Frode Bergas, archyvinė nuotrauka

Pagal Lietuvos ir Rusijos kalinių mainus išlaisvintas Bergas dėkoja Nausėdai

51
(atnaujinta 23:20 2019.12.07)
Penktadienį Lietuva ir Rusija apsikeitė dėl šnipinėjimo nuteistais piliečiais, du rusai grįžo į Rusiją, o į Lietuvą grįžo du Lietuvos piliečiai. Išlaisvintas ir Norvegijos pilietis Frodė Bergas

VILNIUS, lapkričio 16 — Sputnik. Norvegijos pilietis, kartu su dviem Lietuvos piliečiais penktadienį iškeistas į du Rusijos piliečius, padėkojo Lietuvos prezidentui Gitanui Nausėdai už prisidėjimą prie išlaisvinimo.

Vaizdo įrašą Facebook paskelbė Bergo advokatas Brunyulfas Riesnesas.

Norvegas papasakojo, kad praleisti dveji metai Maskvos Lefortovo kalėjime buvo sunkus išbandymas ir jam, ir šeimai. Ir jis nekantriai laukia susitikimo su šeima.

Vyras patvirtino, kad yra "saugioje vietoje" Lietuvoje.

"Labai dėkoju už paramą, kurios sulaukiau per šiuos dvejus metus. Ypač norėčiau padėkoti savo artimiausiems šeimos nariams, kurie parodė neįtikėtiną stiprybę. Taip pat mano ypatinga padėka — Lietuvos prezidentui, kuris atvėrė kelią šios dienos apsikeitimui Lietuvos ir Rusijos pasienyje", — sakė Bergas.

Penktadienį ryte buvo pranešta, kad Nausėda pasirašė dekretus, kuriais malonė suteikiama penkiems asmenims, tarp jų dviem Rusijos piliečiams — Nikolajui Filipčenkai ir Sergejui Moisejenkai. Abu buvo nuteisti dešimčiai metų kalėjimo, kaip teigiama, už "šnipinėjimą". Nutarime sakoma, kad nuteistieji "buvo atleisti nuo likusios bausmės".

Vėliau Nausėda patvirtino, kad Lietuvos ir Rusijos pasienyje įvyko kalinių mainai.

Vilnius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Rusija grąžino lietuvius Eugenijų Mataitį ir Aristidą Tamošaitį, bei norvegą Frudę Bergą.

Po pranešimo apie įvykusius mainus Norvegijos ministrė pirmininkė Erna Sulberg paskelbė, kad Bergas grįš namo, kai tik atsiras "praktinė galimybė". Ji taip pat sakė, kad jie trumpai pasikalbėjo telefonu. Be to, premjerė padėkojo Nausėdai už pagalbą mainuose.

Bergas buvo suimtas 2017 metų pabaigoje, tuo metu, kai Maskvoje gaudavo dokumentus su įslaptinta informacija. Informacija buvo susijusi su Rusijos karinio jūrų laivyno veikla.

51
Tegai:
Gitanas Nausėda, šnipinėjimas, Norvegija, Rusija, Lietuva
Dar šia tema
Nausėda suteikė malonę dviem dėl "šnipinėjimo Rusijos naudai" nuteistiems vyrams
Naryškinas: Rusija pasiruošusi analogiškai atsakyti Lietuvai dėl "šnipų"
Nausėda: Lietuvos ir Rusijos pasienyje įvyko piliečių apsikeitimo procedūra
Senatorius: Nausėdos geros valios žingsnis sulauks atsakomosios reakcijos Rusijoje
Aleksandras Lukašenka

Lukašenka paskelbė pirmąjį savo pareiškimą po prezidento rinkimų

(atnaujinta 10:54 2020.08.10)
Vakare, pasibaigus balsavimui, Minske ir kituose dideliuose miestuose prasidėjo masiniai nesankcionuoti protestai

VILNIUS, rugpjūčio 10 — Sputnik. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka savo pirmąjį pareiškimą po rinkimų padarė savo vizito Baltarusijos nacionalinėje biotechnologijų korporacijoje metu.

Kaip pažymėjo dabartinis valstybės vadovas, "politika turėtų būti tik viena — žmonės".

