resursus padėti užtikrinti centro veiklą

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Lietuvos kariuomenė skirs reikiamą karių kiekį padėti Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC), siekiant suvaldyti antrąją koronaviruso bangą, praneša spaudos tarnyba.

Trečiadienį Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda telefonu kalbėjosi apie kariuomenės paramą civilinėms šalies institucijoms valdant antrąją COVID-19 bangą.

Prezidentas akcentavo, kad NVSC šiuo metu patiria didelių sunkumų ir jiems reikalinga Kariuomenės pagalba skiriant žmogiškuosius resursus padėti užtikrinti centro veiklą. Kariuomenės vadas patvirtino, kad, gavę NVSC poreikį, karius į pagalbą skirs.

"Lietuvos kariuomenė įstatymu yra įpareigota padėti civilinėms institucijoms, kai jos pačios nebegali suvaldyti situacijos ar neturi tam reikalingų pajėgumų. Prezidentui patvirtinau, kad esame pasiruošę ir skirsime reikiamą karių kiekį į pagalbą Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui. Tikime, kad juos tinkamai apmokius, kariai prisidės prie antrosios COVID-19 bangos suvaldymo", – sakė gen. ltn. V. Rupšys.

Kariuomenė taikos metu gali teikti pagalbą valstybės ir savivaldybės institucijoms. Paskelbus ekstremalią situaciją – kariuomenė gali būti pasitelkta teikti pagalbą civilinės saugos sistemos pajėgų subjektams - Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui, policijai, Valstybės sienos apsaugos tarnybai, Viešojo saugumo tarnybai prie Vidaus reikalų ministerijos ir kt.

Karantinas Lietuvoje

Atsižvelgiant į nepalankią koronaviruso epidemiologinę situaciją, Elektrėnų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Marijampolės, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Skuodo rajono, Šiaulių rajono, Švenčionių rajono savivaldybių teritorijose skelbiamas karantinas. Taip pat pratęsiamas karantinas Raseinių rajono savivaldybėje.

Karantino režimo trukmė – nuo spalio 26 dienos iki  lapkričio 9 dienos; Raseinių rajono savivaldybėje – iki lapkričio 6 dienos imtimai.

Tegai:
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), kariai
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Raseiniuose karantinas pratęstas dviem savaitėms
Nuspręsta, kaip mokysis moksleiviai po rudens atostogų
Marijampolės meras žada naujus griežtus apribojimus dėl didelio COVID-19 skaičiaus  
Trigubas smūgis pandemijai: Rusijoje prasidėjo trečiosios vakcinos nuo COVID-19 bandymai