Vilnius, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: Lietuva gali pamokyti kitas valstybes, kaip susinaikinti

104
(atnaujinta 16:31 2019.10.25)
Lietuva sunaikino viską, ką turėjo — pramonę, energetiką, nepriklausomą užsienio politiką, ir juokinga sakyti, kad ji gali pamokyti ką nors "demokratijos", įsitikinęs ekspertas Nikolajus Meževičius

VILNIUS, spalio 25 — Sputnik. Europos parlamentarė iš Lietuvos Rasa Juknevičienė pareiškė, kad Lietuvos konservatoriai Europos Parlamente mano, jog Rusija taps "Europos demokratine valstybe".

Komentuodamas Juknevičienės interviu Rusijos Federacijos Baltijos šalių tyrimų asociacijos prezidentas, ekonomikos mokslų daktaras, Sankt Peterburgo valstybinio universiteto profesorius Nikolajus Meževičius ironiškai pažymėjo, kad Lietuva iš tikrųjų gali "daug ko" išmokyti Rusiją ir kitas šalis, bet tai toli gražu ne teigiami dalykai.

"Na, pavyzdžiui, militarizacija, socialinių programų ribojimas, represijos prieš bet kokias opozicijos grupes ir asmenis, persekiojimas — turiu omenyje tiek [Algirdą] Paleckį, tiek Jurijų Melį, įstatymo atgalinio veikimo taikymas, 2015 metais žmogus teisiamas pagal 2005 metų įstatymus", — interviu Sputnik Lietuva sakė Meževičius.

Be to, pasak eksperto, Lietuva gali "praturtinti" Rusiją savo pramonės ir energetikos sunaikinimo bei visiško užsienio politikos sužlugdymo patirtimi.

"Lietuva turi tokią unikalią pastarųjų 30 metų susinaikinimo patirtį, kad galbūt Lietuva gali pamokyti bet kurią valstybę, kuri norėtų daugiau nebeegzistuoti. Lietuva yra universalus savo visuomenės socialinio, ekonomikos ir politikos sunaikinimo pavyzdys. Šia prasme vienintelis dalykas, kurį Lietuva sugeba daryti — tai antirusiški pasisakymai Europos tribūnose. Užaugo visa karta, kuri žino, kaip viešai kaltinti Rusiją, Sovietų Sąjungą, Rusijos imperiją, Novgorodo Respubliką dėl visų įmanomų nuodėmių", — teigė ekspertas.

Savo interviu "Ekspress nedelia" Juknevičienė pabrėžė, kad konservatorių partija nepritaria Rusijos delegacijos grąžinimui į ETPA, nes ji "nieko nepakeitė" situacijoje su Ukraina. Pasak jos, Kijevas Donbase "saugo visą Europą nuo Rusijos". Be to, kaip sakė parlamentarė, jei Ukraina taps "Europos valstybe", taip ji "parodys pavyzdį" Rusijai.

Juknevičienė priklauso konservatorių partijai, kuri garsėja savo rusofobiniais pareiškimais ir valdančiajai partijai "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga" skirtais kaltinimais, neva ji turi "ryšių su Kremliumi".

Ketvirtadienį, spalio 24 dieną, kai kurie Rusijos delegacijos nariai išėjo iš salės Lietuvos Seimo vadovo kalbos Europos valstybių parlamentų pirmininkų konferencijos metu.

Kalbos metu Pranckietis ragino neignoruoti fakto, kad kai kurios ET valstybės "nebepuoselėja demokratijos ir neužtikrina žmogaus teisių". Vėliau, komentuodamas tai, Rusijos senatorius Vladimiras Džabarovas patarė Lietuvai, kad užuot mokiusi Maskvą "demokratijos", Strasbūre kalbėtų apie žydų žudynes Antrojo pasaulinio karo metu.

Lietuva yra kategoriškai prieš visišką Rusijos teisių atkūrimą Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje, kurias Maskvai 2014 metais apribojo po Krymo prisijungimo prie Rusijos Federacijos ir prasidėjusio konflikto Rytų Ukrainoje.

Lietuva taip pat prisijungė prie "Baltic Plus" grupės, kurioje be jos yra Ukraina, Latvija, Estija ir Gruzija. Savo pagrindiniu tikslu grupė laiko pasipriešinimą Rusijai.

104
Tegai:
demokratija, Lietuva
Dar šia tema
Paaiškėjo, kodėl pasaulis nemėgsta Rusijos
Lietuva nusprendė numarinti Paleckį kalėjime
Rusija "minkštai okupuos" Latviją marškinėliais su Putino atvaizdu
Varšuva

"Kreipkitės į Putiną": lenkai pasisakė apie reparacijas dėl Antrojo pasaulinio karo

(atnaujinta 17:38 2021.03.01)
Anksčiau Lenkijos parlamentas priėmė rezoliuciją dėl vienodos Vokietijos ir TSRS atsakomybės už Antrojo pasaulinio karo pradžią. Lenkija dokumente paskelbta "pirmąja abiejų totalitarinių režimų auka"

VILNIUS, kovo 1 — Sputnik. Lenkiško leidinio "Interia" skaitytojai įvertino kultūros, nacionalinio paveldo ir sporto viceministro Jaroslavo Selino (Jarosław Selin) planus reikalauti iš Rusijos atlyginti žalą dėl Antrojo pasaulinio karo.

Anksčiau Vokietijos ambasadorius Lenkijoje Arntas Freitagas fon Loringovenas (Arndt Freytag von Loringhoven) teigė, kad karo žalos atlyginimo klausimas yra uždarytas politiškai. Jis priminė, kad Berlynas už Antrąjį pasaulinį karą Varšuvai sumokėjo du milijardus eurų.

Selinas nesutiko su Vokietijos diplomatu, sakydamas, kad Sovietų Sąjunga neva nesumokėjo Lenkijai iš Vokietijos gautos kompensacijos.

"Lenkijos valstybė liko šalių, kurios po Antrojo pasaulinio karo sulaukė reparacijų, sąrašo gale", — sakė Selinas ir teigė, kad Varšuva turi "moralinę teisę" į teisingumą.

Ministras pripažino, kad tai pasiekti nebus lengva, tačiau pabrėžė, kad Lenkija turėtų nuolat kelti šią temą ir "pateikti reikalavimus".

Lenkų žiniasklaidos skaitytojai atkreipė dėmesį į Selino pozicijos klaidingumą ir priminė TSRS vaidmenį išlaisvinant ir išsaugant Lenkiją kaip valstybę.

Pavyzdžiui, skaitytojas Tomas pažymėjo, kad Sovietų Sąjunga tapo nugalėtoja kare, nors Varšuva atsisako tai pripažinti.

"Nebūtų Lenkijos, jei ne tie 650 tūkstančių sovietų karių, kurie žuvo Lenkijos žemėje kovodami su Hitleriu", — rašė jis.

Skaitytojas priminė, kad po karo Lenkijai atiteko daug Vokietijos miestų ir išplėsta prieiga prie jūros.

"Dabar Lenkija reikalauja kompensacijos. Ji priklauso nugalėtojams, o ne pralaimėjusiems", — apibendrino jis.

Kawa cukier pasivadinęs skaitytojas rašė, kad Selinas nemato savo pareiškimo pasekmių.

"Kadangi vokiečiai sumokėjo kompensacijas TSRS, o tam tikra šių pinigų dalis turėjo būti skirta Lenkijai, Vokietija atsakė į tokį reikalavimą: kreipkitės ne į mus, o į Putiną", — pridūrė komentatorius.

Skaitytojas, pasivadinęs Taka Prawda, paragino grąžinti po karo gautas žemes Vokietijai ir tik po to reikalauti atlyginti žalą.

Vartotojas Hej su juo sutiko pažymėdamas, kad trečdalis Lenkijos teritorijos yra žemės, kurios prieš karą buvo Vokietijos dalis.

"Nustokite kelti šią temą apskritai. <...> Nėra jokios logikos", — pridūrė jis.

Savo ruožtu komentatorius slapyvardžiu Wa pavadino viceministro idėją absurdiška ir palygino ją su Stokholmo reikalavimu kompensuoti Švedijos potvynį (1655–1660 m. Švedijos kariuomenės invazija į Lenkiją — Sputnik).

Antrojo pasaulinio karo žalos atlyginimo temą nuolat kelia Lenkijos politikai. 2019 metų gruodžio mėnesį Lenkijos parlamentas priėmė rezoliuciją dėl vienodos Vokietijos ir TSRS atsakomybės už Antrojo pasaulinio karo pradžią. Lenkija dokumente paskelbta "pirmąja abiejų totalitarinių režimų auka".

Praėjusių metų vasarį Lenkijos užsienio reikalų ministerijos vadovo pavaduotojas Pavelas Jablonskis paskelbė "besąlygišką" šalies teisę į Rusijos reparacijas už Antrojo pasaulinio karo metu padarytą žalą. 

Vėliau Lenkijos valdančiosios partijos "Teisė ir teisingumas" lyderis Jaroslavas Kačinskis sakė, kad Maskva, kaip ir Berlynas, privalo sumokėti Varšuvai kompensaciją už Antrojo pasaulinio karo metu padarytą žalą. Buvęs Lenkijos prezidentas Lechas Valensa pavadino Kačinskio pareiškimą absurdišku.

Tegai:
reparacija, Antrasis pasaulinis karas, Baltarusija, Lenkija
Rusijos ir ES vėliavos

ES nuolatiniai atstovai sutarė dėl sankcijų Rusijai

(atnaujinta 15:07 2021.03.01)
Tikimasi, kad į sąrašą įtrauktų asmenų pavardės paaiškės šią savaitę, kai sąrašas bus paskelbtas oficialiame žurnale

VILNIUS, kovo 1 — Sputnik. Nuolatiniai ES valstybių narių atstovai pradėjo rengti sankcijas Rusijai dėl Aleksejaus Navalno arešto, rašo RIA Novosti.

"Taip, rašytinė procedūra buvo ką tik pradėta", — sakė agentūros šaltinis.

Tikimasi, kad į sąrašą įtrauktų asmenų pavardės paaiškės šią savaitę, kai sąrašas bus paskelbtas oficialiame žurnale.

Sprendimą dėl ribojamųjų priemonių Rusijos piliečiams asociacijos valstybių narių užsienio reikalų ministerijų vadovai priėmė vasario 22 dieną. Jis įsigalios paskelbus sąrašą.

Kaip anksčiau pranešė žiniasklaida, naujos sankcijos greičiausiai paveiks "Tyrimų komiteto pirmininką, Rusijos gvardijos direktorių, Rusijos generalinį prokurorą ir FSIN vadovą".

Vasario 2 dieną Maskvos teismas dėl daugybės sąlygų pažeidimų panaikino Navalno atidėtą bausmę "Yves Rocher" byloje ir pakeitė ją laisvės atėmimo bausme bendrojo režimo kolonijoje. Maskvos miesto teismas pripažino sprendimą pakeisti atidėtą Navalno bausmę realia. Kolonijoje jis turės praleisti apie dvejus su puse metų. Europos Žmogaus Teisių Teismas paneigė teiginius, kad Navalnas buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn tik už politinę veiklą: Strasbūras nepripažino "Yves Rocher" bylos politinių motyvų, nors ir priteisė kompensaciją už namų areštą, kurią Rusijos valdžia sumokėjo.

Tegai:
sankcijos, Rusija, ES
Temos:
Lazda turi du galus: sankcijos Rusijai
Dar šia tema
Lukašenka pareiškė, kad Baltarusijai ir Rusijai nėra ko jaudintis dėl sankcijų
Nausėda pasiūlė "skausmingą" sankcijų Rusijai versiją
Žingsnis į priekį, du atgal — kodėl ES sankcijos Rusijos atžvilgiu juokingos?
Šokoladas

Amerikos mokslininkai atrado netikėtą šokolado savybę

(atnaujinta 22:56 2021.03.01)
Kartu metu mokslininkai priminė, kad šis skanėstas turėtų būti vartojamas tik nedideliais kiekiais

VILNIUS, kovo 2 — Sputnik. Šokoladas gali pagerinti širdies ir kraujagyslių sistemos funkcionavimą. Tokią išvadą padarė Amerikos Beiloro medicinos koledžo mokslininkai, kurių tyrimas paskelbtas "European Journal of Preventive Cardiology".

Specialistai išanalizavo 300 tūkstančių pacientų duomenis ir nustatė ryšį tarp šokolado vartojimo ir koronarinių ligų. Paaiškėjo, kad žmonėms, kurie bent kartą per savaitę valgė šį saldumyną, išeminės širdies ligos rizika buvo aštuoniais procentais mažesnė nei kitų.

Mokslininkai tai sieja su stearino rūgšties, flavonoidų ir polifenolių — elementų, kurie stiprina širdį ir padidina "gerojo" cholesterolio kiekį, — buvimu šokolado sudėtyje.

Mokslininkai priminė, kad šis skanėstas turėtų būti vartojamas tik nedideliais kiekiais, o jo perteklius racione gali sukelti nutukimo ir antrojo tipo cukrinio diabeto vystymosi grėsmę.

Tegai:
JAV, mokslininkai, sveika mityba, sveikata, šokoladas
Temos:
Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai
Dar šia tema
Įvardytas būdas numesti svorio nesilaikant dietos
Norvegijoje baltasis lokys persiėdė šokolado ir įstrigo lange