Sekmadienį įvyko Baltarusijos prezidento rinkimai. Pirminiais CRK duomenimis, Lukašenka gavo 80,23 proc. rinkėjų balsų.

"Turėtų būti viena politika — žmonės", — Lukašenką cituoja valstybinės agentūros "BelTA" korespondentas.

Vakare, pasibaigus balsavimui, Minske ir kituose dideliuose miestuose prasidėjo masiniai nesankcionuoti protestai. Protestuotojai Baltarusijos sostinės centre iš šiukšlių dėžių statė barikadas. Policija panaudojo ašarines dujas, vandens patrankas ir svaiginančias granatas bei išstūmė protestuotojus iš miesto centro. Vykdant veiksmus yra aukų, keli žmonės išvežti į ligoninę.

Vienos iš kandidatų į pagrindinius postus šalyje būstinė Svetlana Tichanovskaja teigė nepripažįstanti oficialių CRK duomenų, nes visų respublikos regionų rinkimų apylinkių duomenys parodė, kad jai skirta 70–80 proc.

Anot RIA Novosti, atsakydama į argumentą, kad būstinė turi duomenų tik apie kai kurias apygardas, kurios neatspindi viso vaizdo, Tichanovskajos atstovė Olga Kovalkova prieštaravo, kad "tai yra visas vaizdas, nes apygardos yra visoje Baltarusijoje. "Negali būti, kad vienoje apygardoje Svetlaną palaiko 90 procentų rinkėjų, o kitoje — trys, šeši, ar aštuoni procentai", — pridūrė ji.

Tegai:
Aleksandras Lukašenka, Baltarusija
Dar šia tema
Baltarusijoje vyksta prezidento rinkimai
Kilometrinė eilė: kaip Baltarusijos piliečiai balsuoja rinkimuose Maskvoje
Baltarusijos vidaus reikalų ministerija kontroliuoja situaciją po protestų
Baltarusijos prezidento rinkimai

Baltarusijoje paskelbti preliminarūs prezidento rinkimų rezultatai

(atnaujinta 09:42 2020.08.10)
Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Paskelbus pirmuosius duomenis, pagal kuriuos užtikrintai laimi dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka, kilo protestai

VILNIUS, rugpjūčio 10 — Sputnik. Pagal preliminarius rinkimų rezultatus Lukašenka gavo 80,23 proc. rinkėjų balsų, pranrša RIA Novosti.

Dabartinis Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka, pirminiais rezultatais, respublikos prezidento rinkimuose gavo 80,23 proc., sakė CRK vadovė Lidija Jermošina.

"Lukašenka Aleksandras Grigorjevičius. Už jį balsavo 4 milijonai 652 tūkst. žmonių arba 80,23 proc.", — sakė ji pirmadienio pranešime.

Balsavo 5 mln. 790 tūkst. žmonių, rinkimuose dalyvavo 84,23 proc.

Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Paskelbus pirmuosius duomenis, pagal kuriuos užtikrintai laimi dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka, kilo protestai.

Opozicijos iniciatyva, rinkėjai pradėjo rinktis rinkimų apylinkėse, kad galėtų "kontroliuoti balsų skaičiavimą", daugelyje miestų prasidėjo areštai, o teisėsaugos pareigūnai ėmė vaikyti protestuotojus.

Minsko centre protestuotojai iš šiukšlių dėžių statė barikadas. Policija panaudojo ašarines dujas, vandens patrankas ir svaiginančias granatas bei išstūmė protestuotojus iš miesto centro. Yra aukų, keli žmonės išvežti į ligoninę.

Breste policija paragino išsiskirstyti susirinkusius į protesto akciją miesto centre.

Gardine yra sulaikytųjų, kur daugiau nei tūkstantis žmonių susirinko į nesankcionuotą protesto mitingą. Teisėsaugininkai prieš protestuotojus taip pat naudojo ašarines dujas.

Dar šia tema
Lietuvos užsienio reikalų ministerija kursto baltarusius kelti protestus
Baltarusijoje vyksta prezidento rinkimai
Kilometrinė eilė: kaip Baltarusijos piliečiai balsuoja rinkimuose Maskvoje