Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

Istorikai įvertino Lenkijos premjero ir Lietuvos prezidento teiginius apie karą

(atnaujinta 23:01 2019.12.30)
Anot Nikiforovo, tiek Moravieckis, tiek Nausėda, tiek Lenkijos ir Lietuvos elitas "už stiklainį uogienės ir sausainių krepšį, nepaisydami savo šalies nacionalinių interesų, puola vykdyti nurodymus tų, kas nori peržiūrėti istoriją"

VILNIUS, gruodžio 30 — Sputnik. Lenkijos ministro pirmininko Mateušo Moravieckio ir Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos pareiškimai, kad neva TSRS kartu su hitlerine Vokietija yra atsakingos už Antrojo pasaulinio karo protrūkį, atitinka Vakarų politiką, kuria siekiama susilpninti Rusijos geopolitinę įtaką ir "išardyti" jos, kaip pagrindinės tarptautinių organizacijų dalyvės, visų pirma nuolatinės JT Saugumo Tarybos narės, turinčios veto teisę, teisinį statusą, sakė Rusijos karinės-istorinės visuomenės mokslo skyriaus vadovas Jurijus Nikiforovas. Apie tai rašo RIA Novosti.

Praėjusį antradienį kalbėdamas Rusijos gynybos ministerijos kolegijos posėdyje, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pažymėjo, kad kai kurios Europos šalys, pavyzdžiui, Lenkija, prieš Antrąjį pasaulinį karą sudarė suokalbį su fašistine Vokietija ir yra tai įrodančių dokumentų.

Žmonės, kurie tarėsi su Hitleriu, šiandien Europoje griauna sovietų išvaduotojų kareivių paminklus, pridūrė Putinas. Rusija turi pakankamai archyvinės medžiagos, kuri neleis sumenkinti kovojusių per Didįjį Tėvynės karą atminimo, sakė Rusijos vadovas. Susitikime su NVS šalių vadovais Sankt Peterburge gruodžio 20 dieną Rusijos prezidentas kolegoms pristatė daugybę archyvinių dokumentų, susijusių su Antrojo pasaulinio karo istorija ir Europos šalių santykiais prieš karą.

Sekmadienį Lenkijos ministras pirmininkas Mateušas Moravieckis teigė, kad 1939 metais TSRS ir Vokietijos pasirašytas Molotovo ir Ribentropo paktas nebuvo "nepuolimo paktas", o tapo "neįsivaizduojamų abiejų šalių įvykdytų nusikaltimų per ateinančius kelerius metus prologu". Savo pareiškime Moravieckis iš tikrųjų kaltino TSRS dėl Antrojo pasaulinio karo protrūkio kartu su hitlerine Vokietija.

Prieš tai Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda apkaltino Rusiją bandymu "perrašyti istoriją". Anot jo, nacistinės Vokietijos ir TSRS susitarimai lėmė "vėlesnę Baltijos šalių okupaciją". Nausėda taip pat paragino "nepamiršti pamokų", kurias, jo manymu, būtina išmokti atsižvelgiant į Lietuvos ir Europos istoriją.

Europos Parlamento rezoliucija "Dėl Europos atminimo svarbos Europos ateičiai", kurią šių metų rugsėjo 19 dieną priėmė Europos Parlamentas, pasižymėjo daugybe antirusiškų išpuolių. Visų pirma, teigiama, kad Antrasis pasaulinis karas buvo sovietų ir vokiečių nepuolimo sutarties rezultatas. Kaip pabrėžia ekspertai, iš tikrųjų pirmą kartą TSRS yra kaltinama dėl karo pradžios tokiame aukštame lygyje.

"Murmėjimas už stiklainį uogienės"

"Akivaizdu, kad tiek Lenkijos ministro pirmininko, tiek Lietuvos prezidento žodžiai yra reakcija į Vladimiro Putino kalbą, kuris, remdamasis faktais ir dokumentais, atskleidė Europos politikų melą ir Antrojo pasaulinio karo istorijos klastojimą", — "RIA Novosti" pasakojo Nikiforovas.

"Jų įnirtinga reakcija rodo, kad Europos šalyse buvo išgirsti Rusijos prezidento žodžiai. Tiek Lenkijos ministras pirmininkas, tiek Lietuvos prezidentas iš karto puolė kartoti jiems įprastus užkalbėjimus istorine tema, skirtus, žinoma, ne Rusijos piliečiams, o jų "bandai", — pabrėžė agentūros pašnekovas.

