Neringa Venckienė, archyvinė nuotrauka

Teismas nukėlė sprendimo dėl kardomosios priemonės Venckienei paskelbimą

195
(atnaujinta 21:58 2019.11.07)
Anksčiau Kauno apylinkės teismas gavo prokuroro pareiškimą palikti galioti nutartį skirti Venckienei suėmimą

VILNIUS, lapkričio 7 — Sputnik. Ketvirtadienį prokuratūrai patvirtinus, kad JAV grąžino į Lietuvą buvusią Seimo narę ir teisėją Neringą Venckienę, vyko Kauno apylinkės teismo posėdis dėl kardomosios priemonės skyrimo. Posėdis prasidėjo 14:00, po beveik dviejų valandų teismo spaudos tarnyba paskelbė, kad sprendimas bus skelbiamas penktadienį, lapkričio 8 dieną, 11:00.

"Baigėsi teismo posėdis, kuriame buvo sprendžiama dėl kardomosios priemonės termino nustatymo įtariamajai Venckienei, kuri vakar buvo grąžinta į Lietuvą. Kauno apylinkės teismas išklausęs proceso šalis savo sprendimą skelbs rytoj 11:00", — rašoma teismo pranešime žiniasklaidai.

Žiniasklaidos duomenimis, šiuo metu Venckienė laikoma Kauno tardymo izoliatoriuje.

Pirmos naujienos apie tai, kad JAV grąžina buvusią teisėją Lietuvai pasirodė trečiadienio naktį. Jos sūnus Karolis šia naujiena pasidalino savo Facebook paskyroje. Vėliau Venckus savo puslapyje paskelbė Čikagos naujienų laidos ištrauką, kurioje žurnalistai taip pat teigė, kad Venckienė jau keliauja į Lietuvą.

Trečiadienį vakare prokuroras Tomas Krušna skubos tvarka surengė spaudos konferenciją, kurioje patvirtino, kad Venckienė jau yra Lietuvos teritorijoje.

Pasak jo, Venckienė sulaikyta 48 valandoms, per šį laiką bus sprendžiama dėl suėmimo. Krušna teigė, kad pirminė apklausa dar neatlikta. Vėliau, dar prieš teismo posėdį, pasirodė informacija, kad buvusi Seimo narė duoda parodymus.

Krušnos teigimu, Venckienė Lietuvoje buvo kaltinama dėl 13 galimai įvykdytų nusikalstamų veikų, bet, pagal ekstradiciją, ji galės būti teisiama dėl keturių galimai padarytų nusikalstamų veikų. Ji bus teisiama dėl trukdymo teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno, advokato ar antstolio veiklai; dėl teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymo; dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo ir dėl pasipriešinimo valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui.

Venckienės sūnus Karolis savo "Facebook" paskyroje Krušnos teiginius pavadino melu, nes, pasak jaunuolio, atrodo, kad prokuroras nėra susipažinęs su JAV teismo dokumentais.

Venckienė Lietuvos valdžios institucijų prašymu buvo sulaikyta JAV 2018 metų vasarį ir buvo įkalinta Čikagoje. Vilnius kaltino Venckienę tuo, kad ji nevykdė teismo sprendimo perduoti savo dukterėčią motinai ir priešinosi policijai.

Po suėmimo JAV, Venckienė interviu "Associated Press" pareiškė, kad bijo dėl savo gyvybės, jei ją išduos Lietuvai. Buvusi politikė sako, kad jai sugrįžus pedofilai, kurie yra susiję su aukšto rango politikais, persekios ją dėl to, kad gynė savo dukterėčią ir atskleidė jų nusikaltimus.

Venckienės byla

Neringa Venckienė yra nepilnametės Deimantės Kedytės, kuri tapo pedofilų auka, teta. Lietuvos valdžios institucijos kaltina buvusią Seimo narę tuo, kad ji neįvykdė teismo sprendimo dėl savo brolio dukros perdavimo mergaitės motinai, be to, pasipriešino policijai.

