DLR atstovai derybose Minske

Kontaktinė grupė konfliktui Donbase spręsti nesusitarė dėl kalinių mainų

(atnaujinta 08:25 2019.12.19)
Didžioji dalis Minske vykusio susitikimo buvo skirta šiam klausimui, tačiau šalys nepasiekė susitarimo

VILNIUS, gruodžio 19 — Sputnik. Kontaktinei grupei dėl konflikto sureguliavimo Ukrainos pietryčiuose nepavyko susitarti dėl kalinių mainų, trečiadienį Minske pareiškė nepripažintos Donecko Liaudies Respublikos užsienio reikalų ministrė Natalija Nikonorova, praneša Sputnik Baltarusija.

"Deja, šiandien mums nepavyko susitarti dėl mainų. Tai, ką turėjo pateikti Ukraina, sprendimas dėl procedūrinio valymo, visų asmenų paruošimo mainams, deja, šiandien nebuvo padaryta", — pasakė ji.

Pasak Nikanorovos, didžioji dalis Minske vykusio susitikimo buvo skirta šiam klausimui, tačiau šalys nepasiekė susitarimo.

"Taip pat yra ginčytinų klausimų dėl žmonių skaičiaus (mainams — Sputnik), tačiau šiandien mes kalbėjomės su Ukraina, kad turi būti atliktas visų žmonių, kurie turėtų patekti į mainus, patikrinimas tokiu formatu, kad abi pusės pasitikėtų viena kita ir pasitikėtų žmonėms, kurie atliks šį patikrinimą. Tai yra, šiandien kol kas nėra galutinių skaičių", — pranešė ji.

Kitas trišalės kontaktinės grupės susitikimas įvyks 2020 metų sausio 16 dieną Baltarusijos sostinėje.

Paskutiniai kalinių mainai tarp Ukrainos ir nepripažintų Luhansko ir Donecko liaudies respublikų įvyko 2017 metų gruodžio pabaigoje. Abi konflikto pusės pareiškė, kad sulaikytųjų paleidimo procesas bus pratęstas. Neseniai Paryžiuje vykusiame "Normandijos ketverto" viršūnių susitikime šalių vadovai paragino kontaktinę grupę iki metų pabaigos užtikrinti "visi už visus" mainus.

Po 2014 metais Ukrainoje įvykusio valstybės perversmo dvi Donbaso teritorijos — Donecko ir Luhansko Liaudies Respublikos (DLR ir LLR) — paskelbė nepriklausomybę, po to Kijevo valdžia pradėjo karinę operaciją prieš regionų gyventojus. JT duomenimis, ginkluoto konflikto aukomis jau tapo daugiau kaip 13 tūkstančių žmonių.

Konflikto Donbase sureguliavimo klausimas antradienio vakarą buvo aptartas "Normandijos ketverto" viršūnių susitikime. Rusijos, Ukrainos, Vokietijos ir Prancūzijos vadovai pabrėžė, kad tikimasi, jog ugnis regione bus visiškai nutraukta iki šių metų pabaigos.

Tegai:
Ukraina, Minskas, Minsko susitarimai, Donbasas
Buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svatlana Tichanovskaja

Lietuva atsisakys išduoti Tichanovskają Baltarusijai

(atnaujinta 17:49 2021.03.03)
Baltarusijos tyrimų komitetas paskelbė inicijuojantis Tichanovskajos ekstradiciją, atitinkami dokumentai buvo perduoti Generalinei prokuratūrai

VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Lietuva atsisakė išduoti Baltarusijai buvusią kandidatę į šalies prezidentus Svetlaną Tichanovskają, praneša "Deutsche Welle".

Antradienį Baltarusijos tyrimų komitetas paskelbė, kad inicijuos Tichanovskajos ekstradiciją, atitinkami dokumentai buvo perduoti Generalinei prokuratūrai. Baltarusija kreipėsi į Lietuvą su prašymu išduoti politikę.

