Vilnius

Ekspertas: pozicija Astravo AE atžvilgiu pakenks Lietuvai ten, kur ji pati nesitiki

(atnaujinta 11:44 2020.01.23)
Lietuva laikosi ne tik griežtos, bet ir keistos pozicijos Baltarusijos atominės elektrinės atžvilgiu, mano ekspertas Nikolajus Meževičius

VILNIUS, sausio 23 — Sputnik. Bekompromisė Lietuvos pozicija dėl Baltarusijos atominės elektrinės (AE) kenkia Minsko ir Vilniaus santykiams, interviu Sputnik Lietuva pasakė Rusijos Baltijos studijų asociacijos prezidentas, ekonomikos mokslų daktaras, Sankt Peterburgo valstybinio universiteto profesorius Nikolajus Meževičius.

Lietuva yra pasirengusi toliau bendradarbiauti su Baltarusija dėl prekių tranzito per respublikos teritoriją ir Klaipėdos uostą bei, esant galimybei, didinti krovinių apyvartos apimtis. Tokia pozicija pareikšta po ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio susitikimo su Baltarusijos ambasadoriumi Lietuvoje Valerijumi Baranovskiu.

Šalys taip pat aptarė Baltarusijos (AE) statybas.

Ekspertas Nikolajus Meževičius pažymėjo, kad Baltarusijos tranzitas verslo požiūriu Lietuvai yra svarbus.

"Klaipėda aptarnauja didžiąją dalį Baltarusijos eksporto krovinių. Latvija, savo ruožtu, ir Ventspilio uostas tikisi sugebėti pritraukti Baltarusijos krovinių srautus, kurie yra nepaprastai svarbūs Rusijos tranzito atsisakymo sąlygomis. Taigi tarp Latvijos ir Lietuvos yra rimta konkurencija dėl Baltarusijos krovinių", — pasakė jis.

Meževičius pažymėjo, kad bekompromisė Lietuvos pozicija dėl Baltarusijos AE kenkia Minsko ir Vilniaus santykiams, kurie, jo nuomone, galėtų būti daug pelningesni. Jis priminė, kad Baltarusija tikisi parduoti elektrą, o Lietuva atima iš jos tokią galimybę.

"Lietuva užima ne tik griežtą, bet ir keistą poziciją Baltarusijos branduolinės energetikos atžvilgiu. Lietuvą erzina viskas: ir tai, kad tai yra Rusijos projektas, ir kad elektrinė yra netoli Lietuvos sienos, ir kad ES anksčiau pareikalavo uždaryti Ignalinos AE Lietuvos teritorijoje, ir kad Lietuvai nepavyko įgyvendinti savo Visagino AE projekto", — pareiškė ekspertas.

Meževičius pabrėžia, kad šiuo klausimu Minskui labiau tinka neutrali Latvijos pozicija.

Tegai:
Lietuva, Baltarusija, Astravo atominė elektrinė (AE), tranzitas
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (473)
Dar šia tema
Latvija nori draugauti su Baltarusija — o Lietuva?
Ignalinos AE per Sputnik Lietuva fotografo objektyvą
Nausėda pareiškė apie Lietuvos planus tapti "žaliosios ekonomikos lydere"
Ekspertas: "žaliosios energijos" plėtra Lietuvoje gali pabloginti žmonių gyvenimą
Džo Baidenas pristato savo komandą

Baideno komanda "kaip vilkų gauja"

(atnaujinta 14:10 2020.12.03)
Paskutinės dvi iš šešių ginčijamų valstijų — Arizona ir Viskonsinas — patvirtino Džo Baideno pergalę. Trampo būstinė pastarosiomis savaitėmis pralaimėjo vieną po kito vykusį teismą

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Net ir paties Donaldo Trampo teigimu, perspektyvos perduoti bylas Aukščiausiajam Teismui yra menkos. Jis planuoja paskelbti savo kandidatūrą per 2024 metų prezidento rinkimus per Džo Baideno inauguraciją sausio 20 dieną. Mėginti sugadinti atostogas oponentui yra kadenciją baigusio prezidento stilius, rašo RIA Novosti autorė Veronika Krašenikova.