Venckienės brolis Drąsius Kedys pradėjo kovoti su pareigūnais, kurie smurtavo prieš jo dukrą, bet pats žuvo keistomis aplinkybėmis. Po to Deimantė gyveno su savo teta, tačiau teismas nusprendė, kad mergaitė turėtų būti grąžinta motinai, kuri įtariama tuo, kad asmeniškai prisidėjo prie seksualinio vaiko išnaudojimo.

2012 metais ginkluoti policijos pareigūnai įsilaužė į Venckienės tėvų namus ir jėga paėmė Deimantę. Po to politikė buvo priversta emigruoti į JAV, kur ji apsigyveno netoli Čikagos ir dirbo floriste. Mergaitės buvimo vieta nežinoma.

195
Tegai:
Neringa Venckienė, teismas
Temos:
Su pedofilais kovojusios Neringos Venckienės byla (56)
Svetlana Tichanovskaja, kandidatė į Baltarusijos prezidentus

Linkevičius pasikalbėjo su Tichanovskaja

(atnaujinta 11:05 2020.08.12)
Kaip buvo pranešta anksčiau, kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja atvyko į Baltijos šalį

VILNIUS, rugpjūčio 12 — Sputnik. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pasikalbėjo su kandidate į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja.

Apie tai ministras rašė savo Twitter puslapyje.

"Pasikalbėjau su Svetlana Tichanovskaja. Ji yra geros nuotaikos. Artimiausiu metu ji pasisakys", — rašė jis.

Anksčiau Linkevičius pirmasis paskelbė, kad Tichanovskaja atvyko į Lietuvą. Kaip vėliau informavo Baltarusijos valstybės sienos komitetas, kandidatė į prezidentus antradienio naktį išvyko iš respublikos per Kotlovkos kontrolės punktą. Prieš tai ji buvo pareiškusi, kad neketina palikti respublikos.

Antradienį buvo paskelbtas Tichanovskajos vaizdo pranešimas, kuriame ji paaiškino apie savo išvykimą iš respublikos. Anot jos, ji priėmė sprendimą "visiškai savarankiškai" ir nei draugai, nei artimieji, nei rinkimų komanda niekaip negalėjo tam daryti įtakos.

Užsienio reikalų ministro duomenimis, Tichanovskaja turi vizą, kuri galioja vienerius metus.

Kaip paskelbė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, esant reikalui Vilnius yra pasirengęs suteikti moteriai politinį prieglobstį.

Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Remiantis preliminariais CRK paskelbtais rezultatais, dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka surinko 80,08 proc. balsų, Tichanovskaja — antroje vietoje su 10,09 proc.

Netrukus po to, kai sekmadienį buvo uždarytos rinkimų apylinkės ir paskelbti nacionalinės išvežimo apklausos rezultatai, nepatenkintieji rezultatais nuvyko į Minsko centrą protestuoti. Jie vyko ir kituose dideliuose miestuose. Saugumo pajėgoms pavyko stabilizuoti situaciją, tačiau pirmadienį prasidėjo antroji protestų banga.

Per dvi dienas trukusį protestą žuvo vienas žmogus, keliasdešimt, įskaitant teisėsaugos pareigūnus, buvo sužeisti. Keli tūkstančiai buvo sulaikyti.

Tegai:
Lietuva, Baltarusija, Svetlana Tichanovskaja, Linas Linkevičius
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame nufilmuotas Tichanovskajos atvykimas į Lietuvą
Mėginau su ja susisiekti: Linkevičius papasakojo apie situaciją su Tichanovskaja
Kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja

Paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame nufilmuotas Tichanovskajos atvykimas į Lietuvą

(atnaujinta 20:18 2020.08.11)
Kandidatė į Baltarusijos prezidentus į Baltijos šalį atvyko antradienio naktį. Dabar ji dviejų savaičių saviizoliacijoje

VILNIUS, rugpjūčio 11 — Sputnik. Baltarusijos valstybės sienos komitetas "Telegram" kanale paskelbė vaizdo įrašą, kuriame kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja kirto sieną su Lietuva.

Vaizdo įraše matyti, kad tai yra Kotlovkos pasienio punktas, taip pat įrašo laikas — po 03:00 antradienį. Vaizdo įraše užfiksuota akimirka, kai automobilis kerta sieną ir įvažiuoja į Lietuvos teritoriją.

