Piketas Algirdui Paleckiui palaikyti Estijoje

Lietuva nusprendė numarinti Paleckį kalėjime

165
(atnaujinta 11:54 2019.10.23)
Ištisus metus valstybės prokurorai taip ir nesugebėjo "iškasti" nieko rimto, kuo galėtų apkaltinti Paleckį

VILNIUS, spalio 23 — Sputnik. Lietuvos opozicijos politiko Algirdo Paleckio areštas pratęstas dviem mėnesiams. Prokuratūra ir toliau kaltina Lietuvos disidentą šnipinėjimu Rusijos naudai, informacijos apie teisėjus, dalyvavusius nagribėjant "Sausio 13-osios bylą", rinkimu. Praėjus metams po Paleckio sulaikymo, jam iš tikrųjų nėra ką pateikti, tačiau Vilnius nusprendė šį politinį procesą rutulioti iki galo. Arešto pratęsimas yra tikras ženklas, kad Lietuvos Temidė rengiasi nuteisti politinį kalinį, rašo portalo "RuBaltic.ru" autorius Aleksejus Iljaševičius.

Išskirtinis Paleckio šnipinėjimo bylos bruožas yra noras paslėpti ją po paslapties šydu, bet tuo tarpu ir parodyti kaip pavyzdį visuomenei. Teismas demonstratyviai vykdo politinį nurodymą, toliau laikydamas kaltinamąjį už grotų nuo 2018 metų spalio mėnesio.

Kita vertus, nuo to laiko apie Paleckio bylą visuomenė nesužinojo nieko naujo. Žinoma tik tai, kad politikas kaltinamas šnipinėjimu Rusijos naudai. Būtent jis tariamai rinko informaciją apie "Susio 13-osios" byloje dalyvavusius teisėjus, kurių veiksmai sudomino Rusijos Federacijos Tyrimų komitetą.

Rusijos atsakomieji veiksmai Lietuvos pareigūnus gerokai išgąsdino.

Anot Lietuvos teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus, Rusija netgi gali naudoti Interpolą, kad patrauktų baudžiamojon atsakomybėn Lietuvos pareigūnus. Bet pirmiausia reikia nustatyti visus, susijusius su "Sausio 13-osios byla". Šioje vietoje Algirdas Paleckis tariamai teikė Kremliui pagalbą.

Juokinga, kad Lietuvos žiniasklaida jam tradiciškai priskiria marginalo ir neprisitaikėlio, kuriam garbingas politikas pasibjaurės net ranką paduoti, vaidmenį.

Iš kur tuomet jis gavo galimybę rinkti informaciją apie tuos, kas dalyvavo "Sausio 13-osios byloje"?

Tačiau tai toli gražu nėra pats nepatogiausias klausimas. Anot tyrėjų, kaip žinote, Lietuvoje veikė visas šnipų tinklas. Specialiosios tarnybos ją paviešino 2018 metų gruodžio mėnesį.

Bet kodėl jie atsisakė paskelbti visą priešo agentų sąrašą? Kodėl iš pradžių apie Paleckio areštą nebuvo pranešta (žiniasklaida informaciją paviešino po mėnesio)? Kodėl iš visų "šnipų tinklo" dalyvių, išaiškintų prokuratūros ir Valstybės saugumo departamento (VSD) pajėgų, galiausiai už grotų atsidūrė tik vienas žmogus?

Kuo ilgesnis teismo procesas, tuo daugiau klausimų kyla. Ištisus metus valstybės prokurorai taip ir nesugebėjo "iškasti" nieko rimto, kuo galėtų apkaltinti Paleckį.

Bent jau žurnalistai nieko nežino apie jo kaltės įrodymus, kuriais remiantis galima pratęsti suėmimą. Anot advokato Algio Petrulio, jo klientui net nėra pateiktų jokių konkrečių kaltinimų. Tačiau areštas nuolat  pratęsiamas, kad "šnipas" negalėtų pabėgti ar pasislėpti nuo persekiojimo.

Petrulis neabejojo, kad ir šį kartą Paleckis bus paliktas už grotų, nors teismo posėdžio išvakarėse įvairiose šalyse vyko mitingai Paleckiui palaikyti. Pasak organizatorių, jie, matyt, turėjo sumažinti šnipų manijos laipsnį Lietuvoje. Tačiau viskas įvyko visiškai priešingai.

Vilnius
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Teismui svarstant prašymą pratęsti Paleckio suėmimą, policija puolė daryti kratas pas žmogaus teisių aktyvistą, Lietuvos socialistinio liaudies fronto pirmininką Giedrių Grabauską.

Anot jo, teisėsaugos pareigūnai nutarimu pasinaudojo tik dabar, nors dar balandžio mėnesį jį gavo. Tikriausiai laukė tinkamo momento. Ir sulaukė: kratos prasidėjo tuo metu, kai Grabauskas dalyvavo akcijoje šalia Kauno apylinkės teismo sienų, reikalaudamas paleisti Paleckį.