Tuo tarpu išrinktasis prezidentas formuoja komandą, o tarp naujų kadrų mus pirmiausia domina saugumo aparatas. Joje Džo Baidenas subūrė jaunus, kompetentingus bendraminčius. Jie visi yra komanda, kuri dirbo kartu. Trampo eros metu jie kartu dirbo kurdami politinius sprendimus Naujojo Amerikos saugumo centre (CNAS), aktyviausiame Baideno administracijos talentų fonde.

Kartu jie uždirbo pinigus: valstybės sekretorius Entonis Blinkenas (Antony Blinken) ir viena pagrindinių kandidatų į gynybos ministrus Mišelė Flurnoi (Michèle Flournoy) sukūrė "WestExec Advisors". Ši strateginių konsultacijų įmonė siūlo klientams "neprilygstamus ryšius gynybos, užsienio politikos, žvalgybos, ekonomikos, kibernetinio saugumo, duomenų privatumo ir strateginės komunikacijos srityse". Iššifravus paaiškėja, kad jie prekiauja ryšiais ir įtaka, oficialiai tai vadinama "lobizmu".

Valstybės sekretorius Entonis Blinkenas jaunystėje lankė elitinę vidurinę mokyklą Paryžiuje — šis civilizacinis ryšys padės bendrauti su prancūzais ir atkurti transatlantinę partnerystę. Baidenui ir Blinkenui bus patogu: pastarasis buvo jo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais 2009–2013 metais lygiagrečiai su prezidento Obamos padėjėjo pareigybe. Iki šiol Blinkenas tarnavo kaip idealus funkcionierius ir padėjėjas (ne politikas), galintis išklausyti viršininką ir tiksliai pasakyti, ko jam reikia vienoje ar kitoje situacijoje. Tačiau dabar jis pirmą kartą pateks į plačią atvirą erdvę, nes valstybės sekretorius turi tam tikrą autonomiją.

Tačiau Entonio Blinkeno pasiekimai ankstesnėje administracijoje yra labai kuklūs. Būdamas sankcijų Rusijai dėl Krymo architektas, jis negali pateikti "suplėšytos į gabalus" Rusijos ekonomikos. Kaip vienas iš Sirijos strategijos autorių jis gali stebėti tik Bašaro al Asado pergalę kartu su Rusija. Ir Libijoje, regis, laimi visi, išskyrus Vašingtoną.

Pirmą kartą Nacionalinės žvalgybos direktore tampa moteris — Avril Haines, jai dabar 51-eri. 2013–2015 metais ji buvo pirmoji moteris, dirbusi CŽV direktoriaus pavaduotoja, o iki Obamos administracijos pabaigos — patarėja nacionalinio saugumo klausimais. Jos šviesaus gyvenimo kelio aprašymą žurnalas "Newsweek" paskelbė 2013 metais pavadinimu "Mažiausiai tikėtinas šnipas".

Biochemiko ir dailininkės dukra Avril Haines nuo 12 metų naktimis prižiūrėjo sergančią motiną, kuri mirė, kai dukrai buvo 16 metų. Vidurinėje mokykloje technika susižavėjusi mergina dirbo automobilių remonto dirbtuvėse. Po mokyklos ji išvyko į Japoniją, gavo dziudo rudąjį diržą. Ji studijavo fiziką Čikagos universitete, įsimylėjo atostogų metu ten buvusį skrydžio instruktorių, kartu jie atkūrė seną dviejų variklių "Cessna" ir juo išvyko į Europą.

