Baltarusijos AE statyba

Baltarusijos ir Lietuvos ekologai susitiks Suomijoje aptarti Baltarusijos AE

(atnaujinta 09:59 2019.11.26)
Lietuvos pozicija atominės elektrinės Astrave statybų klausimu išlieka rimčiausia kliūtimi sudaryti Baltarusijos ir ES susitarimą dėl partnerystės prioritetų

VILNIUS, lapkričio 26 — Sputnik. Suomija inicijavo trišales konsultacijas, kuriose dalyvaus Baltarusijos ir Lietuvos ekspertai ekologai, dėl Baltarusijos atominės elektrinės (AE) statybos, pirmadienį Minske pareiškė Suomijos užsienio reikalų ministras Pekka Haavisto, praneša Sputnik Baltarusija.

"Yra žinoma situacija su Baltarusijos AE, ir mes žinome apie Lietuvos susirūpinimą šioje srityje. Pakvietėme aplinkos apsaugos ekspertus iš Baltarusijos ir Lietuvos į Suomiją, kad aptartų susirūpinimą šioje srityje trišaliu formatu", — pasakė Haavisto.

Jis priminė, kad branduolinio saugumo problemos išsprendimas galės atverti kelią ES ir Baltarusijos susitarimo dėl partnerystės prioritetų sudarymui.

"Išliekanti problema labai sudėtinga — tai branduolinės saugos problema. Todėl šiandien mes pasiūlėme pakviesti ekspertus iš Baltarusijos ir Lietuvos apsilankyti Suomijoje, susitikti su mūsų technikos ekspertais. Tai galėtų atverti kelią platesniam bendradarbiavimui ir partnerystės prioritetų sudarymui", — pasakė Haavisto, atsakydamas į klausimą apie sisteminio dokumento dėl ES ir Baltarusijos bendradarbiavimo sudarymo perspektyvas.

Kaip "labai teigiamą momentą" plėtojant dvišalius santykius Suomijos užsienio reikalų ministras taip pat pažymėjo vykstantį vizų išdavimo tvarkos tarp Baltarusijos ir ES supaprastinimą.

Apie tai, kad Vilniui rūpi Baltarusijos atominės elektrinės statyba Astrave netoli Lietuvos sienų, šalies prezidentas Gitanas Nausėda dar kartą pasisakė bendroje spaudos konferencijoje su Suomijos prezidentu Sauli Niinisto lapkričio pradžioje. Tuomet Nausėda pareiškė apie Lietuvos norą panaudoti Suomijos specialistų patirtį Baltarusijos AE.

Lietuvos vadovas tada pažymėjo, jog branduolinės energijos srityje būtina pasisemti Suomijos patirties. Pasak jo, Suomijos specialistai gali padėti Baltarusijai pritaikyti visus būtinus kokybės standartus.

Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 km nuo Vilniaus. Ją sudarys du VVER-1200 galios blokai, kurių bendra elektrinė galia sieks iki 2400 megavatų. Generalinis rangovas yra Rusijos valstybinės korporacijos "Rosatom" inžinerijos padalinys. Planuojama, kad elektrinės pirmasis reaktorius bus paleistas 2020 metų sausį.

Tegai:
Astravo AE, Lietuva, Baltarusija
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (279)
Dar šia tema
Pirmajame Astravo AE bloke vykdomos pasiruošimo paleidimui operacijos
Ekspertas: Lietuvoje dėl Astravo AE susidarė "Ignalinos kompleksas"
Ekspertas: Lietuva gali atsisakyti Astravo AE kritikos dėl Baltarusijos krovinių
Nausėda pasiskundė Kanados generalinei gubernatorei dėl Astravo AE