Lietuvos užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas Vokietijos kanalui pranešė, kad Tichanovskajos ekstradicijos bus atsisakyta.

"Bet koks prašymas išduoti Svetlaną Tichanovskają bus ritualinis veiksmas. Lietuva neišduoda žmonių, kurie yra politiškai persekiojami", — sakė jis.

Viceministras taip pat pažymėjo, kad atsisakymas išduoti Tichanovskają vargu ar gali dar labiau apsunkinti šalių santykius, nes "vargu ar įmanoma dar labiau pabloginti oficialius santykius".

Opozicijos protestai prasidėjo visoje Baltarusijoje rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos, VRK duomenimis, šeštąjį kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, surinkęs 80,1 proc. Opozicija mano, kad rinkimus laimėjo dabar Lietuvoje esanti Svetlana Tichanovskaja.

Lietuva nuo pat protesto Baltarusijoje pradžios kišasi į kaimyninės valstybės reikalus. Lietuvos politikai reikalauja naujų rinkimų, nes mano, kad rezultatai esą buvo "suklastoti".

Seimas priėmė rezoliuciją, kurioje Tichanovskaja buvo pavadinta "išrinktąja respublikos vadove". Dokumente tarptautinė bendruomenė raginama nepripažinti naujų Lukašenkos sudarytų susitarimų. Lietuvos deputatų teigimu, naujų susitarimų su Rusijos Federacija pasirašymas "apriboja Baltarusijos žmonių suverenitetą".

Maskva ne kartą ragino Lietuvą nekurstyti situacijos kaimyninėje šalyje ir suteikti Baltarusijos žmonėms galimybę ją susitvarkyti patiems. Kaip teigė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, Lietuva peržengė visas padorumo ribas keldama reikalavimus Baltarusijai. Jis pažymėjo, kad Vilnius kartu su Tichanovskaja "dirba visai nedemokratiniais metodais".

Tegai:
Mantas Adomėnas, Baltarusija, Svetlana Tichanovskaja, Lietuva
Temos:
Situacija Baltarusijoje po prezidento rinkimų
Dar šia tema
Seimo narys pasipiktino dėl produkcijos pirkimo iš Baltarusijos įmonės
"Time" įtraukė Tichanovskają į pasaulinį 100 jaunų lyderių sąrašą
"Ignitis grupė" nurodo ESO nesudaryti sutarties su Baltarusijos transformatorių tiekėju
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys

Dulkys atleidžia NVSC vadovą Petraitį

(atnaujinta 17:33 2021.03.03)
SAM vadovas teigė trečiadienį pasirašysiantis įsakymą, kuriuo atleidžia Robertą Petraitį iš NVSC vadovo pareigų

VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pasirašė įsakymą atleisti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) direktorių Robertą Petraitį iš pareigų.

Apie tai SAM vadovas pranešė trečiadienio spaudos konferencijoje.

"Vasario viduryje atlikau Petraičio tarnybinės veiklos metinį vertinimą. Aš įvertinau tą veiklą nepatenkinamai. Vadovas, kaip ir leidžia teisės aktais, kreipėsi į atitinkamą komisiją, tos komisijos išvados vakar, darbo pabaigoje gavau", — sakė ministras.

Dulkys teigė, kad gautos išvados "patvirtina jo matymą ir vertinimą". SAM vadovas teigė trečiadienį pasirašysiantis įsakymą, kuriuo Petraitį atleidžia iš NVSC vadovo pareigų.

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

Petraitis iš pareigų atleidžiamas nuo kovo 10-osios. Laikinai NVSC vadovo pareigas eis Giedrė Aleksienė, šiuo metu einanti NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjos pareigas.

NVSC vadovas sulaukė kritikos dėl daugiau nei 1 tūkst. neapskaitytų mirčių, susijusių su COVID-19. Petraitis savo ruožtu aiškino, kad situacija susidarė ne dėl NVSC kaltės, o dėl ligoninių laiku nepateikiamos informacijos.

Sausio pradžioje sveikatos apsaugos ministras nurodė Petraičiui trauktis iš pareigų savo noru, tačiau jam tai padaryti atsisakius buvo pradėtas tarnybinis patikrinimas.

Kaip anksčiau pareiškė pats Petraitis, jo atleidimas iš užimamų pareigų yra politinis sprendimas, priimtas jau seniai, kai buvo nuspręsta, kad "reikia rasti kaltą". Be to, jo teigimu, Sveikatos apsaugos ministerijos nuomonė dėl darbo organizavimo trūkumų nebuvo pagrįsta. 

Petraitis eina NVSC direktoriaus pareigas nuo 2017 metų. Anksčiau jis ėjo centro direktoriaus pavaduotojo pareigas.

Tegai:
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), Arūnas Dulkys
Dar šia tema
NVSC įvardijo išvykimo iš Lietuvos nepasibaigus izoliacijos terminui sąlygą
NVSC darbuotojai vis dar randa pažeidimų grožio salonuose
Popiežius Pranciškus, archyvinė nuotrauka

Popiežius Pranciškus šią savaitę keliaus į Iraką

(atnaujinta 18:34 2021.03.03)
Pranciškus taip pat prisiminė, kad dar popiežius Jonas Paulius II ketino aplankyti Iraką, tačiau jam to padaryti nepavyko

VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Popiežius Pranciškus patvirtino, kad penktadienį vyks į apaštalinę kelionę Irake, nepaisant sunkios padėties šioje Vidurio Rytų šalyje, pranešė Vatikano spaudos tarnyba.

"Poryt (t. y. penktadienį) išvykstu į trijų dienų piligrimystę į Iraką. Jau seniai trokštu susitikti su tiek daug kentėjusia irakiečių tauta, aplankyti kenčiančią Bažnyčią Abraomo žemėje. Kartu su kitais religijų lyderiais žengsime dar vieną žingsnį tikinčiųjų brolybės keliu", — trečiadienį, per tradicinę bendrą audienciją Vatikano apaštališkojoje bibliotekoje, sakė pontifikas.

Popiežius Pranciškus paprašė tikinčiųjų palydėti jo kelionę malda, kad ji duotų laukiamų vaisių. Jis taip pat prisiminė, kad popiežius Jonas Paulius II ketino aplankyti Iraką, tačiau jam to padaryti nepavyko.

"Irakiečių tauta mūsų laukia, ji laukė šv. Jono Pauliaus II, bet jam buvo uždrausta atvykti. Negalima antrą kartą nuvilti tautos. Melskime, kad šis vizitas atneštų gera", — pasakė popiežius.

Gruodžio pradžioje Šventasis Sostas paskelbė, kad popiežius Pranciškus kovo 5–8 dienomis atliks apaštalinę kelionę į Iraką. Kelionės metu jis aplankys Bagdadą, Nadžafą, Ūro lygumą, susijusią su Abraomo atminimu, taip pat Erbilio, Mosulo ir Karakošo miestus.

Sausio mėnesį interviu Italijos televizijos kanalui "Canale 5" popiežius Pranciškus sakė, kad dėl COVID-19 pandemijos jis buvo priverstas atšaukti daugybę tarptautinių vizitų ir teigė, kad nėra visiškai tikras, ar jo kelionė į Iraką įvyks.

Praėjusį savaitgalį paaiškėjo, kad apaštališkasis nuncijus (Vatikano ambasadorius) Irake Mitja Leskovar užsikrėtė koronaviruso infekcija. Jis ir kiti Bagdado nunciatūros nariai šiuo metu izoliuojasi. Tačiau tai neturėtų paveikti popiežiaus vizito programos.

Tegai:
Irakas, bažnyčia, Popiežius Pranciškus, popiežius