Lėktuvas apledėjo virš jūros, sugedo abu varikliai, o jaunoji pora per stebuklą nusileido ant Niufaundlando krantų. Apsigyvenusi Baltimorėje, pora aukcione nusipirko buvusio baro su viešnamiu ir narkomanų lindyne pastatą pavojingame priemiestyje. Jie pardavė lėktuvą, viešnamį perdarė į knygyną ir kavinę, kuri buvo tokia sėkminga, kad bankas paprašė įstaigą paversti tinklu.

Žmogiškųjų išteklių psichologas tokiame gyvenimo kelyje įžvelgs polinkį į nuotykius ir riziką, sugebėjimą įveikti sunkias situacijas ir rasti išeitį iš aklavietės. Geros savybės darbui žvalgyboje ir politikoje.

1998 metais Haines susidomėjo tarptautine teise ir įstojo į Džordžtauno universitetą. 2003 metais ji atvyko į JAV Valstybės departamento juridinį biurą, nuo tada jos karjera sparčiai kilo: iki 2010 metų ji jau dirbo Obamos administracijoje prezidento patarėjo nacionalinio saugumo ir teisės klausimais padėjėja.

Tuo tarpu jos kolega Saugumo taryboje Bendžminas Roudsas (Benjamin Rhodes) apie Haines sako: "Tai mieliausias žmogus, kokį buvome sutikę".

"Mieloji" Avril Haines yra teisinių karinės jėgos naudojimo aspektų ir ypač bepiločių orlaivių smūgių ekspertė. Būtent ji pateikė visus šiuos klausimus.

Kitas jaunas talentas Baideno administracijoje yra patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Džeikas Sulivanas (Jake Sullivan), kuriam sukako 44. Patyręs valdžios diplomatas Ričardas Holbrukas (Richard Holbrooke) teigė, kad jis turi visus duomenis, reikiamus būsimam valstybės sekretoriui. Hilari Klinton, kurios dešinioji ranka Džeikas buvo Valstybės departamente ir per prezidento kampaniją, jame įžvelgė dar daugiau — visas būsimam prezidentui reikalingas savybes. Bilas Klintonas žmonai pasakė: jei Džeikas pradės groti ir saksofonu, jis pradės rimtai nerimauti.

Sulivanas laikosi Džozefo Najaus (Josepho Nye) "protingosios galios" koncepcijos. Pasak kolegų, jis pasisako už "aktyvesnį JAV dalyvavimą sprendžiant klausimus" ir "reagavimo priemones, kurios apimtų karinį elementą". Sirijos atveju tai buvo "ankstyvi raginimai apginkluoti Sirijos sukilėlius", Ukrainos atveju — Ukrainos kariuomenę.

"Atsisakykite cinizmo. Atsisakykite pasitikėjimo savimi. Ir nebūkite niekšai", — tokius atsisveikinimo žodžius Minesotos universiteto absolventams tarė Sulivanas. Kolegos taip pat kalba apie jį kaip apie malonų žmogų.

Beje, jauna Džeiko Sulivano žmona Megė Gudlander (Maggie Goodlander) buvo Jeilio universiteto, kur jis dėstė, studentė. Jie susituokė 2015 metais, Hilari Klinton dalyvavo ceremonijoje. Megė taip pat dirbo Naujojo Amerikos saugumo centre ir buvo JAV karinio jūrų laivyno rezervo žvalgybos leitenante — žavinga leitenante, sprendžiant iš nuotraukos.

Naujosios administracijos tęstinumą simbolizuoja Džonas Keris (John Kerry): jis spręs svarbias klimato problemas demokratams ir pasauliui — tai puikus politikos patriarcho vaidmuo.

Paskiriant gynybos ministrą yra tam tikrų problemų, nors praėjusią savaitę atrodė, kad pagrindinė pretendentė į šias pareigas Mišelė Flurnoi greitai pereis visus diskusijų ratus. Ji jau buvo Barako Obamos vadovaujama politikos gynybos sekretorė — "Pentagono smegenys", o jos strategija yra militarizmas steroidų pagrindu. Tačiau panašu, kad trukdo pačios lobistinės sutartys, pagal kurias ponia Flurnoi taip aktyviai dirbo kartu su Entoniu Blinkenu "WestExec Advisors" — juk Džo Baidenas kampanijos metu pažadėjo, kad nepalaikys lobistų. Be to, vienai komandai yra per daug vieningos nuomonės, būtų malonu pareikšti kitas nuomones, sako kai kurie Vašingtone.