Tada dingo paskutinės abejonės, ar prašymas generalinei prokuratūrai bus patenkintas. Argi įgalima pakeisti prevencinę priemonę "Rusijos šnipui", kai policijos akiratyje pasirodė jo galimas bendrininkas? Neabejojama, kad krata Grabausko namuose ir jo asmeninio kompiuterio konfiskavimas yra susiję su Paleckio byla.

Tačiau tai nereiškia, kad Lietuvos žmogaus teisių gynėjui kyla rimta grėsmė. Iš pradžių į Paleckio "šnipų tinklą" bandė "įpiršti" istoriką Valerijų Ivanovą, kuriam buvo paskirtas ryšininko su Kremliumi vaidmuo. Krata jo bute buvo atlikta tuo pačiu būdu, policija taip pat ne iš karto pasinaudojo orderiu. Jis net buvo sulaikytas kelioms valandoms. Bet galų gale iš įtarimų šnipinėjimu ir ryšiais su Kremliui liko tik neteisėtas ginklų laikymas.

Galima užtikrintai pasakyti tik vieną dalyką: Paleckio byloje Lietuva ketina eiti iki pergalingos pabaigos, kuria turėtų tapti kaltinamasis verdiktas.

Apie nepatenkinamą kaltinamojo sveikatos būklę žiniasklaida rašė anksčiau, remdamasi Algio Petrulio žodžiais. Nuotraukos iš teismo salės patvirtina, kad neabejingi Paleckio likimui turi pagrindo nerimauti. Jis ir anksčiau nebuvo apkūnus, tačiau per pastarąjį teismo posėdį atrodė tiesiog "išdžiūvęs".

Algirdas Paleckis

Beje, tie patys Ukrainos kaliniai iš Rusijos kalėjimų dažnai turi antsvorio. Pakanka prisiminti Nadeždą Savčenko ar Olegą Sencovą, kurie neva badavo savaites ir mėnesius, tačiau kažkodėl į Kijevą atskrido stebėtinai apkūnūs.

"Civilizuotoje" Lietuvoje Paleckis, priešingai, neskelbė bado streiko, tačiau dėl neaiškių priežasčių netenka svorio.

Jis gali būti paleistas su suluošinta sveikata, už kurią valstybė turės atsakyti. Bent jau pats Paleckis turės galimybę reikalauti patraukti baudžiamojon atsakomybėn tuos, kurie "siuvo" sufabrikuotą bylą ir laikė jį kalėjime 15 mėnesių. Tai geriausiu atveju — sausio mėnesį areštas gali būti pratęstas dar kartą ...

Jei Lietuvos Temidė ketino spausti stabdžius, buvo verta tai padaryti per pastarąjį Kauno apylinkės teismo posėdį.

Prokuratūra neturi jokių įrodymų — yra tik begalinis noras pratęsti suėmimą neribotam laikui.

Kaltinamojo išvaizda rodo, kad jis jau nubaustas už savo opozicijos pažiūras, kurių nepriimtina reikšti "demokratinėje" ir "europinėje" Lietuvoje. Be to, kuo ilgiau Paleckis laikomas areštinėje, tuo aktyviau jo byla svarstoma užsienyje.

Taigi kokie yra teismo tikslai, tenkinantys kitą generalinio prokuroro prašymą? Gali būti tik viena motyvacija — stumti procesą prie kaltinamojo verdikto.

Palaukti, kol valstybiniai kaltintojai išraus ką nors tokio, kas bent kiek būtų panašu kaltinamojo kaltės įrodymą. Bent jau vieno Paleckio, jei jau visas "šnipų tinklas" Generalinei prokuratūrai neįkandamas  ...

Sąsaja su 1991 metų sausio 13 dienosĮvykiais, žinoma, šiuo atveju neatsitiktinė. Paleckio bendraminčiams tai taps priminimu, kad "sovietinės agresijos" neigimas gali labai brangiai kainuoti. Pirma, bauda, ​​vėliau — terminas. Ir tai nėra riba. Lietuva akivaizdžiai įrodo kitiems, kad pajėgi kalėjime numarinti disidentą.

