JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas, archyvinė nuotrauka

Pompėjas atšaukė vizitą į Kijevą dėl įtemptos padėties Irake

(atnaujinta 21:50 2020.01.03)
Remiantis oficialiu departamento pranešimu, vizito metu valstybės sekretorius planavo patvirtinti, kad JAV ir toliau "palaiko Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą"

VILNIUS, sausio 2 — Sputnik. JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas atšaukė kelionę į Ukrainą ir keletą kitų šalių dėl Irake vykusių antiamerikietiškų protestų, rašo "The New York Times".

Valstybės sekretorius jau antrą kartą atšaukia vizitą į Kijevą ir tai tik sustiprina Ukrainos pareigūnų įtarimus, kad jų šalis mažai rūpi Vašingtonui, rašoma laikraštyje.

"Pompėjas ketina "užtikrinti amerikiečių saugumą Artimuosiuose Rytuose", todėl jam reikia likti sostinėje", — sakė Valstybės departamento atstovė Morgan Ortagus.

Pareigūnė pridūrė, kad pagrindinis JAV diplomatas vyks į šalis, kurias ketino aplankyti, "artimiausiu metu".

Antradienį protestuotojai Bagdade įsiveržė į Amerikos ambasados ​​teritoriją ir padegė priestatus. Užpuolikai, šaukdami "mirtis Amerikai", pastatuose uždarė diplomatinės atstovybės darbuotojus, o pats ambasadorius Matthew Tuller'is buvo už šalies ribų.

Trečiadienį protestai aprimo ir demonstrantai liovėsi šturmavę JAV ambasados ​​vartus. Iki vidurdienio protestuotojai išsiskirstė, pranešimų apie sužeistuosius nebuvo, rašoma laikraštyje.

Tarp protestuotojų Bagdade buvo ir Iraną palaikančios grupuotės, kurią neseniai iš oro apšaudė amerikiečiai, nariai. Remiantis JAV ginkluotųjų pajėgų komanda, šiitų organizacija vykdė raketų išpuolius Sirijoje ir Irake, dėl kurių vienas pagal sutartį dirbęs amerikietis žuvo.

Buvę Valstybės departamento darbuotojai ir Pompėjaus bendražygiai sako, jog jis siekia, kad jam vadovaujant Amerikos diplomatai nenukentėtų. Ypač todėl, kad dirbdamas Kongrese jis buvo vienas iš tų, kurie griežtai kritikavo valstybės sekretorę Hilarę Klinton už jos veiksmus per kovotojų grupės išpuolį prieš JAV misiją Libijos Bengazyje, kai žuvo keturi amerikiečiai, įskaitant ambasadorių Kristoferį Stivensą (Christopher Stevens), aiškina "The New York Times".

Gegužės mėnesį, didėjant įtampai su Iranu, Pompėjas liepė daugumai darbuotojų pasitraukti iš ambasados Bagdade ir Erbilo konsulato. Tuomet rugsėjį jis liepė uždaryti konsulatą Basroje, primena laikraštis.

JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Екатерина Лызлова

Savaitės pradžioje JAV Valstybės departamentas paskelbė apie Pompėjaus komandiruotę, kurios metu buvo numatyta sustoti Baltarusijoje, Kazachstane, Uzbekistane ir Kipre. Remiantis oficialiu departamento pranešimu, kelionės metu valstybės sekretorius planavo patvirtinti, kad JAV ir toliau "palaiko Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą".

Pompėjas ir anksčiau yra atšaukęs kelionę į Kijevą. Šis vizitas ir galimas susitikimas su Ukrainos prezidentu Vladimiru Zelenskiu turėjo įvykti pačiame apkaltos klausymo JAV Atstovų rūmuose įkarštyje.

Du vizito atšaukimai iš eilės gali padidinti Ukrainos pareigūnų įtarimus, kad jų šalis mažai rūpi Donaldui Trampui, "kuris jaučia šiltus jausmus Rusijai ir Vladimirui Putinui". Tačiau Zelenskis vis dar siekia audiencijos Baltuosiuose rūmuose, nepaisant nepasitenkinimo apkalta ir Amerikos prezidento veiksmais Kijevo atžvilgiu, atkreipia dėmesį "The New York Times".

Tegai:
Ukraina, JAV
Dar šia tema
Ekspertai pakomentavo Kijevo kišimosi į JAV rinkimus teoriją
Derybos dėl Donbaso — jei bus taika, ką veiks Lietuvos rusofobai?
Ukraina ir JAV pasirašė antrosios "Javelin" partijos tiekimo sutartį