Саммит НАТО в Брюсселе. День первый

Ar tikrai NATO ruošiasi karui su Rusija? Ekspertų nuomonė

(atnaujinta 11:15 2019.12.21)
Rusijos generalinis štabas perspėjo, kad NATO veiksmai šalia Rusijos sienų rodo aljanso pasirengimą plataus masto karui. Valstybės pareigūnai ir politikos ekspertai paaiškino, apie ką kalba aukšto rango kariniai pareigūnai

VILNIUS, gruodžio 21 — Sputnik. Rusijos pareigūnai, pavaduotojai ir politologai sureagavo į Rusijos generalinio štabo duomenis apie NATO pasirengimą kariniam susirėmimui realiomis sąlygomis ir paaiškino, kuo vadovaujasi blokas, artėjant prie Rusijos sienų.

Valstybės Dūmos užsienio reikalų komiteto narys Sergejus Železnjakas tikisi, kad NATO narės turi išmintį nepradėti ginkluotos konfrontacijos su Rusija.

"Rusijos vadovybė taip pat aiškiai pareiškia, kad neketiname įsitraukti į ginkluotės varžybas, kurias rengia JAV ir jos vadovaujama NATO. Mūsų šalis turi pakankamai pajėgų ir priemonių, galinčių patikimai apsaugoti savo teritorinį vientisumą ir suverenitetą. Bet mes labai tikimės, kad NATO šalys turės išminties nepradėti ginkluotos konfrontacijos", — sakė Sputnik radijui Železnjakas.

Parlamentaras taip pat paragino Šiaurės Atlanto aljansą "atsargiai ir apgalvotai" užimti Rusijos generalinio štabo poziciją, taip pat prisiminti, kad Maskva savo gynybinėje strategijoje atsižvelgs į visus aljanso veiksmus.

Rusijos mokslų akademijos saugumo studijų centro ekspertas Konstantinas Blochinas interviu RT pasidalino savo nuomone, kad NATO nepradės atvirai konfliktuoti su Rusija, nes tokiu atveju blokas neturi visiško pasitikėjimo savo pergale.

"Visa tai (pratybos ir padidintos karinės išlaidos — Sputnik) — atgrasymo ir šantažo priemonė. ... Tačiau bendras NATO šalių karinis biudžetas yra 20 kartų didesnis nei Rusijos karinis biudžetas. Aišku, kad neturėtume atsakyti į šiuos iššūkius doleriais į dolerius, atsakymas turėtų būti asimetriškas. NATO neslepia, kad Rusija yra pagrindinė jų priešininkė, tačiau sako, kad dialogas yra būtinas net ir atgrasymo sąlygomis", — sakė Konstantinas Blochinas.

Anksčiau Rusijos generalinio štabo viršininkas Valerijus Gerasimovas paskelbė, kad Šiaurės Atlanto aljanso intensyvių karinių pratybų Baltijos šalyse ir Juodojoje bei Baltijos jūrų akvatorijose scenarijai rodo pasiruošimą plataus masto kariniam konfliktui.

Gerasimovas priminė, kad doktrininiuose Briuselio dokumentuose Rusijai buvo suteiktas priešininko statusas, o gruodžio mėnesį vykusiame NATO viršūnių susitikime buvo paskelbta apie sustiprinantą pajėgų perdislokavimo į aljanso "rytinį flange" operatyvumą.

Kremlius pritaria Rusijos kariuomenės Generalinio štabo vadovybės pareiškimui, sakė Rusijos Federacijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

"Šiuo atveju kalbame apie profesionalo nuomonę, kuri remiasi analize, kurią mūsų kariškiai vykdo stebėdami šiuos NATO manevrus. Tokiu atveju profesionalų nuomonė gali būti vienintelė teisinga, o prezidento administracija negali pateikti karinio įvertinimo", — teigė Kremliaus atstovas.

Rusijos vadovo atstovas atkreipė dėmesį į oficialų Maskvos susirūpinimą dėl NATO karinės infrastruktūros išplėtimo prie Rusijos sienų, "kas taip pat gerai žinoma".

Federacijos Tarybos Gynybos ir saugumo komiteto narys Francas Klincevičius tvirtina, kad Rusija yra visiškai pasirengusi galimam didelio masto kariniam konfliktui, kurį NATO galėtų pradėti, tam Rusijos karinė vadovybė jau ėmėsi būtinų priemonių.

Sibiro vadybos instituto Politikos ir tarptautinių ryšių fakulteto dekanas Sergejus Kozlovas interviu Sputnik radijui sakė, kad Šiaurės Atlanto aljanso veikla siekiama suvaržyti Rusijos Federaciją ir priešintis jos karinėms pajėgoms.

Tegai:
Rusija, NATO
Dar šia tema
NATO žlugimas: ar aljansas sugebės išlaikyti vienybę?
Kremlius pakomentavo generalinio štabo vadovo pareiškimą apie NATO
Rusija yra pasirengusi galimai NATO agresijai, pranešė Federacijos Taryba
Politologas: Rusijos generalinio štabo vadovo pareiškimą turėtų išgirsti NATO
Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis

Premjeras apie įvykius Baltarusijoje: turime būti pasirengę provokacijoms

(atnaujinta 14:27 2020.08.12)
Susitikimo metu taip pat aptarti į Lietuvą atvykusios Baltarusijos opozicijos kandidatės į prezidentus Svetlanos Tichanovskajos, jos šeimos ir aplinkos asmeninio saugumo klausimai

VILNIUS, rugpjūčio 12 — Sputnik. Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis, susitikęs su krašto apsaugos bei vidaus reikalų ministrais, taip pat šalies saugumą užtikrinančių tarnybų vadovais, aptarė situaciją Baltarusijoje ir Lietuvos tarnybų pasirengimą.

Svetlana Tichanovskaja, kandidatė į Baltarusijos prezidentus
© Sputnik / Светлана Яценюк

Pasak Skvnerelio, institucijų ir tarnybų pareiga — "būti pasirengus bet kokiems scenarijams, užkirsti kelią galimoms provokacijoms pasienyje. Jei jos visgi įvyktų, privalu nedelsiant ryžtingai reaguoti". Premjeras atkreipė dėmesį, jog ypatingas dėmesys turi būti skiriamas Lietuvos ir Baltarusijos sienos apsaugai, per ją vykstančių asmenų kontrolei.

Susitikimo metu taip pat aptarti į Lietuvą atvykusios Baltarusijos opozicijos kandidatės į prezidentus Svetlanos Tichanovskajos, jos šeimos ir aplinkos asmeninio saugumo klausimai. Institucijos įpareigotos suteikti visą reikalingą pagalbą bei apsaugą, atsižvelgiant į kandidatės ir jos šeimos poreikius.

Antradienio rytą tapo žinoma, kad Tichanovskaja išvyko iš Baltarusijos ir yra Lietuvoje. Apie tai paskelbė Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovas Linas Linkevičius, teigdamas, kad Baltarusijos kandidatė į prezidentus yra "saugi". Praėjusį vakarą buvo pranešta, kad kelias valandas nebuvo žinoma Tichanovskajos buvimo vieta. Ji pati anksčiau buvo pareiškusi, kad nesiruošia išvykti iš šalies.

Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Remiantis preliminariais CRK paskelbtais rezultatais, dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka padidėjo 80,08 proc., Tichanovskaja — antroje vietoje su 10,09 proc.

Netrukus po to, kai sekmadienį buvo uždarytos rinkimų apylinkės ir paskelbti nacionalinės išvežimo apklausos rezultatai, nepatenkintieji rezultatais nuvyko į Minsko centrą protestuoti. Jie vyko ir kituose dideliuose miestuose. Saugumo pajėgoms pavyko stabilizuoti situaciją, tačiau pirmadienį įvyko antroji protestų banga.

Per dvi dienas trukusį protestą žuvo vienas žmogus, keliasdešimt, įskaitant teisėsaugos pareigūnus, buvo sužeisti. Keli tūkstančiai buvo sulaikyti.

Tegai:
Baltarusija, Lietuva, Svetlana Tichanovskaja, Saulius Skvernelis
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Lietuvos prezidentas kalbėjosi telefonu su Tichanovskaja
Paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame nufilmuotas Tichanovskajos atvykimas į Lietuvą
Nausėda: situacija Baltarusijoje — visos ES reikalas
Buvęs Klaipėdos miesto tarybos narys Viačeslavas Titovas

Viačeslavas Titovas: ketinu dalyvauti Lietuvos Seimo rinkimuose

(atnaujinta 14:33 2020.08.12)
Buvęs Klaipėdos miesto tarybos narys pareiškė, kad gavo kvietimą dalyvauti Seimo rinkimuose su partija "Kovotojų už Lietuvą sąjunga"

VILNIUS, rugpjūčio 12 — Sputnik. Buvęs Klaipėdos miesto tarybos narys Viačeslavas Titovas pareiškė apie savo ketinimą dalyvauti Lietuvos Seimo rinkimuose 2020 metų spalio 11 dieną. Apie tai jis parašė savo Facebook paskyroje.

Titovas pranešė, kad gavo kvietimą dalyvauti Seimo rinkimuose su partija "Kovotojų už Lietuvą sąjunga".

"Norėčiau atkreipti jūsų dėmesį į tai, kad jokia kita Lietuvos politinė partija nepasiūlė komitetui  "Titov ir teisingumas" dalyvauti rinkimuose. Tai reiškia, kad tik viena partija Lietuvoje laikosi mūsų vertybių ir yra pasirengusi kartu su mumis kurti teisingą valdžią ir gerinti gyvenimą Lietuvoje", — parašė Titovas.

Titovas pažymėjo, jog partija "Kovotojų už Lietuvos sąjunga" dėl įstatyme nustatyto labai didelio 13 586 eurų užstato negalės dalyvauti rinkimuose su sąrašu visoje Lietuvoje, tačiau sugebėjo iškelti Klaipėdos vienmandatėje Mario apygardoje (nuo Statybininkų iki Lūzų gatvės) kandidatą į Lietuvos Seimo narius Viačeslavą Titovą.

Kad galėtų dalyvauti Seimo rinkimuose, Vyriausioji rinkimų komisija pareikalavo iš Viačeslavo Titovo surinkti iki rugpjūčio 27 dienos 1 000 rinkėjų parašų Mario rinkimų apygardoje.

Esant pakankamam rinkėjų palaikymui, Viačeslavas Titovas galės dalyvauti Seimo rinkimuose, todėl Titovas kreipėsi į Klaipėdos Marių apygardos gyventojus jų palaikymo.

Paremti kandidatą galima elektroniniu būdu čia, be to, savo parašą galima palikti komiteto "Titov ir teisingumas" biure adresu: Klaipėda, Taikos pr. 78 nuo 10:00 iki 13:00, atvykus su pasu.

Partija "Kovotojų už Lietuvą sąjunga" buvo suformuota 2011 metais po Lietuvos laisvės sąjungos reorganizacijos. Partijos pirmininkas yra Lietuvos žmogaus teisių aktyvistas Stanislovas Tomas.

Rinkimai į Lietuvos parlamentą įvyks 2020 metų spalio 11 dieną. Atsižvelgiant į galimą antrąją koronaviruso pandemijos bangą, imamasi priemonių gyventojų saugumui užtikrinti. Visų pirma svarstoma galimybė balsuoti internetu.

Taip pat manoma, kad bus pailgintas preliminarus balsavimo laikas, padaugės rinkimų apylinkių. Jei bus paskelbta ypatinga padėtis, balsuoti iš anksto bus galima spalio 5–9 dienomis.

Kad patektų į Seimą, partijoms reikia įveikti penkių procentų barjerą, tačiau koalicijos sąraše riba yra aukštesnė — 7 procentai.

Tegai:
Klaipėda, Seimo rinkimai, Lietuva, Viačeslavas Titovas
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Dar šia tema
Titovas: Lietuvoje paprastai valdantieji priima sprendimus už tautines mažumas
Titovas: Lietuvos valdžia pažeidžia įstatymus, primesdama gyventojams vienintelį požiūrį
Titovas: Lietuvoje paleista teisminė mašina, skirta išbraukti mane iš politikos