Žinoma, visi paskirtieji vis dar turi gauti patvirtinimą JAV Senate, kurį šiuo metu kontroliuoja respublikonai.

Jie visi yra "protingosios galios" požiūrio šalininkai ir užkietėję intervencininkai. Tai jau dirbusi komanda; prieštaravimai tarp jų gali būti tik detalėse. Dėl bendraminčių sprendimų priėmimo procesas bus greitas ir efektyvus, be vidinės nesantaikos. Jie "judės kaip vilkų gauja" — taip vienas jų patyręs Vašingtono reikalų stebėtojas apibūdino jų koordinuotą agresiją.

Rusijai ši komanda reiškia, pirma, didesnę Rusijos vidaus reikalų kritiką. Antra, "minkštosios galios" aktyvavimą posovietinėje erdvėje; Ukrainoje tai papildys "kietąsias" karines pajėgas, kurias Trampo administracija ten pasiuntė. Trečia, Vašingtonas žais aktyvų jėgos žaidimą tuose regionuose, kur jų interesai, kaip ir Vidurio Rytuose, susiduria su Rusijos, naudojant karines priemones.

Kol kas pastebima tik viena dvišalės sąveikos sritis — ginklų kontrolė ir, be tarptautinių temų, susitarimas dėl branduolinių klausimų su Iranu. Tačiau klasikinę Rusijos ir Amerikos santykių darbotvarkę galima grąžinti demokratinei administracijai, nors ir esant naujam įtampos lygiui.

Todėl per ateinančius ketverius metus galima tikėtis aktyvios konkurencijos su kontroliuojama įtampa — ir tai yra vieninteliai normalūs Rusijos ir Amerikos darbo santykiai, kai Rusija tvirtai laikosi savo pozicijų.

Tegai:
JAV, Džo Baidenas
Temos:
JAV prezidento rinkimai — 2020
Saulius Skvernelis su prezidentu Gitanu Nausėda, archyvinė nuotrauka

Skvernelis atmetė kritiką prezidentui dėl Vyriausybės formavimo

(atnaujinta 09:57 2020.12.03)
Laikinasis ministras pirmininkas teigė manantis, kad Vyriausybė turėtų būti suformuota greitai, bet kartu ir kokybiškai

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Laikinasis ministras pirmininkas Saulius Skvernelis atmetė prezidentui Gitanui Nausėdai pateiktus priekaištus, kad šis, vertindamas kandidatus į ministrus, galėjo peržengti ribas.

Skvernelis teigė manantis, kad Vyriausybė turėtų būti suformuota greitai, bet "greitis neturi nustelbti kokybės". Politikas taip pat teigė esantis nustebęs dėl ekspertų pastabų Nausėdai.

"Man dabar labai keista yra girdėti tų pačių ekspertų, kurie kritikavo tiek mane, tiek ir Vyriausybę, kad prezidentas nėra vien tik notaro funkcijas atliekanti figūra. <...> Galiausiai jis prisiima atsakomybę už ministrus taip pat. Dabar lygiai tie patys ekspertai žeria nepagrįstus priekaištus prezidentui, kad jis šitą darbą atlieka nuodugniai ir kokybiškai", — komentavo Skvernelis.

Jis pažymėjo, kad prezidentas stengiasi įsitikinti kandidatų kompetencija, tą daro labai nuosekliai ir tokią teisę ir pareigą turi.

Anksčiau Seimas pritarė Ingridos Šimonytės kandidatūrai į premjero postą. Ji pateikė Nausėdai kandidatų į ministrų postus sąrašą, tačiau prezidentas pažymėjo, kad ne visi kandidatai bus patvirtinti.