Antradienio rytą tapo žinoma, kad Tichanovskaja išvyko iš Baltarusijos ir yra Lietuvoje. Apie tai paskelbė Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovas Linas Linkevičius, teigdamas, kad Baltarusijos kandidatė į prezidentus yra "saugi". Praėjusį vakarą buvo pranešta, kad kelias valandas nebuvo žinoma Tichanovskajos buvimo vieta. Ji pati anksčiau buvo pareiškusi, kad nesiruošia išvykti iš šalies.

Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Remiantis preliminariais CRK paskelbtais rezultatais, dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka padidėjo 80,08 proc., Tichanovskaja — antroje vietoje su 10,09 proc.

Netrukus po to, kai sekmadienį buvo uždarytos rinkimų apylinkės ir paskelbti nacionalinės išvežimo apklausos rezultatai, nepatenkintieji rezultatais nuvyko į Minsko centrą protestuoti. Jie vyko ir kituose dideliuose miestuose. Saugumo pajėgoms pavyko stabilizuoti situaciją, tačiau pirmadienį įvyko antroji protestų banga.

Per dvi dienas trukusį protestą žuvo vienas žmogus, keliasdešimt, įskaitant teisėsaugos pareigūnus, buvo sužeisti. Keli tūkstančiai buvo sulaikyti.

Tegai:
prezidento rinkimai, Baltarusija, Svetlana Tichanovskaja
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Tichanovskajai Lietuvoje teks dvi savaites izoliuotis
"Rūpinamės jos saugumu": Lietuvos URM pasakojo apie Tichanovskajos atvykimą
Lietuva pasirengusi priimti opozicijos atstovus iš Baltarusijos
Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Reinsalu
 

Estija ketina kelti padėties Baltarusijoje klausimą JT saugumo tarybos posėdyje  

(atnaujinta 10:47 2020.08.12)
Anot užsienio reikalų ministro, ši tema svarbi Baltijos regionui. Dieną prieš Baltarusijos ambasadorius buvo pakviestas į Estijos ministeriją dėl protestų respublikoje  

VILNIUS, rugpjūčio 12 — Sputnik. Estija ketina kelti padėties Baltarusijoje klausimą per atvirą JT saugumo tarybos posėdį, kuriame gali dalyvauti ne tarybos narės, trečiadienį sakė Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Reinsalu.

"Norėčiau atkreipti dėmesį į politinę situaciją Baltarusijoje ir žmogaus teisių bei politinių laisvių apsaugos svarbą vykstant koronaviruso pandemijai visame pasaulyje. Baltarusijos tema turėtų būti neabejotinai įtraukta į JT Saugumo tarybos posėdžio darbotvarkę, nes ji svarbi tiek mūsų regiono požiūriu, ir mūsų vertybės", — Estijos transliavimo portalui ERR pasakojo Reinsalu. Estija yra nenuolatinė Saugumo tarybos narė 2020–2021 metais.

Antradienį Estijos užsienio reikalų ministerija sukvietė Baltarusijos ambasadorių Taline Viačeslavą Kačanovą dėl protestų po šios šalies prezidento rinkimų. Užsienio reikalų ministerija paragino Baltarusijos valdžią "nedelsiant nutraukti bet kokį jėgos naudojimą ir represijas prieš taikius demonstrantus".

Masinės protesto akcijos visoje Baltarusijoje prasidėjo rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos laimėjo dabartinis Baltarusijos vadovas Aleksandras Lukašenka — CRK duomenimis, jis surinko 80,08% balsų.

Antradienio vakarą neleistini veiksmai tęsėsi, tačiau saugumo pajėgos juos griežtai slopino. Teisėsaugos pareigūnai prieš protestuotojus naudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas. Kaip pranešė respublikos vidaus reikalų ministerija, riaušių metu žuvo vienas asmuo, jis teisėsaugos pareigūnų link bandė mesti nenustatytą sprogstamąjį įtaisą.

Tegai:
Baltarusija, Estija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame nufilmuotas Tichanovskajos atvykimas į Lietuvą
Nausėda: situacija Baltarusijoje — visos ES reikalas