Astravo AE, archyvinė nuotrauka

Opozicijai nepavyko "prastumti" nuostatos dėl Astravo AE elektros nepirkimo ES

48
(atnaujinta 17:44 2019.10.16)
Dabar TS-LKD frakcijos nariai ketina kreiptis į prezidentą Gitaną Nausėdą ir kolegas kaimyninėse valstybėse

VILNIUS, spalio 16 — Sputnik. Šiandien Seimo TS-LKD frakcijos nariams Užsienio reikalų komiteto posėdyje nepavyko įtikinti kolegas balsuoti už nuostatas dėl elektros energijos iš Baltarusijos AE neįleidimo į Europos Sąjungos elektros rinką, praneša Seimo spaudos tarnyba.

Šiandien Seimo Užsienio reikalų komitete buvo toliau svarstomas opozicijos siūlymas dėl Lietuvos pozicijos ES derybose su Baltarusija. Konservatoriai siūlė papildyti Lietuvos poziciją nuostata, kad ES lygiu būtų įtvirtinta bendra derybinė sąlyga dėl elektros nepirkimo iš Astravo AE. Pažymėta, kad opozicija reikalavo, jog visuose būsimuose ES susitarimuose su Baltarusija atsispindėtų Lietuvos pozicija dėl Astravo AE.

Komitete atsisakius balsuoti dėl opozicijos projekto, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Audronius Ažubalis, Emanuelis Zingeris ir Laurynas Kasčiūnas paliko posėdžių salę.

"Valdantieji atmetė opozicijos siūlymą įsipareigoti imtis visų priemonių, kad būtų pasiekta bendra pozicija tarp kaimyninių šalių bei visos ES nepirkti ir neįsileisti nesaugios Astravo AE gaminamos elektros. Užsienio reikalų ministerija, palaikoma valdančiąją daugumą atstovaujančių Užsienio reikalų komiteto pirmininko ir narių, ir toliau nesirengia to daryti", — sakė Ažubalis.

Jis taip pat pabrėžė, kad "valdančiųjų politinės valios ir veiklumo stoka sąlygojo tarnybinį aplaidumą, kurio pasekmėje, net svarbiausi mūsų sąjungininkai iš JAV administracijos nėra tinkamai informuoti apie Astravo AE keliamą pavojų regionui".

"Nepaisant klausimo svarbos, Užsienio reikalų komiteto pirmininkas ir Užsienio reikalų ministerija vietoje konstruktyvių diskusijų pasirinko klausimo vilkinimo ir atidėliojimo strategiją, o šiandienos posėdžio rezultatas rodo, kad ir toliau neketinama imtis aktyvių veiksmų, kad Europos Sąjungoje Lietuvos pozicija dėl elektros nepirkimo iš nesaugių elektrinių būtų išgirsta." — teigė Ažubalis.

Dabar opozicija ketina kreiptis į Lietuvos prezidentą Gitaną Nausėdą, prašydama užtikrinti, kad jų pozicija susilauktų reikiamos paramos. Be to, konservatoriai planuoja susitikti su savo kolegomis iš kaimyninių valstybių ir kreiptis į Europos liaudies partijos šeimai priklausančių politinių partijų vadovus.

Lietuvos ir Baltarusijos ginčas dėl Astravo AE

Astravo atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lietuva reguliariai pareiškia, kad pasirinkta statybvietė yra nesaugi, o pats projektas kelia grėsmę šalies nacionaliniam saugumui.

Lietuvos valdžia mano, kad Astravo AE kelia "grėsmę" nacionaliniam saugumui, ir paragino kaimynines šalis boikotuoti projektą. Taip pat Lietuvoje įstatymų leidybos lygiu buvo uždrausta importuoti elektrą iš trečiųjų šalių, kur yra "nesaugios" atominės elektrinės.

Lietuvos vadovybė nuolat įbaugina gyventojus "branduoline grėsme" ir rengia pratybas dėl galimos avarijos objekte.

Minskas ne kartą pabrėžė, kad elektrinė statoma laikantis saugos standartų, ir pateikė konkrečius faktus, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra pavojaus.

Lietuvos vadovybė pripažino, kad Baltijos šalys kol kas nesugebėjo suformuoti bendros pozicijos energijos įsigijimo iš Astravo AE klausimu, o proga sustabdyti objekto statybą buvo praleista.

 

48
Tegai:
ES, opozicija, Astravo AE, Astravas
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (382)
Dar šia tema
JAV pažadėjo nesikišti į Lietuvos ir Baltarusijos ginčą dėl Astravo AE
Paleidus Astravo AE, Baltarusija gali sumažinti Rusijos dujų importą
Lietuvos deputatai apkaltinti naudojimusi situacija su Astravo AE politinėje kovoje
Protestai Minske

ES nusprendė įvesti sankcijas Baltarusijai

Pažymima, kad Europos Sąjunga pradėjo rengti asmenų, kuriems bus taikomi individualūs apribojimai, sąrašą

VILNIUS, rugpjūčio 14 — Sputnik. Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrai nusprendė įvesti sankcijas Baltarusijai dėl protestų po prezidento rinkimų, Twitter pranešė Slovakijos užsienio reikalų ministras Ivanas Korčokas.