165
Tegai:
prokurorai, Algirdas Paleckis
Dar šia tema
Ekspertas: VSD pasakomis apie Paleckio "kaltę" gali tikėti tik siaurapročiai
Internete pasirodė išvargusio Paleckio nuotrauka
Anušauskas susierzino dėl atėjusiųjų į teismą palaikyti Paleckį
"Silpna valstybė": buvęs Kauno meras pakomentavo "Paleckio bylą"
Seimo pastatas, archyvinė nuotrauka

Paaiškėjo, kokia partija gali laimėti Seimo rinkimus

(atnaujinta 17:27 2020.07.07)
Apklausa vyko birželio 18–26 dienomis. Joje dalyvavo daugiau nei tūkstantis Lietuvos gyventojų

VILNIUS, liepos 7 — Sputnik. Didžiausią šansą laimėti Seimo rinkimus, jei jie vyktų dabar, turėtų opozicinė partija "Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai". Apie tai praneša TASS su nuoroda į "Spinter tyrimų" apklausą.

Kad patektų į Seimą, partijai reikia surinkti mažiausiai 5 procentus balsų, rinkimų blokui — 7 procentus. Konservatoriai galėtų gauti 16,4 proc.

Antroje vietoje buvo valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), kurios rezultatas — 12,9 proc. 8,8 proc. respondentų balsuotų už socialdemokratų partiją, 5,2 proc. — už Darbo partiją. Penktoje vietoje liko Liberalų sąjūdis, kuris gautų penkių procentų palaikymą.

Tuo tarpu 16,7 proc. respondentų nebalsuotų. Dar 18,1 proc. respondentų neapsisprendė dėl savo favoritų.

Apklausa vyko nuo birželio 18 iki 26 dienos, joje dalyvavo daugiau nei tūkstantis žmonių.

Seimo rinkimai Lietuvoje vyks spalio 11 dieną. Atsižvelgiant į galimą antrąją koronaviruso pandemijos bangą, imamasi priemonių gyventojų saugumui užtikrinti. Visų pirma svarstoma galimybė rengti balsavimą internetu.

Tegai:
Seimo rinkimai
Dar šia tema
Lietuvos Seimas baigė pavasario sesiją
Algirdas Paleckis, archyvinė nuotrauka

Nausėda: Paleckio pavardė tapo "išdavystės simboliu" Lietuvoje

(atnaujinta 14:29 2020.07.07)
Tuo tarpu buvusį "Socialistinio liaudies fronto" lyderį paleisti reikalavo net stambūs Lietuvos politikai. Tarp jų — daugiau nei 50 Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo akto signatarų

VILNIUS, liepos 7 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad buvusio "Socialistinio liaudies fronto" lyderio Algirdo Paleckio pavardė tapo "išdavystės ir kraujo praliejimo simboliu". Apie tai pasakė interviu leidiniui "Obzor".

Lietuvos vadovas teigė, kad lojalus ar nelojalus piliečių požiūris priklauso nuo to, ar žmogus jaučiasi valstybės dalimi, ar gali dalyvauti priimant sprendimus, bei nuo to, ar atsižvelgiama į jo nuomonę ir interesus.

Prezidentas pažymėjo, kad Lietuvos istorija žino daugelį nelietuvių, "atidavusių savo gyvybes" už Respubliką. Kaip pavyzdį jis paminėjo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariškį ir valstybės tarnautoją, kunigaikštį Konstantiną Ostrogiškį.

"Galiu prisiminti totorius, karaimus, rusakalbius, kurie nuo senų laikų ištikimai tarnavo ir vis dar tarnauja Lietuvos armijoje, baltarusius ir rusus, kovojusius kartu su Lietuvos partizanais, taip pat tuos, kurie 1990 metų kovo 11 dieną pasirašė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo aktą — Nikolajų Medvedevą, Emanuelį Zingerį, Česlovą Okinčicą ir kitus. <...> Ir, deja, turime tikrų lietuvių, kurių pavardės tapo išdavystės ir kraujo praliejimo simboliu: Algirdas Paleckis, Antanas Sniečkus, Juozas Markulis... Sovietmečiais buvo daug lietuvių naikinimo batalionuose, skundikų, kolaborantų", — teigė valstybės vadovas.

Nausėda pareiškė, kad kasdieniame gyvenime dėl įvairių priežasčių, ypač prieš rinkimus, kai kurie žmonės pasirenka ne vienijantį, o atskiriantį kelią. Tačiau kartu prezidentas neatmetė, kad šių žmonių gyvenime gali kilti problemų, kurių valstybė vis dar neišsprendžia arba skiria per mažai dėmesio.

Valerijus Ivanovas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Стефанов

"Todėl dialogo kelias yra nepaprastai svarbus. Kuo daugiau ir atviriau kalbėsimės tarpusavyje, tuo greičiau išspręsime šias problemas. Todėl aš ir mano patarėjai domimės aktualiais tautinių bendruomenių klausimais ir ieškome būdų jiems išspręsti", — sakė jis.

Komentuodamas situaciją su tautinėmis mažumomis Lietuvoje, šalies vadovas teigė nenorintis skirstyti piliečių pagal tautybę, tačiau mano, kad svarbu sudaryti šalyje sąlygas gimtosios kalbos ir kultūros plėtrai.

