VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, viešėdamas Pasaulio ekonomikos forume, Davose, susitiko su Gruzijos ministru pirmininku Georgijumi Gacharija. Apie tai pranešė Prezidentūros spaudos tarnyba.
Susitarime valsrtbės vadovas pareiškė, kad Lietuva rems Gruzijos teritorinį vientisumą ir suverenitetą bei pastangoms kurti "demokratinę visuomenę".
"Apgailestaujame, kad Sakartvelo parlamentui praėjusiais metais nepavyko priimti Konstitucijos pataisų, kurios pasitarnautų įtvirtinant demokratiją šalyje. Skatiname ieškoti konsensuso tarp visų politiniame procese dalyvaujančių pusių, linkime nesuteikti progų išorės jėgoms pasinaudoti pozicijos ir opozicijos nesutarimais keliant nestabilumą tiek Sakartvele, tiek visame regione", – sakė jis.
Taip pat Nausėda pareiškė, kad Lietuva smerkia "tebesitęsiančią Abchazijos ir Pietų Osetijos regionų okupaciją", kurį tariamai vykdo Rusija.
Praėjusį lapkritį Gruzijoje kilo protesto banga po to, kai valdančioji partija "Gruzijos svajonė - demokratinė Gruzija" nesugebėjo įnešti konstitucijos pataisų, numatančių parlamento rinkimus 2020 metais pagal proporcingą sistemą su nuliniu rinkimų slenksčiu. Po to opozicija, kuri anksčiau negalėjo susitikyti, susivienijo.
Trys valdančiosios partijos ir opozicijos derybų raundai iki šiol nedavė rezultatų.
Kaip praneša Sputnik Gruzija, opozicijos partijos tęs piketus nuo vasario 4 dienos.
Po konflikto Pietų Osetijoje pablogėjo Maskvos ir Tbilisio santykiai, diplomatiniai santykiai buvo visiškai nutraukti.
2008 metų rugpjūčio 8-osios naktį Gruzijos kariuomenė apšaudė Pietų Osetiją, užpuolė respubliką ir sunaikino dalį jos sostinės Cchinvalio. Rusija, gindama Pietų Osetijos gyventojus, kurių daugelis buvo priėmę Rusijos pilietybę, išsiuntė karines pajėgas į respubliką ir po penkių kovinių veiksmų dienų išstūmė Gruzijos kariuomenę iš šio regiono.
Po šių įvykių Maskva pripažino Abchazijos ir Pietų Osetijos suverenumą. Rusijos vadovai ne kartą pareiškė, kad dviejų buvusių Gruzijos autonomijų pripažinimas atspindi esamas realijas ir yra nesvarstytinas.
Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad Rusijos karinės operacijos tikslas buvo nutraukti Gruzijos agresiją.
VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį konferenciniu skambučiu kalbėjosi su Europos Komisijos pirmininkės pavaduotoju Valdžiu Dombrovskiu, atsakingu už ekonomiką ir prekybą, praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.
Pokalbyje daugiausia dėmesio skirta Astravo atominei elektrinei ir Europos Vadovų Tarybos sprendimui išnagrinėti priemones, užkirsiančias kelią Astravo AE pagamintos elektros energijos patekimui į ES rinką.
Šalies vadovas akcentavo, kad Astravo AE neatitiktis ES reikalavimams ir rekomendacijoms yra "ES principingumo ir politikos nuoseklumo išbandymas", todėl visos streso testų rekomendacijos privalo būti įgyvendintos nedelsiant.
Lietuvos iniciatyva Europos Vadovų Taryba dar gruodį paragino Europos Komisiją numatyti galimas priemones, kurios padėtų užkirsti kelią komerciniam elektros importui iš "nesaugių" trečiųjų šalių branduolinių jėgainių.
"Dabar metas valstybėms narėms imtis kolektyvinių veiksmų, kad apsaugotume ES rinką nuo nesaugios energijos importo iš trečiųjų šalių", — pabrėžė prezidentas.
Šalies vadovas priminė, kad laukiama Europos Komisijos pasiūlymų dėl elektros užkardymo mechanizmo, kaip buvo sutarta Europos Vadovų Taryboje.