"Taip burtininkas vaikiškoje pasakoje murma magiškus žodžius, kai mano, kad jo burtai nustoja veikti", — pridūrė Nikiforovas.

Aleksejus Puškovas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владимир Астапкович

Anot jo, "tiek Lenkijai, tiek Lietuvai nenaudinga peržiūrėti Antrojo pasaulinio karo rezultatus. Jiems tikrai nenaudinga groti šia dūdele", — teigė istorikas.

Nikiforovas priminė, kad, pavyzdžiui, Memelio miestas (dabartinė Klaipėda) su regioninėmis teritorijomis "1939 metais savanoriškai buvo atiduotas Hitleriui", o po karo, po Potsdamo konferencijos, kuri patvirtino dalies Rytų Prūsijos perkėlimą į TSRS, žemė grąžinta Lietuvos TSR.

"Jei Stalinas yra nusikaltėlis, tai tegul Lietuva grąžina Klaipėdą", — sakė Nikiforovas.

"Jei Lenkija mano, kad Stalinas yra lygus Hitleriui, o Jaltos ir Potsdamo konferencijos Varšuvoje yra stalinizmo nusikaltimai, tada trečdalis Lenkijos teritorijos šalies rytuose turėtų būti peržiūrėtas Vokietijos naudai", — pridūrė jis.

Anot Nikiforovo, tiek Moravieckis, tiek Nausėda, tiek Lenkijos ir Lietuvos elitas "už stiklainį uogienės ir sausainių krepšį, nepaisydami savo šalies nacionalinių interesų, puola vykdyti nurodymų tų, kas nori peržiūrėti istoriją".

"O užsakovai sėdi Londone ir Vašingtone", — teigė Nikiforovas.

Niurnbergas-2 prieš Rusiją

Istorikas paaiškino to, kas vyksta, prasmę.

"Vyksta ilgas žaidimas. Vis labiau stengiamasi įteisinti Tarybų Sąjungos virsmą imperija, kuri nebuvo nugalėta per Antrąjį pasaulinį karą — bet nugalėta 1991 metais. Iš tikrųjų Vakaruose vis dažniau sakoma, kad Antrasis pasaulinis karas pasibaigė tik 1991 metais, nes šio karo prasmė buvo "didžiųjų demokratijų" kova už žmogaus teises ir laisvę prieš totalitarinius režimus", — teigė Nikiforovas.

"Tai, be abejo, ideologizuotas, pagal užsakymą sukurtas aiškinimas, neturintis nieko bendra su istorine tiesa, tačiau skatinamas siekiant susilpninti Rusijos įtaką pasaulio arenoje", — teigė agentūros pašnekovas.

"Ateityje, deja, esu tikras, išgirsime dar ciniškesnių, dar įžūlesnių, gėdingesnių teiginių apie istorinę tiesą, reikalavimų Niurnbergo 2-ojo teismo dėl stalinizmo ir jo rezultatų peržiūrint Rusijos, kaip TSRS paveldėtojos, vaidmenį tarptautinėse organizacijose, visų pirma, nuolatinės narystės JT Saugumo Taryboje su veto teise", — teigė istorikas.

Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Дружинин

TSRS ir vokiečių nepuolimo paktas (dažniausiai vadinamas jį pasirašiusiųjų, TSRS ir Vokietijos užsienio reikalų žinybų vadovų vardais — Molotovo ir Ribentropo paktu) buvo pasirašytas 1939 metų rugpjūčio 23 dieną Maskvoje. Nepuolimo pakto turinys nesiskyrė nuo tokiems susitarimams nustatytų tarptautinės teisės normų ir valstybių sutartinės praktikos. Kartu su susitarimu buvo pasirašytas slaptas papildomas protokolas, kuriame buvo apibrėžtos Sovietų Sąjungos ir Vokietijos interesų sritys. Dalis Baltijos valstybių, Vakarų Baltarusija, Vakarų Ukraina ir Besarabija buvo įtrauktos į TSRS įtakos zoną. Taigi, europinė TSRS siena pasislinko toliau į Vakarus.

Profesionalių karo istorikų teigimu, paktas leido Tarybų Sąjungai padaryti pertrauką ir pasiruošti karui, sustiprinti savo karinę pramonę ir padidinti Raudonąją armiją. O pradiniu Antrojo pasaulinio karo laikotarpiu vokiečių kariuomenė buvo priversta pasitraukti link daug tolimesnių sienų.

Dėl šios priežasties TSRS sugebėjo laiku evakuoti daugybę pramonės įmonių į Rytus, taip pat papildomai sutelkė daugybę divizijų, kurios sulaikė Vehrmachto armiją netoli Maskvos ir Leningrado.

Be to, ekspertai pabrėžia, kad sovietų ir vokiečių nepuolimo paktas užkirto kelią Japonijos karui prieš TSRS, nes Tokijas buvo nepatenkintas Berlyno sprendimu pasirašyti šį paktą neatsižvelgus į Japonijos požiūrį.

Rusijos vadovybė ne kartą yra pareiškusi, kad negali būti nė kalbos apie Baltijos šalių okupaciją 1940 metais. 

Rusijos užsienio reikalų ministerija paaiškino, kad Baltijos šalių įstojimą į TSRS ji laiko atitinkančiu to meto tarptautinės teisės normas. Departamento teigimu, terminas "okupacija" čia negali būti vartojamas, nes tarp TSRS ir Baltijos šalių nebuvo vykdomi karo veiksmai, o kariuomenė buvo įvesta sutartiniais pagrindais ir gavus aiškų šių respublikų egzistavusių valdžios institucijų sutikimą.

Be to, esant TSRS sudėtyje (išskyrus vokiečių okupacijos laiką Didžiojo Tėvynės karo metu), Latvijoje, Lietuvoje ir Estijoje veikė nacionalinės valdžios institucijos.

Tegai:
Lenkija, Lietuva, Gitanas Nausėda, Mateuszas Moraveckis
Dar šia tema
Vokietijos politikas: be TSRS ir Rusijos vokiečių vienybė būtų buvusi neįmanoma
Paviešinti duomenys apie vokiečius, padėjusius TSRS kurti atominę bombą
Kinijos žiniasklaida įvertino, kokia stipri galėtų būti šiuolaikinė TSRS
Žiniasklaida: JAV darė spaudimą Japonijai derybose su TSRS
Seimo narys Petras Gražulis

Gražulis kaltinamas Lietuvos "kultūros plėtros" griovimu

(atnaujinta 20:35 2021.01.21)
Kultūros bendruomenės atstovai dėl Seimo nario Petro Gražulio kreipėsi į Seimo Kultūros komitetą

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Seimo Kultūros komitetas atsakė į kultūros ir meno sričių atstovų kreipimąsi dėl Seimo nario Petro Gražulio, praneša Seimo spaudos tarnyba.

Petras Gražulis
© Sputnik / Владислав Адамовский

Anksčiau kūrybinių profesijų atstovai respublikoje kreipėsi į parlamentą ir prašė neįtraukti Gražulio į Seimo Kultūros komitetą. Jų nuomone, jo veikla, pasirodymai, konfliktai didina izoliaciją ir trukdo tolesnei kultūros plėtrai.

Seimo Kultūros komitetas, reaguodamas į kultūros ir meno sričių atstovų kreipimąsi dėl Seimo nario Petro Gražulio paskyrimo Kultūros komiteto nariu, kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, taip pat Mišrią Seimo narių grupę dėl kultūros bendruomenės nuomonės įvertinimo ir sprendimų priėmimo dėl Seimo nario Petro Gražulio delegavimo į kitą Seimo struktūrinį padalinį. Mišri Seimo narių grupė iki šios dienos nepateikė Komitetui atsakymo.

Pagal Lietuvos Konstituciją parlamento struktūrą ir darbo tvarką nustato Seimo statutas, o kiekvienas parlamentaras turi būti komiteto narys ir dalyvauti to komiteto veikloje. Pažymėtina, kad dėl priklausymo vienam ar kitam komitetui sprendžia tik frakcija, kuriai Seimo narys priklauso.

Seimo statuto 621 straipsnis, nustatantis Komiteto veiklos sritis, nesuteikia Komitetui teisės spręsti dėl Seimo nario priklausymo konkrečiam komitetui, todėl dar kartą viešai raginame Mišrią Seimo narių grupę išgirsti kultūros bendruomenės išsakytus argumentus ir prisiimti politinę atsakomybę dėl Seimo nario Gražulio delegavimo į Kultūros komitetą.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pareiškė sunkiai įsivaizduojanti, kuriam komitetui politikas "tiktų". Ji priminė, kad į Kultūros komitetą Gražulį delegavo Mišri frakcija. Tai yra jų kolegialus sprendimas, tai yra jų atsakomybės klausimas.

"Pritariu kultūros pasaulio atstovams, kurie sako, kad toks politikas nedaro garbės nei kultūrai, nei Seimui, nei Lietuvai. Tačiau tai ne pirmas, ir, deja, turbūt ne paskutinis politikas, kurio veikla ar pareiškimai nedaro garbės mūsų šaliai. Tokia yra demokratijos kaina. Mes ją giname teisėtais būdais. O rinkėjai sprendžia, kas vertas būti Seime", — savo Facebook paskyroje rašė pirmininkė.

Anksčiau panaikinus teisinę neliečiamybę Gražuliui STT apkaltino jį piktnaudžiavimu. Ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia pagrįstai įtarti, kad Gražulis iš privačios bendrovės "Judex" nuo 2015 metų gegužės iki 2017 metų vasario galimai siekė gauti turtinę naudą, neteisėtai veikdamas šios bendrovės interesais, siekdamas, kad bendrovei dėl nustatytų pažeidimų nebūtų uždrausta eksportuoti produkciją į užsienį.

Pats Gražulis neigė visus kaltinimus. Jis pareiškė, kad jo byla — politinė, ir užsakė ją tuometinė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Politikas pažymėjo, kad Lietuvos vadovo administracija jį įtraukia į šią bylą, nes jis buvo vienas iš parlamentinės komisijos, kuri turėjo paaiškinti skandalus su slaptais dokumentais, sukūrimo iniciatorių. Be to, pasak Gražulio, jis "gavo bylą" už tai, kad buvo nuolatinis Grybauskaitės kritikas.

Tegai:
Petras Gražulis, Kultūros komitetas, Seimas
URM vadovas Gabrielius Landsbergis

Ir apie Minską prisiminė: Landsbergis surengė pirmąją diskusiją su ES ambasadoriais

(atnaujinta 20:11 2021.01.21)
Susitikimo metu Landsbergis pažymėjo, kad ES turi rasti būdų, kaip padėti savo Rytų partneriams gauti vakcinas nuo COVID-19

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis surengė susitikimą su ES ambasadoriais Lietuvoje, praneša URM spaudos tarnyba.

Diskusija vyko nuotoliniu būdu. Susitikime buvo aptarti aktualiausi ES ir užsienio politikos klausimai — COVID-19 vakcinavimas, žmogaus teisių padėtis Rusijoje, situacija Baltarusijoje, energetinis saugumas, transatlantiniai santykiai ir Azijos politika.

"Nuosekliai keliame tikslą stiprinti vieningą, geopolitiškai aktyvią, įtakingą Europos Sąjungą, kuri padėtų demokratinių pokyčių siekiančiai Baltarusijos pilietinei visuomenei, gintų Ukrainos teritorinį vientisumą, reaguotų į globalius žmogaus teisių pažeidimus, stiprintų teisės viršenybe grįstą tarptautinę bendriją", — sakė užsienio reikalų ministras.

Landsbergis taip pat paragino siekti ambicingesnių ES kaimynystės politikos tikslų ir reaguoti į artimesnių ryšių su ES siekiančių valstybių lūkesčius — tai ypač svarbu, rengiantis Rytų partnerystės viršūnių susitikimui.

"Europos Sąjunga turi rasti būdų padėti Rytų partnerėms apsirūpinti COVID-19 vakcinomis. Tai ne tik geros kaimynystės, bet ir geopolitinis bei ES patikimumo klausimas", — sakė Landsbergis.

Ministras taip pat pristatė Lietuvos požiūrį į nesaugią Baltarusijos atominę elektrinę, pabrėžė keliamas grėsmes, informavo apie Lietuvos dialogą su kaimynais dėl baltarusiškos elektros energijos nepirkimo.

Situacija dėl vakcinos

Anksčiau Lietuva kartu su daugeliu kitų šalių jau ragino Europos Komisiją paspartinti "BioNTech" ir "Pfizer" vakcinos nuo koronaviruso pristatymą. Šešių šalių sveikatos apsaugos ministrai pasirašė bendrą laišką, kuriame išreiškė "didelį susirūpinimą" dėl pristatymo vėlavimo. Prieš tai Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kad vakcinų gamintojai "BioNTech" ir "Pfizer" į šalį pristatys pusę žadėtų vakcinos dozių. Be to, tiekimas buvo sumažintas visoms ES šalims.

Ginčas dėl Astravo AE

BelAE yra netoli Astravo miesto, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Vilnius nuo pat BelAE statybos pradžios aršiai kritikuoja elektrinę. Valdžia yra nepatenkinta pasirinkta vieta ir mano, kad atominė elektrinė kelia "grėsmę šalies nacionaliniam saugumui", nors objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

Lapkričio 7 dieną pirmasis elektrinės energijos blokas pasiekė 400 megavatų galią, elektra pradėjo tekėti į visus šalies regionus. Po to Lietuvos operatorius "Litgrid" nutraukė elektros energijos perdavimą iš kaimyninės šalies, sumažinęs komercinio srauto pajėgumą iki nulio megavatų.

Gruodžio 11 dieną Europos Vadovų Taryba nurodė EK ieškoti būdų blokuoti energiją iš Astravo AE. ES lyderiai nerimauja, kad Baltarusijos branduolinis objektas gali neatitikti ES saugumo reikalavimų.

Sausio 13 dieną Vyriausybė nutarė sudaryti komisiją, kuri koordinuotų ir užtikrintų efektyvią elektros tinklų sinchronizaciją bei priemones, skirtas "Astravo atominės elektrinės grėsmių mažinimui".

Tegai:
Rusija, BelAe, ambasadoriai, ES, Gabrielius Landsbergis, Užsienio reikalų ministerija (URM)
Dar šia tema
Paaiškėjo, kada į BeAE galės atvykti ekspertai iš Europos Sąjungos 
Užsienio politikos koordinacinės tarybos posėdyje aptarti svarbiausi 2021 metų uždaviniai
Nausėda paskelbė apie ekstremalių situacijų valdymo sistemos trūkumus
Žalioji arbata, archyvinė nuotrauka

Nurodytos keturios mitybos taisyklės ilgesniam gyvenimui

(atnaujinta 21:31 2021.01.21)
Mitybos specialisto teigimu, keturių taisyklių laikymasis padidina ilgo gyvenimo galimybes

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Mitybos specialistas Markas Gilbertas pasikalbėjo su "Express" apie mitybos gaires, kurios gali pagerinti sveikatą ir prailginti gyvenimą.

Pirmasis žingsnis yra sumažinti bendrą kalorijų kiekį. Mažo kaloringumo dieta gali sulėtinti senėjimą ir apsaugoti nuo vėžio, diabeto ir Alzheimerio ligos, sakė ekspertas.

Ne mažiau svarbu yra vitamino D pusiausvyra organizme. Kaip paaiškino specialistas, šio vitamino kiekis organizme yra atvirkščiai proporcingas mirties rizikai.

"Vitaminas D yra glaudžiai susijęs su imunitetu ir padeda mūsų T ląstelių imuniniam atsakui", — paaiškino jis.

Gilbertas taip pat rekomendavo į dietą įtraukti uogas, nes jos gerina širdies būklę, stiprina imunitetą ir mažina kraujospūdį. Be to, uogos skatina normalią kraujotaką ir neleidžia kauptis cholesteroliui.

Norėdami sumažinti 2 tipo diabeto riziką, reguliariai gerkite žaliąją arbatą.

Visų keturių taisyklių laikymasis net per trumpą laiką žymiai pagerina bendrą žmogaus būklę, o ilgainiui tai žymiai padidina galimybę prailginti gyvenimą, apibendrino ekspertas.

Tegai:
sveikata, mityba
Temos:
Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai
Dar šia tema
Ką daryti persivalgius ar apsinuodijus
Gydytoja įvardijo rytinius sveikatai pavojingus įpročius
Mokslininkai atrado naują vėžio susidarymo mechanizmą