"Mes pasirenkame integracijos, o ne asimiliacijos kelią, nes pasitikime savo piliečiais, nes manome, kad skirtumai ir jų supratimas praturtina žmones. Tikimės, kad tik tokiu būdu galėsime statyti tiltus ir kurti stiprią pilietinę visuomenę", — sakė prezidentas.

Nausėdos teigimu, pagrindiniai Lietuvos principai yra pagarba įstatymams ir žmogaus laisvė.

Paleckio byla

2018 metų pabaigoje paaiškėjo, kad prieš Algirdą Paleckį ir Deimantą Bertauską iškelta "šnipinėjimo" byla. Jie kaltinami "dalyvavimu organizuotoje grupėje kartu su Rusijos Federacijos žvalgybos pareigūnu ir kitais Rusijos piliečiais", taip pat "šnipinėjimu" Rusijos žvalgybos naudai.

Paleckis ne kartą yra teigęs savo nekaltumą. Baudžiamojo persekiojimo priežastimi jis laiko Lietuvos valdžios kerštą už susidomėjimą 1991 metų sausio 13 dienos įvykiais prie Vilniaus televizijos bokšto, taip pat už bendravimą su rusais.

Kaip pažymėjo pats politikas, jis nebendravo su Rusijos žvalgybos tarnybomis, tik rašė knygą apie sausio 13 dienos įvykius ir atliko žurnalistinį tyrimą, apklausdamas tų įvykių dalyvius, kurie dabar gyvena Rusijoje.

Paleisti Paleckį reikalavo net garsūs Lietuvos politikai. Tarp jų — daugiau nei 60 Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo akto signatarų. 

Kovo pradžioje Lietuvos generalinė prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą. Paleckio byla iš esmės buvo pradėta nagrinėti birželio 1 dieną.

Birželio mėnesį Šiaulių apygardos teismas nutarė pakeisti Paleckiui intensyvios priežiūros sąlygas, įpareigodamas jį nuo 17:00 iki 7:00 būti savo nuolatinėje gyvenamojoje vietoje Vilniuje, neišvykti už Vilniaus ribų, išskyrus atvejus, susijusius su dalyvavimu teismo posėdžiuose.

Kitame teismo posėdyje, kuris įvyks birželio 22 dieną, numatoma apklausti verslininką Deimantą Bertauską.

Tegai:
Lietuva, Gitanas Nausėda, Algirdas Paleckis
Temos:
"Šnipinėjimo skandalas" Lietuvoje
Dar šia tema
Paleckis: Lietuvos prokurorai žino, kad aš nekaltas
"Štai ir visas kriminalas": Paleckis paaiškino, kodėl jis yra persekiojamas Lietuvoje
Žydėjimas, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: liepos 8-osios šventės

(atnaujinta 23:20 2020.07.07)
Trečiadienį, liepos 8-ąją, minima Tarptautinė alergijos diena, be to, šią dieną katalikai mini Šv. Kilijoną, Šv. Kolonatą ir Šv. Totnaną

Liepos 8 yra 189-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, tačiau kadangi šie metai — keliamieji, tai — 190-a diena. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 176 dienos.

Trečiadienį minima Tarptautine alergijos diena. Ši diena skirta atkreipti dėmesį į alergijos priežastis, organizuojamos įvairios visuotinės akcijos.

Alergija — ypač jautri žmogaus organizmo reakcija į jį patekusį alergeną, į kurį įprastai žmonės nereaguoja. Alergizuoti gali įvairūs augalai, žiedadulkės, maistas, netgi šaltis.

Alergiškumą skatina didėjanti aplinkos tarša, nenatūralūs maisto produktai, vaistų ir buitinės chemijos medžiagų vartojimas, netgi stresas. Alergija gali išsivystyti ir tuomet, jei stengiamasi gyventi pernelyg steriliai, jei mama kūdikį saugo nuo bet kokių dulkių ir bakterijų. Tuomet jo imunitetas nuo pirmų dienų neišmoksta kovoti.

Manoma, kad alergijos atveju organizmo šalinimo sistemos (kepenys, inkstai, virškinimo traktas) yra perkrautos, todėl organizmas toksinus šalina per odą (atopinis dermatitas, alerginis dermatitas, kontaktinis dermatitas ir kt.) ar per kvėpavimo takų gleivinę (alerginis rinitas, bronchinė astma).

Katalikai šią dieną mini Šv. Kilijoną, kuris buvo vyskupas, kankinys, taip pat Šv. Kolonatą — kunigą, kankinį, ir Šv. Totnaną, kuris buvo diakonas, kankinys.

Liepos 8 dieną vardadienį švenčia Vaitautas, Valmantė, Arnoldas, Elžbieta, Elzė, Virginija, Virga, Arnas, Arentas.

Tegai:
šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai