Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda

Lietuvos prezidentas pagerbė Holokausto aukų atminimą

(atnaujinta 10:29 2020.01.28)
Lietuvos prezidentas kartu su žmona dalyvavo renginiuose, skirtuose 75-osioms Aušvico-Birkenau mirties stovyklos išvadavimo metinėms paminėti

VILNIUS, sausio 28 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda paragino išsaugoti Holokausto aukų atminimą ir ieškoti istorinės teisybės. Apie tai pranešė Prezidentūros spaudos tarnyba.

Lietuvos vadovas kartu su pirmąja ponia Diana Nausėdiene dalyvavo renginiuose Lenkijoje, skirtuose 75-osioms Aušvico-Birkenau mirties stovyklos išvadavimo metinėms paminėti.

Президент Литовской Республики Гитанас Науседа вместе с супругой Дианой Науседене в Польше, 27 января 2020 года
Lietuvos prezidentas kartu su žmona dalyvavo minėjimo renginiuose, skirtuose Aušvico-Birkenau mirties stovyklos išvadavimo 75-osioms metinėms

"Atvykau į Lenkiją, Osvencimą, išreikšti nuoširdžios pagarbos milijonams žydų, kurie neteko savo gyvybių per Holokaustą Antrojo pasaulinio karo metais", — sakė prezidentas.

Jis taip pat priminė apie žydų bendruomenę Lietuvoje, kuri karo metu buvo beveik sunaikinta.

"Lenkiuosi ir daugiau nei dviejų šimtų tūkstančių mūsų tautos aukų atminimui. Tai viso pasaulio ir Lietuvos tragedija. Negalime prikelti nekaltų aukų, negalime sumažinti jų artimųjų patirto skausmo. Tegalime išlaikyti tų žmonių atminimą, ieškoti istorinės teisybės", — sakė prezidentas.

Praėjusią savaitę Nausėda atsisakė vykti į Izraelį, kur vyko Pasaulinis Holokausto forumas. Vietoj jo Lietuvai atstovavo Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda apsigalvojo dėl vizito į Pasaulinį Holokausto forumą Izraelyje dėl to, kad jo kolegai iš Lenkijos Andžejui Dudai neduota pasisakyti renginyje, tuo tarpu kalbą sakė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Apie tai pranešė "The Times of Israel" su nuoroda į su situacija susijusį šaltinį.

Lietuvos žydų bendruomenė per Antrąjį pasaulinį nukentėjo bene labiausiai iš visų žydų bendruomenių Europoje. Remiantis JAV Holokausto memorialinio muziejaus duomenimis, per Antrąjį pasaulinį karą Lietuvoje buvo nužudyta apie 220 000 žydų. Prieškariu žydų bendruomenę sudarė 250 000 žmonių.

Президент Литовской Республики Гитанас Науседа в Польше на памятных мероприятиях по освобождению Освенцима, 27 января 2020 года
Praėjusią savaitę Nausėda atsisakė vykti į Izraelį, kur vyko Pasaulinis Holokausto forumas. Vietoj jo Lietuvai atstovavo Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Be to, praėjusių metų pabaigoje Seimo narys, Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos vadovas Arūnas Gumuliauskas paskelbė, kad rengia įstatymo projektą, kuriuo siekiama pripažinti, kad Lietuva "nedalyvavo" Holokauste, nes ji "išgyveno dvi okupacijas — sovietų ir nacių", o jos žmonės buvo "pavergti" per Antrąjį pasaulinį karą.

Tokia iniciatyva buvo labai smerkiama ir sukėlė viso pasaulio žydų bendruomenių pasipiktinimą. Prie Lietuvos ambasados Izraelyje buvo numatyta protesto akcija.

Tegai:
Aušvicas, Holokaustas, Gitanas Nausėda, Lenkija
Dar šia tema
Lietuvą ir Lenkiją išgąsdino Putino pateikta istorinė tiesa
Krokodilo ašaros Aušvice: ko Lietuvos prezidentas važiavo į Lenkiją
Pagrindinė Holokausto pamoka, apie kurią pamiršo politikai