Kol kas Lietuvos vadovas rengia susitikimus su kandidatais. Planuojama, kad Nausėda susitiks su visais kandidatais iki šios savaitės pabaigos.

Kaip pranešė Sputnik Lietuva, pradinėje sąrašo versijoje yra politinių veikėjų, kurie yra labai prieštaringi Lietuvos visuomenės ir daugybės ekspertų nuomone.

Tegai:
Gitanas Nausėda, Vyriausybė, Saulius Skvernelis
Dar šia tema
Skvernelis žada imtis opozicijos lyderystės Seime
Nepaklusnus Lietuvos prezidentas
Lietuvoje patvirtintos nemokamos vizos baltarusiams
Prezidentas aptarė pareigų perdavimą naujajam Ministrų kabinetui
Slaugytoja ligoninėje, archyvinė nuotrauka

Pagal sergamumą koronavirusu Lietuva užima trečiąją vietą Europoje

(atnaujinta 15:32 2020.12.03)
Kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje sergamumas COVID-19 yra net triskart mažesnis negu Lietuvoje

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Lietuva užima trečiąją vietą Europoje pagal sergamumą koronavirusu, rodo Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenys.

ECDC gruodžio 3-iosios duomenimis, dviejų savaičių sergamumo rodiklis Lietuvoje jau yra 1011,2 atvejo 100 tūkst. gyventojų, mirštamumo rodiklis atitinkamai 8,6 atvejo.

Pagal sergamumo rodiklį Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės ir Jungtinės Karalystės šalių grupėje Lietuvą lenkia Liuksemburgas, kur dviejų savaičių sergamumo rodiklis yra net 1213 atvejų 100 tūkst. gyventojų, o mirštamumo — 17,7, ir Kroatija, kurioje atitinkamai sergamumo rodiklis yra 1083,4, o mirštamumo — 18,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Tuo tarpu Latvijoje ir Estijoje sergamumas COVID-19 yra net triskart mažesnis negu Lietuvoje. Latvijos dviejų savaičių sergamumo rodiklis yra 365,7 atvejo, mirštamumo —4,5, Estijoje sergamumo rodiklis yra 355,9, mirštamumo — 2,8 atvejo 100 tūkstančių gyventojų.

Kaimyninėje Lenkijoje, iš kur neseniai buvo gaunami pranešimai apie sunkią COVID-19 situaciją, dabar taip pat registruojamas mažesnis užsikrėtimų skaičius nei Lietuvoje — 634,5 atvejo 100 tūkst. gyventojų, mirštamumo — 17,8 atvejo 100 tūkstančių gyventojų.

Mažiausias sergamumo rodiklis yra Islandijoje, atitinkamai 58 atvejai 100 tūkst. gyventojų. Taip pat mažu sergamumu išsiskiria Airija — 81,7 atvejo 100 tūkstančių gyventojų ir Suomija — 107,8 atvejo 100 tūkstančių gyventojų.

Mažiausias mirštamumo nuo koronaviruso rodiklis yra Suomijoje ir Islandijoje — po 0,6 atvejo ir Norvegijoje — 1 atvejis 100 tūkstančių gyventojų.

Iš viso nuo pandemijos pradžios Lietuvoje patvirtinti 67 066 atvejai, šiuo metu serga 39 377, pasveiko 26 836 asmenys, mirė 564 pacientai. Per praėjusią parą patvirtinta 2 450 naujų koronaviruso atvejų

Šiuo metu Lietuvoje pastebimas staigus sergamumo koronavirusu augimas. Šalyje nuo lapkričio 7 dienos iki gruodžio 17 dienos imtinai galioja karantinas.

Tegai:
COVID-19, Europa
Dar šia tema
Įvardyti dokumentai, įrodantys, kad darbuotojas yra pasveikęs nuo COVID-19
Lietuvoje registruotas intensyvus COVID-19 infekcijos plitimas