Pokalbio su Europos Komisijos pirmininkės pavaduotoju metu taip pat aptarti elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentine Europa ir "RailBalticos" projektai.
Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl elektrinės statybos, priekaištaudamas dėl "nesaugumo", nepaisant to, kad objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus.
Ilgą laiką Lietuvai nepavykdavo įtikinti kaimynines Baltijos šalis atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali tęsti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis, naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos.
VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas Laurynas Kasčiūnas siūlo sudaryti nepatikimų technologijų tiekėjų sąrašą.
Kaip ketvirtadienį per žvalgybos tarnybų kasmetinį viešą grėsmių nacionaliniam saugumui pristatymą Seime kalbėjo Kasčiūnas, viena iš idėjų yra įvardinti konkrečius "nedemokratinių" valstybių gamintojus, kurių informacijos ir ryšių technologijų įranga kelia potencialią grėsmę Lietuvos ir nacionaliniam saugumui, ir neturėtų būti naudojama diegiant 5G ryšį.
"Taip mes aiškiai pasakysime, kad mes nebūsime Kinijos kontroliuojamoje technosferoje", — sakė komiteto vadovas.
Lietuvos politikai ne kartą ragino valdžios institucijas atsisakyti Kinijos 5G įrangos tiekėjų, nes jie tai vertina kaip "grėsmę nacionaliniam saugumui".
Anksčiau šiais metais Kasčiūnas Kiniją įvardijo kaip vieną pagrindinių iššūkių ir "grėsmių" respublikai. Be to, jis pareiškė, kad Lietuva apribos KLR investicijas į strateginius įrenginius, o Kinijos bendrovių dalyvavimas diegiant 5G ryšį net nebus aptariamas.
Šiandien saulė teka 07:02, leidžiasi 18:00, dienos ilgumas 10 val. 58min.
Mėnulis (delčia) teka 07:09 val., leidžiasi 16:37 val.
Savo vardadienį šiandien švenčia Adrijonas, Giedrė, Klemensas, Liucijus, Olivija, Vydotas, Virgilijus.
1896 metais gimė kompozitorius, dirigentas Kazimieras Viktoras Banaitis. Mirė 1963 m.
1901 metais gimė chorvedys Mykolas Liuberskis. Mirė 1971.
1902 metais gimė literatūros tyrinėtojas Jonas Grinius. Mirė 1980 m.
1929 metais mirė Šaulių Sąjungos steigėjas Vladas Putvys (Putvinskas). Gimė 1873 m.
1937 metais Paryžiuje gimė kino režisierius Raimondas Vabalas. Mirė 2001 m. Vilniuje.
1976 metais gimė krepšininkas Šarūnas Jasikevičius.
1133 metais gimė Anglijos karalius Henrikas II.
1684 metais Šventoji Romos imperija, Lenkija ir Venecija sudarė sąjungą prieš turkus.
1794 metais Lenkijoje prasidėjo Tadeušo Kosciuškos vadovaujamas sukilimas.
1827 metais mirė elektros elemento išradėjas italų grafas Alesandras Džuzepė Voltas.
1856 metais Londone sudegė "Covent Garden" teatro pastatas.
1933 metais naciai Vokietijos parlamento rinkimuose laimėjo 52 procentus vietų.
1945 metais Vokietijoje pradėta skubiai mobilizuoti 16-mečius paauglius.
1953 metais mirė TSRS vadovas Josifas Stalinas.
1953 metais mirė rusų kompozitorius Sergejus Prokofjevas.
1993 metais po antrojo teigiamo dopingo testo per penkerius metus visam laikui diskvalifikuotas Kanados bėgikas Benas Džonsonas.
1997 metais ginkluoti gyventojai pietų Albanijoje susirėmė su vyriausybės pajėgomis: tęsėsi krizė, kuri prasidėjo žlugus investicinėms programoms bei šimtams tūkstančių albanų praradus visas savo santaupas.
2015 metais vakarų Japonijoje gyvenančiai seniausiai pasaulyje moteriai Misao Okavai sukako 117 metų. Tais pačiais metais senolė mirė.