ES pradėjo rengti asmenų, kuriems bus taikomi individualūs apribojimai, sąrašą.

Anot Korčoko, sankcijos palies tuos, kas yra atsakingi už "smurtą prieš taikius protestuotojus ir rinkimų falsifikavimą".

Baltarusijoje nuo rugpjūčio 9 dienos tęsiamos protesto akcijos po prezidento rinkimų, kuriuos laimėjo dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka. Centrinės rinkimų komisijos duomenimis, daugiau nei 80 procentų rinkėjų balsavo už jo kandidatūrą.

Saugumo pajėgos žiauriai slopina protestus. Teisėsaugininkai prieš protestuotojus naudoja ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas.

Oficialiais duomenimis, buvo sulaikyta daugiau kaip 6,5 tūkst. žmonių. Kaip pranešė respublikos vidaus reikalų ministerija, riaušių metu nukentėjo šimtai žmonių, įskaitant 103 teisėsaugos pareigūnus. Vienas protestuotojas, Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, žuvo bandydamas mesti į policiją savadarbį sprogstamąjį įtaisą.

Tegai:
Baltarusija, ES
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Lietuvos Seimo nariai ketina vykti į Baltarusiją
Lietuviai sumišę dėl įvykių Baltarusijoje
Ekspertas: Lietuva gali būti okupantė, bet ne tarpininkė Baltarusijoje
"Truputį pristabdėme kraujo praliejimą": Nausėda apie naujausią situaciją Baltarusijoje
Kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja

Nausėda pareiškė, kad Tichanovskaja palaikė jo planą dėl Baltarusijos

(atnaujinta 20:11 2020.08.14)
Lietuvos vadovas kalbėjo su ja telefonu. Anot jo, tai gali tapti svarbiu žingsniu link visą Baltarusiją apimančio politinio dialogo

VILNIUS, rugpjūčio 14 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad Baltarusijos kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja palaikė jo planą dėl krizės kaimyninėje šalyje sureguliavimo.

Lietuvos vadovas pranešė, kad penktadienį kalbėjosi su ja telefonu.

"Ji yra pasiryžusi imtis atsakomybės padėti įgyvendinti mano pasiūlytą planą ir toliau siekti situacijos Baltarusijoje deeskalavimo. Sveikinu Tichanovskajos iniciatyvą burti Baltarusijos opozicijos ir pilietinės visuomenės koordinacinę tarybą", — Facebook parašė Nausėda.

Prezidentas mano, kad tai gali tapti svarbiu žingsniu siekiant visą Baltarusiją apimančio politinio dialogo, kuris, jo manymu, "galiausiai atvestų prie laisvų ir sąžiningų rinkimų". "Eime šiuo keliu kartu", — apibendrino jis.

Šią savaitę Lietuvos prezidentas pasiūlė trijų punktų planą, kaip išspręsti padėtį kaimyninėje šalyje. Jis apima konfliktų deeskalavimą, visų sulaikytų protesto akcijų dalyvių paleidimą ir dialogą tarp valdžios bei piliečių. Prie iniciatyvos prisijungė Latvija, Estija ir Lenkija.

Kaip Sputnik Lietuva komentare pažymėjo ekspertas Nikolajus Meževičius, Vilnius niekada negalės tapti tikru tarpininku spręsdamas situaciją Baltarusijoje, nes jis yra suinteresuotas asmuo.

Rugpjūčio 9 d. Baltarusijoje įvyko prezidento rinkimai. Pagal galutinius balsų skaičiavimo rezultatus dabartinis respublikos vadovas Aleksandras Lukašenka surinko 80,1 proc., o kandidatė Svetlana Tichanovskaja, kuri dabar yra Lietuvoje, 10,12 proc.

Penktadienį pasirodė Tichanovskajos vaizdo pranešimas, kuriame ji ragina rašyti peticijas su reikalavimu perskaičiuoti balsus ir taip pat ateinantį savaitgalį vykti į "taikius masinius susirinkimus".

Tegai:
Gitanas Nausėda, Svetlana Tichanovskaja, Lietuva, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Nausėda suabejojo ​​Lukašenkos teisėtumu  
Lietuvos Seimo nariai ketina vykti į Baltarusiją
Paragino pasirašyti peticiją: Tichanovskaja įrašė kreipimąsi Lietuvoje
Lukašenka paneigė pranešimus apie išvykimą iš Baltarusijos
Lietuviai sumišę dėl įvykių Baltarusijoje
Ekspertas: Lietuva nori prisidengti situacija Baltarusijoje BelAE klausimu