Astravo AE statybos, archyvinė nuotrauka

Latvija gali pirkti elektros energiją Astravo AE apeidama Lietuvą

52
(atnaujinta 13:24 2019.11.07)
Latvijos ambasadorius Baltarusijoje priminė, kad egzistuoja techninės jungtys, nutiestos ir per Rusijos-Latvijos sieną

VILNIUS, lapkričio 7 — Sputnik. Latvijos ambasadorius Einaras Semanis teigė, kad Ryga gali suderinti elektros energijos tiekimą su Baltarusija ne tik per Lietuvą, kuri atkakliai priešinasi atominės elektrinės statybai netoli Astravo, rašo portalas "Naviny.by".

"Elektros tinklų infrastruktūra, kuri jungia Latviją su Baltarusija, eina per Lietuvą, tačiau yra techninės jungtys per Rusijos ir Latvijos sieną", — pasakojo jis.

Semanis pažymėjo, kad Latvijoje visos prekybos elektra rinkos yra atviros. Be to, pasak jo, Baltarusijos energijos tiekimas priklauso nuo pačių rinkos vartotojų ir pirkimų tarpininkų.

Kalbėdamas apie energijos prekybos su Astravo AE infrastruktūros sukūrimą per Latvijos ir Baltarusijos sieną, Semanis teigė, kad tokius klausimus reikėtų užduoti tiesiogiai pramonės ekspertams.

Anksčiau Latvija atmetė Lietuvos prašymą blokuoti Baltarusijos elektrą. Prezidentas Egilis Levitas tik pažymėjo, kad Vilnius ir Ryga "turi tas pačias abejones ir susirūpinimą dėl stoties saugumo".

Vilniaus ir Minsko ginčas dėl Baltarusijos AE

Vilnius nuolat kritikuoja Baltarusijos vystomą Astravo atominės elektrinės projektą. Lietuvos valdžia, visų pirma, nėra patenkinta statybų aikštele (50 kilometrų nuo Vilniaus) ir tuo, kad stotis statoma padedant Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom".

Iš esmės Lietuvos vyriausybė piktinasi dėl to, kad Baltarusijos atominė elektrinė yra tariamai nesaugi ir kelia grėsmę Baltarusijos bei Lietuvos gyventojams. Šiuo atžvilgiu valstybėje vis dažniau vykdomos pratybos, kurių metu imituojamos "radiologinės grėsmės" dėl sprogimo Astravo AE.

Lietuvos politikai mano, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" nacionaliniam saugumui, ir paragino kaimynines šalis boikotuoti projektą. Taip pat Lietuvoje įstatymų leidybos lygiu buvo uždrausta importuoti elektrą iš trečiųjų šalių, kur yra "nesaugios" atominės elektrinės.

Minskas visus Vilniaus reikalavimus laiko politizuotais. Baltarusijos valdžia ne kartą pareiškė, kad Baltarusijos atominė elektrinė statoma visiškai laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra jokios rizikos.

52
Tegai:
elektra, Astravo AE, Lietuva, Latvija
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (259)
Dar šia tema
Ekspertas: Lietuva užmerks akis į jėgaines Estijoje, bet ne į Astravo AE
SAM paskelbė jodo, kurio prireiks Astravo AE avarijos atveju, pirkimo konkursą
Pranckietis pasiskundė Norvegijos premjerei Baltarusijos AE ir Rusija